Neden zaman imânı kurtarmak zamanıdır?

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
Çünkü çağımızda imân, eski devirlerde görülmemiş hücum ve taarruzlarla karşı karşıyadır. Eskiden topluma büyük ölçüde teslimiyete dayalı Modern zamanların anlayışı, bilgi edinmeyi insanın nefsinden bağımsız bir hale getirmiştir. Öyle ki, modern bilime göre, bilginin kaynağı eşyanın bizzat kendisidir ve aklını kullanan ve yeterli inceleme cihazları olan herkese kâinatın kapıları açıktır. Gözle görünür ve elle dokunulur herşey hakkında nefsî hâletimiz ne olursa olsun bilgi edinebiliriz. Buna göre, meselâ bir bilim adamının ahlâkı ve kendisine bakışı en fazla kendi özel hayatını ilgilendirir. Bu adam bilgi edinme işini kurallarına göre yapıyorsa, bize sunduğu bilgilerin sıhhatinden şüphe etmemize gerek yoktur. Yani insanın kâinata ve kendisine bakışı ne olursa olsun dışarıdan alacağı bilgilerde bir değişiklik beklememememiz gerekiyor. hâkimdi. O itibarla, büyük zâtların sözleri delilsiz olsa bile kabul ediliyordu. Bugün ise materyalist görüşlerin yaygın hale gelmesi sebebiyle, imânı tehdit eden şüpheler birçok zihni meşgul edecek seviyeye ulaşmıştır.Asırlardır Kur'ân aleyhine yığılagelen şüphe, itiraz ve evhamlar, bu asrın çalkantıları içinde yol bulup, çağın modern imkanları da kullanılarak birçok insana mal edilebilmiştir.

İşte Bediüzzaman Said Nursî, bu gelişmelerin, Müslümanların dahi imânını tehlikeye sokacağını görerek, bir sel gibi gelen inançsızlık telkinleri karşısında, doğrudan doğruya Kur'ân'dan ilhâm alarak telif ettiği Risâle-i Nur gibi sağlam bir engeli vücuda getirmekte başarılı olmuştur.

Bu eserlerde,

her insanın zihnini meşgul eden ve modern çağ insanlarının da ilgisiz kalamayacağı, "Ben kimim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Bu dünyadaki vazifem nedir?" sorularına doyurucu açıklamalar getirilmekte;

başta Allah'a imân olmak üzere bütün imân esasları izah ve ispat edilmekte;

bu konularda fen ve felsefe adına ortaya konulan şüphe ve sorular ikna edici bir üslûpla cevaplandırılmakta;

ilimle dinin uzlaşmazlığı yolundaki iddialar püskürtülerek, ilme din nâmına sahip çıkılmakta;

İslam'ı dejenere maksadıyla girişilen tahrifatçı tahrip teşebbüsleri boşa çıkarılmakta;

maddeci anlayışa bina edilen medeniyetin insanlığı sürüklediği manevi buhranlar, Kur'ân'ın tevhid ve haşir gibi geniş hakikatlarına dair aklı doyuran, ruhu okşayan, kalbi tatmin eden tatlı izahlarla tedavi edilmekte;

ruhun ve kalbin çalışmamasından doğan sıkıntıların sürüklediği zevk, eğlence ve yasak şeylere düşkünlük ve başıboşluk hâli, Kur'ân mesajıyla ortadan kaldırılmaktadır.

Modern çağ insanının aradığı Kur'ân yorumunu, en mükemmel şekliyle Risâle-i Nur'da bulmak mümkündür. Bu yorum, "ruh-u aslî" yi rencide etmeden, asrın idrakine uygun izahları içeren bir özelliğe sahiptir. Risâle-i Nur, Kur'ân'ın bu asra bakan mesajını anlayıp yorumlama konusunda "tecdid" vazifesini yerine getirmiştir.

ozti

Asistan
evet malesef imanı kurtarmak çok zor imansızlık her taraftan cereyan ediyor şu zamanda

islamveinsan

Doçent
Ce: Neden zaman imânı kurtarmak zamanıdır?

sa.

Risalei Nur u Kuran ın bir tefsiri diye okumak gerek elbette

Bir Alim okuyor 24.lema tesettür risalesini
Tesettür i şeri ancak Çarşaf dır diyor

Bir başka hoca efendi okuyor; tesettür teferruat diyor....

