Nasıl mutlu olunur?(mutluluğun formülü :) )

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu konuda; "Nasıl mutlu olunur? Mutlu olmak için siz ne yapıyorsunuz?" sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Her insan farklı şekilde, farklı şeylerle mutlu olduğu bir gerçektir ancak çoğu ortak noktalarda buluşur genelde mutluluk.

Bir çok noktada izafi olan bu insanı ayakta tutan olgu, insanın bakış açısıyla şekil kazanır. Örneğin çölde sizi yaşatacak olan bir bardak su için belki de mal varlığınızı feda edersiniz. Yada sürekli açlık çeken bir afrikalı için ülkemizin sokaklarında yaşamak onun için cennet görünümüne bürünebilir. Yani mutluluk aslında kişinin kafasında bitiyor. Mal varlıklarını kaybeden bir insan siyanür vb.. ile intihar edebiliyorken; hapisten çıkan bir çulsuz özgürlüğün tadını doya doya içine çekebilir.
Vs vs bla bla

Soyut veya somut nasıl mutlu oluyorsunuz? yada mutlu musunuz?
Buyrun mikrofon sizde...........

kebîkec

İhvan Forum Üye
Mutluluk benim açımdan ulaşılmaz görünen bir şey. Her zaman olumsuzluklara takılıyorum. Çok denedim olmadı. Sanırım mutluluk terapisi almam lazım. Öyle çikolata yemekle olmuyor.

Bazen etrafımdaki insanları gözlemliyorum. Mesela pikniğe giden insanlar görüyorum araçları normalin altında bir değerde yemekleri sıradan ama çok mutlu geliyorlar bana. Oysa ben mercedese binsem ve kebap yesem bile mutlu olamıyorum. Acaba mutluluk hormonu salgılayan bezlerde mi sorun var.

Yoksa destanlarda araştırma mı yapsam. Ölümsüzlük ilacını bulanlar belki mutluluğun ilacını da bulmuşlardır.

Bir de şarkı bulmuşlar '' Bu dünyadaki en mutlu kişi ...... '' becerebilsek zaten mutlu olacağız herhalde... :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Mutluluk için bedensel ve ruhsal ihtiyaçlara erişim gereklidir.
Bu ihtiyaçlar engellenme riski yada beynin kendi üreteceği korku olmamalıdır.

Bedensel ihtiyaçların başında sağlık gelir sonra beslenme ardından barınma ve güvenlik gelir.
Ruhsal ihtiyaçlarda ise yine sağlık önemli olmakla beraber, hastalıklı ruhlar yanılgıya düşüp, bozuk haller ile de mutlu olabilir.

Beynin kurguladığı nefsin istediği hayat ve gelecek endişesi çok önemlidir. Bu meyanda çaba içine sokar insanı. İşte bu noktada hırs ve endişe başlar; bu endişe bazen harama, zulme, haksızlığa götürür.
Vs vs bla bla
Herneyse

Sizce bilgi artıkça mutluluk artar mı
Yoksa bilmeyen daracık dünyasında daha mı mutlu kalır
Yani bilgi ve mutluluk korelasyonu nedir
Salt bilgiden bahsedersek tabi

kebîkec

İhvan Forum Üye
Köylüler kentlilerden daha mutlu gibi. Hangisi daha çok biliyor bilemiyorum.

Hakperest

Kıdemli Üye
Dünya imtihan gereği eksiklik barındırır ve kısmen kaotiktir.
İnsan cennet kökenlidir ve cenneti özleyip hedefler ruhu; yani üst konfor, üst hazlar arar.

Sorun şu ki emeline dünyada ulaşması imkansızdır, zira dünyada acı ve kan vardır. Geriye kalan iki seçenektir; ya cenneti hemen arzulayıp doyumsuzlugunu hırsıyla kanatıp, haddi aşar, günah ve haksızlığa batar.
Yada cennetin ötede olduğunu kabul edip hırsını gemler. Gemi aziya alan nefis zincirlenince; hırs teskin olur aza razı olur, haddini bilir ve kısmen rahatlar.

İşte tam cennet de budur.
Ey itminan olmuş nefis, Rabbine dön... cennetine gir denilir.
Sonuçta haddini bilmek mutluluktur, hadsiz özgürlüğün aksine.

Hakperest

Kıdemli Üye

Hayatı lüzumsuz fazlalıktan arındırmak da huzur için gerekli bir adım.
Bir yandan israfı önlüyor, bir yandan paylaşmayı öğreniyorsunuz

ahmet66

Üye
52 / TÛR - 18 Fâkihîne bi mâ âtâhum rabbuhum, ve vekâhum rabbuhum azâbel cahîm(cahîmi).
Rab'lerinin onlara verdiği şeylerle mutludurlar ve Rab'leri onları alevli ateşin (cehennemin) azabından korudu.

