Nefy-Ü İsbat

abla

Doçent
Derlerki "ben "diyeni irşad mümkün değildir.evet gerçekten öyledir.

"la ilahe illallah",nefyü isbattır.yani öyle bir cümlecikki,hem nefyi,hem isbatı barındırır içinde.
la ilahe;nefydir. kişi tüm ilahları nefyeder.hiç bir ilah yok der.ve bu la (yok)kelimesini söylerken,göbek altından alna kadar bi hat çeker hayalen .lamelifin ilk çizgisi....bu "la " da neler gizli....nefyedilen afaktaki putlar değildir aslında....kişi bu zikre devam ettikçe anlarki,Allah''''la önündeki en büyük perde kendisi yani
nefsidir. ve aslında bu "la" kısmıyla kendini nefyetmesi gerekmektedir.yani en büyük putumuz benliğimizdir. ve bize benlik veren duygularda bu çizdiğimiz hayali hat üzerindedir.la(yok) ile çizgi çekeriz üzerine...sende kim oluyorsun deriz. (kendini ilah mı sanıyorsun yoksa hep ben ,hep ben,)....ve sağ omuzdan çevirip lamelifin ucunu kalbe nakşederiz illallahı.....ille Allah deriz.Ancak ve ancak Allah var deriz.la süpürgesi denir buna tasavvufta. ters bi lamelif çizilir hayalden.toprak yanımız;"la"(yok)kelimesiyle ,süpürülüp atılır.ve "elif" le O, Allah isbat edilir gönülde.ancak ve ancak o var denir.
hani ibrahim as. putları kırıp kırıp sonra en büyüğün omzuna asmıştı ya baltayı.... hah işte o...herşeyden geçebilir belki insan ama kendinden geçmek zor olan.hiç olduğunu kabul zor.o balta durdukça omuzda,belki kırar dökeriz ama,boynu bıçağın altına uzatmaya,ismail olmak lazım heralde.
imam rabbani derki;kişi ya kendini sever,ya Allahı.bunun dışında bi sevgi olamaz.şunu,bunu seviyorum diyen,kendini seviyordur.nefsini seviyordur.sevdiğinide nefsi için seviyordur.yani Allah haricinde neyi seviyorsak aslında kendimizi seviyoruz demektir.
Allah için sevmek ayrı tabi.bu bir emir haddi zatında. "salihlerle olun" demiyor mu kitabında.
Rasulullahın duasını da anmadan geçmeyelim lafın burasında;"ya mukallebel kulubi sebbit kalbi ala dinik"diyor o güzeller güzeli.yani ey kalpleri evirip çeviren Allahım kalbimi dinin üzere sabit kıl.yani kalp değişken yaradılışta bir alem.
bi yanı Allaha,bi yanı dünyaya açılan berzah.dönüp duran,değişen bi yapısı var.
Rabbim hidayet senden.
biz bilmeyiz sen bilirsin.bizi yolun en doğrusuna hidayet et;kendisine nimet verdiğin kullarının yoluna.
dalalete düşen ve gadaba uğrayanların yollarına değil.
ancak sana ibadet eder ancak senden yardım dileriz çünkü din gününün sahibi olan ,rahman ve rahim olan alemlerin Rabbi sensin.amin.

ZAMAN_Ss

Paylaşımcı
ellerine sağlık abla çok güzel olmuş ... insan kendi özünü bilmez ki hakikati görebilsin anlık bir mesafedir ama aşmak için kendini yenmen gerek ........

dayi

Profesör
Abla..teşekkür..güzel yazınız için..

Şu LA süpürgesini kim bulduysa bizede bir yol göstersinde bizde bulalım şu süpürgeyi..süpürelim her şeyi..benliğimizi..

Herkesin dilinde..de..bulanlarda kimseye demiyor şurada buldum diye..

HU..

Arifane

Profesör
dayı şu la süpürgesini biraz açalımmı! burdan açacağını görebiliyorum!

abla

Doçent
dayı şu la süpürgesini biraz açalımmı! burdan açacağını görebiliyorum!

buyurun arifane ağabey sizde görüşlerinizi yazarsanız bizde birde sizin açınızdan görmüş oluruz la süpürgesini ....

