Namaz ve yolculuk

RANUNA

Üye
Arkadaslar yarin insallah 3 gunluk bir yolculuga cikacagim...

Oyuzden sorum vardi:
Ben ogle namazini vaktinden once kilip yola cikabilir miyim?
Birde ikindi ve ogle namazimi eger birlestirebilirsem nasil niyet edicem?

Bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinecegim ....

Tesekkurler....

Selam ve dua ile...

HAKKINIZI helal edin

M

Murat Sâki

Guest
bildiğim kadari ile hayır kılamazsınız yolculara şu kolaylıklar vardır dinimizde

-yolcu 4 rekatlı farz namazlarını 2 rekat olarak kılar.

-ayrıca sabah namazının 2 rekat farzı ile, akşam namazının 3 rekat farzını, ve vitir namazını tam olarak kılar. Yolculuk sırasında eğer müsatseniz sünnetleri kısaltma yapmadan kılınabilir.

Niyet Konusunda bilgim yok zannedersem normal şekilde niyet ediyoruz bilgili arkadaşlar bilgi verebilir (Allah en doğrusunu bilir)

Bedrin_Aslanı

Profesör
Kardeş zaten seferi oluyorsun. Kılamazsan eğer kaza yaparsın Allah C.C inş. kabul eder.

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Ranuna, zannedersem sen cem etmekten bahsediyorsun. Hanefilerde cem etmenin caiz olmadığını biliyorum. Ama tekrar araştırmaya çalışırım.

Ayrıca, seferi olman için - emin olmamakla birlikte - 90 km. uzağa gitmen gerekmekte. Bu durumda 4 rekatlı farz namazları, 2 rekat olarak kılınır. Ayrıca, bu namazları 4 rekat olarak kılmanın da mekruh olduğu söyleniyor.

Limriemvrm' Alıntı:
Kardeş zaten seferi oluyorsun. Kılamazsan eğer kaza yaparsın Allah C.C inş. kabul eder.

İnşaAllah kaçırmaz namazlarını Ranuna. Eğer ki, inemiyorsa vasıtadan veya vasıta durmuyorsa, oturduğu yerden kılsın. Kazaya bırakmaktan daha iyidir.

RANUNA

Üye
Cok tesekkur ederim kardeslerim ...

Tam foruma yeni uye olmusken gidiyorum ... :)
Hakkinizi helal edin ...

Insallah geri dondugumde guzel paylasimlarda bulusuruz...

Selam ve dua ile....

RANUNA ...