Patron ( Sesli Makale)

adams77

Kanalizasyoncu
Bilmiom artık bilginin temelini merak ettim,

Raina güdülmek demek değilmi aynı zamanda
Unuzurna evet nazardan geliyor doğru söyledin ama sanırım farklı anlamda bakıyorsun.

Şuanki sistemde olduğu gibi güdülme diyor seni gütmelerine müsade etme :)
Peygamberlik bir kurum değil ki onun yerine biri geçsin ayrıca hz. Muhammed son peygamberdi bu ne demek oluyor di• kemale erdi artık birine ihtaç var mı :) ayrıca peygamberleri halk seçmiyordu dimi yerine geçenide halk seçsin

uzAyli

İhvan Forum Üye
Halifelik peygamberlik mi diyorsun :) gütmek olduğunu bildiğim için tahakküm var demiştim :) bu sistemde alınan dini egitimin kalitesi de tartışılır , yoksa çocukluktan başlayan hala devam eden bi eğitim surecindeyim ki bu hepimizin üzerine vazife. Halife yeni bir din üretmez zaten . Emrolundugu gibi dosdoğru olmak için öncü olur, babanın evladına yol göstermesi gibi öğretmenin öğrenciye.

adams77

Kanalizasyoncu
Halife yerine geçmek değil mi?
Emronluduğu gibi dos doğru olmayı kitapta söylüyor ve öncü oluyor zaten :)
Birinin öncülüğüne ihtiyaç olsa idi raina denirdi unzurna denmezdi

Neyse bu konular siz yokken çok konuşuldu bir sonuç çıkmadı
Selametle

Enes

İhvan Forum Üye
Neden hilafete hayır? O sözleşmenin tutulur bi yanı yok hiç yok ,maddeleri okudunuz mu ?

Ben okudum. Hiç öyle etrafında koparılan fırtına kadar önemli bir madde görmedim.

Zaten bu hukuki statü bir sözleşme ve bağlayıcılığı kanun düzenlemelerine bağlı.

Dilipak epey ağır saçmalamış. Türkiye sözleşmeden çekilebilir çok normal ama ben okuduğum maddelerde dediğim gibi öyle çok ciddi bir sıkıntı görmedim. Işe yaramıyor o da ayrı.

uzAyli

İhvan Forum Üye
Aynı sözleşme olduğuna emin misin , zaten dinde de kadının beyanı esas daha çok o maddede yoğunluk var islamda kadın değil erkek ön planda yasaya göre kadını kayırma var diyollar:)

uzAyli

İhvan Forum Üye

Özgür dünya komünist çini değiştirmezse ,komünist çin özgür dünyayı değiştirecek, ah derin amerika yıkılasın küçük amerika !!

Hakperest

Kıdemli Üye

Özgür dünya komünist çini değiştirmezse ,komünist çin özgür dünyayı değiştirecek, ah derin amerika yıkılasın küçük amerika !!
Özgür dünya mı
Çin dahil şirret bir dünya var
Çin bence daha iyi, en azından kendi dışında bir yerlere demokrasi götürmüyorlar henüz

Makaleyi dinlemedim, sözüm yazara değil

uzAyli

İhvan Forum Üye
Sirretligin nedeni özgürlük işte , öyle değil mi ,bütün günahlar serbest sınır yok günah tanımı yok ki ..

uzAyli

İhvan Forum Üye

Oranlar çok korkunç ...

uzAyli

İhvan Forum Üye

Genelde dinleyip atıyorum, bunu şimdi dinlicem ins

ihvanistanbul

AkhenAton
Bana göre hilafet diye bir kurum yok. Umuma göre var. Umumun bir kısmı siyasi halifeliği kabul ediyor. Bir kısmı dini halifelik. Bana göre insan allahın yeryüzündeki halifesi.
hilafet diye bir kurum var ama bugün işlevsel değil. zaten çıkıp 80 milyon olarak sayın erdoğan halifedir desek ülke toprakları dışında birde samimi dostlar dışında hükmümüz geçmez.
Cennet kılıçların gölgesi altındadır. Hilafet ancak müslüman bir devletin başı yeterince güçlüyse diğerlerine boyun eğdirebildiğinde bir anlam ifade eder. mesela yavuz sultan selim hilafeti kılıcının hakkıyla aldı ama iran bu halifeyi tanımıyordu, yenişemedik yüzyıllarca. halifelerin hükmüde hükmettikleri topraklarda geçer.
yada şöyle söyleyeyim birgün ülkemiz amerikadan güçlü olduğunda başkanımız otomatik olarak islam dünyasının lideri olacaktır. liderliğimizi kabul etmeyene demokrasi! götürerek kabul ettirebiliriz .

ihvanistanbul

AkhenAton
raina koyun sürüsü gibi bizi güt yönlendir demektir. çoban koyunlarını kesmek ve satmak için güder, unzurna ise bizi gözet/koru/kolla yardımcımız ol çocuklarını yetiştiren babalar gibi bize zarar vermeyecek yiğitlikle bize sahip çık demektir.
yöneticiye yakışan halkına bir babanın evladına davrandığı gibi şefkatle davranması, cezalandıracağı zaman şefkat tokadıyla tokat atmasıdır.

Hakperest

Kıdemli Üye
hilafet diye bir kurum var ama bugün işlevsel değil. zaten çıkıp 80 milyon olarak sayın erdoğan halifedir desek ülke toprakları dışında birde samimi dostlar dışında hükmümüz geçmez.
Cennet kılıçların gölgesi altındadır. Hilafet ancak müslüman bir devletin başı yeterince güçlüyse diğerlerine boyun eğdirebildiğinde bir anlam ifade eder. mesela yavuz sultan selim hilafeti kılıcının hakkıyla aldı ama iran bu halifeyi tanımıyordu, yenişemedik yüzyıllarca. halifelerin hükmüde hükmettikleri topraklarda geçer.
yada şöyle söyleyeyim birgün ülkemiz amerikadan güçlü olduğunda başkanımız otomatik olarak islam dünyasının lideri olacaktır. liderliğimizi kabul etmeyene demokrasi! götürerek kabul ettirebiliriz .
Peki ola ki bir solcu komünist dinsiz şamanist bir ülkücü gelse ne olacak halife mi olacak
Sen halifelikten değil cihangirlikten söz ediyorsun sanırım

Ehli sünnet vel cemaat Müslümanlarının beyat ettiği meşru lideri halife olur
Yoksa cihangirin biri gelse hükmetse halifelik olmaz bu

uzAyli

İhvan Forum Üye

Bizim kadar tuhaf başka bir millet görmedim topuğuna sıkıp tedavi etmeye çalışıyor, sözleşme kalksa ne olcak 6284 'ün düzenlenmesi lâzım

uzAyli

İhvan Forum Üye

Adam soyadının hakkını veriyor ,yea . Haksızlık karşısında susmanın cidden vebali büyük