Nemrut..fİravun..ebu Cehİl...

hirahos

Kıdemli Üye
Nakşını Nakkâş'ta görüp zevk ederler subh u şâm (gece gündüz)
Nâr-ı Nemrûd'dan yakarlar şem'a-i envârını (Nurlarla bezenmiş güneş)

Nakkaş, Allah'tır.. Nakış İnsan..

Bunca davâ-yı enâniyet edenler n'oldular
N'etti Firavn ile bunca ehl-i tuğyanı adem

Enaniyet Firavn ile bilindi, tanındı..

Biz misafiriz velâkin biz de mihmân bekleriz
Kâmil insân bulmuşuz babında ihsan bekleriz

Yorumsuz..
. . .

Arifane

Profesör
arzu kardeş firavun nemrut veya ebu cehil ! bu huylar kişide vardır. ne zaman insanlık mektebine girer bu huylar biter. artık nemrut firavun göremez ve bu alemde allahın zatı hz muhammedin sıfatından başka görülecek hiç bir varlık yoktur.

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
katılıyorum size zaten içimizdekileri yendikten sonra, kendi içimizle birleştikten sonra, tek bilek olduktan sonra, düşmanımızı da berfaraf ederiz....Zaten o zaman dünyada tek din hakimi olur...İSLAMİYET....

Arifane

Profesör
dayım çay için teşekkür etmişsin! (pazar günkü) hangi çay bu dayıııı sohpettenmi bahsediyorsun.

müttaki

Profesör
Bırakalım davaları.. İÇ.. kendi içimiz önce bir kendi içimizi Birleyelim..

mesela Ben hala hem bekar kalmak istiyorum hem evli...

hem Allaha ulaşmak istiyorum hem keratalık yapmak istiyorum...

hem Nemrutluk yapıp hiddetleniyorum hem İbrahim gibi Dost olmak istiyorum...

hem Firavun gibi söze Yalan Yılan katıyorum hem Musa gibi gerçeğin asasını atıyorum yalanları yutan..

hem şeriat ehli gibi dünya davası güdüyorum hem İsa gibi Ahireti seviyorum...

hem Cahllik yapıp yukardaki kötü vasıfları yapıyorum hem Muhammed gibi Aydınlanıyorum

Bunların Hepsi de İÇimizde.. ya nemrutsun ya İbrahim.. ya Firavunsun ya Musa.. ya davacısın hakikate ya da seversin İsa gibi insandır KABE.... ya Cehilsin CEHL gibi ya Muhammedin NURU sende...

ya kendi dünyamızın Hakimi O.. ya da Biz ortak olmuşuz Hakimiyete

HU..

SeNoL

MUEYABYA
Maşallah..çok güzel konuya değinmişsiniz..ALLAH razı olsun...Acizane bi sakıncası yoksa bir sorum olacak...
BEN`deki Firavunu,nemrutu,ebucehil`i yenmemin sırrı nedir ??? yardımcı olabilecel var mı acaba??

Arifane

Profesör
senoll kardeş bu huylar insanda ne zaman oluşur bilirmisin. hz allahın dinini kendi kafamıza göre yorumlarsak firavunluk nemrutluk o zaman ortaya çıkar . bu huylar kişide aşk ve ahlak oluşur ise bu huylar hiç görünmeden yok olur.

SeNoL

MUEYABYA
Peki o aşk`a ahlak`a nasıl ulaşılır....Öğrenmek amacıyla soruyorum...yanlış anlamayın sorguya çeker gibi algılanmasın...

amca

Profesör
senoll kardeş bu huylar insanda ne zaman oluşur bilirmisin. hz allahın dinini kendi kafamıza göre yorumlarsak firavunluk nemrutluk o zaman ortaya çıkar . bu huylar kişide aşk ve ahlak oluşur ise bu huylar hiç görünmeden yok olur.

Her hastalığın ilacı farklı imiş.
Her derdin bir dermanı var imiş.
Önce bileceksin hastalığını.
Bulacaksın doktorunu.
Anlatacaksın bir bir dertlerini.
Yazacak o sana reçeteyi.
İhmale gelmez uyacaksın denilenlere bir bir.
Bak bakalım dün doğmuş gibi oluyormusun olmuyormusun.

