Netbook'unuz İçin 7 Hafif Yazılım! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Netbook'unuz İçin 7 Hafif Yazılım!

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Puanları
113
Netbooklar ve Windows tabletler gibi taşınabilir bilgisayarlar küçük ve hafif olmalarından dolayı seviliyorlar. Ancak netbook'lar, normal bilgisayarlar kadar güçlü değiller.

Bunun anlamı ise diğer bilgisayarlarda çalıştırdığınız uygulamaları netbook'unuzda çalıştırırken performans sorunları yaşayabilmeniz. Netbook'a yönelik en iyi uygulamalarını bulmak ise zaman alıcı bir iş olabilir. Sizin için bir araya getirdiğimiz bu 7 yazılım ile herhangi bir araştırmaya gerek kalmadan netbook'unuza en hafif yazılımları yükleyebilir, bilgisayarınızı daha hızlı kullanabilirsiniz.

Panda Cloud Antivirus

Tüm antivirüs programları, sistem kaynaklarını tüketmeye oldukça yatkınlar. Bununla beraber hafif antivirüs yazılımları da mevcut ve Panda Cloud Antivirus bunların başında geliyor. Program oldukça hızlı çalışıyor ve iyi bir koruma sağlıyor. Panda'yı sevmezseniz Avast! free edition'ı deneyebilirsiniz.

Google Chrome

Google Chrome sistem kaynaklarını oldukça ekonomik kullanıyor ve bir internet tarayıcısından beklenen neredeyse her şeyi size veriyor. Nadiren bazı sitelerin Chrome'u tam olarak desteklemediği olursa geçici olarak Internet Explorer'ı kullanabilirsiniz.

Masaüstü geliştirme: 360 Desktop

Netbooklar, tüm küçük cihazlarda olduğu gibi oldukça küçük ekranlara sahipler. 360 Desktop ise bu sorunu çözmenize yardımcı oluyor. Program ekranızı sanal olarak genişletiyor ve kaydırabilmenizi sağlıyor.

Google Docs

OpenOffice veya LibreOffice yerine Google Docs'u önermemizin nedeni Chrome'un az yer kaplaması. Önerdiğimiz gibi netbook'unuzda Google Chrome kullanıyorsanız Google Docs'ı kullanarak sistem kaynaklarından büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Fotograpfix

Netbook'lara en uygun resim düzenleme yazılımlarından biri de Fotograpfix. Program çok sevimli bir arayüze sahip olmayabilir ancak tüm temel resim düzenleme işlevlerini üzerinde barındırıyor.

TinyResMeter

Sistem kaynakları bir netbook için önemli olduğundan onu izlemek isteyebilirsiniz. TinyResMeter adlı uygulama ise tam bu işe göre. Oldukça hafif ve özelleştirilebilir olan TinyResMeter, boş RAM gibi bilindik bilgilerin dışında sabit diskinizin şu anki okuma ve yazma hızı gibi faydalı bilgiler de görüntülüyor.

Oyun platformu: Impulse

Steam'in açılışı netbook PC'lerde gecikebiliyor. Impulse ise benzer özelliklere sahip iyi bir alternatif. Özellikleri Steam kadar gelişmiş olmasa da programı tamamen kapatmak ve bu sırada satın aldığınız oyunları oynayabilmek mümkün.

 
Üst