Nemrut Projesi...

elbiss

Ordinaryus
9X1MW8.jpg

i

Nemrut Projesi Nedir?...

Proje verdiğim isim gerçek manada projeyi size anlatmayacağının farkındayım fakat aklıma gelen ilk ismi kullanmak istedim aklıma gelen ilk isim Nemrut oldu ki oldukça Projeyle özdeşleştirince hoşuma gitti herneyse

Nemrut Projesi tamamen TV KUMANDALARI ile ilgili....geçen yazılarımda TV kumandalarıyla ilgili Projemi paylaşacağımı sizlere sunmuştum işte bu o proje :) Bu projeden sonra yakın bir zamanda izlediğim videodan etkilenip kendim geliştirmek istediğim Zincirsiz Bisiklet Projesini de oluşturmaya zihnimde çalışmaktayım :)

Puzzle parçalarını birleştirince Zincirsiz Bisiklet Projesinide sunmayı umut ediyorum..Youtube üzerinden izlediğim zincirsiz bisiklet projesini kendim biraz değiştirdim çünkü sistem bana göre tutarlı ve işlevsel değildi..Sistem içerisinde bence performans ve verim anlamında eksiklikler ve hatalar vardı...belki benim sunacaklarımda hatalı olacak ama en azından kendi tutarlı sistemimi geliştirmeyi ve kendi begenimi oluşturmayı deneyeceğim olursa tabii.. :)

Nemrut Projesini Amacı...?

Nemrut projesinin genel düşüncesi tamamen kullanıcı kolaylığı bunun yanı sıra ise artık tv kumandaları konusunda farkındalık oluşturmak gerektiği kanısındayım...çağ ve yüzyıl değişiyor o zaman envanter veri araç tabanlarımızıda değiştirmek gerekiyor kanısındayım...Madem akıllı çağ devrindeyiz o zaman insanların sık kullandığı TV KUMANDASI da değişmesi akıllanması gerekiyor kanısındayım..

Sıradanlaşan sabit TV Kumandası sektöründe bir yenilik ve ilk getirmek gerekir kanısındayımdan yola çıkarak farklılık gözeterek bu sistemin kolaylık sağlamasını ve bir çok yönde çeşitlilik müşteriye sunmasını umut ettim...

Nemrut Projesinin Özellikleri yada Amaçları yada Sistmei İşleyişi?....

Kendi el kalemimle kendi hayalime özgü bir paylaşım yaptım fakat açık söylemem gerekirse kumandanın dizaynı akıllı bir telsiz telefondan esintilenerek oluşturdum fakat oldukça hoş oldu...

Bu dizaynı seçmemdeki esas amacım ise kötü olan el çizimlerimi siz bir nebzede olsa güzel ve estetik sunabilmek :) yoksa TV kumandası dizaynı çok önemli değil isteyen şeffaf yapabilir isteyen çelik alüminyum kasa yapabilir vss...sorun değil önemli olan işleyiş sistem dizaynını bilin yeterli...

TV Kumandası sektöründen ticaret yapmak isteyen yada yapan güzel insanlar iyice okusun derim...çünkü ikinci kez anlatmayacağım yazıp geçeceğim :)

Şaka bir tarafa gerçek manada yazılarımı tutmam umarım geçen bu süreçte beni tanıyabilmişinizdir...

Ben ÖYLE bir sistem düşündüm ki bu sistem bana kullanıcı olarak bir çok yönde katkı versin misal ben istersem bu tv kumandasına usb ile müzik yükleyebileyim sonrasında tv ile kordineli çalışan bluetoth ile tv ekranından ben tv kumandasındaki usb den müzik dinleyebileyim..

Belki diyebilirsiniz şimdiki tv lerde usb girişi var oradan da yapabilirsin dogru fakat ben tembeli kumandadan yapmak istiyorum diyenlere bir kolaylık...

Burada bluetoth ile tv nize yükleme yapmanız yeterli olack tv kayıtlayacak istediğiniz an tv içindeki dosyanızdan müziklerinizi dinleyebilirsiniz...film konusunda ise yükleme olabilir fakat tavsiye etmem bekleme süresi uzun sürebilir...o yüzden genelde müzik için uygun....

tv kumandasındaki usb girişi sadece müzik için değil usb belleğinizle tv kumandanıza oyun yükleyebilir ve oyun oynama keyfini yaşayabilirsiniz..

