NAMAZI HAKKINI VEREREK KiLMANiN EN KOLAY YOLU

zebih

Kıdemli Üye
namazi tek basinayken kisi ozellikle, durustce (tadil i erkan ile) kilmak cok zordur.

seytan binbir turlu vesvese ile namaz esnasinda mudahil olur.

hatta namazdan once baslar mudahaleleri.

daha taharet kisminda, istinca, istibra istinka vazifeleri ile yukumlu muhatablarina bu vazifelerde eksiklik yaptirtma adina ne varsa elinden gelen ardina koymaz.

abdest alirken hakeza...

oyalar, is cikartir, 'sunu da yapayim sonra'lari meshurdur...

namazi geciktirmeyi pek bir sever.

'sunneti kilmasam, zaten zaman cok az kaldi'lara bayilir.

en kisa sure veya ayetleri okumalar, hizli okumalar, namazda kasintilar, esnemeler, goz yummalar, alisveris listesi hazirlamalar, biriyle cedellesmeler, sub sub devirleri 'manasini idraksiz' v.s. onun hayranlik duydugu stillerdir.

en guzeli uzatmadan bu meshur saldiri cesitlerini anlatmayi, olgun ve duzgun namaz kilmanin formulunu verelim:

tek bir sey sadece...

bunu yapan hadiseyi bitirir.

farzedin ki, siz yoksunuz

siz diye bir sey yok.

o var!

peygamber aleyhisselam o tahareti yapan, o abdesti alan, o namazi kilan!

onu kendi yerinize koyun ve o nasil yaparsa butun bu vazifeleri, oyle yapin.

onun gibi

o olarak...

bunu basaranin yanina seytan bir kilometre mesafede sokulamaz, soz veriyorum...

peygamber aleyhisselami zihninde ve idrakinda canlandirmada problem yasayacaklar icin ise:

bildikleri tanidiklari en kamil inandiklari zatlari hayalen ve ruhen ruhlarina elbise olarak giydirmeleri en kolay cozum...

selametle

zebih

Kıdemli Üye
namazdaki gevsekligin bir sebebi de bazi zumreler icin su oluyor:

'simdi ben bir baslarsam duzgun sekilde devam ettirmeliyim. namazi kiliyorsam, giybet etmemeli, icki icmemeli, zina etmemeliyim. ama ben bunlari yapiyorum. bir yandan namaz, bir yandan bu gunahlar!.. yok yok, olmaz... samimice degil bu! en iyisi bu gunahlari terk etmeye kendimi hazir hissedince namaza baslayayim'

seytan ne sinsi bir varlik goruyor musunuz?

halbuki an geciyor an doguyor. her anin mukellefiyeti var. eksigi var, tami var.
namaz vakti geldi kilmadin, is bitti demektir. o ani geri getirmek mumkun degil artik.

giybet de etse, zina da etse, yalan da soylese, kisiye o vaktin gerekliligi farzi terk etme ozgurlugu yok ki!

seytan bu akil yurutme ile cok kisiyi vuruyor, etkiliyor...

zannediliyor ki, Allah'a karsi samimi olunmuyor boyle olununca...

halbuki en buyuk samimiyetsizlik, beser sifatini unutmaktir.

insan beserdir, sasacak, yanilacak, tokezleyecek; ama Rabb'i ile arasindaki en onemli atar damari koparmayacak...

namaz, muslumanin atar damaridir.

o koparsa hersey zayi olmaya, ameller bosluga akmaya basliyor...

selametle

H

hiç

Guest
namaz kılarken sanırım ne dedigimizi anlayarak,algılayarak kılmamız yani surelerin anlamlarını bilmek ile ortaya çıkan bir farkındalık,bir derece dosdogru kılabilmeye adım olmuş oluyor gibi..ben peygamber(asm) hayal edemedim denedim ama olmadı :((

diger yandan,ikinci mesajınınız şu fikri çıkardı bende..
belki de kişinin kıldıgı namazının kötülüklerden sakındırıyor olmaması ve toplumunda bunu fark etmesi sebebiyle illaki bir "samimiyet" olmalı fikrini de öne çıkarıyordur.İslami kimligi sahiplendigimizi iddia ettigimiz biz müslümanların gerçekten ibadet ve genel yaşamları itibariyle örtüşmeyen bir halleri de var degil midir..?

kurnaz şeytan beni de böyle mi konuşturuyor yoksa ..?

zebih

Kıdemli Üye
namaz kılarken sanırım ne dedigimizi anlayarak,algılayarak kılmamız yani surelerin anlamlarını bilmek ile ortaya çıkan bir farkındalık,bir derece dosdogru kılabilmeye adım olmuş oluyor gibi..ben peygamber(asm) hayal edemedim denedim ama olmadı

okunani, dile degil, ruha okutmak, isitileni kulak ile degil, kalb ile dinleyebilmek...

tekbir alirken kabe'yi karsisinda gormeden namaza durmayanlarin mantiginca namaz...

elleri kaldirirken, neyi 'elinin tersi ile' arkasina attigini bilerek kiyama durmak...

kimin karsisinda oldugunu ve onun azametini zihinde istihzar...

seytan ve nefsin saldirilarindan Allah'a ciddi manada siginiz ve teslimiyet...

bir acziyet, mahcubiyet ve muhabbet ile huzur hali...

siz merami en guzel sekilde zaten anlamissiniz efendim.

peygamber aleyhisselam'i zihin kavramakta haliyle yetersiz kalabilir; ama onun yanimizdaligini dusunmemiz cok zor degildir. farzedelim ki, o bizim namazimizi izliyor!

diger yandan,ikinci mesajınınız şu fikri çıkardı bende..
belki de kişinin kıldıgı namazının kötülüklerden sakındırıyor olmaması ve toplumunda bunu fark etmesi sebebiyle illaki bir "samimiyet" olmalı fikrini de öne çıkarıyordur.İslami kimligi sahiplendigimizi iddia ettigimiz biz müslümanların gerçekten ibadet ve genel yaşamları itibariyle örtüşmeyen bir halleri de var degil midir..?

her vaktin muayyen bir edebi ve ibadeti vardir. yasakla istigal, farzi ihmal ettirmemeli, ne sebeb olursa olsun.

hatta cok radikal bir tarifleme olacak; ama yazmak durumundayim:

kiz arkadasi ile flort eden genc, ezani isitince elini elinden cekip, guzelce abdest alip, huzura yonelmek zorundadir. 'ben ama bu halimle nasil yapabilirim' dusuncesi iste bu, seytanidir.

