Nikahdan önce görüsme

berraksu

Aşafatlı
Evlenecek olanlarin nikaha kadar görüsmelerinin sinirlari nelerdir?
Benim bildigim üc defa telefonda bir defa yüzyüze görüsmek kabüldür.
Bu nekadar dogru? :confused1[1]:

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Bence aile ortamında taraflar görüşüp konuşabilir.
Neticede bir ömür boyu birlikte olacağınız bir insanı tanımak bakımından süre konulmamalı diye düşünüyorum.

NehiR

mütebessim :)
hasretimsin' Alıntı:

bu sınırı neye göre koymuşlar, sınırlar aşılmadan görüşülebilir..bunu üçle beşle sınırlamak doğru değil..

melde

helina_roje
hasretimsin' Alıntı:

bende merak ettim bu sınır neye göre belirlenmiş?

zemahşeri

Paylaşımcı
dini nikahmı resmi nikahmı? bence önce dini nikah kıyılmalı. yoksa haram olur yani..

zemahşeri

Paylaşımcı
evet.sonuçta helalin olmayan birinin yüzüne 2.kez bile baksan haram kaldıki konuşmak görüşmek yani.. bu durumda en azından dini nikah kıyılmalı bence ozaman daha rahat görüşebilir taraflar.anlaşamazlarsa dini nikahı bitirirler..

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Arkadaşlar, dini nikah da çözüm değildir.

Nişanlıyken, dini nikahla nikahlanırsan, evlenmiş sayılırsın ve evlenmenin getirdiği sorumlulukları yapmak zorunda kalırsın.

Ayrıca, nişanın bozulması gibi bir durumda, her iki taraf da zor durumda kalmaktadır.

Bu nedenle, nikah öncesi rahat görüşmek veya günaha girmemek maksadıyla yapılan dini nikah, belki daha kötü sonuçlara sebep olacaktır.

Hayırlı işlerde acele etmek gerekir. Nişan fazla uzatılmamalıdır.

Ama sorarsanız, nişan döneminde nasıl görüşeceğiz diye, verebileceğim bir cevabım yok. Zira, insan görüşmek ister ama bu abartılınca hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

Ben de duymuştum 3 den fazla görüşmeme meselesini. Araştırmaya çalışalım. İnşaAllah doğru bilgilere ulaşırız.

ibrahimi

Has Uşak
nesil' Alıntı:
Arkadaşlar, dini nikah da çözüm değildir.

Nişanlıyken, dini nikahla nikahlanırsan, evlenmiş sayılırsın ve evlenmenin getirdiği sorumlulukları yapmak zorunda kalırsın.

Ayrıca, nişanın bozulması gibi bir durumda, her iki taraf da zor durumda kalmaktadır.

Bu nedenle, nikah öncesi rahat görüşmek veya günaha girmemek maksadıyla yapılan dini nikah, belki daha kötü sonuçlara sebep olacaktır.

Hayırlı işlerde acele etmek gerekir. Nişan fazla uzatılmamalıdır.

Ama sorarsanız, nişan döneminde nasıl görüşeceğiz diye, verebileceğim bir cevabım yok. Zira, insan görüşmek ister ama bu abartılınca hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

Ben de duymuştum 3 den fazla görüşmeme meselesini. Araştırmaya çalışalım. İnşaAllah doğru bilgilere ulaşırız.

Dedem hep nişanı ölüye benzetir...Durdukça kokar der.dedikodu v.s. O yüzden nişanlananları hemen verir tutmaz :)

islamveinsan

Doçent
Ce: Nikahdan önce görüsme

s.a

Kardeşlerim bildigim üzere
Evlenmek niyetiyle görüşmek haram değildir....
Evleneceğim diye de hergün görüşülmez... Akıllı adama lafın tamamı söylenmez:)

Nişanlılıkta dini nikah şart.... Ama nişan öncesi karar aşamasında birbirini bilmek fikir edinmek için görüşülebilinir....

johncoffey07

Asistan
s.a

Kardeşlerim bildigim üzere
Evlenmek niyetiyle görüşmek haram değildir....
Evleneceğim diye de hergün görüşülmez... Akıllı adama lafın tamamı söylenmez:)

Nişanlılıkta dini nikah şart.... Ama nişan öncesi karar aşamasında birbirini bilmek fikir edinmek için görüşülebilinir....

