Namaz kılmak istiyorum

berraksu

Aşafatlı
Eğer namaza başlayamamış kardeşlerim varsa lütfen bu yazıyı okuyun...

Siz de 5 vakit namaz kılmak ister misiniz?

Namaz dinin direğidir . ( Hadisi Şerif )

Hayatımızı kelimelere dökecek olsak onu şu şekilde tanımlaya biliriz. Hayat, vesileler toplamıdır. Dikkatle bakacak olursak hayatımızın vesilelerle örülü olduğunu görmek hiç de zor olmayacaktır. Bir vesileyle doğduk, doğumumuzun vesilesi anne - babamızdı. Bir vesileyle öğrendik, bu vesile öğretmenlerimiz / hocalarımızdı. Bir vesileyle işe girdik, bu vesile bir ahbabımızdı. Bir vesileyle en yakın arkadaşımızı tanıdık. Görüyorsunuz ya hayat hep bir vesile. Bu yazı da niçin sizin namaza başlamanıza vesile olmasın ki. Vesileler bazen fırsattır ve bu fırsatlar iyi değerlendirilmelidir ki sonunda kocaman bir KEŞKE olmasın. İşte bu yazı sizin namaza başlamanıza vesile olması için yazıldı. Bu yazıyı sakin bir kafayla ve sakin bir mekanda okumanız yazıdan alacağınız verimi artıracaktır. Şimdi sizi hayatınızın kararıyla baş başa bırakıyorum. Ve kararınızın bizi sevindirmesini ümit ediyorum.

Namaz kılmayı çok istiyorum ama bir türlü kılamıyorum. Bir ara çok güzel namaza başlamıştım ama şimdi kılmıyorum diyorsanız lütfen bu yazıyı çok dikkatli okuyunuz. Merak etmeyin size çok kötü şeylerden bahsetmeyeceğim bilakis size sevineceğiniz ama çok sevineceğiniz bir haber vereceğim. Neyi mi haber vereceğim? Yazıyı sonuna kadar okuyun anlayacaksınız haberin ne olduğunu.

Duydunuz mu? NLP diye bir bilim var. NLP yani başarının bilimi . İnsanlar nasıl başarılı oluyorlar? Başarıya ulaşmanın yolu nedir gibi konuları içermekte bu bilim. Yalnız bu bilim daha çok dünyevi (zengin olma, kariyer sahibi olma gibi) amaçlar için kullanılmaktadır. Biz de bu bilimin temel prensiplerini kullanarak namaz kılmayan / kılmak isteyip de bir türlü namaza başlayamayan Müslümanlara, bu temel prensiplerle namaz kılmanın hiç de zor olmadığını göstermek istedik. Eğer bir kimse bu prensipleri uygularsa KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE NAMAZ KILANLARDAN OLACAKTIR! (ALLAH-u Teala'nın izniyle)

Şimdi bu bilimin temel prensiplerini belirtelim.

1-Bir şeyi bir insan yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. Evet namaz kılan milyonlarca insan var. Bu insanlar namaz kılabildiklerine göre bunu siz de başarabilirsiniz. Söyler misiniz sizin namaz kılan insanlardan neyiniz eksik? Bakınız o kadar insan namaz kılıyor siz niçin kılmayasınız ki?

2-Bir şeyi başarabilmek için onu gerçekten istemelisiniz. Unutmamak gerekir ki hayatımız isteklerimizden ibarettir. Size istemediğiniz bir şeyi hiç bir baskı kullanmadan kim yaptırabilir veya istemiş olduğunuz bir şeyi kim engelleyebilir? Şimdi kendi kendinize bir sorun bakalım gerçekten namaz kılmayı istiyor musunuz? % kaç istiyorsunuz? % 10 mu , % 20 mi , % 40 mı , % 70 mi yoksa % 100 mü? Şunu unutmayınız ki bir şeyi başarabilmek için onu % 100 istemek gerekir . Yolda giderken bir mağazada çok güzel bir kazak gördüğünüzü ve onu çok beğendiğinizi düşünelim. O kazağın sizin olması için ne yapmanız gerekir? O kazağı beğenmek yetmez % 100 istemeniz gerekir ki o kazağı alasınız. Yoksa sadece beğenmek yetmez değil mi? Beğenip de almadığımız o kadar çok şey var ki.

