neden cemaat?

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
Katılım
30 Haz 2006
Mesajlar
1,460
Tepkime puanı
11
Puanları
0
NEDEN ZAMAN CEMAAT ZAMANI

Cemaat oluş düşmanlık olmadığı müddetçe ayrı ayrı çalışmanın sakıncası yoktur. Çünkü cemaatleri ben fakülteye benzetiri. Herkes kendi alanında uzman olması için kendi tarzında yoğunlaşması lazım. Mesela kimyacı kimyada maharetli olsun fizikçi fizikte ama kimyacı fizikçiye düşman olmasın!
Aksine sevinsin dayanışmayı gördükçe. İşte cemaatleşme öyledir. Herkesin kendi tarzında melek sahibi olmasıdır aslında. İşte bu noktadan rahmettir. Çünkü peygamberimiz ‘Ümmetimin ihtilafı rahmettir’’Demiştir. Ama nefsi olan ayrılıklar ise ihtilaftır ve ‘ihtilafa düşmeyin sonra cesaretiniz kırılır’’ ayetine masadak olmuş oluruz.
Zaten aynı fıtratta yaratılamadığımız için hep beraber çalışmak imkân dairesinde değildir. Düşmanlık yapmadan görev paylaşımı olarak cemaatleşmeyi anlayıp ayrılık olarak değil aksine dayanışma için iş bölümü olarak anlayıp daha da kenetlenmemiz lazımdır birbirimize. İş bölüşü olarak algılandığı zaman cemaatleşmeyi ayrılık olarak değil de aksine herkesin kendi mizacına uygun meslekten gidip bir parça sorumluluğu üstüne almak olarak anlamalıyız. Ve hizmetlerinden dolayı kardeşlerimizle övünürsek ve ilk etapta kendi hatamıza ve cemaatimin hatasına bakarsak araya kinde girmez düşmanlıkta girmez. Ve cemaatleşmenin hakkını o zaman veririz. Ve gerçekten cemaatleşmenin ayrılık değil bilakis ittihadı islama bir köprü olduğunu o zaman anlarız.
Ve şu duayla bitirelim.’’ihtilafa düşmeyin sonra cesaretiniz kırılır’’Ayetine masadak olmaktan yüce Rab korusun’’ümmetimin ihtilafı rahmettir ’’Diyen yüce nebiye cemaat fertleri sayısınca salât olsun. Ve ‘’yaşasın ittihadı İslam’’Ve ‘’zaman cemaat zamanıdır’’Sözünün sahibi bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin ruhu şad olsun!
Amin amin âmin…
 
Üst