Nimetin kıymeti elden gidince anlaşılır

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Nimetin kıymeti elden gidince anlaşılır
hakki.arslan@2x.jpg

Hakkı Arslan
[email protected]

Pek sevinçliler, “Yarın dünden güzel olacak. Ondan sonraki gün için garanti veremiyorum” şeklinde özetlenebilecek geçici bir sarhoşluk yaşıyorlar. Mutluluğun geçici olduğu, sonraki günler için niçin garanti verilemediği hemen ilk haberlerde çıkıyor karşımıza: Dolar 2.80, borsa inişte...

Arada şunu atlamayalım, Merve Terzioğlu adlı Twitter kullanıcısının tesbiti: “Farkında mısınız? Sonuçlar onların istediği gibi olunca ne elektrik kesildi ne de çöplerden oy çıktı.” Sonuçlar istedikleri gibi çıkmasaydı “hile var” yalanını çoktan hazırlamışlardı oysaki.

Gerçi, onlara kalırsa yine sonuçlar istedikleri gibi değil. Ak Parti’nin baraj altında kalmasıdır herhalde onların gerçek isteği.
Göz, görmek istediği gibi görür. İşte bu yüzden, en yakın rakibiyle oy farkı 1,5 kattan fazla olan ve %41’e yakın oy alan AK Parti mağlup, %13 alan parti zafer kazanmış gibi sunuluyor.

Zamanında İngiltere’den 8 yemeye alışmış Milli Takımımız, 1 gol yiyerek mağlup olunca galibiyet sevinci yaşadığımız günler gibi. Fakir tesellisi işte.

Elbette vâki olanda hayır vardır. Görelim Mevlâ neyler, neylerse güzel eyler. Bundan şüphemiz yok. Koalisyonlar, krizler göreceksek, kaderimizde bu varsa da yapacak bir şey yok. Kimse aç kalmaz.

Yalnız, 25 yaşın altındaki kıtlık ve kriz görmemiş neslin halini merak ediyorum. Koalisyon demenin çift başlılık demek olduğunu anlayacaklar elbette. Ve çift başlılığın da başarısızlığa mahkûm olduğunu.

Yorumlarını değerli bulduğum Rasim Ozan Kütahyalı’yı dinledim akşam. AK Parti’nin kesinlikle koalisyona girmemesi gerektiğini söylüyor. Koalisyon yaparsa ANAP gibi erir gider diyor. Bence de, koalisyon tercihini diğer üç partiye bırakmalı...

Onca hizmetin, devasa yatırımların karşılığını oy olarak alamamış olabilirler belki ama ne demişler “İyilik yap denize at, balık bilmezse Hâlık bilir.” Elbette o hizmetlerin bir karşılığı olacak, dünyada değilse bile ahirette.

Hizmetlere teşekkür eden de yok değil canım. Bir Hakkarili şöyle yazmış Twitter’da:
“Hakkâri halkı Yüksekova Havalimanı için teşekkürlerini sunar!
HDP: %86!
AKP: %8...”
Hizmetlere teşekkür böyle olur canım!