NEYi S.A.V.USTURUYORUZ?

A.R

Profesör
Ameller niyetlere göredir muhakkak ve O'nun katında da öylece muamele görecektir..

Ben de, ısrarla bu işin -Sallallahu aleyhi ve sellem veya Aleyhisselam yerine S.A.V , A.S vb. kısaltmalarin yazılmasının - tembellikten olduğunu savunuyorum..

Böyle yazıldığında "inşaAllah okuyanlar uzunca okuyorlardır " diye hüsn-ü zan etmekteyim..

Zira görüyoruz şu sanalda millet "tamam"yazmamak için "ok" , "ne haber" yerine "nbr"yazıyor mesela, herşey Hoca Nasreddin'in kuşuna dönmüş:(

Ben elhamdulillah, şu hadisi öğrendigimden beri hic SAV ya da AS yi kullanmadım; Ve dahi ulaşabildigim herkesi bu hadisten haberdar etme gayreti içinde oldum..

" Kim bir yazıda benim üzerimde salavat getirirse, ismim o kitapta devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar."

Yine ayni sekilde;

Selamun aleykum yerine; S.A,
Aleykumselam yerine; A.S
Allah razı olsun yerine; A.R.O
Allaha emanet ol yerine; A.E.O yazanlari da tasvip etmiyorum kesinlikle..

Neyse efendim, dedik ya ameller niyetlere göredir, O içimizi biliyor, hesabimız da ona göre olacak elbet.. Burada haber verilmiş işte, gerisi yüreklerinize kalmış.

zebih

Kıdemli Üye
Her okunan salavattaki ve alâ âlihî kelimesi dahlinde anilmak ve Muslumanlarin dualarina ve anmakliklarina erismek ister miydik?

Oyleyse Selman-i Pâk-i Fârisî radiyallahu anh gibi olalim.

O, Rasûlu Muhterem aleyhisselam'in neslinden degildi; ama bizzat Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in musbet sahitligi ile Ehli Beyt'indendir.

Rasulu Ekrem aleyhisselam buyurdu ki:

Selman bizden, Ehl-i beytimizdendir.

O ne ile Ehl-i Beyt'ten olarak anildi ise, Onun vasiflari ile donananlar da oylece Ehl-i Beyt ile birlikte anilirlar.

muhabbetle

zebih

Kıdemli Üye
allahumme salli ala seyyidina muhammed ve ala ali seyyidina muhammed....

yozgadi

Paylaşımcı
kardeşler bu boş işlerle uğraşmayı ne zaman bırakacaksınız kaçtane müslüman gösterebilirsiniz ki sav cc ra ks kısaltmalarını açmayıp olduğu gibi okusun zaten dini bir konuyu okuyan kişi kısaltmaların anlamını biliyordur diliyle olmasa da kalbiyle salavatını getirir zira kalblerde olanı yalnız Allah (cc) bilir (siz şimdi bunu ce ce diye mi okudunuz yani o zaman ben ya bir kasıt ararım ya da cahillik var derim )

zebih

Kıdemli Üye
krdşlr bu bş işlrle uğrşmayı ne zmn bırkacksınz kçtne mslümn gstereblirinz ki sav cc ra ks ksaltmlarnı açmyp oldğu gbi oksn zten dni br knuyu okyan kşi kısltmalrn anlmnı bilyodr dilyle olmsa da klbiyle salvtnı gtirr zra klblrde olnı ylnz Allh (cc) blir (sz şmdi bnu ce ce diye mi okdnz yni o zmn bn ya br ksıt arrım ya d chillk var drm )

böyle yazmadıkça izahat kendi içinde makul olmuyor. zira böyle de okudum ve anladım. israfa luzum yok....

ki burada cc a.s gibi yazıların neden uygun olmadığının delili, mantık yürütme değil:

Kim bir yazıda benim üzerimde salavat getirirse, ismim o kitapta devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar...

hadisine ittiba meselesidir.

sallallahu aleyhi ve sellem yazdığınızda bir ibadet işlemiş oluyorsunuz, söylediğinizde de... s.a.v ile siz rasulullah aleyhisselam'ı andıktan sonra salavat ibadetini yerine getirmiş olmıyorsunuz, belki okuyucu açılımlı okur ve o getirir, ayrı... siz getirmiş olmuyorsunuz...

konubaşlığındaki yazıyı okuyunuz... cehaletten daha korkunç olan, cehlini idrak edememektir....

onu bunu boş işlerle itham etmeden önce, mevzuya dair cehaletimizi izale edelim...

ileney

Sözlerim senet değil
Web sitesi
reddiyeler.org
kardeşler bu boş işlerle uğraşmayı ne zaman bırakacaksınız kaçtane müslüman gösterebilirsiniz

Manav'dan Domates aldığımızda bile içinde bir tane çürük olsun onu yerine bırakıyoruz.İş dini hüküm,emir ve nasihatlere gelince niçin boş oluyor bu.
Ondan sonra da kafamıza göre yok efendim onu anlarlarda zikrederler de falan da filanda fıstıkta....
Ne zaman bu gafletten uyanacak bu millet bu ümmed !!!!

Hz Muh. dediğimizde ne demek istediğimi anladınız,Fakat Sizce bu saygı ve edepten yoksun bir söz olmuyor mu..

M

MEYSEMİ TEMMAR

Guest
Allahumme salli ala muhammedin ve ali muhammed
sallallahu aleyhi ve alihi (s.a.a)

fakiri

Kıdemli Üye
Deve ne güzel cevap vermiş.