Arifane

Profesör
buyurun arifane ağabey sizde görüşlerinizi yazarsanız bizde birde sizin açınızdan görmüş oluruz la süpürgesini ....

ooo ablam! sesini duyduk çok iyi olduk. şöyle bir bakalım! la faile illa hu rabıtasına la,sını sanıyoruz ki biziz! bizim bir geçmişimiz yok ancak var ile varız fail olan varlığın hakimiyeti ve fiilerimizdeki hareketin tecellisidir! diyor ki! benden başkası yoktur o la işte başkası yoktur demesidir ablam olmadıysa bağışla!..................

melami

Paylaşımcı
La süpürgesi çıkmış ortaya HU
“La mevsufe illallah” (Allah’tan başka mevsuf yok) Bütün sıfatları yaratan Allah’tır. Hayat, ilim, irade, semii, basar, kelam.. Bunların her birisi bir sıfattır. O nun sıfatlarıdır.

Arifane

Profesör
melami dostum! la faile illahu dedim ilallah demedim! hu ile ilallah farklı yerlere temas eder.

dayi

Profesör
Üç İfna,Bir Ispat..işte bu süpürgenin hası..

Arifane abi..salatu daim..deyelim kafi gelsin..fazlada açmaya gelmiyor..

HU..

Konu dışı:pazar günü çayınızı içtik yine arnavutların kavesinde..ne diyordu bi Kamil abi...yazmış vermiş,Efendisi olmamış deyip atmış..yazmış vermiş..efendisi olmadı demiş atmış..bu sefer Emirsultandan yazmış..yine okumadan atmış efendisi kenarı yazdıklarını..sormuş..Efendim bu Emirsultandan,dı...tamam tamam senin yazdıklarında doğru..eksiği yoktu..fakat yaşamıyorsun,ki henüz,o yüzden olmadı diyorum..

Arifane

Profesör
dayı! o ilahinin emir sultanın olup olmadığı önemli değil mürşidi kamil beyitlere bakar haktan mı ?yoksa halktan mı ? dayı o konuya fazla girmek istemedim pazar günü aslında çok güzel konular geçti!.

dayi

Profesör
Hal yoksa ne yazarsan yaz evlat..bunu demiş..yaşa,yaz okunsun..
Elbette HAKTAN yazacak..HAK elindeyse Kalem..Halk elindeyse Halktan yazacak..Efendi bilmezmi..eywallah..HU..

melami

Paylaşımcı
Bey atı hakkı Muhammedden kılanlar merhaba
Buldunuz imanı kamil cümle yaren merhaba
Varisi nebidir ol nur Muhammed esfiya
Gün gibi doğdu bu alem yüzüne saldı ziya

koraymert

Üye
ciddiyet

çok güzel bir yazı sergilemişsiniz.hakikaten durumu çok güzel anlatıyor.ancak baris bir şekilde görünen bir yanlış var.nefyü ispat zikri sultanidir.peygamberlerin ve mürşidi kamillerin ve onların çekmesini uygun gördüğü bütün leteifleri nurani hale dönüşen müridlere mürşidlerin izniyle verilen bir zikrdir.avama anlatılması yasak edilmiş bir zikir iken sizler ulu orta dökmüşsünüz herşeyi.anlattığınız bu şekliyle okuyupta mürşidsiz olarak nefyü isbat zikrini tatbik etmeye kalkan kişilerin akıbetleri hakkındada bir iki kelime tavsiyede bulunabilirmisiniz.izninizle ben cevaplayım.katiyen bir kelime bile konuşamazsınız
.çünkü sizde o ilim yok.bu yazıyıda biryerden alıntı yapmışsınız.ve şundanda çok eminim ki siz kesinlikle nefyü isbat zikri çekmiyorsunuzdur.eğer siz nefyü isbat zikri çekseydiniz mürşidiniz size sıkı bir tembihte bulunurdu bu zikri bir yerde anlatmayasın diye.yanlış başka bir yanlışı doğuruyor ve sizler birilerinin merakını gidermek veya şu internet ortamında birşeyler yazmak maksadıyla çok tehlikeli işlere kalkıyorsunuz.ve arkasındanda diğer kişiler lakayıt sorular yorumlar istekler yapmış birsürü.allah sonunuzu hayır etsin.

