Nasları Moderniteye Feda etmek (Ebubekir Sifil)

B

bamda

Guest
sonuna kadar dinledim hiç bir şey ifade etmemiş.Alimlik havası taslıyor .başka hiç bir şey bulamadım.

İlim Talebesi

Yasaklı
sonuna kadar dinledim hiç bir şey ifade etmemiş.Alimlik havası taslıyor .başka hiç bir şey bulamadım.

Modernistlerin görüşlerini anlatıyor.Siz kendi görüşü gibi zannettiniz galiba :)

Sohbetin uzun versiyonu var ordan biliyorum.

çelebiler

Kıdemli Üye
Alim kişi arif olmalı bunların yaptığı papağanlıktan öteye geçmez.Sadece sahiplerini güldürürler.

Kaptan

Mecra Yazarı
lafons ne iştir, bir yerlerden tüyo mu aliyon :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Cidden SİFİL'in kafası basmıyor...

Koşa koşa camiye gider, mühre imzasini atmış imamın arkasında cum'a kılar...

Ondan sonra, "nass'ları moderniteye heba ettik" der...

Senin bu halin de, dediğinden zaten...

Kafası bu inceliğe basmıyor ki...

İmam Azam Ebu Hanife'ye uymamış O'nu kendisine uydurmuş...

NOT

Benden güzel ilim adamı olurmuş ama geçti artık... ---)))

B

bamda

Guest

Modernistlerin görüşlerini anlatıyor.Siz kendi görüşü gibi zannettiniz galiba :)

Sohbetin uzun versiyonu var ordan biliyorum.
mesela modernistler ne yapmış?Adam sanki tüm proplemleri ifşa ederek bir çözüm getirecek edasıyla tezgahın başına oturmuş ,fakat kendisinin ortaya koyduğu hiç bir şey yok.
isterseniz siz sıralayın modernistler ne yapmış?aslında yakışıklı adam..fakat bura ilim meclisi poz gösterme yeri değil.

çelebiler

Kıdemli Üye

İşte o zaman saygı duymalısınız.Hocanın neyi kastettiğini bilmeden konuşmamalısınız :)

Önyargı herzaman nefisle hareket eden birşeydir. :)

Saygı duyarak dinlemeyi de öğrenmeliyiz.

Ne dediğini nasıl uydurmacı ve taklitçi kafada olduklarını gayet iyi biliyorum.

Önyargı değil.Önyargılı biri olsaydım.Müslümanın uymadı gerekenin sadece Allah'ın Kitabı olduğunu anlayamazdım.

Nefs ile hareket etmemesini sifile söylemelisin.

İlim Talebesi

Yasaklı
mesela modernistler ne yapmış?Adam sanki tüm proplemleri ifşa ederek bir çözüm getirecek edasıyla tezgahın başına oturmuş ,fakat kendisinin ortaya koyduğu hiç bir şey yok.
isterseniz siz sıralayın modernistler ne yapmış?aslında yakışıklı adam..fakat bura ilim meclisi poz gösterme yeri değil.

Başlık başlı başına ne yaptıklarını anlatmıyor mu güzel kardeşim :)

-Nasları Moderniteye Feda etmek -

İyi okursanız başlıktan bile herşeyi anlayacaksınız :)

Nass: Kuran,Sünnet ve İcma
Modernite: Kuran,Sünnet ve İcma dışında olan yenilikler

Modernistler : Kuranda , Bekar olarak Zina edenin 100 sopa cezasına ''Bunu avrupaya anlatamayız.Günümüzde bu hüküm olmaz'' diyerek Kurandaki açık bir hükmü moderniteye feda ediyorlar :)

Allahtan benim senin için hidayet ,af ve afiyet isterim.

İlim Talebesi

Yasaklı
Ne dediğini nasıl uydurmacı ve taklitçi kafada olduklarını gayet iyi biliyorum.

Önyargı değil.Önyargılı biri olsaydım.Müslümanın uymadı gerekenin sadece Allah'ın Kitabı olduğunu anlayamazdım.

