Neslin Muhafazası için Din eğitimi şart

İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Hüseyin Korkut, kesintisiz eğitimin, sadece imam hatip liseleri için değil, bütün orta öğretimin önündeki sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla gözden geçirilmesi ve kademeli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
  • din-egitimi-sart-medium-0.jpg
İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Hüseyin Korkut, kesintisiz eğitimin, sadece imam hatip liseleri için değil, bütün orta öğretimin önündeki sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla gözden geçirilmesi ve kademeli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen 6. İmam Hatipliler Kurultayı, 2010 yılı Kuran Okuma Yarışması birincisi Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Beytullah Özdemir'in Kur'an-ı Kerim okumasının ardından, İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı.
Önder Genel Başkanı Korkut, kurultayın açılışında, bugün milletin göz bebeği ve yüz akı okullardan olan imam hatip liselerinin, kurulduğundan bu güne hem Türkiye'ye hem de medeniyete hizmet eden altın nesillerin yetişmesine vesile olduğunu ifade etti.
Milletin değerlerini uhdesinde taşıyan imam hatip neslinin, kadim medeniyetin temsilcisi olarak yarınlara daha güçlü, daha mutlu yürüyeceğini dile getiren Korkut, ''Milletimizin sahiplenmesiyle bugüne gelen okullarımız, zaman zaman önüne çıkan engelleri aşmış ve bundan sonra da aşacaktır'' dedi.
İmam hatip liselerinin birçok sorunla karşı karşıya kaldığını belirten Korkut, bu sorunların başında, imam hatip lisesi mezunu olan öğrencilerin alan ve diplomalarıyla ilgili zorluklar, 1990'lı yıllardan itibaren önlerini kesme çalışmaları, kat sayı engeli, kesintisiz eğitim, kılık kıyafetle ilgili sorunlar, ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarının sınırlandırılmasının geldiğini söyledi.
İmam hatip okullarının önündeki sıkıntıların kaldırılmasıyla ilgili zorlu bir mücadele sürdürdüklerini anlatan Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:
''1999 yılında katsayı engeli ve arkasından başörtüsü engeli çıkınca, başarılı öğrencilerimizin dünyanın nitelikli üniversitelerinde okuma fırsatı bulmaları için gayret ettik. Bugün yüzlercesi mezun oldu ve ülkemize hizmet için dönmeye başladı. Önemli bir kısmı yüksek lisans çalışmasını tamamlamış durumda ve bir kısmı da doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Güzel gelişmelerle, kat sayı engelinin kalktığını düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın alan meselesiyle ilgili yaptığı düzenlemenin kat sayıyla ilgili tartışmaları ortadan kaldıracağını ve arzu eden her gencimizin istediği üniversitede okuma imkanı bulacağı kanaatindeyiz.''
"Din eğitimi anaokulundan başlayarak yayılmalı"

Başarılı imam hatip lisesi öğrencilerine yurt dışında eğitim bursu sağladıkları gibi yurt içinde de destek verdiklerini anlatan Korkut, dernek bünyesinde spor faaliyetlerini koordine edecek bir birim oluşturduklarını, gençlerin önündeki kat sayı engelini aşmalarında bir fırsat olacak akademilere hazırlık kurslarını düzenlediklerini kaydetti.
''Kesintisiz eğitim, sadece imam hatip liseleri için değil, bütün orta öğretimin önündeki sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla gözden geçirilmeli ve kademeli hale getirilmelidir'' diyen Korkut, şöyle dedi:
''Beşikten mezara ilmin, eğitimin önemini şiar edinmiş bir inancın mensupları olarak elbette eğitimin süresiyle ilgili itirazımız yok, ama özellikle zorunlu eğitim, gerek kılık kıyafetle ilgili gerekse değerlerimize yaslanmış bir müfredatla ilgili dizayn edilmezse zorluklarımız devam edecektir. Din eğitim ve öğretiminin bütün orta öğretime anaokulundan başlayarak yayılması, neslimizin muhafaza edilmesi ve geleceğe taşınması açısından önemlidir.''
Korkut, tarihi yarımada içinde bir kız imam hatip lisesinin açılması gerektiğini de belirtti.
İmam hatip liselerinin uluslararası vizyonunun geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Korkut, bu liselerin Pakistan, Afganistan, hatta Avrupa'ya ulaştırılması beklediklerini söyledi.
BAŞBAKAN DA KATILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatip'te okudukları için bazı hocaların kendilerine cenaze yıkayıcısı dediklerini hatırlattı. İmam Hatip lisesi mezun olmayı hayatı boyunca büyük bir gurur vesilesi olarak yüreğinde taşıdığını söyleyen Erdoğan, "Son nefesimi verene kadar İmam Hatipli olmanın gururunu onurunu şerefini üzerimde taşımaya devam edeceğim." dedi.
Başbakan Erdoğan, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği'nce (ÖNDER), Beyoğlu Anadolu imam Hatip Lisesi'nde düzenlene 6. İmam Hatipliler Kurultayı'nın açılışına katıldı.
Alkışlar arasında kürsüye çıkan Erdoğan, İmam Hatip lisesinden mezun olmasından duyduğu gururu dile getirdi. İmam Hatip liselerine katkıda bulunan herkese teşekkür eden Erdoğan, "Bugün burada sizlerden ziyade sizlerle birlikte aynı zamanda kendime hitap ediyorum. Ben burada sizlerin kalp atışlarına tanık olduğum kadar kendimle, kendi kalbimle muhabbet ediyorum. Kendi heyecanıma da şahit oluyorum. İmam hatip lisesi mezun olmayı hayatım boyunca büyük bir gurur vesilesi olarak yüreğimde taşıdım. Çocuklarımın tamamının İmam Hatip lisesi mezunu olmasından gurur duydum. Hiçbir zaman başımı öne eğdirmediler. Son nefesimi verene kadar İmam Hatipli olmanın gururunu onurunu şerefini üzerimde taşımaya devam edeceğim." dedi.
İmam hatiplilerin hor görüldüğünü aktaran Erdoğan, "Aralarda öyle hocalarımız çıktı ki içeride dışarıda bize cenaze yıkayıcısı dediler. İmam Hatipleri böyle tanımlamaya çalıştılar. Bize 'taşralı köylü, zenci' dediler. Siz 'doktor, vali kaymakam avukat olamazsız' dediler. Bize 'muhtar bile olamazsınız' dediler. Allahın izniyle milletimize güvendik. Ülkemize inandık. Umutsuzluğu yanımıza yaklaştırmadık." diye konuştu.

MİLLİ GAZETE

Nihle

Profesör
Çok güzel bir paylaşım oldu Allah razı olsun ..
Bizlerde bu alanda hizmet etmeye çalışıyoruz ..
Rabbim herkesin hizmetini kabul buyursun ..

Dua ile ..