3 -Başarabilmek için o yolda her türlü engeli aşmanız gerekir. Her şeyi isteyebilirsiniz ama bazı engellerden dolayı bu isteklerinizi gerçekleştiremezsiniz. Ama istiyorsanız, çok istiyorsanız o engeli aşar ve o isteğinizi yerine getirirsiniz. Başarı yolunda VAZGEÇMEYENLER BAŞARIR. Mağaza örneğine dönersek, çok istiyorsunuz ama kazak pahalı bu sizi engeller mi? Çok istiyorsanız HAYIR. Veya yanınızda o kadar para yok, ne yaparsınız? Vaz mı geçeceksiniz? Hani çok istiyordunuz? Çok istediğiniz için o kazağı ya mağazaya borçlanıp alacaksınız ya borç bulup alacaksınız ya da paranızı denkleştirdikten sonra alacaksınız ama hiç bir zaman VAZGEÇMEYECEKSİNİZ eğer gerçekten istiyorsanız. Namaz kılmak istiyorsunuz ama şu abdest olmasa. Abdest almak gerçekten istediğiniz halde namaz kılmanıza engel olabilir mi? Veya namaz kılmayı çok istiyorsunuz ama namaz surelerini bilmiyorsunuz. Namaz kılmak için Fatiha suresi ile Kevser suresi yeterlidir ve bu ikisini ezberlemek sizin az bir zamanınızı alacaktır. Namaz kılmak için az bir zamanınızı veremeyecek misiniz?

4-Başarı yolunda meydana gelen bazı aksaklıklar sebebiyle başarı hedefinizden ASLA VAZGEÇMEYİNİZ. Namaz kılmaya başladınız ama bir vakit namazınızı kılmadınız / kılamadınız. Bu durumda yapılması gereken hiç bir şey olmamış gibi namaz kılmaya devam etmenizdir. Arkanıza hiç bakmayın siz hedefinize yönelin. Araba arka cama bakılarak değil ön cama bakılarak sürülür.

5-Hedefinizi ASLA ERTELEMEYİN! Namaz kılmaya başlayacaktınız ama ertelediniz, ertelediniz ne oldu? Bir türlü namaza başlayamadınız. Ertelemek isteği öldürür ve başarının en büyük düşmanıdır. Namaza başlamak istiyorsanız HEMEN ŞİMDİ başlamalısınız. Eğer ben yarın başlayacağım, akşama başlayacağım, Cuma günü başlayacağım diyorsanız, ben size söyleyeyim KESİNLİKLE BAŞLAYAMACAKSINIZ! Hz. Peygamber ( s .a .v ) şöyle buyurdu: ERTELEYENLER HELAK OLMUŞTUR.

6-Başarıya ulaşmak için hedefinizi her zaman canlı tutunuz. Namaza başladınız, sizin hedefiniz bu değildi. Siz 5 vakit namaz kılmak istiyordunuz. İşte bunu gerçekleştirebilmek için hedefiniz her zaman canlı olmalı. Bu tıpkı cep telefonuna benziyor. Cep telefonunuz şarzı bulunduğu müddetçe işe yarar. Şarz bitti mi onu şarzetmek lazım ki işe yarasın öyle değil mi? Namaz da öyle, şarzı bitirmemek lazım, şarz bittiğinde kendimizi namaz konusunda şarzetmemiz gerekir ki bunu yapmazsak işte o zaman namazı bırakırız. Kendimizi bu konuda şarzetmek için sohbetlere gitmeli, namaz kılanlarla birlikte olmalıyız. Sohbetlere gitmek ve namaz kılanlarla birlikte olmak bize her zaman namaz kılma hedefimizi canlı tutacaktır. Hedefinizin canlı kalması için elinizden geleni yapınız çünkü o canlılığını kaybederse hedefiniz can verecektir.