Ne varlığa sevinirem,
Ne yokluğa uzülurem
Aşkin ile avunuram
Bana seni gerek seni
-yunus emre-

Değerli kardeşlerim mutluluk sulh ve sükun halidir yani kavganin bittiği yerde mutluluk baslar.insanin ic dunyasindada bir kavga vardir.Ruh ile befs arasinda ruh iyilikleri emreder nefs ise kotulukleri.
İSRÂ - 85 Ve yes’elûneke anir rûh(rûhı), kulir rûhu min emri rabbî ve mâ ûtîtum minel ilmi illâ kalîlâ(kalîlen).
Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: “Ruh, Rabbimin Emrindendir.” Ve size, (ruha ait) ilimden sadece az bir şey verildi.
YÛSUF-53: Ve mâ uberriu nefsî, innen nefse le emmâretun bis sûı illâ mâ rahime rabbî, inne rabbî gafûrun rahîm(rahîmun).
Ve ben, nefsimi ibra edemem (temize çıkaramam). Muhakkak ki nefs, mutlaka sui olanı (şerri, kötülüğü) emreder. Rabbimin Rahîm esmasıyla tecelli ettiği (nefsler) hariç. Muhakkak ki Rabbim, mağfiret edendir (günahları sevaba çevirendir). Rahîm'dir (rahmet nurunu gönderen ve merhamet edendir).

İşde sevgili kardeslerim ne zamanki nefsimizi ruh hüvviyetine sokabilirsek daimi bir mutluluğu yaşamaya başlariz

"Hayra döndü benim işim
Endişeden azad başım
Nefsimin başini kestim
Kanatlandım uçar oldum"
-yunus emre-

YÛNUS - 57 Yâ eyyuhen nâsu kad câetkum mev'ızatun min rabbikum ve şifâun limâ fîs sudûri ve huden ve rahmetun lil mu'minîn(mu'minîne).
Ey insanlar! Size, Rabbinizden öğüt (vaaz) ve göğsünüzde olana (nefsinizin kalbindeki hastalıklara) şifa ve mü'minlere hidayet ve rahmet gelmiştir.

Mutluluğun altin anahtari bir dilektir

Dervişlik bir dilektir.bilene buyuk devletir(yunus emre)

Kişi herşeyin basinda Allaha ruhunu teslim etmeyi dileyecek.sonra gerisini Allah uzerine almistir.
Rad27:Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O'na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”

adams77

Kanalizasyoncu
Aslında sana protez saç taksak yada saç ektirsek mutlu olursun :)

MUT 'a taşın mutlu olursun

Kulabdullah006

İhvan Forum Üye
Şube Müdürü diye ziyarete gittiğiniz arkadaşınız Daire Başkanı olmuşsa mutlu olurmusunuz. Ben çok mutlu oldum

Ekli dosyalar

• 966572.jpg
    966572.jpg
    50.7 KB · Görüntüleme: 3

spesifik

آزادی قید و بند
Günah işleyince mutsuz olur insan helal dairede dolastikca da mutlu olur
Inanan için ölçü O 'nun yap dediğini yapıp yapma dediğini yapmamaktir
Insan olarak olmazsa olmaz dürüstlüktür kişi once kendine dürüst olmalı
Karşılıksız vermek bir de çok önemli zor olsa da dünyadan beklememek hiç değilse
Ve tabisi dünyevi olarak beni en mutlu eden şey Adrenalin wuuuuu =))

Kulabdullah006

İhvan Forum Üye
Biz mutluluğu sahtelerde aradık Nureddin Hoca nın benzetmesinde olduğu Sahte olanı Gerçeğe tercih ettik... Zahit Kotku R. A
DEDİĞİ GİBİ Mutluluğun aslı ruhu tatmin eden doğru bir imandadır sözünde olduğu gibi Mutluluk la İmanı yanyana getiremedik.

Hep eleştirdiğimiz hatta tekfir ettiğimiz limanlara sığınmaktan da geri kalmadık..

ahmet66

Üye
Mevlana Celaleddin Rumi şöyle der:
“Ey Hak yolcusu! Gerçeği öğrenmek istiyorsan; Mûsâ da, Firavun da ölmediler; bugün senin içinde yaşıyorlar, senin varlığına gizlenmişler, senin gönlünde savaşlarına devam ediyorlar!”