Tv kumandanızdan oyun oynayabilmeniz için sizlere yön tuşları ve fonksiyonel tuşlar koymayı unutmadım :) Böyle likle istediğiniz an dosyalar kısmından oyun oynayabilirsiniz...

TV kumandası dokunmatik bir ekran paneline sahiptir yani akıllı bir cihazdır ve tv kumandası 16 gb lık bir hafıza kartına sahip olacaktır böyle likle bir çok manada fonksiyonel çeşitlilik tv kumandası ile kazanmış olunacak...

TV kumandasındaki dokunmatik panel sistemi anlatmam gerekirse..

1-dosyalar bölümü
2-tv kumandası tuşlar bölümü
3-usb baglantı bölümü dosyası
4-bölümlenmiş kanalları ekran ekran tv kumandasında gösterme..(tıpkı uydudaki görüntülü akış gibi bu akışı bluetoth ile sağlamayı düşündüm akıcı olabilir mi bilemem yapan olursa yapan düşünsün artık).
5-ekstra ivmeler vss..

5 panellik bir sistemden düşündüm...

bu 5 panel sistemide şekilde en üstte kutucuk olarak göstermeye çalıştım...bunu şekilde hayallerinizi aktarıp iletmek belki zor ama anlayın diye bir arada göstermeye çalıştım...yani esasta sizi tv kumandasında karşılayacak olan bu 5 kutucuk olacak dileyen uyku modu vss gibi ivmeleride tv kumandasına ekleyip kutucuk sayısını 7-8 gibi yapabilir orasını bir şey diyemem...ben sadece sistemi anlatmaya özen göstermek istiyorum...

işte bu 5 kutucuktan sırasıyla tıklayıp sistemi size detaylı anlatmaya özen göstermeye çalışacağım...

Sistemin 1 . kutucu kumanda tuşları olsun....işte ona tıklayalım..

karşımıza yukarıdaki gibi yayılmış eski kumanda daki kullandığınız numaralar geldi...fakat burada şu fark var bu numaralar dokunmatik...işte numaraların yanlışına tıklamayın diye yazılımda o numaraları yuvarlak içine aldım yazılımda öyle olmasını istedim ki Müşteri dogru tv numarasını seçebilsin diye...buna kalemde yanına koyup müşteriye ekstra seçenek sunabilirsiniz...

yani 1.kutucuga tıkladığımızda tamamen karşımızda tv numaraları olacak...bunun yanında alt fonksiyonelde işte tv ata tv yi sil tv yer değiştirme işte tv isim düzenleme gibi seçim ibareleride olacak ...

aklınız karşımasın sistem anlatımı sizi sıkmasın diye şekilde göstermedim ama sizler bunu düşünün diye ekstra yazıda belirtmek istedim ki benim nası bir tv kumandası sistemi düşündüğümü sizlerde düşünün istedim...

Bunun yanında atıyorum 4.cü kutucuğa tıkladığımızda bu kutucukta bize ne versin?

hani uyduda kanallardaki tv lerin resimleri o anki oynar bölünmüş tv ler canlı veriliyor ya işte buda bize ilk 10 haneye sıgacak şekilde bize veri aktarsın bu veri aktarımı için hız sorunu çözülürse tv kumandamızdan da tv lerin küçültülmüş durumlarını aynı uydudaki gibi izler olacağız yada bölümlenmiş tv lerdeki gibi kare ekranlardan tv leri görüp o anki canlı yayın durumlarından tv kumandamızdan seçim yapmış olacağız kanaatindeyim...

3. kutucağa tıklayalım?

Burada da bize oyun seçenekleri gelsin yüklü oyunların resimleri olsun..içinden bir oyun seçelim aynı akıllı telefonlardaki gibi oyuna bağlanalım... gibi..

TV kumandasına UÇUK yeni Fikirler eklenebilir mi?..

Yess..

TV kumandasına SİM hafıza kartı ekleme haznesi koyarak yada buna gerek duymadan direk usb girişinden usb girişli olan wınn gibi internet özellikli ekstra aparatlar tv kumandasına bağlayarak tv ekranın atıyorum5.kutucuğundan girip internet ayarlarını ayarladıktan sonra tv kumandası ekranında internete bağlanabilir bunun yanında yine tv kumandasından internetten videolar izleyebilirsiniz imkanı verilebilir..