7-Hedefinize ulaşmak için çevrenizdekilere karşı sağır olunuz. Siz şimdi namaza başladınız; arkadaşlarınız, aileniz sizinle dalga geçebilir. Ooo Hoca mı oldun? Sen asla 5 vakit namaz kılamazsın. Tamam şimdi kılarsın ama gör bak 3 gün sürmez. gibi bir sürü laf işitebilirsiniz çevrenizden işte bütün bunlara karşı sağır olun hatta cevap bile vermeyin. Siz hedefinize yoğunlaşın boş verin böyle şeyleri. Siz hedefinizden ASLA AMA ASLA VAZGEÇMEYİN.

Evet işte o tarihi an geldi. Şimdi kendi kendimize söz vereceğiz ve böylelikle namaza başlamış olacağız bundan sonra söylediğimiz gibi

Namaz kılma idealiniz için, ÜŞENMEYİN, ERTELEMEYİN ve ASLA VAZGEÇMEYİN.

Şimdi kendi kendime söz veriyorum. Namaz kılacağım ve hiç bir zaman namazı bırakmayacağım. Hiçbir zaman namaz kılma hedefimden vazgeçmeyeceğim.

Söz mü? SÖZ.
Ben inanıyorum ki SEN sözünü yerine getireceksin. Çünkü SEN istedin mi YAPARSIN.

Ce: Namaz kılmak istiyorum

sonuna kadar okudum da nedense hiç içimden namaz kılmak gelmedi

A

ada

Guest

sonuna kadar okudum da nedense hiç içimden namaz kılmak gelmedi[/QUOTE

güzel kardeşim namaz kılmanın içinden gelmesi için öncelikle neden kıldığını bilmek ve bu sebebe bağlı olarakta Kılmani İSTEYEN'i sevmen lazım bunu da ancak önyargısız yapabilirsin..

önyargısız olarak kutsal kitabınızı okudum. Tıpkı diğer kutsal kitaplar gibi.Tercümanlrınıda okudum.Çocukken kuran derside aldım.Namazda kıldım.Bilime yönelene kadar.Bilim gerçekliği gösterdi.

S

Sidar

Guest

Dedenin ÇarLi olduğunu söylediler kardeş , aslı varmı sana sorayım dedim :)

inanmak istemedimde :p

kul emir

Profesör

önyargısız olarak kutsal kitabınızı okudum. Tıpkı diğer kutsal kitaplar gibi.Tercümanlrınıda okudum.Çocukken kuran derside aldım.Namazda kıldım.Bilime yönelene kadar.Bilim gerçekliği gösterdi.

kardeşim kuranda neyi alaksız gördün nesi yanlış geldi sana bi anlatırmısın zinaya yaklaşmayın demesimi içkinin haram kılınmasımı yada açık bir dille inkar edenlerin uyarılmasımı rarahatsız etti seni bi yazarmsın nesi ters geldi

M

Murat Sâki

Guest

sonuna kadar okudum da nedense hiç içimden namaz kılmak gelmedi

namaz kılmak gerçekten her kese nasib olmaz

bu arada bilim zaten Allah'ın varlığına şehadet ediyor.

Haşa ve kella Allah yok demek bilimi dahi inkar etmektir.

Ve bilimin hala açıklayamadığı yüzlerce şey var.

sidar a hitaben:

Bana kardes diye hitab etmissin ve dedemin carli oldugunu soylemissin. O zaman seninde deden carli. Sozlerinize cok dikkat etmelisiniz kardesim benim hahahahaaa. Bilgiden uzak oldugunuz icin cok gormuyorum size. Yasiniz kac acaba ?

emir hattap:

kuran zinaya haram der, ickiyi yasaklar, reddedenleri uyarir.

de ki; biz apacik deliller ile allahin varligini ve birligini ispatladik. Suphesiz O cok bilen, herseyi gorendir.

boyle bir ayet var diyelim. Dedigim gibi su an evimde olamadigim icin tam manasiyla yazamiyorum hazirliksizim yani. idare edecekiz.

Boyle bir ayet yoksa bile, buna benzer bircok soz vardir kuranda.