EDEP YA HU

dayi

Profesör
Evet arzu kardeşim..hayat bir imtahan yeri..ve bu sınavların sonuçları büyük çoğunlukla burada bildiriliyor..merkezinde bizim olduğumuz her fiilimiz önce bizi ve sonra dışa doğru halkalarımızı..yani ana baba..evlat..gibi..hane halkını en fazla etkiliyor..fiilimizin sonucu üzüyorsa bizi ve en yakın halkamızı..sınav neticesi..bu...yada sevindiriyor ve Huzurlu kılıyorsa bizi ve yakın çevremizden itibaren diğer halkalarımızıda..işte sınav sonucu yine bu..

İşte bu sınav sonuçlarının toplamıda HAYATIMIZ..deneyimlemelerimiz..tecrübelerimiz..peki,neden bunca sınav..imtahan..bir tek nedeni var..İNSANI bilmek ve tanımak için..BU İNSAN elbetteki İNSAN_I KAMİL..çünki bilinmekliğe Murad ettiği hazinelerinin tamımı İNSAN_I KAMİL,dedir..Allah DİNİNİ İNSAN,da tamam edecektir..yani..bir bakış açısı olarak yazdık..

Kısacası..hepimiz anlatılanları biraz olsun yaşayacağız..deneyimleyeceğiz..ve KURAN,ı anlamaya başlayacağız inşallah..

Rabbim bahtımızı açık etsin cümlemizin inşallah..:)

HU..

müttaki

Profesör
yalnizlik, her kimlige dogu$tan yazili tek ugra$idir insanin bir ya$ama sirasinda..
tek sermayesi, sahip oldugu tek $eydir. kiymetini bilmelidir, dedi.
yalnizdir insan, hep kalabaliklara kari$ma tela$i bundandir.
kalabalik yalnizliklar, yalniz kalabaliklar olu$ur $ehir $ehir, ulke ulke.
kalabalik arttikca, artmaktadir yalnizliklar.
insan bir olumu istemez, bir de ondan beter bir yalnizligi.
ama ikisi de muhakkak gelir ba$ina bir yalniz ya$ama sirasinda.
olumun degil ama yalnizligin bir tek caresi var dedi,
tek caresi a$ktir bir yalniz ya$ama sirasinda nefes almanin.
a$kta zaten iki yalnizin ortak bir yalnizlikta bulu$masidir dedi..
a$ik olun, gosterin birbirinize yalnizliklarinizi!

Nam'ın Az olsun dedi ... Namaz budur dedi yatıp kalkmak değil.. kibirsiz ve nefretsiz ol dedi... sev dedi Tanrı çünkü ben seni Sevdim... sen hiçbirşey değilken sevdim... sende hiçbirşey olamayanları sev dedi... fakir olanları yalnız olanları

Lütuftur bu yol dedi... lutfettim yalnız olanlara ve hayatta hiçbir dala tutunmayı beceremeyen yoksullara yolsuzlara... tutacak birşey bulamayanlara bir İp uzatırım dedi lütfumdan... artık gönderdiğim İpe tutunurlar dedi.. o İpdir onları bana ulaştıran dedi...

Şenol abi..

önce herşeyi bir kenara koyacaksın.. ne varsa yüklendiğin.. Yalnız Kalacaksın... Öleceksin ... beni seveni ben öldürürüm bu O'nun diyeti olur.. O'nun diyetide benimdir.. söyleyen dili, gören gözü eli kolu olurum hadisi vardı yanlış yazmadıysak.. kalabalık seni boğacak.. yalnız kalmak isteyeceksin kendine daha çok zaman ayırıp kendinle tanışmak isteyeceksin.. Tüm Yalınlığında Yalnızlığını idrak edeceksin.. Kulluk Yalnızlıktır.. ve Kulluk en büyük sermayesidir İnsanın...Allaha kul olabildiysek...

bana bir şeyhler oluyor topicinde ya da kaldırın kabeyi ortadan topicinde ki Bir Tanrı Lafzı takıntısı yüzünden ne oldu Aşk ve hakikat örtüldü.. doğru yada yanlış... neye göre kime göre.. bakacaksın öldüğünde Allahın gözü ile...Allaha göre... şimbi bize göre kendi varlığımızla hüküm koyuyoruz ortak oluyoruz bir nevi hüküm sahibine sebebi varlığımız Var olanda Var olacağız..

mümin kulun ferasetinden korkunuz çünkü onlar Allahın nuru ile bakarlar hadisince değerlendireceksin herşeyi...