Tv kumandası bir nevi Akıllı telefon gibi oldu fakat elbette konuşma özelliği yok elbette görüntülü bir özelliği yok bu telefondan ayıran oldukça belirgin özellikler...Ben sadece fonksiyonel kullanım farklılıkları oluşturmaya özen gösterdim...

Aslında oldukça zamandır düşündüğüm hayallerimin ürünü diyebilirim...TV fabrikam olsaydı kesinlikle ben bunu yapardım ve size bu projeyi sunmazdım da :)...

Herşey bir tarafa gerçek manada sistemi ve projei geliştirmek ve düzenlemek isteyenin fikrine göre durum değişebilir..

Bu TV Kumandası için dokunmatik bir panel gerekli bunun yanında bu paneli akıllı çalıştıracak uygun bir yazılım bunun yanında bluetoth gerekli...bunun dışında kumandanın fonksiyonel tasarım tuşları usb girişi ve hafıza kartı gibi ufak tefek detay eklemelerle tv kumandasını oldukça elverişli kullanımlı bir hale getirmiş olabiliriz...

gerçek manada sistemle ilgili analatacaklarım bunlar bu konu ile ilgili çok şey yazabilirim fakat konu çok uzar..genel manasıyla işleyişi bilmenizde fayda var diyerekten yazıları fazla uzatıp sizleride sıkmak hiç istemem...

aklıma yeni fikir yada projeler geldikçe sunmaya devam etmeyi umut ediyorum...

Öyle.

elbiss

Ordinaryus
Hadi her zaman yazdığım yazıyı biraz değiştirip yeniden yazalım :) Hadi sizde okurken benle eşlik edin isterim :)

Yazılarda herhangi bir metinsel hata yada analatım bozuklukları yada ifade eksiklikleri var ise belirtmeniz yada söylemeniz dahilinde yada konu içerisinde şurası hatalı vss gibi durumlar ifade edilmesi dahilinde imkan ve uyguniyet halimi baz almanız kaydıyla gerekli durum ve hassasiyetlerinize oldukça özenli ve özverili olacağımdan şüphe dahi duymanızı istemem aksine düzenlemekten oldukça hoşnutluk ve mutluluk duyacağımı bilmenizi isterim...

Bunun yanı sıra ben yazdıklarımdan herdaim feragat ederim yeter ki gönüller kalpler üzülmesin...önemli olanda şu fani kısacık hayatımızda bu değil mi...

Bazen düşünmek beni çok yormuştur fakat yinede düşünmekten hoşnutluk duymuşumdur...işte bu aşamada düşüncelerim arasında sizlerin her daim betimlemeleri beni oldukça ilgilendirir ailem bana hayatım boyunca hep şunu öğretmiştir...saygı sunduğun çerçeve kadarıyla saygı alırsın diye gerçek manada hayatımda çokça uygulamaya çalışırım ki gerçek manada güzel insanlar saygılarını çokça şahsıma sunmuşlardır bu konuda özveri kazanımı olmuşsa bu eser hepimizin güzel eseri diyelim...

Hani sitede ben olayım olmayayım hiç sorun değil düzenlenmesini istediğiniz yeri burada belirtmeniz akabinde yine bu sayfada admin arkadaşlardan belirtip rica etmeniz dahilinde admin arkadaşlara bu konuda sınırsız izinler vermekteyim...yeter ki düzenlenmesini istediğiniz yeri buraya yazın bende bileyim ...onun dışında hiç sorun yoktur.

Öyle.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Fikirlerinizin gelişmesi için LG'nin şu kumandasını görüp müsait yerde test etmenizi tavsiye ederim...

LG%20magic%20remote%207%20-%20AP.jpg

elbiss

Ordinaryus
Fikirlerinizin gelişmesi için LG'nin şu kumandasını görüp müsait yerde test etmenizi tavsiye ederim...

LG%20magic%20remote%207%20-%20AP.jpg

Bilgilendirme ve ayrıca İlgin için Çok Teşekkür Ederim...

Bahsi geçen Kumanda ile ilgili bulduğum bilgilerde okuma fırsatım oldu...Bu tv kumandasını görmüştüm fakat özelliklerini bilmiyordum sayende ögrendim...Benim bu tv kumandası aslında 2 yıldır süren bir hayalim..