Hep ap acik delliller oldugu soylenir. Hani bir tanesi bile yok. Delil var diyorsunuz, delil ortaya suremiyorsunuz Surdukleriniz ise bilim olarak derhal curutulebiliyor.

zınar;

Namaz kilmak herkese nasip olmaz ise dine girmek te herkese nasip olmaz. Nasibi veren tanridir. oyleyse dinsiz olanlara suc yuklemek gaflettir. Bana nasip olmayacksa neden bundan sorumlu tutulayim. Nerede ilahi adalet ? ilahi adaletiniz buysa olmaz olsun boyle bir adalet.

Kuran inda aciklayamadigi milyonlarca sey vardir

kul emir

Profesör

sidar a hitaben:
emir hattap:

de ki; biz apacik deliller ile allahin varligini ve birligini ispatladik. Suphesiz O cok bilen, herseyi gorendir.

boyle bir ayet var diyelim. Dedigim gibi su an evimde olamadigim icin tam manasiyla yazamiyorum hazirliksizim yani. idare edecekiz.

Hep ap acik delliller oldugu soylenir. Hani bir tanesi bile yok. Delil var diyorsunuz, delil ortaya suremiyorsunuz Surdukleriniz ise bilim olarak derhal curutulebiliyor.
iyide hgocamsiz buradahiçbir şeyi çürütmedinizki nedir bilime ters düşen yanıonu söyleyin ona göre konuşalım evrimi bilim saymıyorum buda bilginize

A

ada

Guest

Bana nasip olmayacksa neden bundan sorumlu tutulayim. Nerede ilahi adalet ? ilahi adaletiniz buysa olmaz olsun boyle bir adalet.

İyide sizinde bizim dinimizi bilmediğiniz belli çünkü bizim dinimizde kader diye bir olay vardır ve bunu yönlendirmekte insanın elindedir.Yani nasibi yaratmak sizin elinizde..

emir hattab:

evrimi bilim sanmiyorsaniz sie hicbirsey ispatlamam gerekmiyor. Bu teorileri ben ortaya atmadim. Yani evrim teorisini. Evrim teorisi ewski yunanlara kadar dayanir. O donemde cesitli kisiler tarafindan cesitli sekillerde dile getirilmistir. Darwin ise bunu sistematik bir hale sokmustur.

ada:

sizin dininizi emin ol bilirim. Ben sadece sizin dinininz icin bunlari soylemedim.

Sizdeki kader inanci; insanlarin neler yapacagini tanrinin bilmesidir. Eger tanir bunu biliyorsa neden yanlis yapacagimiz islere engel olmuyor ? Guzel bir yasam surmemizi istiyorsa bizi hidayete erdirsin. Peygamberlerin yasami gibi bir yasam nasip etsin bize.

kul emir

Profesör

emir hattap:

hocam delil çok siz ne aradığınızı söyleyin + kuran bilimle ters düşer gibi bir sözünüzü hatırlıyorum size basit bir örnek biliyorsunuz ki kuran bundan 1400 yıl önce indirildi ve o zamanlarda henüz insanlık bebeğin nasıl oluştuğunu bilmiyordu yani insanın dünyaya gelirken hangi evrelerden geçtiğini bilmiyordu kuranı kerim bunu bize ta ozamandan haber vermişti biraz okursanız göreceksinizişte yaratılış gerçeğibuyrun sadece ayetler söylüyor

Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59)

İnsan, 'kendi başına ve sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi? (Kıyamet Suresi, 36-37)

Yaratan Rabbin adıyla oku. O, insanı bir "alak"tan yarattı. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir. (Alak Suresi, 1-3)

Sonra o su damlasını bir alak (hücre topluluğu) olarak yarattık; ardından o alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir. (Müminun Suresi, 14)

... Sizi annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratılıştan sonra (bir başka) yaratılışa (dönüştürüp) yaratmaktadır. İşte Rabbiniz olan Allah budur, mülk O'nundur. O'ndan başka ilah yoktur. Buna rağmen nasıl çevriliyorsunuz? (Zümer Suresi, 6)

1400 sene evvel Allah'ın bildirdiği bu fizyolojik değişimlerin tespiti ise, günümüzde ancak pek çok teknolojik alet sayesinde mümkün olmuştur.buyrun hocam bunları 1400 sene evvel yazan birisi çıktıysa söyleyin ben biyoloji okuyorum ve en yakın tarih olarak 100 yıl evvelinisöylüyorlarki buda tam olarak bu kadarayrıntılı değil kaynak kuranı kerim inanmayan bakabilir. evet hocam sorularınızı bekliyorum

islamveinsan

Doçent

s.a

deathstreet gardaşım hangi dini biliyon ?
Bilime ters düşen hadis ve ayet bulursun bu zor değilki...

