Netanyahu : Türkiye İle Krizi Bitirelim | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Netanyahu : Türkiye İle Krizi Bitirelim

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
İsrail lideri Benjamin Netanyahu, Türkiye’nin ülkesindeki yangına iki uçak göndermesi sonucu yumuşayan ilişkileri düzeltmek için elçisini Cenevre’ye Dışişleri Müsteşarı Siniroğlu ile görüşmeye gönderdi. “Krizi bitirecek bir anlaşma üzerinde uzlaşın” talimatı verdi.

Mavi Marmara baskının ardından 9 ay boyunca neredeyse sıfırlanan Türkiye-İsrail ilişkilerinde yangın diplomasisi sonuç veriyor.


Türkiye’nin İsrail tarihinin en büyük yangını için bu ülkeye yardım gönderen ilk ülke olması sonrası gevşeyen ilişkiler, İsrail lideri Netanyahu’nun Türk uçağına binmesiyle, “İki ülkenin arası düzeliyor mu?” sorusunu beraberinde getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın “Bizim şartlarımız belli, özür ve tazminat” açıklamasının ardından Netanyahu harekete geçti.

Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail lideri, BM Komisyonundaki İsrailli temsilci Yosef Ciechanover’i, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşmek üzere Cenevre’ye gönderdi. Üst düzey bir İsrailli yetkili gazeteye, “Ciechanover ile Sinirlioğlu’nun krizi sonlandıracak bir taslak anlaşma üzerinde çalışacaklarını” anlattı.

Erdoğan: Kan temizlensin

Başbakan Erdoğan ise dün yaptığı konuşmada İsrail’e yangın söndürme uçağı gönderilmesinin “insani ve İslami görev” olduğunu söyledi. İlişkilerin yeniden rayına girmesi için tazminat ve özür gerektiğini bir kez daha hatırlattı:


Birileri çıkıyor yeni bir dönemi başltalım diyor. Önce taleplerimiz yerine getirilecek. Önce insani yardım taşıyan Mavi Marmara’da şehit edilen 9 kardeşimizin hesabı verilecek.

Özür dilenecek, tazminatı verilecek. El uzatanın elini havada bırakmayız. Adım atana adım atarız. Ama önce samimiyete inanmak istyoruz. Akdeniz’e dökülen kan temzilenmedikçe, o kan lekesini İsrail temizlemedikçe kimse bizim susmamızı beklemesin.

İsrail’in en saygın gazetelerinden Haaretz’in köşe yazarlarından Zvi Barel, dün “Eğer İsrail üzüntüsünü belirtir ve Mavi Marmara’da öldürülen Türk siviller için özür dilerse, bu bir trajedi oluşturmaz” diye yazdı.


Barel, baskında ölen Türklerin ailelerine tazminat ödenmesinin kendi içinde sorumluluğun kabul edildiği anlamına gelmeyeceğini, tazminatın insani bir jest olarak görülebileceğini belirterek “Bir fırsat penceresinin açılabilmesi için korkunç bir felakete gereksinim duymuş olmamız çok acı, ama İsrail’in bu fırsatı heba etmesi büyük bir diplomatik hata olurdu” yazdı.

Türk uçağı İsrail’de yangınla savaşıyor

İsrail’in kuzeyindeki, ülkenin en büyük üçüncü şehri Hayfa etrafında bulunan ve ülkenin can damarlarından biri niteliğindeki dağlık Karmel bölgesinde geçen perşembe günü başlayan yangın 20 ülkeden gelen ekipler sayesinde kontrol altına alınmaya başlandı.


Yangın, 42 kişinin ölümüne yol açarken, halihazırda 100 bin dönümü aşkın Karmel ormanlık bölgesinin yaklaşık yarıya yakın bölümü kül oldu. Yanan ağaçların sayısı yaklaşık 5 milyon dolayında hesaplanırken, yangın ülke ekonomisine yaklaşık 1 milyar dolar ekonomik zarar var.

Rusya, Bulgaristan ve İngiltere gibi ülkelerin yardım eli uzattığı İsrail’e Türkiye’den gönderilen iki yangın söndürme uçağı da aralıksız görev yapıyor.

vatan

 

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
İsrail Özür Dilemeyi KABUL ETTİ

İsrail'in Haaretz gazetesi Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik krizde sona gelindiğini ve İsrail'in Mavi Marmara baskını nedeniyle özür dilemeyi kabul ettiğini yazdı.

İki ülke arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmelerde, İsrail'in Mavi Marmara baskını nedeniyle özür dilemeyi ve tazminat ödemeyi prensipte kabul ettiğini yazdı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Yosef Ciechanover arasında İsviçre'nin cenevre kentinde kapalı kapılar ardında yapılan iki turluk görüşmelerden izlenimler İsrail basınında yer aldı.

İki ülke arasındaki krizde sona yaklaşıldığını duyuran gazete Avrupalı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde "Erdoğan'ın "özür olarak" kabul edebileceği, Netanyahu'nun ise "özür değil üzüntü" ifadesi olarak benimseyeceği bir açıklama formülü üzerinde çalışıldığını duyurdu.

İsrail, tazminat ve özürün resmi olarak Türk devletine değil, kurban yakınlarına yapılmasının işleri kolaylaştıracağı görüşünde.

Özür ve tazminat karşılığında Ankara'nın da jest olarak Mavi Marmara baskını ardından çektiği Tel Aviv Büyükelçisini geri göndereceği söyleniyor .

Cenevre'de Netanyahu'nun özel girişimiyle yapılan görüşmelerin ardından ülkelerine dönen diplmatlar, ele alınan önerileri Erdoğan ve Netanyahu'ya götürerek görüşlerini alacak. Taraflar önümüzdeki haftalarda üzerine çalıştıkları metne son şeklini vermek için yeniden biraraya gelecek.
 
Üst