Bu hayalimi 2 yıldır her Tv shop magazalarını ziyaret ettiğimde arkadaşlarıma çok kez anlatmışımdır...ki aslında sizlere anlatmadığım başka bir tasarım modellemem daha var ama bu oldukça farklı... bu modelleme hologram ile dokunmatik sağlayabilme ama sonraki süreçlerde....

Bahsi geçen şu yerleri okuma fırsatım oldu..

http://www.donanimhaber.com/televiz...TVler-icin-ses-komutlarini-mumkun-kiliyor.htm

http://www.lg.com/tr/tv-accessories/lg-AN-MR300

------------------------------------------------

Akıllı hareket kabiliyeti vermişler ki bu hareket kabiliyeti için iki şekilde bir ivme gerçekleştirebilirsin.
1-hareketli sensör algılayıcıları ile
2-lazer sensör faktörü ile...

okuduğum yazılara bakınca hareketli sensör kullanılmış bu sensör hem tv de hemde kumanda da var Böyle likle tv kumandasını sallayarak tv de kabiliyet sağlayabilme olanağı sağlanılmış olacak fakat tek başına yeterli değil çünkü tv içinde seçim için ufak bir yazılımda tv ve kumanda arasında atmış olmaları gerek yada ona uygun bir devre sistemi...

Bunun yanında gördüğüm diğer farklılık ise SES komut sistemi ile TV kumandasından kanal seçme Kullanım Kolaylığı sağlanılmış olmasıda oldukça güzel...

Benim dizayn ve Tasarım ettiğim kumanda sistemine dileyen Diyafon yeri koyup ekstra ses komut sisteminin eklenmesiyle LG kumanda modeline ulaşmak o kadar da zor değil...

Bunun yanında 2D den 3D ye tek tuş ile geçme pratik özellik konmuş ki aslında Tek tuş kolaylığı ile güzel ama bu Fonksiyonel bir özellik olduğu için yapımı ve dizaynı istendiği anda çok basit. o yüzden bu özellliği eski TV kumandalarına dahi isteyen firmalar rahatlıkla ekleyebilirler..

LG TV Kumandasında gördüğüm güzel bir özellik olan İmleç hareket kabiliyeti ise oldukça güzel bir nevi Müşteriye Bilgisayar kullanılıyormuş havası veriliyor ki oldukça güzel...

Bu sistemin dediğim üzere TV ile Kumanda arasında etkileşim olabilmesi için bir veri alışverişi olması gerekir ki ben bu alışveriş sistemini kablosuz Mause lardaki alışverişe benzetiyorum ...işte bu alışveriş için tv ile kumanda arasında kesinlikle bir bağ oluşturulmuş ki bu bağ ufak bir yazılım ile de kendini güzel şekilde Sunumda göstermiş...

Kesinlikle TV içinde oluşturulmuş bir TV bağ kumanda sensör etkileşimi vardır..Dilenirse benim Dizayn ve Tasarım yaptığım TV kumandasına ekleme yapılabilir Yapımı o kadar zor değil yani...

LG nin akıllı TV kumandasının oluşturduğu farklılıklar gibi LG nin kullandıkları benim sistemimde Nemrut Projemde olmadığı gibi

şu Gerçeğide Kabul Etmek gerekir ki Benim Nemrut Projemde olanlar da LG nin akıllı tv kumanda model sisteminde yok ...

Şu düşünülür ki ...

Hem Nemrut hemde LG nin akıllı TV kumanda modelleme sistemleri birleştirilip ortaya Yeni bir TV Kumanda Modelleme Sistemi konulduğunda ortaya oldukça harika bir Akıllı TV Kumanda Sistemi Modeli çıkacağı kanısındayım..

TV KUMANDASI İLE İLGİLİ YENİ FARKLI ÇILGIN DİZAYN VE FİKİRLER OLUŞTURULABİLİNİR Mİ?

Valla gerçek manada çılgın fikirler için kişinin çılgın ve farklı düşünmesi gerekir ki Ben kendimi bu konuda oldukça iyi görmekteyim :) nerede ne yapacağım hiç belli olmaz :)

İşin espirisi bir tarafa ağır takılmak iyidir...

Ben TV Kumandasına Çılgın bir FİKİR Söylemem gerekirse...

TV kumandasının Ön yüzüne bir Göz koyacağım işte bu göz benim hologram sistemim olacak ...

Peki ne işe yarayacak bu Hologram sistem...?..

