Nasıl Kur'an Ehli Olunur?

bi husben

Kıdemli Üye

Allah razı olsun kardeşim anlayabilene aydınlatıcı bir cevap olmuş...
Allah elçileri veliler,şehitler ve Allahın hoşnut olduğu kulların şefaat edeceği belirlenen sürelerdeki ayetler...

19-MERYEM:
87 - (O gün) Rahmân (olan Allah)'ın katında bir ahd almış olan kimseden başkaları şefaat etme hakkına sahip olamayacaklardır.
20-TAHA:
109 - O gün, Rahmân'ın kendisine izin verdiği ve sözünden hoşnud olduğu kimselerden başkasının şefaatı fayda vermez.
34-SEBE':
23 - Allah'ın huzurunda şefaat da fayda vermez. Ancak izin verdiği kimseninki müstesna. Nihayet kalblerinden dehşet giderildiği zaman "Rabbiniz ne buyurdu?" derler. (Şefaat sahipleri de): "Hakkı söyledi" derler. O, her şeyden yüksek ve büyüktür.
43-ZUHRUF:
86 - Onların Allah'ı bırakıp da tapdıkları putlar şefaat hakkına sahip değillerdir. Ancak bilerek hakka şahitlik edenler şefâat edebilir

53-NECM:
26 - Göklerde nice melek var ki Allah'ın dileyip razı olduğuna izin vermeden önce onların şefaatları hiç bir işe yaramaz.

7-ARAF
53 - İlle onun te'vilini mi gözetiyorlar? Onun te'vili geldiği (verdiği haberler ortaya çıktığı) gün, önceden onu unutmuş olanlar derler ki: "Doğrusu Rabbimizin elçileri gerçeği getirmiş. Şimdi bizim şefaatçilerimiz var mı ki bize şefaat etsinler, yahut tekrar geri döndürülmemiz mümkün mü ki eski yaptıklarımızdan başkasını yapalım?" Onlar, kendilerini zarara soktular ve uydurdukları şeyler kendilerinden saptı, kaybolup gitti.

26-ŞUARA
100 - "Bak bizim için ne şefaatçiler var,"

B-Meleklerin şefaati

21-ENBİYA:

28 - Allah, onların önlerindekini de, arkalarındakini de (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar, Allah'ın hoşnud olduğu kimseden başkasına şefaat etmezler. Hepsi de O'nun korkusundan titrerler.

Evet şefaat haktır resulun şefaatide haktır benim merak ettiğim madem resul ümmete şefaat edecek başka şefaatçilere ne gerek var mesela sorsalar resulun şefaatimi felenca kişinin şefaati diye siz hangisini secersiniz artı şefaatçi olarak görmiş olduğunuz şehlerinizin şefaate yetkili olduğunu nerden biliyorsunuz sizin şehlerin resulun şefaatine ihtiyaçları yokmu var diyorsanız şefaate ihtiyacı olanın şefaat etme hakkına sahip olabilirmi.yok diyorsanız tüm ümmet resulun şefaatine ihtiyacı yokmu

şefaatle ilgili bir çok ayet yazmışsınız ne kadar güzel biz bir konu hakkında ayet sundukmu tasaavuf ehli tarafından hemen mealci mezhepsiz vahhabi oluveriyoruz.şimdi bende size mealci olarak seslensem ne cevap vereceksiniz.yoksa siz ayeti siz delil olarak sunduğunuz zaman doğru oluyorda biz yazdığımız zaman yannış mı oluyor. madem sizböyle ayet yazıyorsunuz tabi güzel bir şey delilsiz idaa gecersizdir böyle ayetle delillendiriyorsunuz biz yaptığımız zaman kötü adam oluveriyoruz bundan sonra size delil olarak sunduğumuz ayetleri delil olarak kabul etmenizi temmenni ediyorum.

cahid

Kıdemli Üye
Müslim'de rivayet edilen bir hadiste; Ebu Umame (r.a)'den, Resulullah
(s.a.v)'ın şöyle dediği rivayet olunmuştur: "Kur'an'ı öğreniniz. Şüphesiz
o, kıyamet günü ehlin için çok iyi bir şefaatçı olacaktır."