Biz "iman" ediyoruz... Körü körüne gerekirse görüyor gibi...
Ne derse iman ediyor amel etmeye çalışıyoruz...

Asker deki zihniyet gibi "emir sorgulanmaz" ancak emre tabii olunur diye emri kendimize muhatap aldık ve bir gayrete soyunduk...

Ha biz mi biz böyleyiz gardas...

Sebepler daireside boğulanlardan değiliz...
Neden ve niçin sorularını lugatlardan çıkaralı çoh oldu...
Emri sorgulamıyor ve iman ederken ve amel ederken arkasında hikmet aramıyoruz... biliyioruz ki hikmete amel edilmez...

Biz emr edilene muhatap olma gayreti içinde mümin olmaya çalışıoruz hepsi bu.

O yüzden sana verilecek cvp yok bende...

Selametle

emir hattab:

Biyolog degilim. Sadece bazi seyleri bilirim biyolojide. Biyolojide bildiklerimi yanlis da anlatabilirim. Mesela eseyli cogalmaya eseysiz cogalma da diyebilirim. Bunun sebebi ogrenimin uzerinden 30 seneden fazla bir sure zarfinin gecmesinden kaynaklaniyor.

Anlattiklariniza gelince:

Tum canlilar uremeyi bilirler. Bitkiler, hayvanlar, mantarlar, insanlar canli olan ne varsa bir sekilde urer.

Siz, kuran ayetlerini buraya yazarak insan uremesini anlatmaya calismissiniz.

vakia suresi57-59 kismi:

insanlar iliskiye girerek cogalirlar. Bunu bilmek icin kurani bilmek, yada bilimle ugrasmak, yada ozel bir yetenegin olmasina gerek yok. Biyolog olmayada gerek yok. Ve kurani yazan kisi(ler)de bu cogalmayi biliyorlardi. Ve yazdilar.

Ve insanlar iliskiye girdiklerinde meninin ana rahmine ulasmasi gerektigini ogrenmislerdi. Doga ogretmisti cunku. iliski sonucunda meni nin bosa akitilmasi sonucunda cocuk olusmayacaktir. Bunu degil 1400 yil evvel, ilk canlilar dahi bilirler.

ibrahimi

Has Uşak

Ya tabi tabiat ana bir şekil de öğretiyor :)

islamveinsan

Doçent

S.a

Şöylemi yapmak gerekli; sen söylemesn biz bilmiyormuyduk dener bulurduk...

Kur'an beşer şaşmasın ve dünyadaki her ihtiycına cevap versin diye gelmiştir.. Bizi düzenlemiş ve cennet için Mürşid olmuştur...

Kuranı yazan kişiler derken gelen vahiyleri kayda geçiren sahabeden bahsettigini düşünüyorum... Olmuyor...

Allah ın bi çok ayette "biz" dediginden kişiler olarak çoğul aldın sanırım....
Sana acilen Risalei Nur okumanı ... Bilen birisinden dinlemeni tavsiye ediyorum..

İrtibat kur... Yardimci olayım inş.

İman inanmaktır...
Dünya görüşünde de özgürsün saygı duyarım...
Zeki insanların inkar gücünü anlıyorum...
aamaaa Allah ı akıllı insanlar bulur...

Selametle..

EGELI EFE

Doçent

emir hattab:

evrimi bilim sanmiyorsaniz sie hicbirsey ispatlamam gerekmiyor. Bu teorileri ben ortaya atmadim. Yani evrim teorisini. Evrim teorisi ewski yunanlara kadar dayanir. O donemde cesitli kisiler tarafindan cesitli sekillerde dile getirilmistir. Darwin ise bunu sistematik bir hale sokmustur.

ada:

sizin dininizi emin ol bilirim. Ben sadece sizin dinininz icin bunlari soylemedim.

