Noel Baba Neyimiz Olur? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Noel Baba Neyimiz Olur?

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, İslam dininde yılbaşı kutlaması adı altında bir kutlama olmadığını belirterek, "Noel Baba bizim neyimiz olur? Bizim dinimizle, inancımızla, itikadımızla en ufak bağlantısı yok. Bu konularda hassas olmamız gerekiyor" dedi.

Maraşlıgil, İl Müftülüğünde düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyanın kutladığı yılbaşının, Hz. Muhammed'in doğum günü olan Mevlid Kandili'ne ve Mekke'nin fethine rastladığını söyledi.

Müslümanlar açısından önemli bir gün olan Mekke'nin fethinin 1 Ocak Perşembe günü 1384. yıl dönümünün kutlanacağını belirten Maraşlıgil, bugünün yılbaşı kutlamaları arasında unutulmaması ve sönük geçmemesi gerektiğini ifade etti.

2 Ocak Cuma günü de Mevlid Kandili'nin kutlanacağını dile getiren Maraşlıgil, şunları kaydetti:

"2 Ocak'ı 3 Ocak'a bağlayan gece Rebiülevvel ayının 12. gecesi Peygamber Efendimiz dünyayı şereflendirmiştir. Miladi olarak 1443'ncü Kameri olarak 1489'uncu doğum yıl dönümünü kutluyoruz biz Müslüman Türk milleti olarak peygamberimizin doğum yıl dönümünü yılda iki kez kutluyoruz. Bu kutladığımız rebiülevvelayındaki mevlid kandili. Peygamberimizin kameri yıl hesabıyla doğum günü kutlaması. Miladi yıl hesabıyla da 20 Nisan'da kutlu doğum haftası etkinlikleri altında peygamberimizin doğumunu kutluyoruz."

NEYİN SEVİNCİ?

Maraşlıgil, bu gecenin tefekkür, bol istiğfar, dua, salavat-ı şeriflerle ihya edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yılbaşında Müslümanlardan asla Hristiyanlara benzememesini isteyen Maraşlıgil, "Her yılbaşı geldiğinde televizyonda, gazetelerde görüyoruz. Sarhoş vaziyette araba kullananlar. Neyi kutluyorsunuz, neyin sevincini yaşıyorsunuz. Günahlarla bir insan mutluluğa ulaşamaz. Sabaha kadar keyif verici maddeler alınıyor ondan sonra direksiyon başına geçiliyor. Alkol komasında ölen insanlar oluyor. Yazık değil mi Bir insan alkollüyken onun imanlı olup olmadığını düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Müslümanların, inançlı insanların bu gibi şeylerden uzak kalması gerektiğini vurgulayan Maraşlıgil, "Biz ayrı bir milletiz, ayrı bir ümmetimiz, kitabımız, Peygamberimiz var. O kurallar içinde yaşama ve tüm insanlığa bu minvalde örnek olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

YILBAŞINDA SABAH NAMAZI

Her ayın ilk pazar günü gerçekleştirdikleri gençlerle sabah namazı buluşmasını bu ay 1 Ocak Perşembe gününe aldıklarını ifade eden Maraşlıgil, gençlerin başka din mensupları gibi kutlama yapmayacağına inandıkları için perşembe günü dinç bir şekilde sabah namazında olmasını beklediklerini vurguladı.
Maraşlıgil, Müslümanlardan özentiden uzaklaşmalarını isteyerek, şunları kaydetti:

"O kadar kesilen çamlar, ağaçlar var. Allah aşkına Müslüman kültürüyle ne alakası var. Noel Baba bizim neyimiz olur Bizim dinimizle, inancımızla, itikadımızla en ufak bağlantısı yok. Bu konularda hassas olmamız gerekiyor. Biz Müslümanlar olarak vakur, ağırbaşlı halde olmamız gerekiyor. Eğer yılbaşı Hz. İsa Aleyhisselam'ın doğum günüyse onu sevgiyle, muhabbetle kutlayalım ama onun ötesinde Hristiyanlara benzememeye çalışalım."

http://www.internethaber.com/muftuden-yilbasi-tepkisi-noel-baba-bizim...-752231h.htm
 
Üst