namazı terketmeyin ve namaza davet edin

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
NAMAZA DAVET

“Bir de öyle bir belanın (gelmesin)den sakının ki o, içinizden sadece zalimlere erişmekle kalmaz.(Hepsini perişan eder). Biliniz ki Allah’ın azabı şiddetlidir.” Enfal:25

Ey Yüce Varlık Olan Mukaddes İnsan!
Hepimiz Müslüman’ız ve Allah’a iman eden kullarız. Yaratılışımızın gayesi Allah’ın halifesi olmak ve onun dinini yaymaktır. Bizler toplumları iman etmeye davet etmemiz gerekirken, daha biz namaz bile kılmıyoruz. Herkes dininin görevlisidir. “Rusya’da doğan islamı duymamışlarsa ne olacak?” tartışmalarını bırakalım. Türkiye’de oturup da günde beş vakit Allah’ın ezanını kulaklarımız duymuyorsa kendimize bakalım önce. İnsanları yanmaktan kurtarmak için hep birlikte seferber olalım. Biri eline benzin alsa da üzerine döküp kendini yakacağını söylese hepimiz koşmayız mı? Polise ve itfaiyeye haber vermeyiz mi? Namaz kılmayan insanın yolu ateşe doğru gidiyor. Hemen durdurmamız acımamız geremiyor mu? Aman benim evladım sabah uykusundan uyanmasın, aman çocuğun dersleri var, aman rahatsız etmeyeyim, demeyin. Onlara merhamet edin. Keşke sabah uykusu bozulsaydı da cehennem ateşine yanmasaydı yavrularımız.
Komşumuza haber verelim. Yarın bizden davacı olmasınlar. “Yav Mehmet Efendi o kadar yanımdan geçip gidiyordun da, bir gün beni namaza çağırmadın” demesin. Gerekirse birbirimize her vakit söyleyelim. Namazsızlık yolunun sonu ateşe gidiyor. Namaz akıllı, buluğ çağına ermiş her Müslüman’a farzdır. Vallahi kıyamet gününde imandan sonra ilk sorulacağımız bir görevdir. Namaz kılmamak dünya ve ahirette azaba sebep olur. Onlar Sakar cehennemine girecekler diyor Rabbimiz. Ve girerken suçlulara soracaklar: Size ne oldu? Onlarda: Biz namaz kılmıyorduk diyecekler. Peygamberimiz (s.a.v.): “ kullarına farz kıldığı beş vakit namazı, küçümsemeden hakkını vererek, eksiksiz olarak kılan kimseyi, Allah Teala cennetine sokmaya söz vermiştir” buyurmuştur.
Yahu ben hiç hayatımda kılmadım ve camiye gitmedim, şimdi gitsem nasıl olur, diyenler var içimizde. Cami eğitim yuvasıdır. Bu işin ayıbı olmaz. Namaz camide cemaatle kılınır zaten. En fazla birkaç gün içinde eğitimli ve uygulamalı bir şekilde öğrenirsiniz. İşyerinde oturup çeklerin, senetlerin alacakların vereceklerin ödenmediğini düşündükçe canınız sıkılır. Bu durumdan kurtulmak için ezan saatinden 10 dakika önce abdestinizi alın ve camiye gidip orada huzuru yaşayın. İşyerinde ya da evdeki sıkıntıyı ve stresi üzerinizden atın. Yarın başlayayım değil. Hemen abdestini al ve önümüzdeki namaz vakti için hazırlan. Başlayınca komşularından alay edenler bile olacaktır. Sakın onlara aldırma. Namaz kılanlarla alay edenler iblisin elemanlarıdır. Kimse o duruma düşüp de şeytana askerlik yapmasın.
Eğer yetişirseniz bu namaz vaktinde camide olun. Çünkü tam bilemiyoruz. Belki de gitmeden ecel gelebilir. Dünyanın işinin ve alışverişinin bittiği ne görülmüş nede duyulmuştur. Çalışmalarımız ve para kazanmalarımız rabbimizin rızasını kazanmak için olsun. Onun rızasına engel oluyorsa yaptığımız o iş hayırlı bir iş değildir.