TV ile Kumanda arasında alışveriş bagını algılayıcı gönderici sensör ile bağdaş kuracağım Böyle likle kurduğum bu bağdaş alışveriş sistemiyle gerekirse kullanıcı TV deki o an canlı olan yayın akışındaki kanalı seçip kumandası ile TV yi canlı izleme Kumanda önünde oluşan hologram ile izleme fırsatını yakalamış olacak ...

Hee dersiniz ki bu fikir çok uçuk kaçık bir fikir şuan ki nesil bu çılgın fikre hazır değil o zaman çok ileri zamanda oluşacak sistemde olabilir diyebilirsiniz...

Hologram TV Kumanda Teknolojisi ile ilgili farklı Uçuk bir sistem anlatmam gerekirse..

Yine aynı sistem ile tv ile kumanda arasında bir bağ oluşturarak yine tv kumandası ön yüzeyinde oluşan Göz sisteminden çalıştırılan sistem ile hologram yapı önümüze gelecek ama bu hologram yapı TV kanal seçimi ile ilgili olacak...

Hologram dan dokunmatik seçim yapabilmek için 1 GÖZ(Noktadan)...ben 10 kanal seçim listesi oluşturacaksam işte yine 1 GÖZ(Noktadan) 10 farklı şekilde bu sensör algılayıcılar dagıtmam gerek...

Yani bu sensörler ÖYLE bir ayarlanmalı ki tam manasıyla 10 gösterim hologram kanalın olduğu yerlere tam kanal noktalarına sensörler hologram üzerine gelmeli fakat elbette biz bu sensör lazer ışınını görmücez çünkü kullanacağımız lazer rengi kırmızı değilde beyaz olacak ki buda kendini göstermeyecek...

Hologram da 10 kanal listesi elbette olmayacak aşağıya kaydıkça 10 10 gibi kanallar gelecek yani 10 20 30 gibi....amaç hologram da dokunmatik dizayn sisteminde sçeim yapabilmek...

Fakat Hologram sisteminde Dokunmatik Dizaynda Dünya hazır değil o yüzden bu anlatım Dünyaya çok zor gelebilir yada mümkün yok gibi gözükebilir o yüzden henüz bu sistem çok erken...Düşündüğünde bile insan Ya Hologram tamamda Dokunmak çok zor der insan ama inanın Dünya Hayatında hiç bir envanter zor değil yeterki Allah izin versin gerisi düşünme ve çalışmayla alakalı...

Hologram sisteminde düşündüğüm Dokunmatik Dizayn bu yönde fakat benim hayalim elbette daha farklı o yüzden o hayalimin anlatımı belkide 2-3 yıl sonra olabilir çünkü bu TV kumandasını bile 2 yıl önce düşünüp hayal edip kurgulamıştım...belki yakınımda olanlar düşündüğüm hayallerimi erkenden benden kavuşabilirler ama uzağımda olanların bekleme süreçleri ne kadar olabilir bilemem..

Eskiden oldukça fazla hayallerimi anlatır tasarımlarımı kurgularımı söyler projelerimi çokça paylaşırdım fakat gördüm ki insanlara sıkça bir şeyler bahsedince anlatınca sana tuhaf gözüyle bakıyorlar :) ama anlatmak içimden geliyor neylersin :)

Öyle..

elbiss

Ordinaryus
Nemrut Projesinde ki Kumanda renkleri ne olacak denilirse?...

Valla ben çeşitlilikten doğan sunumlardan yanayım yani bu konuda Müşteri Memnuniyetlerini oldukça baz alan ve Müşterilerden gelen hoşnutluktan oldukça keyif alan biriyim o yüzden Renk dizaynımında hoşnutluğa Müşterinin gönlüne hitap etmesinden yana olduğum için alternatifte 4 farklı renk sunumun olmasından yanayım...

1-Mavi
2-Gümüş
3-Siyah
4-Pempe

4 farklı Renk sunum ile Nemrut TV projesinin oluşturulmasından yanayım...Elbette TV ile entegreli olması gerek...

Fakat şu düşünce içerisinde Emniyeti unutmam...

oda şu..

Piyasaya

Siyah ve Gümüş renginde TV ve Kumanda satışları olduğunu varsayalım çünkü sıkça satan renkler....

İşte isteğe bağlı olarak ta

Mavi ve Pempe dizayn bırakılacak...dileyen TV ve Kumanda rengiyle aynı siparişler dileyen sadece Kumanda rengini siparişler özelliğine kavuşurlar...