Kur'an şefaatçidir..

fakiri

Kıdemli Üye
Evet şefaat haktır resulun şefaatide haktır benim merak ettiğim madem resul ümmete şefaat edecek başka şefaatçilere ne gerek var mesela sorsalar resulun şefaatimi felenca kişinin şefaati diye siz hangisini secersiniz artı şefaatçi olarak görmiş olduğunuz şehlerinizin şefaate yetkili olduğunu nerden biliyorsunuz sizin şehlerin resulun şefaatine ihtiyaçları yokmu var diyorsanız şefaate ihtiyacı olanın şefaat etme hakkına sahip olabilirmi.yok diyorsanız tüm ümmet resulun şefaatine ihtiyacı yokmu

şefaatle ilgili bir çok ayet yazmışsınız ne kadar güzel biz bir konu hakkında ayet sundukmu tasaavuf ehli tarafından hemen mealci mezhepsiz vahhabi oluveriyoruz.şimdi bende size mealci olarak seslensem ne cevap vereceksiniz.yoksa siz ayeti siz delil olarak sunduğunuz zaman doğru oluyorda biz yazdığımız zaman yannış mı oluyor. madem sizböyle ayet yazıyorsunuz tabi güzel bir şey delilsiz idaa gecersizdir böyle ayetle delillendiriyorsunuz biz yaptığımız zaman kötü adam oluveriyoruz bundan sonra size delil olarak sunduğumuz ayetleri delil olarak kabul etmenizi temmenni ediyorum.

Senin sunduğun ayet mealleri çarpıtılmış ve yalan-yanlış olduğunu sana kaç kez söyledik ! Mücessime inancını taşıyan İbn-i Teymiyyenin yazılarını kendine kaynak edinmişsin, gelip burada kaynak diye asıyorsun ! Yaw , sen ne uslanmaz ve utanmaz adamsın ! Eğer, bu ülkede şeriat kanunalrı olsaydı sana her gün 100 değnek falakaya yatırılmak hak ve müstehaktı... Onun için belki bu laik düzene duacısındır !

cahid

Kıdemli Üye

Allah (c.c.) dilediğine şefaat izni verir.. Bizzat âyetlerde dilediğine şefaat izni vereceği ifade ediliyor.. Allah'ın (c.c.) iradesine sınır mı koymaya kalkıyorsunuz.. Nasıl kelamdır bu.. Allah'ın (c.c.) rahmeti geniştir.. Peygamber'e de (s.a.v.) şefaat etme pâyesi verir , sâlih kullara da , hatta birçok amele de Kur'an okumak gibi yukarıdaki mesajımızdaki hadis-i şerifte ifade edildiği üzere.. Diğer yazdığın paragrafın cevap verilecek bir tarafı dahi yok.. Sen kendin daha iyi biliyorsun cevabını...

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Evet yine aynı şekilde direk hakarete başvurulmuş...Kendinizle ne kadar çeliştiğinizin farkındamısınız...Diğer konuda şöyle bir mesaj yazmışsınız size kendi cevabınızla cevap veriyorum...
Sizin hakaretten anladığınız nedir pek anlayamadım.
Anlayış farklılığını deklare etmek hakaret oluyorsa evet diyorum.

Bununla birlikte kimin okuduklarını anlamadığı ve ön yargıyla yaklaştığı çok aşikar...Size şimdi kalkıpta anladıklarımı anlatmaya kalkışmayacam çünkü;
En Kör Göz, Görmek İstemeyen Göz, En Sağır Kulak Duymak İstemeyen Kulaktır!..
Ayetlerin neresinde şefaat vardır deniliyor pes doğrusu.
"Şartlı olabiliri" nasıl oluyorda "vardır" anlıyorsunuz, bu kadar da şefaate güvenmenizden kaynaklanıyor herhalde.
Neyse ahiret günü varmı yok mu göreceksiniz.

cahid

Kıdemli Üye
Gözün görmüyorsa ne demeye yazıyorsun.. Kim dedi ki sana Allah'a ortak koşan şefaat edecek ya da ortak koşana şefaat edilecek diye..