Bütün sıkıntı burada....

Risalei nur ile iman kurtaracağız diye olan imanda gidiyor

selametle

mürid

Üye

Kutubu sittede kacinci sayfada oldugunu unuttum cilbab yani carsaf hakkinda genis bilgi var arastirmanizi tavsiye ederim, birde kimileri zaman tarikat v.s zamani degil iman kurtarma zamani diyorlar, Allahu teala ne buyuruyor bana ulasmak icin vesile arayin, o vesile ile Imanda kurtarmis oluyor insan

said nursi; cok cileler cekmis, kavgasi icin mucadele vermis, saygi duyulmasi gereken bir fikir adamidir. Fikirleri her ne kadar bana gore yanlisliklar ile de dolu olsa yinede saygiya deger bir sahsiyettir.

kitaplarini anlayabilmek icin defalarca okudum. Hala anlayamadigim bazi noktalar var. Bu anlasilmaz tabirleri kullanmasi esere sanki ilahi bir gizlilik katmis diyorlar. Halbuki boyle birsey gercek disi. Onun doneminde boyle konusulup yazildigi icin anlamakta gucluk cekiyoruz.

mürid

Üye

said nursi cok mübarek bir zaatti hayatinin bir cogunu süürgünde gecmistir, o sakalsiz rsm leri varya oda sürgün sirasinda askerler tarfindan kesilmistir sürekli, said nursi hz lerine düsman olmayiniz onun söylediklerini siz anlamamais olabilirsiniz onlar bos konusmuyorlar tasavvufi meseleyi herkes anlamaz her babayigidin harci degildir, onun icin yani büyük alim oldugunu söyleyebilirim

islamveinsan

Doçent

said nursi; cok cileler cekmis, kavgasi icin mucadele vermis, saygi duyulmasi gereken bir fikir adamidir. Fikirleri her ne kadar bana gore yanlisliklar ile de dolu olsa yinede saygiya deger bir sahsiyettir.

kitaplarini anlayabilmek icin defalarca okudum. Hala anlayamadigim bazi noktalar var. Bu anlasilmaz tabirleri kullanmasi esere sanki ilahi bir gizlilik katmis diyorlar. Halbuki boyle birsey gercek disi. Onun doneminde boyle konusulup yazildigi icin anlamakta gucluk cekiyoruz.

S.a

Değerli ve kıymetli kardeşim....
Ehli sünnet alimlerinin sonuncularından olan... Son asrın en büyüklerinden biri olan Üstad Bediüzzaman ın;
Hangi fikirleri ? Sana göre (Sen kimsin ? Sana göre bana görem olmaz Ahkam ı ilahiye ve sünnet i seniyeye göre zıt birşey varmı onu söyle)
yanlış ve yanlışlarla dolu...?

Ama şu noktada haklısın bugün ortalık nurcu dolu sende onların savunduklarını Üstad ın fikirleri zannediyor olabilirsin...
Yada Risalei nur u yanlış anlıyorsun....

Hangi fikirler oldugunu paylaş bizde bildiklerimizi paylaşalım...

Selametle....

mürid

Üye

S.a

Değerli ve kıymetli kardeşim....
Ehli sünnet alimlerinin sonuncularından olan... Son asrın en büyüklerinden biri olan Üstad Bediüzzaman ın;
Hangi fikirleri ? Sana göre (Sen kimsin ? Sana göre bana görem olmaz Ahkam ı ilahiye ve sünnet i seniyeye göre zıt birşey varmı onu söyle)
yanlış ve yanlışlarla dolu...?

Ama şu noktada haklısın bugün ortalık nurcu dolu sende onların savunduklarını Üstad ın fikirleri zannediyor olabilirsin...
Yada Risalei nur u yanlış anlıyorsun....

Hangi fikirler oldugunu paylaş bizde bildiklerimizi paylaşalım...

Selametle....

Ehli sünentin son alimlerindenmi???? siz arastirmiyorsunuz sanirim su zamanda öyle güzel Alimle varki Ehli sünneti tam yasanmasi gerektigi gibi yasiyolar ve diyorlarki eger 3 tane sünneti terkettigimi görürseniz pesimden gelmeyin 3 tane süünet yaaaa, arastiip bulmak lazim yer mekan söylemiyorum arayan bulur