Nişanlılıkta dini nikah şartsa neden nişanlanayım ki??Direk evlenirim..???(!)

gul_irana

Üye
dini nikah resmi nikahla beaber yapilir yada bir kac gun oncesinden
nisan olmadan once taraflarin birkez gorusup birbirlarinin fikirlerini almalari lazimdir. birinci orusmeden sonra kafalarinda sorular kaldiysa ikincisi olabilir nisanla nikah arasi cok tutulmamasi lazim

B

.BeYzA.

Guest
Evlilikten önce birlikte gezip dolaşmak ve yanında anne, baba, kardeş, amca veya hala gibi bir mahremi olmaksızın erkekle başbaşa kalmak caiz değildir. Diğer yandan bu gibi birliktelikler bir yarar da sağlanmaz. Çünkü nişanlılar bu dönemde gerçek yüzlerini ortaya koymazlar, kendilerini olduklarından başka türlü göster-meye çalışabilirler. Erkek duygularına yenilerek aceleci olabilir ve bundan da en büyük zararı kadın görür. Nişanın bozulması ya da bir gebelik durumunun ortaya çıkması özellikle kadını sarsan bir sonuç olur. Bu durumda kadının şerefi ve saygınlığı lekelenir

Nişan süresince tarafların iyi niyetli olarak dînî nikahın kıyılmasının her ne kadar güzel yönleri olmakla beraber mahremiyetin ortadan kalkması gibi olumsuz tarafları da vardır.

Kişiler ancak İslâm dininin kaide ve kurallarına göre nikahı kıyıyorlar, ama düğün olmadan çeşitli vesilelerle ayrıldıklarında dinin kurallarına göre ayrılmaları gerekirken uygulama keyfî ve hissi oluyor. Neticede hanım kızın değeri düşüyor. Ne mehir dikkate alınıyor, ne talak.

Bu vesileyle nişan süresinin kısa tutulması dînî nikahı arzu edenler için önce resmi nikahın sonra da dînî nikahın kıyılması bazı hakların muhafazası için güzel olur.
İşte İslâm erkeğe ve kadına eşref-i mahluk olması sebebiyle değerlerini muhafaza edebilmeleri için çeşitli şartları orta yere koymuştur. İnsanlar değerlerini ve aile mutluluğunu ancak İslâm'ın güzel emirlerini yerine getirmekle elde edebilirler.

Allah'ım Ümmeti Muhammedi Kuran'a Mahkum et. (Amin)

Prof. Dr. H. Döndüren, Aile İlmihali

- H. Kahraman ve Arkadaşları; İslâm ve Toplum

selam ve dua ile...

hafızım

Üye
nişanda nikah şart diye bişey olamaz...nişan sadece sözdür akit değildr...tanışma dönemidr ve uzun tutulmamsında yarar vardır...belli şartlar uygun olduktan sonra tanıcam diye aylarca nişanlı kalmakta çok mantıklı diil zaten...

cüneytkaya

Profesör
Sual: Evlenmeden önce, Müslüman erkek ve kız arasındaki görüşmeler nasıl olmalı, neleri konuşmalı, neleri sormak gerekir? Yanlarında kimse yokken konuşabilirler mi?
CEVAP
Kız ile erkeğin oturup pazarlığa girişmeleri doğru değildir. Yani sünnet olan o görüşme pazarlık yeri ve zamanı değildir. Birbirine uygun olup olmadıkları, zaten aileler arasında konuşulur, sorulup araştırılır. Her bakımdan evlenmeleri uygun görülürse, kız ile oğlanın görüşmesi ondan sonra olmalıdır. Namaz kılıyor mu, yeterli geliri var mı, hangi okulu bitirdi, mizacı, huyu nasıldır, ehliyeti var mı, oğlan annesi ile mi oturacak gibi öğrenilmesi istenen şeyler, daha önce aileler arasında konuşulup halledilir. Yani aileler araştırıp, evlenmeye mani halleri olmadıkları meydana çıktıktan sonra, gençlerin, fiziki olarak birbirini görmeleri sağlanır. Bu da çok kısa olabilir.