43:86 - Onların Allah'ı bırakıp da tapdıkları putlar şefaat hakkına sahip değillerdir. Ancak bilerek hakka şahitlik edenler şefâat edebilir.

bi husben

Kıdemli Üye
Senin sunduğun ayet mealleri çarpıtılmış ve yalan-yanlış olduğunu sana kaç kez söyledik ! Mücessime inancını taşıyan İbn-i Teymiyyenin yazılarını kendine kaynak edinmişsin, gelip burada kaynak diye asıyorsun ! Yaw , sen ne uslanmaz ve utanmaz adamsın ! Eğer, bu ülkede şeriat kanunalrı olsaydı sana her gün 100 değnek falakaya yatırılmak hak ve müstehaktı... Onun için belki bu laik düzene duacısındır !

maşallah agzından lagım akıyor ne söylediğinin farkında değilsin. bu ulkede seriat olsaydı sizin gibi vahdetul vucutcular coktan atalarının yanına hutame cukurundaydılar yoksa o vahdetul vucudu savunan atalarının akibetinden bi haberdarmısın

bi husben

Kıdemli Üye
Allah (c.c.) dilediğine şefaat izni verir.. Bizzat âyetlerde dilediğine şefaat izni vereceği ifade ediliyor.. Allah'ın (c.c.) iradesine sınır mı koymaya kalkıyorsunuz.. Nasıl kelamdır bu.. Allah'ın (c.c.) rahmeti geniştir.. Peygamber'e de (s.a.v.) şefaat etme pâyesi verir , sâlih kullara da , hatta birçok amele de Kur'an okumak gibi yukarıdaki mesajımızdaki hadis-i şerifte ifade edildiği üzere.. Diğer yazdığın paragrafın cevap verilecek bir tarafı dahi yok.. Sen kendin daha iyi biliyorsun cevabını...

ikinci paragrafa cevap veremmesin çunkü haklıyım hep böyle gerginmisin.verdiğiniz cevaplar çelişkili arkadasım hani mizanda tüm peygamberler resullullaha yönlendiriyorlardı insanları demekki tek doğru var ama hangisi

cahid

Kıdemli Üye
ikinci paragrafa cevap veremmesin çunkü haklıyım hep böyle gerginmisin.verdiğiniz cevaplar çelişkili arkadasım hani mizanda tüm peygamberler resullullaha yönlendiriyorlardı insanları demekki tek doğru var ama hangisi

Komedi gibisiniz.. Kendi aranızda dahi anlaşamıyorsunuz.. Kimin çelişkili cevaplar verdiği ortada.. Kur'an'dan başka zikir yoktur yazıp da sonra olduğunu kendi ağzınla söyleyen sen değil misin? Niye gergin olayım ki size gülmekle vakit geçiriyorum.. Biriniz şefaati inkar eder şefaat yok der sonra gelir şartlı şefaat var der.. Diğeriniz dediğim gibi.. Önce koınuşmasını öğrenin ne konuştuğunuzu bilin öyle konuşalım.. Tabir-i câizse böyle sürekli tükürdüğünüzü yalayacaksanız sonra da üste çıkmaya kalkacaksanız size söylecek hiçbir lafım yok.. Haysiyet olsa lafınızı döndürüp döndürüp bir de zafer kazanmış edasıyla ortalıkta dolaşmazsınız..

Sizin gibiler yüzünden üslubum da bozuluyor.. Allah (c.c.) cümlenize akıl , fikir ihsân eylesin.

bi husben

Kıdemli Üye
Komedi gibisiniz.. Kendi aranızda dahi anlaşamıyorsunuz.. Kimin çelişkili cevaplar verdiği ortada.. Kur'an'dan başka zikir yoktur yazıp da sonra olduğunu kendi ağzınla söyleyen sen değil misin? Niye gergin olayım ki size gülmekle vakit geçiriyorum.. Biriniz şefaati inkar eder şefaat yok der sonra gelir şartlı şefaat var der.. Diğeriniz dediğim gibi.. Önce koınuşmasını öğrenin ne konuştuğunuzu bilin öyle konuşalım.. Tabir-i câizse böyle sürekli tükürdüğünüzü yalayacaksanız sonra da üste çıkmaya kalkacaksanız size söylecek hiçbir lafım yok.. Haysiyet olsa lafınızı döndürüp döndürüp bir de zafer kazanmış edasıyla ortalıkta dolaşmazsınız..

Sizin gibiler yüzünden üslubum da bozuluyor.. Allah (c.c.) cümlenize akıl , fikir ihsân eylesin.

ne zaman celişmişim zikir kurandır onun dışında zikirde yoktur sen kendine gelin güvey olmuşsun farkında değilsin bide tasavvufscıular edep sahibi ahlak sahibi diye her yere nida ederler edebi ve ahlakı nerden öğrendiğiniz belli kendinize rehber edindiğiniz celaleddini rumiden olsa gerek .haysiyetide ne rumiden ne sizden öğrencek değiliz. kendinize hakim olamıyorsanız cevap yazmayın

ha bide şeyhin şefaat sahibidir deseydim o zaman agzın kulaklarına varırdı rab bosuna dememiş Allahla beraber anıldığı zaman sevinirler diye ne demek istediğimi anlamışsındır

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Biriniz şefaati inkar eder şefaat yok der sonra gelir şartlı şefaat var der.
Evet arkadaş
Verdiğiniz tüm ayetlerde de Allah ın izin verdiği şekil de diye şart edatı bulunmaktadır.
Allah ın izin vereceği diye belirtilen ayetleri, siz çoktan
Allah izin verdi diye kabullenmişsiniz bile.
Hadi bunları kabullendiniz.
Şefaatın olmadığını belirtilen ayetlere ne diyeceksiniz?
Yoksa onların hükmü kaldırıldımı?

Bakara 48-Öyle bir günden sakının ki, o gün hiç kimse bir başkası adına bir şey ödeyemez. Hiçbir kimseden herhangi bir şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz. Onlara yardım da edilmez.

2-254:Ey iman edenler, hiç bir alış-verişin, hiç bir dostluğun ve hiç bir şefaatin olmadığı gün gelmezden evvel, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin. Kâfirler... Onlar zulmedenlerdir.

Secde 4-Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulandır. Sizin için O’ndan başka hiçbir dost, hiçbir şefaatçi yoktur. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız?

cahid

Kıdemli Üye
ne zaman celişmişim zikir kurandır onun dışında zikirde yoktur sen kendine gelin güvey olmuşsun farkında değilsin bide tasavvufscıular edep sahibi ahlak sahibi diye her yere nida ederler edebi ve ahlakı nerden öğrendiğiniz belli kendinize rehber edindiğiniz celaleddini rumiden olsa gerek .haysiyetide ne rumiden ne sizden öğrencek değiliz. kendinize hakim olamıyorsanız cevap yazmayın

ha bide şeyhin şefaat sahibidir deseydim o zaman agzın kulaklarına varırdı rab bosuna dememiş Allahla beraber anıldığı zaman sevinirler diye ne demek istediğimi anlamışsındır

Cevap vereceksen bana ver başkalarını ne karıştırıyorsun.. Senin klavuzlarına laf mı söyledim şimdi... Maaşallah çok edeb sahibisin.. Ağzından bal damlıyor.. Sizin ciğerinizi bilirim.. Adam gibi cevap yazacaksan yaz.. Büyüklere laf söylemek senin gibilerin haddi değildir..