Bu özelliklerin erken Müşteriye ulaşabilmesi ve Lojistik olağanın erken sağlanması adınada Bölge merkezlerine belirli oranlarda Mavi ve Pempe renklerin kumandaları ve TV leri depolara göndererek bu olnak sipariş edildiğinde zaman kaybetmeden en geç 3 iş günü içerisinde müşteriye ulaştırılacak ki lojistik destek ne kadar hızlı ve etkin olabilirse Firmanın Markası ve Memnuniyeti adına oldukça DEĞER katacağı kanaatindeyim...

Aslında ortada Böyle bir envanter yok belki ama düşünün yani ne kadar ince ve derin düşünüyorum Nemrut un dizaynından öte lojistik sipariş ve Depolama muhafaza alanına kadar yaygın şekilde sistemi kurguluyorum...

İş sadece tasarımlama ve dizaynlamada bitmiyor her alana hakim olabilmek gerekir...belki firmaların departmanlar arası müdürleri vardır ama ben sistemimi oldukça yogun takip ederim yoksa sistem bir yerde aksadı mı olmuyor tutmuyor...

Bunları sizleride nasıl desem düşünmeniz için yazıyorum sizlerin hepinizin düşünsel anlamda daha iyi olmasını daha güzel olmasını isterim...bana bakmayın siz ben yazıp geçerim sizler sistemi anladıysanız bence sorun yok...ne para kazanma yönünde bir eğilimim var nede önde gözükme gibi bir niyetim....ben hayatımda bana güzel gelen ne var ise onu başarmaya çalışıyorum...

Hayalimde hep ilgili olabileceğim odaklanabileceğim alışveriş bağları sağlayabileceğim bir işte çalışmak çok var oda genel manasıyla Müşteri Temsilciliği hususunda ama çokta önemsediğim bir durum değil yani amannn çokta yani :)

Dünya hayatında para önemli belki ama ben değer vermiyorum...Benim değer verdiğim en değerlim Allah tır gerisi hikaye ben bile :)

Öyle.

elbiss

Ordinaryus

Video paylaşımı için Çok Teşekkürler..

Basit bir kullanım arayüzü var fakat kendisini üstün göstermesinin tek güzel bir nedeni var o da sınıfının ilk olması yani oldukça farklı tasarım bir ürün..Gerçek manada Farklılık adına LG Firmasını kutlarım...

LG TV Kumandasının yapımı o kadar çok zor değil ...yukarıda yazılarda biraz bahsettim okudun mu bilemem ama yeninden az bir şey yazmam gerekirse...

İmleç kullanma özelliğini aynı optik kablosuz mauselardaki gibi kullanım pratikliği ile saglayabiliriz...ses tanıma özelliği ise tamamen telefonlarda kullanılan arayüzü TV Kumandasına taşımak diyebiliriz ...bunun yanında 2D-3D seçeneğindeki alternatifi ise tek tuş özelliği ile sağlamak ki bu entegre geçişide tv içindeki yazılım gerçekleştiriyor...son olarak ise tv üzerinde sayı resim yapma gibi paint özellik yapabilme...buda tamamen TV içerisine yüklenmiş program vasıtasıyla imleç aracılıgıyla sağlanmış olması ...

Gerçek manada güzel bir TV kumandası fakat Nemrut projesi de bence çok güzel..Hele ki Nemrut Projesi de sınıfının ilki olması adına daha güzel olur.

Öyle..

elbiss

Ordinaryus
Ben projeyle ilgili daha fazla detaylandırma yapabilirim

hatta ben LG nin kullandığı ortadaki tekerleği sağ yana koyarım ortaya da yuvarlak şekilde ses açma ayar tuşu koyarım

bunun yanında sol tarafa bir düğme koyarak o düğmeye basma vasıtasıyla sol yandan klavye tuşu açılır işte bu klavye tuşlarında kanal tuş numaraları olur bunun yanında alfabe olur bunun yanında yön tuşları olur

hatta joystıck şekilde yön tuşları yaparım ki dersin ki joystıck klavyeye nasıl sıgacak diye...