Deveye sormuşlar ;
----Yeniden dünyaya gelseydin ne olmak isterdin ?
Deve hiç düşünmeden cevap vermiş :

----Elbetteki insanların o meşhur "Neden boynun eğri ?" sorusundan kurtulmak için boynu dümdüz olan ZÜRAFA olmak isterdim.
Bu sefer demişler ki,
----Ama, Zürafa da ağaçların en taze ve güzelim filizlerini yiyor hep !
Deve bu kez :

----Siz insanoğlulları her şeyin bir eleştirecek yanını bulursunuz vesselâm. Size bir şey beğendirmek benim hendek atlamamdan daha zordur.

;)

yozgadi

Paylaşımcı
krdşlr bu bş işlrle uğrşmayı ne zmn bırkacksınz kçtne mslümn gstereblirinz ki sav cc ra ks ksaltmlarnı açmyp oldğu gbi oksn zten dni br knuyu okyan kşi kısltmalrn anlmnı bilyodr dilyle olmsa da klbiyle salvtnı gtirr zra klblrde olnı ylnz Allh (cc) blir (sz şmdi bnu ce ce diye mi okdnz yni o zmn bn ya br ksıt arrım ya d chillk var drm )

böyle yazmadıkça izahat kendi içinde makul olmuyor. zira böyle de okudum ve anladım. israfa luzum yok....

ki burada cc a.s gibi yazıların neden uygun olmadığının delili, mantık yürütme değil:

Kim bir yazıda benim üzerimde salavat getirirse, ismim o kitapta devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar...

hadisine ittiba meselesidir.

sallallahu aleyhi ve sellem yazdığınızda bir ibadet işlemiş oluyorsunuz, söylediğinizde de... s.a.v ile siz rasulullah aleyhisselam'ı andıktan sonra salavat ibadetini yerine getirmiş olmıyorsunuz, belki okuyucu açılımlı okur ve o getirir, ayrı... siz getirmiş olmuyorsunuz...

konubaşlığındaki yazıyı okuyunuz... cehaletten daha korkunç olan, cehlini idrak edememektir....

onu bunu boş işlerle itham etmeden önce, mevzuya dair cehaletimizi izale edelim...
ben kendi kafama göre yorum yapıp cahilliğimi ortaya koyma yada sabit fikirliliğimi savunmaya çalışmadım sadece dini konularla ilgilenen kişilerin bu kısaltmaların ne anlama geldiğini zaten bildiklerini eğer bilmiyorlarsa da merak edip öğrenmelerini sağlayacağını umduğum için kısaltmaların mahzurlu olmadığını söyledim ayrıca abesle iştigal edip demogoji yapıp kimsenin mesajının üzerinde oynayarak kendime çıkar yol sağlamaya çalışmadım Allah a(cc) şükür ki kalbimde fesatlık art niyet yada sabit fikirlilik olmadığını biliyor çünkü yeri geldiğinde empati yapmayı bilen birisiyim ayrıca sanırım benim boş işler sözümden kasıt olan kısaltmalar da maneviyatımızla ilgili konulara yol açıcıdır ama bırakın isteyen kısaltsın isteyen uzun yazsın demekti bu da anlaşılmamış bir de avatarlarda üye statüsünü tanıtan rütbelerden sup moderatör deki sup ne anlama geliyor acaba bir şeyin kısaltması mı yani kısaltma kullanma konusunda avrupalıların bize yaptığı gibi çifte standart uygulamak normal mi kardeşlerim velhasıl ı kelam ben kimsenin dinini nasıl yaşayacağına karışamam Allah ın (cc) bana verdiği aklı kullanarak KURANI KERİM DEN HADİSLERDEN SÜNNETLERDEN FAYDALANARAK elimden geldiğince islamiyeti yaşamaya çalışıyorum birisine bir konuyu tavsiye edeceğim zamanda kaynağını belirterek uyarımı yapıyorum ve de kimseyi cahillikle itham etmiyorum çünkü lisede ki din bilgisi öğretmenim Allah(cc) razı olsun ondan (Ebubekir Karaarslan ) demişti ki birgün birisine cahil diyen kişi kendisi cahildir çünkü karşısındakinin düşüncesini anlayamamıştır hepinize hayırlı günler ALLAHIM (CC)BANA CENNETİNE YAKLAŞTIRACAK CEHENNNEMİNDEN UZAKLAŞTIRACAK İŞLERİ YAPMAYI NASİP ET AMİN

zebih

Kıdemli Üye
son cümleniz dua ya amin diyorum kardeşim,

şahsınızı hedef almadım, zihniyeti irdeledim.

açık hadis var ve duanızla müsemma bir hadis...

bizi bırakın da aleyhisselam'ı okuyun, samimi olduğunuzu düşündüğüm için bu tavsiyeyi nefsimle beraber size de yapıyorum, demoğoji polemik gibi algılamayın. bu peygamber aleyhisselam'ın bize nasihatıdır. ibadettir, rahmet vesilesidir. neden göre göre kayba ziyana kesada sokalım kendimizi... aleyhisselam buyurur ki:

yozgadi

Paylaşımcı
hakkınızı helal edin saygılarımla zaten benim de kişilerle işim olmaz önemli olan kalıplar, programlar, standartlar, düşüncelerdir aynı noktada olduğumuz halde uygulamamız biraz farklı olduğu için bu noktaya istenmeden gelindi hayırlı paylaşımların devamı temennisi ile saygıyla kalın

Cenan

Ordinaryus
Bu yaziyi gordukten sonra (s.a.v) diye yazmaya haya ederiz artik...

Cenan

Ordinaryus
Et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen.