NASA'nın ilgisini çeken tuhaf buluş

arşivist

Profesör
Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
1,361
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Web sitesi
www.smf123.net
Buluşuna HyperBike adını veren ve normal bisikletin kusurlarını ortadan kaldırmak için bu aracı tasarladığını söyleyen DeForest, HyperBike'ı kullanmayı "kuru mekanda yüzmeye" benzetiyor.

Koltuğu bulunmayan, sürücünün ayakta durduğu araç, kolaylıkla saatte 80 km hıza ulaşabiliyor. Yaklaşık 2,5 metre çapındaki 2 tekerleğin birbirinden alttan 160 cm, üstten ise 65 cm uzaklıkta durması araca garip bir görünüm veriyor. Araçta kollar yardımıyla ilave güç de yaratılabiliyor.

Bu tuhaf görünümüne karşın mükemmel bir denge yeteneğine sahip bulunan HyperBike'ın ağırlık merkezi, standart bisikletlerin tersine, sürücünün konumundan dolayı tekerleklerin ekseninin altında bulunuyor.

Ağırlık merkezi ve denge yeteneklerinden ötürü NASA'nın ilgisini çeken buluş, bilim adamlarınca yerçekiminin az olduğu ortamlarda kullanılması amacıyla geliştirilecek araçlar için iyi bir seçim olarak görülüyor.

NASA, HyperBike'ın geliştirilmesi ve yeni bir modelin üretilmesi amacıyla Uzay Teknolojileri Programı aracılığıyla mali kaynak ayırdı.

AA
 
Üst