Sizdeki kader inanci; insanlarin neler yapacagini tanrinin bilmesidir. Eger tanir bunu biliyorsa neden yanlis yapacagimiz islere engel olmuyor ? Guzel bir yasam surmemizi istiyorsa bizi hidayete erdirsin. Peygamberlerin yasami gibi bir yasam nasip etsin bize.

Bir insanın kaderi doğmadan önce yazılır..Senin yaptığın ve yapacağın herşeyin bilindiğini bilmelisin ilk başta..Rabbim seni neden yarattı biliyormusun..Ahirette hesap zamanı dünyada yaptıklarının bir bir sorulcağı vakit sen yaptıklarını biliyor olacaksın ve evet ben bunları yaptım diyerek cezanı yada mükafatını buna göre alacaksın..Eğer sen dünyaya gelmeseydin bu sefer belki ben dünyada iyi bir mümin olarak yaşayacaktım,belki sana iyi bir kul olacaktım diyecektin..Sen dünyaya bu yüzden gönderildin..Ve sana bir akıl verildi..Sen aklını kullanarak bazı şeyleri öğrenebilirsin..İyiyi ve kötüyü,Allahın varlığını ve birliğini kainata bakarak anlayabilirsin..Bu düzenin tesadüflerden ibaret olmadığını anlayabilirsin..

Bakara 23 ve 24. ayetler
23. Eğer kulumuza indirdiklerimizden herhangi bir şüpheye düşüyorsanız, haydi onun benzeri bir sûre getirin, eğer iddianızda doğru iseniz Allah'tan gayri şahitlerinizi (yardımcılarınızı) da çağırın.

24. Bunu yapamazsanız -ki elbette yapamayacaksınız- yakıtı, insan ve taş olan cehennem ateşinden sakının. Çünkü o ateş kâfirler için hazırlanmıştır.

egeli efe;

bir insanin kaderi eger dogmadan evvel yazilir sa o zaman insanlar sorumlu tutulamazlar. Kaderi ne neye gore yaziyor ? Bahsettiginiz kader inanci eger yazilan kaderse dedigim gibi insanlarda hicbir suc yoktur. Yok eger bahsettiginiz kader, tanrinin insanlarin neler yapabilecegini daha evvelden bilmesi ise yine sorun var ortada.

ikinci ihtimali goz onunde bulundurursak;

eger tanri biliyorsa neler yapacagimizi neden mudahele etme gereksinimi duymuyor ? Eger tanri, insanlari anlattiginiz kadar cok seviyorsa, sonsuz sevkat sahibi ise neden hata yaparak cezalandirilmamiza imkan sagliyor ? neden ceza veriyor insanlara ? Neden yarattiklarina zulmetme ihtiyaci sezimliyor kendisinde ? Ceza vermekten cok hoslaniyor olmali tanri.

kizim bunu yapma pis kaka, tanri yakar sonra seni oglum bu hatayi islersen,

deathstreet bunlari soyledin ve yarattiklarimin aklini karistirdigin icin cehennemin altinci katinda sana cok korkunc ve agir azap hazirladim diyebilir tanri.

Neden diye sorarim bende. Neden bunlari soylememe izin verdin ? Madem beni seviyordun neden kotu yola girmeme musade ettin ? Madem vardin neden gostermedin bize kendini ? bunlari sorarim muhtemelen.

bakin, sorularimi sizlere yoneltmemin sebebi aklinizi karistirmak flan degil. Neler dusundugunuzu merak ettigim icin. Belkide ben yanlis biliyorumdur. Belkide sizler. Belkide tanri yanlis yaratmistir bazi seyleri. Belkide tanri yoktur. Benim inancim yoktur. inatci bir insan degilimdir. Ap acik delil gosterin bana tum dini vecibelerimi yerine geireyim. iman edeyim.

ama yok yapamadi kimse bunu. ispatlayamadi kimse tanrinin varligini. Bilim tanriya karsi. Yok oyle birsey diyor.