abla

Doçent
kardeşim,nefy-ü isbat diye google dan ararsanız bir çok bilgi yazılı olduğunu görürsünüz.Öyle gizli saklı bir şey değil yani.tasavvuf kitaplarındada hem nefyü isbat hemde daha sonraki dersler olan murakabeler de anlatılıyor.

sizde maşallah yazıdan karakter tahlili yapacak,kalp okuyacak kadar maneviyat erbabısınız heralde.ikici parağraf taki tahlillerinize bakılırsa.
duanıza da amin diyelim. bil mukabele. cümlemizin sonunu hayreylesin Rabbim.

ummuhan

Kıdemli Üye
çok güzel bir yazı sergilemişsiniz.hakikaten durumu çok güzel anlatıyor.ancak baris bir şekilde görünen bir yanlış var.nefyü ispat zikri sultanidir.peygamberlerin ve mürşidi kamillerin ve onların çekmesini uygun gördüğü bütün leteifleri nurani hale dönüşen müridlere mürşidlerin izniyle verilen bir zikrdir.avama anlatılması yasak edilmiş bir zikir iken sizler ulu orta dökmüşsünüz herşeyi.anlattığınız bu şekliyle okuyupta mürşidsiz olarak nefyü isbat zikrini tatbik etmeye kalkan kişilerin akıbetleri hakkındada bir iki kelime tavsiyede bulunabilirmisiniz.izninizle ben cevaplayım.katiyen bir kelime bile konuşamazsınız
.çünkü sizde o ilim yok.bu yazıyıda biryerden alıntı yapmışsınız.ve şundanda çok eminim ki siz kesinlikle nefyü isbat zikri çekmiyorsunuzdur.eğer siz nefyü isbat zikri çekseydiniz mürşidiniz size sıkı bir tembihte bulunurdu bu zikri bir yerde anlatmayasın diye.yanlış başka bir yanlışı doğuruyor ve sizler birilerinin merakını gidermek veya şu internet ortamında birşeyler yazmak maksadıyla çok tehlikeli işlere kalkıyorsunuz.ve arkasındanda diğer kişiler lakayıt sorular yorumlar istekler yapmış birsürü.allah sonunuzu hayır etsin.

Hayırdır kardeş ilk mesaj da bu ne böyle anlamak kaabil değil.. Yeni üye görünüyorsunuz ama yeni gibi değilsiniz.... yoksa siz hep var mıydınız buralarda :D

Allah cümle mü'minlerin sonunu hayreylesin duamız ortak :)

dayi

Profesör

ZİKRİ kimse çekemez..ZİKİR bizi çeker ancak:)

Gülzar-ı İrfan

..............
ZİKRİ kimse çekemez..ZİKİR bizi çeker ancak:)

Eyvallah DAYI'm...
Ama bunu da yaşayan bilir değil mi DAYI'm....
Yukardaki kardeşte her şeyi bilmiş ne güzel:)
Yalnız doğru der...

MEVLA CÜMLEMİZİN SONUNU HAYR EYLESİN..

ALLAHA EMANET OLUN

Arifane

Profesör

hoş geldin kardeş!
almışsın kılıcı, kelle kopartıyorsun, hayırdır! bu konuya
yazı yazanların hepsi olgun insanlardır, biz zikri tarif etmedik
ilmi ve zevki bir neşe sunduk zaten konuya vakıf olan yorum yapmış
sende bize fırça çekeceğine, bir tasavvufi yorum yapsaydın daha
makbule geçerdi neyse yenisin heycanına veriyorum ilerde tanışırız.