Her şey bizim için yaratılmış. Aslında yaratılışımız bile çok pahalıdır. Dünyada en pahalı şey insandır. Büyük servetler harcansa bile elde edilemez. Sadece gözümüz küçük bir et parçası ama bir yedeğini dünyanın bütün servetlerini harcasan, tonlarca et parçasını bir araya getirsen yapamazsın. Yaptığı işi ise, hiçbir kamera yada bilgisayar yapamaz.çok pahalıdır. Kalpte öyle, böbrekler, el, kol, ayak hepsi öyle. Protezleri var ama aynı işi yapamıyorlar. Allah’ımız nimetlerini fakir zengin ayırt etmeden herkese vermiş. Saymakla bitiremeyiz onun nimetlerini. Rabbim bedava olarak vermiş bunların hepsini. Bizde hiç olmazsa, şu gözümüzü, yüzümüzü, alnımızı günde 5 vakit yere koysak ne olur yani. Bu kadar nankör olmamalı insan. Hele bu nankörlük yarata karşı olursa ne bu dünyada ne de ahirette hayır beklemeliyiz. Mahşer günü en küçük bir sevaba dahi ihtiyacımız olacak. Anneden, babandan, arkadaşından isteyeceksin. Ama onlarda aynı derttedir. Hayır, bizde muhtacız diyecekler. Peki bugün eldeki fırsatı neden kaçırıyoruz.?
Başımıza gelen musibetler ve belalar bu yüzdendir. Namazımızı terk ettiğimiz içindir. Ölümler çoğaldı, çok genç yaşlara indi. Akşam beraber olduğumuz arkadaşımız sabah duyuyorsunuz ki kalp krizinden gitmiş. Ya da Allah için harcamaya korktuğu milyarlarını hastaneye vermiş. Bir bakıyorsun kaza geçirmiş. Daha sabah beraberdiniz. Efendim bu kazadır demeyin. Bir yumak olmuş arabanın içinden burnu kanamadan çıkan nice insanlar var. Ailelerimizde kavgalar bitmiyor. Evlatlarımız babalarına karşı geliyorlar. 24 saatin her gün yarım saatini Rabbimize çok görmeyelim. Rabbimiz bize “Allah’ı unutanlar gibi olmayınız” diyor. Allah’ı unutmamanın yolu namazdan geçer.
Ne ailede huzur var. Ne çocuklarımız istediğimiz gibi. Her gün kapkaçlar, dolandırıcılıklar, sahtekârlıklar. Kendi elimizle ektiğimizi biçiyoruz.
Peki, namaz kılınca bunlar olmayacak mı? Cami bunları önler mi? Elbette önler. Biz namazı Rabbimizin rızası için kılacağız. Camiye devam eden insanın merhamet duyguları artar. Yanlışı doğruyu öğrenir. Peygamberin ahlakını öğrenir. Ağzından küfür bile çıkmaz. Efendim, falan adam yıllardır namaz kılar fakat adam şöyle şöyle biridir. Tamam, işte sen başla ve öyle olma. Onları terk et, millet seni örnek alsın.
Namazın hiçbir bahanesi yoktur. Mazereti yoktur. Allah’a emanet olun. Geçmişe bir çizik çekin. Ve yahu ben falan gün elime geçen bir yazıdan sonra namaza başladım deyin. Hele başlarız dedikçe bu iş uzar gider ve birde bakmışsınız ki Azrail kapıda bekliyor.
Allah’ın rahmetine ve cennetine doğru yarış yapınız. Bu yarıştaki ödül, altın falan değil ödül cennettir.
SONUÇ OLARAK: Günahtan korunmanın çaresi Namazdır.
Beş vakit namazda huzur vardır. Manevi feyizler ve ruhsal zevkler vardır. Bunlarında ötesinde nice sırlar ve nice hikmetler vardır.
Namaz kılmayanlar, kıyamet günü, Allahü tealayı kızgın olarak bulur. Namaz kılmak, işi aksatmaz. Hatta namaz kılan işini daha canla başla yapmaya gayret eder. Namaz kılan, kul hakkından, haramdan korkar, vazifesini ihmal etmez. Namaz kılmaya vaktim yok demek veya başka bahane uydurmak, mazeret değildir, namazın önemini bilmemektir.
Bütün amellerin içinde en faziletli ibadet namazdır. Rızkın bereketi, duanın kabulüdür. İmanın başı, gözün nuru ve cehennem kurtarıcısıdır.
Namaz kılmamak, en büyük günahlardan biridir. Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.
Namaz dinin direğidir. Binanın direği çekilirse ne olur? Her ne şart olursa olsun, Müslüman muhakkak namaz kılmalıdır.
Rabbimiz bizi bizden daha çok sever. Bu gözlerin ateşte erimemesi, yüzlerin kavrulmaması, saçların yanmaması için önceden uyarıyor. Bu yüzler abdestle günde beş defa yıkanmalıdır. Bu dizler, bu elleri, bu alınlar Rabbimizin huzurunda secdeye kapanmalıdır. Allah (c.c.) secdeye varan alınları ahirette yakmayacaktır
alıntı....
 

infinity

Üye
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
Puanları
0
sonuna kadar katılıyorum ama insanlara bunu hatırlattığınızda kızıyorlar bu benim sorunum diyorlar. İnsanlar kendilerine hiç acımıyorlar:(
 
Üst