Yitik Lale

“Men dakka dukka”

bi husben kardeş bugüne kadar hiç bir konuda şucu yada bucu olduğumu belirtecek bir mesaj yazdığımı hatırlamıyorum...Ama siz bu mesajınızda beni aleni bir şekilde tasavvufçu olarak göstermişsiniz...Bakın kardeş muhatabınıza bir takım isnadlarda bulunurken daha dikkatli olmaya çalışın...Ben Allah'a kul,Efendimiz(s.a.v)'e ümmet olmaya çalışan ve elimden geldiğince tüm islam alimlerinden istifade etmeye çalışır ne bir şeyhe mensubum nede sadece bir alime körükörüne bağlanırım...Onun için muhatabınızı iyi tanıdıktan sonra ona bir takım isnadlarda bulunursanız sevinirim...

Sizin hakaretten anladığınız nedir pek anlayamadım.
Anlayış farklılığını deklare etmek hakaret oluyorsa evet diyorum.

Benim hakaretten anladığımla sizin anladığınızın çok farklı kavramlar olduğunun idrakindeyim...Kusura bakmayın ama çevresinden hiç bir şekilde hakaret işitmemiş bir insan olarak sizlerin umarsızca sarfettiği sözler bana hakaret olarak gelebiliyor...Siz dahil burda mesaj yazan bikaç kişi daha sizlere tavsiyem...Şahısları hedef alarak konuşmak yerine ilminiz varsa ilminizi konuşturun...Ben burda sizlere soru yöneltiyorsam cevap verirken şahsımı hedef almayın o sorularıma cevap vermeye bakın...

Ayetlerin neresinde şefaat vardır deniliyor pes doğrusu.
"Şartlı olabiliri" nasıl oluyorda "vardır" anlıyorsunuz, bu kadar da şefaate güvenmenizden kaynaklanıyor herhalde.
Neyse ahiret günü varmı yok mu göreceksiniz.

Peki o zaman madem şartlı olabilir! siz neden şartlı olabiliri yok olarak sayıyorsunuz sorarım size...?
İkinci olarak benim orda anladığım şefaat kavramı şudur...
Ayette Allah'a şirk koşanların kıyamet gününde şefaat göremiyecekleri ve taptıkları putların onlara hiçbir fayda sağlamayacağını ifade ediyor...
Evet şefaate çok şükür ki güveniyorum,çünkü ben Allah'a şirk koşmuyorum...Onun için şefaat'in hak olduğuna inancım sonsuz...

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Peki o zaman madem şartlı olabilir! siz neden şartlı olabiliri yok olarak sayıyorsunuz sorarım size...?
İkinci olarak benim orda anladığım şefaat kavramı şudur...
Ayette Allah'a şirk koşanların kıyamet gününde şefaat göremiyecekleri ve taptıkları putların onlara hiçbir fayda sağlamayacağını ifade ediyor...
Evet şefaate çok şükür ki güveniyorum,çünkü ben Allah'a şirk koşmuyorum...Onun için şefaat'in hak olduğuna inancım sonsuz...
Yazdıklarımı bir hakaret olarak telakki ediyorsanız,
Özür Dilerim.

Allah Kur'anı Kerimin bir çok ayetinde şefatin olmayacağını yineliyor,
dolayısı ile ona güvenmemezi öğütlüyor.
Şefaate güvenerek yamulacağımıza, güvenmeden karşısına çıkabilmek daha garantili olmaz mı?
Tabii bildiğiniz şekliyle iman edebilirsiniz.
Rabbim bizlere Furkan ı öğrenebilmeyi nasip eylesin .
Amin.

bi husben

Kıdemli Üye

beni banlayan moda beni neden 7 gun yasakladın cahıd mod olmuş insanları haysiyetsizlikle sucluyor cevap veriyorsun hakaret ve uslup bozuklugu oluyor

benden yana hakkım helal değildir size