çok güzel bir soru..

joystıck ı ıkı katmanlı katlanır yaparım katlayarak oluşturulan haznesine gömüp kapağını kapatırım....kapagını açıp 2 katmanı birleştirdiğimde joystıck düz durması adınada 2. katmanın 1.katmana geçtiği noktada tırnaklı birleşim sağlarım oldu bitti....Buda Nemrut 2 Projesi olsun :) az önce uyarladım yani ...

Şuan üzerinde düşündüğüm zincirsiz bisiklet ile ilgili bir projem olacak ki onu zihnimde görerek parçaları birleştirerek tasarlıyorum aslında yaptığım her proje öyle ...Bundan sonraki Projemin konusunuda seçtim F16 uçaklarının modernizasyon hız dizaynı ile ilgili ufak bir çizim zihnimde yaptım ufak bir yerde oynama yapıcam fakat bu oynama yanılmıyorsam bana oldukça hız kabiliyeti vereceği inancı içindeyim dogrumu bilemem neticede mühendislik bilgim yok :) sadece gördüklerimi birleştiriyorum konuları bile genel manasıyla çogu zaman ben seçmiyorum önüme gelen ne ise onu işliyorum...

Hatta yazısal anlamda proje dışında anlatmam gereken bir konum var oda "Değer Yargıları Esasları" diye...(konunun içeriği insanların yükledikleri değerlerin bir anda hazine olması gibi gibi diyelim..) :)

zamanım olunca anlatmayı nasip ediyorum Allahın izniyle.

Öyle.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Joystick neden koyuyorsunuz ki ?

Adam zaten cursor koymuş, istediğiniz yere rahatlıkla tıklaya biliyorsunuz.

Joystick fuzuli olur.

Ne kadar mekanik ek ilave, o kadar maliyet artışı ve dizayn problemi.

elbiss

Ordinaryus
Joystick neden koyuyorsunuz ki ?

Adam zaten cursor koymuş, istediğiniz yere rahatlıkla tıklaya biliyorsunuz.

Joystick fuzuli olur.

Ne kadar mekanik ek ilave, o kadar maliyet artışı ve dizayn problemi.

Nemrut 2 de Öyle ...

Beni anlaman için Farklı düşünmeni isterim...

Ürün dizayn tasarımı yaparken maliyete bakmazsın.. senden bir proje istediklerinde sen olabildiğince yaratıcılığını ve kabiliyetini gösterip sunumunu yapmak durumundasın...ne kadar fazla farklılık ne kadar fazla tasarım sunum yaparken o kadar güzel sunum demektir...

Esasen herkesin düşündüğü bir varlık yapısını ben sevmiyorum o yüzden benim karakterim her daim farklılık ve çeşitlilikten hoşlanıyor o yüzden joystick... :)

Maliyet hasabı konusunda ise sen orayı düşünme orası pazarlama-satış departmanın fiyat kotasınınn limitini arttırma yada düşürmeyle ilgili sen yeterki proje yap sunum koyda onlar halleder :)

Söylediğim üzere ÖYLE bir yanıl gı oluştuysa yani şu yönde..

Parasal kazanım elde etme yada önde gözükme gibi asla..Böyle bir niyetim hiç olmadı ki bilmem farkettiniz mi hiç bir konumu tutmuyorum bu konuyuda yazanlar bittikten sonra tutmayı umut etmiyorum...

Ben neden paylaşıyorum derseniz..

Aslında konuda söyledim beni mutlu ve hoşnut eden ne ise onu yapmaya özen gösteriyorum ama esas değerli ALLAH tır gerisi boşta demişimdir...Yani bugün tüm yaptıklarım fani hayat için bir çare işte ötesine gidemez ama ALLAH öyle değil...Çok şükür...oke.

Öyle.

elbiss

Ordinaryus
Yazılarımı okusaydın sağ yana tekerlek koyduğumu farkedebilirdin sanırım adına cursor diyorsunuz onun dışında sol tarafa açılan bir klavyenin içine ise joystıck koydum çünkü müşteriye kumanda da oyun oynatmak için ...oyun oynatmaktan kastım kumanda içine nemrut 2 de koyulacak mini bir ekran ve var olan oyunlarla oyun oynatma gibi...örnek tetris küp vss gibi..ufak mini oyun ...

yada oyunlar olmasın zaten her bilindik klavyede yön tuşları var ben yön tuşu değilde onu joystıck yaptım ki aslında bu fikir klavye üreticilerinede bence oldukça farklı bir düşünce sunacak eğer düşünebilirlerse ...

Öyle.