Namaz Kılınacak Ortam Hakkında

Ehl-i Beyt

Üye
Kardeşlerim ben namazımı işyerimde kılıyorum. Bunun neticesinde malum çalıştığımız ortamda ayakkabıyla dolaşıyoruz. Ayakkabıylada heryere girip çıkmaktayız. Namaz kılacağımız ortam nasıl olmalı :confused1[1]: Sevgiyle ve selametle kalın...

Resim olmamalı ve ayakkabıyla girilmeyen bir yer olmalı diye biliyorum.. Ayrıca Kıble tarafında önümüzde tuvalet olmamalıdır..

ebced_9

Üye
öncelikle namaz kılınanyer temiz olmalıdır.sanırım seccade bu işi görebilir.daha sonra öünden geçilen bir yer ise seccade nin önüne bir set koyulmalıdır.

islamveinsan

Doçent
s.a
Ayakkabi ile kılınmaz
Ayakkabı ile girilen bir yerde kılınmaz
Resim olan odada kilinmaz
Zaruret varsa çok küçük cebe sigacak seccda kullanin

Selametle..

Hasan

Kardeşiniz
Sevgili kardeşim zaruret varsa her yerde namaz kılınabilir ama anlattığına göre senin ortamın okadarda zaruret içinde değil .fazla el ayak oynamayan bi yerde bir seccade kullanarak namaz kılabilirsin.Arkadaşların dediği gibi portatif seccadeler var onları kullan.Birde kıbleni iyi tesbit et yanlış yöne dönme yeterli ALLAH IN İZNİYLE ALLAH kabul etsin. SELAMETLE.

karamizi

Üye
s.a
Ayakkabi ile kılınmaz
Ayakkabı ile girilen bir yerde kılınmaz
Resim olan odada kilinmaz
Zaruret varsa çok küçük cebe sigacak seccda kullanin

Selametle..

ayyakıbı ile kılınmaz demişsin ama benim bildiğim kadarıyla zaruret varsa aabdestten önce ayyakkabıyı temizleyip kılabilirsin. bildiğim kadarıyla da peygamber efendimiz (sas) namazı nalınlarıyla kılıyormuş.
selametle.

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
Kardeşlerim ben namazımı işyerimde kılıyorum. Bunun neticesinde malum çalıştığımız ortamda ayakkabıyla dolaşıyoruz. Ayakkabıylada heryere girip çıkmaktayız. Namaz kılacağımız ortam nasıl olmalı :confused1[1]: Sevgiyle ve selametle kalın...

kıldığınız yerde ayakabıyla dolaşılıyor olabilir yere seccade sermeniz ve ayakabılarınızı çıkarıp onun üzerinde kılmanız yeterli kardeşim .. Allah kabul etsin ibadetlerinizi

sword

flawless Victory
ayyakıbı ile kılınmaz demişsin ama benim bildiğim kadarıyla zaruret varsa aabdestten önce ayyakkabıyı temizleyip kılabilirsin. bildiğim kadarıyla da peygamber efendimiz (sas) namazı nalınlarıyla kılıyormuş.
selametle.

Ayakkabı temiz olursa onunla namaz kılmak caizdir. Ve bilfiil bugün Türkiye'nin her tarafında cenaze namazı ayakkabıyla kılınıyor. Çünkü cenaze namazıyla diğer namazlar arasında fark yoktur. Ebu Mesleme şöyle diyor: Enes bin Malik'e (ra), Peygamber (sav) ayakkabıyla namaz kılar mıydı? Diye sordum. Enes: "Evet” dedi (Tirmizi).

Yine Şeddad bin Evs dedi ki: Peygamber (sav) şöyle buyurdu: Yahudilere benzemeyiz, onlar ayakkabı ve mestleriyle namaz kılmazlar (Ebu Davud).

Ancak ayakkabı temiz olmazsa; ne vakit namazı, ne de cenaze namazı onunla kılınmaz.
----Alıntıdır----
İnşallah Yardımımız Dokunmuştur.

billev04

Üye
Bende namazımı şirkette kılıyorum.Allah razı olsun patronumuz kılmasada neredeyse tüm çalışan personelin namazlarına müsade ediyor.Temiz bir karton üstüüne seccade koyduk.Hemen kenara alınabiliyor,toplanabiliyor.önemli olan yer nereside olursa olsun namazın şartlarından olan klınacak yerin temiz olması.

Kaptan

Mecra Yazarı
Sözde İslam, bir ferdi bir ferdine kaynamaz
Bu halle utanmadan camide saf saf namaz

Necip Fazıl Kısakürek 1974

2053

ilke

Paylaşımcı
N.F.K. nın bizatihi kendisinin kanı her müslümana katynıyor muydu acaba ?