Ben sosyal bilimciyim. deney ve gozlem metodunu kullanamam. ama kullanılanlari anlarim, yorumlarim, anlatirim.

hepinize tesekkurlerimi sunuyorum. Bana assagilik bir gozle bakmayin. bos ver adi ateisti demeyin. sorularimi cevaplayin. ama tum sorularimi. bir ateisti imana getirdik diyin hahahahahaaa

EGELI EFE

Doçent

Bak dünya hayatında ölüm dışında diğer şeyler senin elindedir..Allaha inanıp inanmamak sana kalmıştır..Aklın var ve aklını kullanarak Allaha ulaşabilirsin ama sen bunu yapmıyorsun..Kuranı Kerimin ilk emri nedir "Oku Yaratan Rabbinin adıyla oku" Sen okuduğunu söylüyorsun..Ama işte sana nasip değilmiş demekki..
Hayat bi sınav..Sen üniversite için yada memur olmak için neden sınava giriyorsun..İyileri ve iyi olmayanları birbirinden ayırmak için öyle değilmi..İyi olan kazanıp giriyor biyerlere..Bizde bir sınava tabiyiz..Cennet ve cehennem gibi iki kavram var..İyi olanlar ve olmayanların ayırt edildiği mekanlar..Rabbim sana Kutsal Kitabında ve Peygamberi aracılığyla yapman gerekenleri iletmiş..Çalışırsan kazananlardan olursun inş..Çalışmazsan da sonun yine Allahın rahmetine kalır..O herşeyi bilendir..

Bende sana bşyler sorayım..

Sen ölüme çare bulabiliyomusun..Bilim dur sen ölmüceksin diyebiliyomu?Yada sen 100 yıl sonra öleceksin diyebiliyo mu?Buna çare bulabiliyor mu?
Neden dünyada dağlar var?
Neden gezegenler var?
Neden güneş ve ay var?
Neden hayvanlar var?
Neden bitkiler var?
Bu düzen niye böyle?
Bu düzen tesadüfen mi oluştu?Sence buna ihtimal varmı?
Bu düzeni oluşturan şey ne?Bi varlık olabilir mi sence?
Bu hassas dengeler yüzyıllardır nasıl korunuyor?

kul emir

Profesör

emir hattab:

Biyolog degilim. Sadece bazi seyleri bilirim biyolojide. Biyolojide bildiklerimi yanlis da anlatabilirim. Mesela eseyli cogalmaya eseysiz cogalma da diyebilirim. Bunun sebebi ogrenimin uzerinden 30 seneden fazla bir sure zarfinin gecmesinden kaynaklaniyor.

Anlattiklariniza gelince:

Tum canlilar uremeyi bilirler. Bitkiler, hayvanlar, mantarlar, insanlar canli olan ne varsa bir sekilde urer.

Siz, kuran ayetlerini buraya yazarak insan uremesini anlatmaya calismissiniz.

vakia suresi57-59 kismi:

insanlar iliskiye girerek cogalirlar. Bunu bilmek icin kurani bilmek, yada bilimle ugrasmak, yada ozel bir yetenegin olmasina gerek yok. Biyolog olmayada gerek yok. Ve kurani yazan kisi(ler)de bu cogalmayi biliyorlardi. Ve yazdilar.

Ve insanlar iliskiye girdiklerinde meninin ana rahmine ulasmasi gerektigini ogrenmislerdi. Doga ogretmisti cunku. iliski sonucunda meni nin bosa akitilmasi sonucunda cocuk olusmayacaktir. Bunu degil 1400 yil evvel, ilk canlilar dahi bilirler.

hocam şuan ki bilgilerinizle bunları söylüyorsunuz insanın ana rahminde üç evrede gelişimi söz konusudur ve tıp bunu yeni yeni gün ışığına getirmiştir siz hiç bir şekilde bana bunu insanların öncedenj bildiklerini söyleyemezsiniz bu o zamanın teknolojisiyle imkansızdır bunun gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz fakat siz söylemek istemiyorsunuz