önce İstek olacak... ve Aşka yürek olacak... Aşktır tüm korkuları yenen ve korkuları yenmeden mümin olamaz okumakla çalışmakla çok bilmekle kimse..

amca

Profesör
Ölmeden ,
Öleceksin. . .

Yani Görürken Kör,
Duyarken Sağır,
Konuşmak istediğinde Dilsiz,

Ne kolay yazı verdi Amca bunları.
Ah birde kalbine Nakşeylese bir Nakkaş bularak.

ÇiLe-i AşK

Asistan
Bırakalım davaları.. İÇ.. kendi içimiz önce bir kendi içimizi Birleyelim..

hem Allaha ulaşmak istiyorum hem keratalık yapmak istiyorum...

hem Nemrutluk yapıp hiddetleniyorum hem İbrahim gibi Dost olmak istiyorum...

hem Firavun gibi söze Yalan Yılan katıyorum hem Musa gibi gerçeğin asasını atıyorum yalanları yutan..

hem şeriat ehli gibi dünya davası güdüyorum hem İsa gibi Ahireti seviyorum...

hem Cahllik yapıp yukardaki kötü vasıfları yapıyorum hem Muhammed gibi Aydınlanıyorum

ya kendi dünyamızın Hakimi O.. ya da Biz ortak olmuşuz Hakimiyete

HU
..

nemrut,firavun,ebu cehil bütün bu vasıfların hepsi bende..

hep zıtlıklar yaşıyorum..

biran Allah'ın aşkıyla yanıyorum.. hop geri dönüyor nemrut oluyorum

ebu cehilligim hakeza sürekli bir hal oldu bende..

daha ben demekligi bile bırakabilmiş degilim..

nasıl olacaksam bu hallerle Musa, İbrahim...

kısacası hep sıratı müstekımde kalamıyorum zikzaklar ciziyorum..

kalsam bir sabit çizgide ulasacagım belki gercek Aşka

amma ne mümkün yalpalamadan yürümek bu yolda .

SeNoL

MUEYABYA
Şenol abi..

önce herşeyi bir kenara koyacaksın.. ne varsa yüklendiğin.. Yalnız Kalacaksın... Öleceksin ... beni seveni ben öldürürüm bu O'nun diyeti olur.. O'nun diyetide benimdir.. söyleyen dili, gören gözü eli kolu olurum hadisi vardı yanlış yazmadıysak.. kalabalık seni boğacak.. yalnız kalmak isteyeceksin kendine daha çok zaman ayırıp kendinle tanışmak isteyeceksin.. Tüm Yalınlığında Yalnızlığını idrak edeceksin.. Kulluk Yalnızlıktır.. ve Kulluk en büyük sermayesidir İnsanın...Allaha kul olabildiysek...

bana bir şeyhler oluyor topicinde ya da kaldırın kabeyi ortadan topicinde ki Bir Tanrı Lafzı takıntısı yüzünden ne oldu Aşk ve hakikat örtüldü.. doğru yada yanlış... neye göre kime göre.. bakacaksın öldüğünde Allahın gözü ile...Allaha göre... şimbi bize göre kendi varlığımızla hüküm koyuyoruz ortak oluyoruz bir nevi hüküm sahibine sebebi varlığımız Var olanda Var olacağız..

mümin kulun ferasetinden korkunuz çünkü onlar Allahın nuru ile bakarlar hadisince değerlendireceksin herşeyi...

önce İstek olacak... ve Aşka yürek olacak... Aşktır tüm korkuları yenen ve korkuları yenmeden mümin olamaz okumakla çalışmakla çok bilmekle kimse..

Keşke güzelim yazınızın içine size göre takıntı olan konuyu yerleştirmiş olmasaydınız...Ki konu çok güzel devam eden seyrinde nazlı nazlı salınaydı...