Görüşme, halvete mani olacak şekilde olmalıdır. Mesela, odanın kapısı, hafif aralıklı olmalı veya kızın mahrem bir erkek akrabası bulunmalı, yahut erkeğin mahrem bir kadın akrabası olmalı. Mesela annesi, bacısı, halası, teyzesi, ninesi olabilir. Kızın veya oğlanın babası da, içeride durabilir.

Oğlanla kız birbirlerinin dengi ise, buna büyüklerin tavsiye ve tecrübeleri de eklenince, artık ince eleyip sık dokumak uygun olmaz.

Eskiden, çocuklarını evlendirecek olanlar, büyük bir zata sorarlar, o da, uygun dedikten sonra evlendirirlermiş. Zamanla, sormadan iş yapıyor denilmesin diye sormalar başlamış. Uygun denmesine rağmen, (Kız istemiyor, oğlan beğenmiyor) diyerek o zatın sözüne uymuyorlarmış. Bu aileler, tekrar, (Başka bir talip var mı) diye sordurunca, o zat da, (Bizim bulduğumuzu beğenmiyorlar, kendileri at pazarından baksınlar) dermiş.

Şu halde, kime danışıyorsak, söz dinleyeceksek danışmalıyız, dinlemeyeceksek hiç danışmamalıyız.

M.A.DEMİRBAŞ

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ben bu gün bir şeyi fark ettim. ihvan forumda ne kadar alim- ulema,din adamı var. herkezin verecek bir fetvası var. mehmet akif demiş ya toprağı sıksam, şüheda fışkıracak...aynen ben de ihvanı sıksam alim ulema fışkıracak.bi tek ben cahilim.herkez alim olmuş...rumuzumu değişip cahil mi yaptırsam...:)

cüneytkaya

Profesör
Görüşme, halvete mani olacak şekilde olmalıdır. Mesela, odanın kapısı, hafif aralıklı olmalı veya kızın mahrem bir erkek akrabası bulunmalı, yahut erkeğin mahrem bir kadın akrabası olmalı. Mesela annesi, bacısı, halası, teyzesi, ninesi olabilir. Kızın veya oğlanın babası da, içeride durabilir.

Oğlanla kız birbirlerinin dengi ise, buna büyüklerin tavsiye ve tecrübeleri de eklenince, artık ince eleyip sık dokumak uygun olmaz.

yümn

Üye
evet.sonuçta helalin olmayan birinin yüzüne 2.kez bile baksan haram kaldıki konuşmak görüşmek yani.. bu durumda en azından dini nikah kıyılmalı bence ozaman daha rahat görüşebilir taraflar.anlaşamazlarsa dini nikahı bitirirler..

:confused1::confused1::confused1::confused1::confused1::confused1::confused1:

tövbeeee...
dini nikahın sizin için hiç bir anlam taşımadığını anladım bu sözlerinizden,pek tabiki olabilir, ama rica ediyorum diğer kardeşlerimiz de yanılabilir Allah muhafaza..

kardeş;dini nikah ,gerçek olan nikahtır..Yani dini nikah kıyılırsa, resmen evlenmiş olurusun...

O kadar kolay mı ki,anlaşamazsan "dini nikahı bitirler"diyebilmek..:( :( Allah'a sığınırım yaa :( Rica ediyorum "dini nikah"ımızı bu kadar basitleştirmeyin..:(

Boşanınca, arş_ı ala sallanırmış,hiç duymadınız mı acaba :(:(:(