Nefs ile hareket etmemesini sifile söylemelisin.

Kardeşim sözünün başı bile nefis kokuyor :) Neyse Allahın hidayeti üzerimize üzerinize olsun.

Ahi Evran

Profesör
Türlü sefaletlerle ihtirasların parça parça böldüğü hasta bir vücudu andıran İslam dünyası, en bedbaht devirlerinden birini yaşıyor ve her İslam memleketinde ruhlar birbirlerinden ayrılmış, birbirlerine saldırıyorlar. Her sene yüz binlerce ziyaretçi ile dolan Kâbe’nin etrafında ruh birliği ve beraberliği meydana gelemiyor. Bunun sebebi ne siyasi, ne iktisadi, ne de fikridir. Bu halin sebebi, İslam’ın temeli ve Kur’an’ın özü olan AHLAKın kaybedilmiş olmasıdır.
Bu günkü Müslümanlar, bir takım geleneksel hareketleri dikkat ve titizlikle yapmaktan başka endişesi olmayan, ilk çağın ve ilkel devrin sihirbazlarını andırıyorlar. Kur’an’ın harikası olan İLAHİ AHLAK İslam diyarında çoktan mezara gömülmüştür. Ahlaka karşı işlenen bu zulmün tarihte bir benzeri yoktur. İnsanlığın binlerce yıllık ruh ve vicdan eserini inkâr ederek düşünmeyi günah sayan, sefaleti din diye tanıtan gerilikle taassup, bu zulme sığınmış bulunmaktadır.
Kalbe karşı gelen kaideleri, İslam çerçevesi içinde insan ruhunun esaret zinciri yapmakla geçinenler, kendilerine din adamı dedirttikçe ve halkın bunlara hürmet ve itibarı devam ettiği müddetçe İslam dünyasının, içinde yüzdüğü sefaletten kurtulması imkânsızdır. Her türlü şer ve fitne, kendini mübarek gösterecek başka bir şerre işaretle onu yerdikçe kendini yükseltme ve hayır maskesine bürünme fırsatını elde edebiliyor.
Asırların artığı sözde din adamlarımız, devrimizin maddeci yıkımını göstererek onu itham yoluyla kendilerinin Allah yolcusu oldukları vehmini halka sunuyorlar. Hakikatte ise onlar dini hayatı maddi şekil ve hareketlere bürünmüş maddecilerdir; din ve ahiret maddecileridir. Ruhlarını kaybetmişlerdir. Allah yolculuğu mevlithanlıktan, duacılıktan, mukabelecilikten ve kasidecilikten geçmediği gibi kinin, tekfirin, tehdidin ve ruh karartıcılığın da ilahi yolculuğa yoldaşlığı olamaz. Nur arayanlar, her tarafta nurla kuşatılırlar. Etrafta karanlık arayıp taşlama harisleri nuru asla göremeyeceklerdir. Bizim yolumuz, İslam’ın kaynaklarındaki nurlardan fışkıran ümit ile iman sevdasını âleme ve Allah’ın bütün kullarına ulaştırma yoludur; İslam’ı insanlar birleştiren yoldur. (Nurettin Topçu, İslam ve İnsan/Mevlana ve Tasavvuf) (Öğretmen Nurettin Topçu, Nakşibendi meşayıhından Abdülaziz Bekkine hazretlerinin talebesidir)

İlim Talebesi

Yasaklı
-Nasları Moderniteye Feda etmek -

İyi okursanız başlıktan bile herşeyi anlayacaksınız :)

Nass: Kuran,Sünnet ve İcma
Modernite: Kuran,Sünnet ve İcma dışında olan yenilikler

Modernistler : Kuranda , Bekar olarak Zina edenin 100 sopa cezasına ''Bunu avrupaya anlatamayız.Günümüzde bu hüküm olmaz'' diyerek Kurandaki açık bir hükmü moderniteye feda ediyorlar :)