Allah ise, 'namaz her turlu fuhsuyattan alikoyar' buyururken peki bu celiski nasil izah edilir denilirse, namazi yukardaki keyfiyetle kilan, illa ki aradigi destegi bulacaktir. o keyfiyetle kilmasa da egilmeli, kalkmali, alnini yere yapistirmali ve vazifesini sekil ile de olsa bir 'yapamadim, edemedim; ama emrine teslimim, affet Rabb'im' kirikligi ile emri yerine getirmelidir; hernekadar Allah kinasa ve namaz icinde namazdan gafilligi begenmese de... 'hic kilmamak kimi sevindirir' sorusunun cevabi bu celiskiyi izale edecektir.

selametle

H

hiç

Guest
sanırım bu "en iyinin kötüsü" bari olun ama illaki "İslam" üzere olun gibi bir cvp olmuş..hepten bırakıla bırakıla çogunluk(!) içinde azınlık kalınmasının,islama saldırıların gözümüzde normalleştirilmesinin de yolunu açmış olmalı..
haklısınız ama bu asla bunu böyle yapalım demek olmasın..

zebih

Kıdemli Üye
dogru ifade etmisiniz.

rasulu muhterem aleyhisselam ahirzaman ummetinin halini beyan ile bir hadisinde:

ahirzamanda ummetimden en hayrlisi aleni yolun ortasinda hayvanlar gibi ciftlesenlere 'su isi bari yolun kenarinda yapin' diyen olacaktir, buyuruyor.

zaman ahir zaman olsa gerek.

selametle

zelal

Asistan
Allah razı olsun namazın önemini ve hakkınını vererek kılmayı bir kez daha öğrenmiş olduk sayenizde.

zebih

Kıdemli Üye
Abdest alırken kimin huzuruna çıkacağının şuuruyla gitmeli suya..

Ve abdestin, maddeten-manen arındırıcı olduğu bilinciyle..

Abdest alırken ağzına aldığın suyun son damlası süzülürken bedeninden; Ağzınla işlediğin tüm günahlar dökülür..

Gözlerinle, hayalinle işlediklerin, yüzünü yıkadığında gözlerden-kirpik uçlarından, kulakla işlenen günahlar kulaklardan, el ve ayakla işlediğin günahlarsa, el ve ayak tırnaklarının uçlarından süüzlen son damlalarla akar gider..

-Sahih hadis var bu konuda-

Ve sen, abdest sonunda her iki anlamda; maddeten ve manen TERTEMİZSİNDİR!

Bundan büyük lutuf olur mu?

Abdest işte bu bilinçle alınırsa, huzura varmaya ön hazırlık için mükemmel bir iç donanımdır bu..

---------------------

Hazreti Ömer radıyallahu anh namaz hususunda şöyle demiştir:

“Kişi namaz kılmaya devam ederse bir gün gerçek namaz kılmayı öğrenir.”

Yani kıldığı namaz öyle bir zaman gelir ki onu iyiliklere sevk etmeye başlar, haramlardan sakındırmaya başlar.

Rabbine kul olduğunu ve O’nun ilminin her şeyi kuşattığını bilir ve davranışlarını ona göre ayarlar.

---------------------

Unutulmamali ki, insan, içinde fücurun da potansiyelini barındırır, takvanın da...Kötülüğün de, Allah'a yakınlığın vereceği erdemlerin de..

Çağımız cazibedar fitne asrı..
Nefis ve şeytan daim günahlara sevketmede insanı..
Ve insan çok zayıf, çok aciz..
Hata edebilir, günah işleyebilir..

Her ne durumda ve konumda olursa olsun insan, hiç değilse bir kapıyı, namaz kapısını daim açık bırakmalı..

“Ben günahlar içindeyim, o huzura nasıl varırım” dememeli asla..

Samimi olsun yeter ki, bir süre sonra kıldığı namaz, onu kötülüklerden alıkoyacaktır..

Sakın deme;

“Ben çok günahkarım, kıldığım namaz olmaz!” İnatla devam et..

Bırak hep açık kalsın o kapı..

Sonra O, işini bilir..

iktibas: monaroza

http://hak-dilaram.com/islami_yazil...vererek_kilmanin_en_kolay_yolu.html#post10128

Zeynep Özmen

Kevok_84
Allah razı olsun Hak-Dilaram bu arada sitenizide öğrenmiş olduk çok faydalı sık kullanılanlara ekledim.

zebih

Kıdemli Üye
Allah sizden de razi olsun. amin.

kucuk mutevazi pek reklamina egilmedigimiz bir dost meclisi www.hak-dilaram.com

sizi aramizda gormekten mutluluk duyariz

selametle

Sabr-el-Hayat

Profesör
Cok degerli bilgiler vermissiniz, Allah Teala razi olsun sizden insallah...

Güncellemekte, hatirlamakta fayda var insallah...!

selam ve dua ile insallah...