Aynı konuyu tekrar açacak değilim ama şimdide sonrada o konuda söylediklerimin arkasındayım...
Esselamualeykum

H

hiç

Guest
nemrut,firavun,ebu cehil bütün bu vasıfların hepsi bende..

hep zıtlıklar yaşıyorum..

biran Allah'ın aşkıyla yanıyorum.. hop geri dönüyor nemrut oluyorum

ebu cehilligim hakeza sürekli bir hal oldu bende..

daha ben demekligi bile bırakabilmiş degilim..

nasıl olacaksam bu hallerle Musa, İbrahim...

kısacası hep sıratı müstekımde kalamıyorum zikzaklar ciziyorum..

kalsam bir sabit çizgide ulasacagım belki gercek Aşka

amma ne mümkün yalpalamadan yürümek bu yolda .

bu mümkün müdür ki zaten...insan günaha meyilli yaratılmamış mı..?:thinking: sahabeler peygamber efendimize soruyorlar "sizin yanınızda iken kendimizi bu çok iyi hissediyruz ama ayrılınca dünya telaşı bizi sarıveriyor.."
peygamber efendimiz(asm)"öyle olmasa idi aleni melekleri görürdünüz sizi ziyarete gelirlerdi" buyuruyor...
ben bu talepleri idrak edemiyorum şu an..:blink:

müttaki

Profesör
Bir evimiz Var...

salonda ki oturma grubumuz eskimiş.. yıpranmış.. ikinci EL... başkalarından almışız duymuşuz koymuşuz evimize..

yeni bir SIFIR... Oturma grubu hazır... Hızır gibi.. fakat eskileri salondan çıkarmadan girmez içeri yenisi der kamil abiler...

bir gönülde iki sevda olmaz... bir gönülde iki varlık olmaz.. ya sen varsın ya O.. sen çekil aradan kalsın yaradan.. kulluğunda.. yalnızlığında..

zor bu yol ... bu yüzden de talibi az..

amca

Profesör
peygamber efendimiz(asm)"öyle olmasa idi aleni melekleri görürdünüz sizi ziyarete gelirlerdi" buyuruyor...

Kim istemezki Melekler gelsin Ziyaretine.

Onlar gelsin bana,
Ben gideyim onlara.

Asl olan o değilmi zaten.

hatta belki insanlar gelirde ziyaretine, Melek olur giderler edep ile.

amca

Profesör
Keşke güzelim yazınızın içine size göre takıntı olan konuyu yerleştirmiş olmasaydınız...Ki konu çok güzel devam eden seyrinde nazlı nazlı salınaydı...

Aynı konuyu tekrar açacak değilim ama şimdide sonrada o konuda söylediklerimin arkasındayım...
Esselamualeykum

Bilmem doğru bilmem yanlış yapmaktayım.

Ama nedendir bilmem Tanrı Lafzından Hoşlanmamaktayım bende .

Belki Muhiddin Arabi dedi diye.

Sizin Tanrınız benim ayaklarımın altında diye.

müttaki

Profesör
bu mümkün müdür ki zaten...insan günaha meyilli yaratılmamış mı..?:thinking: sahabeler peygamber efendimize soruyorlar "sizin yanınızda iken kendimizi bu çok iyi hissediyruz ama ayrılınca dünya telaşı bizi sarıveriyor.."
ben bu talepleri idrak edemiyorum şu an..:blink:

İnsan çabuk aldanır... fakat Sevda oldu mu aldanmakdan uyanmak çabuk olur çıkması kolay olur...

öyle bir sevda ki... Efendimiz DİRİ hep yanımızda dünya telaşının içinde dahi yanımızda en yakınımızda Gönlümüzde ise eğer...

bir ayet vardı... Allah neden Hidayet edici olarak İnsan göndersin ki.. Melek gönderirdi... Biz onlara melek gönderseydik yine aynı İnsan suretinde gönderirdik yine tanıyamazlardı içinde oldukları karanlıklarda kalırlardı... diye bir ayet vardı kelimelerde eksiklik olabilir teması böyleydi..

yani Dünya Telaşı içinde ki muhatap olduğumuz insanlar bile bizi ziyarete gelen Melekler olmasın... bu yönlü düşünebilirmiyiz :thinking:

H

hiç

Guest
yani Dünya Telaşı içinde ki muhatap olduğumuz insanlar bile bizi ziyarete gelen Melekler olmasın... bu yönlü düşünebilirmiyiz :thinking:
öyle ise kötülükler hasıl olmaz idi ben bunu yaşayamadıgım için mi etrafımda kötülükler görüyorum..siz eger bunu yaşıyor iseniz hep hayır mı görüyorsunuz..?:thinking: