Nazar değmesi varmıdır?

GENCAKINCI

Profesör
:NAZAR(İSABET-İ AYN):

NAZAR: Bakış,bakma,göz değmesi,göz isabeti.
Belli kimselerde bulunduğuna inanılan;insanlara,özellikle çocuklara,evcil hayvanlara,eve,mala mülke,hatta cansız nesnelere de zarar veren,bakıştaki çarpıcı ve öldürücü güç.

''O inkâr edenler o zikri(Kur'an)işittikleri vakit az daha seni gözleriyle devireceklerdi.Bir de ''O gerçekten bir deli! diyorlar.''
(KALEM SURESİ 51.AYET)

''Sizden biri kendinde,malında veya kardeşinde hoşuna giden bir şey görürse dua
etsin.Zira nazar haktır.''
(HADİS-İ ŞERİF)

''Bir kimse hoşa gidecek bir şey gördüğünde'Mâşââllah la kuvvete illâ billâh'derse ona nazar değmez.''
(HADİS-İ ŞERİF)

''Müşriklerden nazarı çok kuvvetli bir adam 3 gün evine kapanıyor.Evinden çıktıktan sonra neye nazar ediyorsa,nazarı değiyor(Koyunlara,insanlara).Bunu öğrenen müşrikler,bu adamı peygamberimize gönderiyorlar.Fakat Allah'ın yardımıyla peygamberimize nazarı değmiyor.''
(HADİS-İ ŞERİF)

Peygamber efendimiz nazarlık(nazar boncuğu)kullanmayı yasaklamış.Üzerine bu gibi şeyleri takan kimselerin beyatlarını(söz ve teslimiyet)kabul etmemiştir.
Nazar boncuğu bir puttan farksızdır ve şirktir.

NAZARA KARŞI OKUNACAK SURELER VE DUALAR:

Fatiha S.-Kâfirun S.-İhlâs S.-Felak S.-Nas S. ve Âyet-el Kürsi.

''Eûzu bi-kelimâtillahi't-tammeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin
lâmmetin.''
((Her şeytandan ve zehirli haşarattan ve dokunan her türlü gözden Allah'ın mükemmel olan sözlerine(Kur'ana) sığınırım.))
(HADİS-İ ŞERİF) (İBNİ MÂCE,Tıb:36)

''Mâşââllahü la kuvvete illâ billâh.''
((Emir,Allah'ın dileğidir.Kuvvet ve kudret ancak Allah'ın tevfiki(yardım) iledir.)
(HADİS-İ ŞERİF)

KAYNAKLAR:1)Kur'an-ı Kerim Meâli(Elmalı Hamdi Yazır) 2)Yeni Şafak Gaz.-Türkiye Gaz. 3)Samanyolu TV 4)Mehmet Paksu(Açıklamalı Dua Kitabı)s/199 5)Ali Mevlüt Kaya(Büyük Dua Kitabı) s/280

http://www.benimblog.com/ballarbalinibuldum/195803/NAZAR+DE%D0ERM%DD%3F.html

Kaptan

Mecra Yazarı
NAZAR: Bakış,bakma,göz değmesi,göz isabeti.
Belli kimselerde bulunduğuna inanılan;insanlara,özellikle çocuklara,evcil hayvanlara,eve,mala mülke,hatta cansız nesnelere de zarar veren,bakıştaki çarpıcı ve öldürücü güç.

Yani eğer nazar varsa ve haksa bunun müslümanı gavuru olmaması lazım değil mi. Sonuçta bir bakışın bir başkasına vereceği iddia edilen zararından bahsediyoruz.

Şimdi buna göre benim cidden ve hassaten merak ettiğim birşey var o da şudur;

Eğer gerçekten Nazar ve göz değmesi dediğimiz şey varsa, Müslüman olmayanlar Felak ve Nas Surelerini bilmediklerine göre (malum Nazar'dan korunak için Nas ve Felak surelerini delil getirirler) Nazar'a karşı kendilerini nasıl koruyacaklar? Yoksa Müslüman olmayanlara nazar değmez mi?

Nazara inananlar bu sorunun cevabını verirlerse memnun olurum.

garip70

Ordinaryus
Yani eğer nazar varsa ve haksa bunun müslümanı gavuru olmaması lazım değil mi. Sonuçta bir bakışın bir başkasına vereceği iddia edilen zararından bahsediyoruz.

Şimdi buna göre benim cidden ve hassaten merak ettiğim birşey var o da şudur;

Eğer gerçekten Nazar ve göz değmesi dediğimiz şey varsa, Müslüman olmayanlar Felak ve Nas Surelerini bilmediklerine göre (malum Nazar'dan korunak için Nas ve Felak surelerini delil getirirler) Nazar'a karşı kendilerini nasıl koruyacaklar? Yoksa Müslüman olmayanlara nazar değmez mi?

Nazara inananlar bu sorunun cevabını verirlerse memnun olurum.

Sorunuz nazara inanmadığınızı mı, yoksa başka dinlerin nazardan nasıl korunduğunu merak ettiğinizi mi içeriyor anlamadım.

Şu kadarını söyleyebilirim... Japonyada bir sumo güreşi müsabakasından önce, sumo güreşçilerinin mindere, kötü ruhları uzaklaştırmak, kötü enerjilerden korunmak için tuz serptiklerini gördüm. Herkesin mutlaka kendine göre bir önlem alma şekli vardır. Ama araştırmak gerek.

Yine de başkalarının aldığı önlem beni ilgilendirmez. Bana kendi dinim yeter...