Namaz 3 vakit mi? Yoksa 5 vakit mi?

GENCAKINCI

Profesör
:NAMAZ(SALAT):

(NAMAZ 3 VAKİT Mİ? YOKSA 5 VAKİT Mİ?)

NİSÂ SURESİ 102.AYET: “Sende içlerinde bulunup onlara kaamet okuyarak namazı başlattığın zaman onlardan bir bölük seninle beraber namaza dursun ve silahlarınıda yanlarına alsınlar(Namazda olanlar)secdeye vardıklarında…

NİSÂ SURESİ 103.AYET:“Namazı bitirdiğiniz zaman ayakta,oturarak ve yanlarınız üzerinde (uzanarak)Allah’ı anın;güvene kavuştunuz mu namazı(tam)kılın.
Çünkü namaz,müminlere vakitli olarak farz kılınmıştır”

RUM SURESİ 17.AYET:’’Öyle ise akşama girdiğiniz zaman da,sabaha erdiğiniz
zamanda tesbih Allah’ındır.

RUM SURESİ 18.AYET:’’Göklerde ve yerde,günün sonunda da,öğleye erdiğiniz zaman da hamd, O’na mahsustur.

TÂHÂ SURESİ 130.AYET: “Onların dediklerine sabret.Güneşin doğmasından (Sabah namazı) ve batmasından(Akşam namazı)önce Rabb’ini överek tesbih et..”

HÛD SURESİ 114.AYET:’’Gündüzün iki tarafında (Sabah,Akşam) ve geceye yakın(Yatsı namazı) saatlerinde namaz kıl……..’’

BAKARA SURESİ 238.AYET:’’Namazları ve orta(ikindi)namazı koruyun.Gönülden bağlılık ve saygı ile Allah’ın huzuruna durun.’’

İSRÂ SURESİ 79.AYET:’’Gecenin bir kısmında,sana mahsus bir nâfile(Teheccüd)namazı kılmak üzere uyan.’’

CUMA SURESİ 9.AYET:’’Ey inananlar,Cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman, Allah’ı anmağa koşun.Alışverişi(işi gücü) bırakın.Eğer bilirseniz bu,sizin için daha hayırlıdır.’’

ZÂRİYAT SURESİ 18.AYET: “Seherlerde(Sabah namazı)istiğfar(tevbe)ederlerdi”

İNSAN SURESİ 26.AYET: “Gecenin bir bölümünde O’na secde et(Teheccüd
namazı) ve geceleyin uzun zaman O’nu tesbih eyle”

‘’5 vakit namaz günahların keffâretidir.’’ (HADİS-İ ŞERİF) (Buhâri Mevâkit,4,6)

FETİH SURESİ 29.AYET:’’…Onların,rükû ve secde ederek Allah’ın lütuf ve rızâsını aradıklarını görürsün.Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır.’’

‘’İnsanın ilk hesaba çekileceği şey namazdır.’’ (HADİS-İ ŞERİF) (İmam Ahmed Bin Hanbel,Müsned,2,290)

MAİDE SURESİ 6.AYET: “Ey inananlar,namaza durmak istediğiniz zaman yüzlerinizi dirseklere kadar ellerinizi yıkayın.Başlarınızı meshedin ve ayaklarınızı da topuklara kadar(yıkayın veya;bir tefsire göre:Meshedin).Eğer cünüp iseniz tam temizlenin”

‘’Vaktinde kılınan namaz,Allah katında en önemli ibadettir.’’ (HADİS-İ ŞERİF) (Mansur Ali Nâsıf,Tâcül Câmiu lil Usul fi Ehâdisi Resul, C.1,s.135)

‘’Namaz dinin direğidir.’’ (HADİS-İ ŞERİF)

‘’Namaz müminin miracıdır.’’ (HADİS-İ ŞERİF)

http://www.benimblog.com/ballarbali...AK%DDT+M%DD%3F+YOKSA++5++VAK%DDT+M%DD%3F.html

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Bunlari anladimda Cuma namazini neden

16 Rekat kiliyoruz?

Peygamberimiz 10 Rekat kilmadimi?

ummuhan

Kıdemli Üye
Gençakımcı hayırdır namazı 3 vakte mi indirdiniz :)

Gülzar-ı İrfan

..............
Yok yahu günahını almayın GENÇAKINCI'nın...:)
Namazın 5 vakit olduğunu ayetlerle ispatlamaya çalışıyor...
Hatta arada TEHECCÜD namazının önemini bile belirtmiş...

ALLAHA EMANET OLUN

Arayıcı

Asistan
Arkadaş beş vakit diyorsa acaba neden 3 vakiti karıştırıyor?Şimdi birde namaz 3 vakittir tartışması mı çıkacak?

ummuhan

Kıdemli Üye
Arkadaş beş vakit diyorsa acaba neden 3 vakiti karıştırıyor?Şimdi birde namaz 3 vakittir tartışması mı çıkacak?

Siz Gülzar-ı irfana bakmayın hüsniniyette sınır tanımaz o :)

Madem namaz 5 vakittir o halde namazın beşvakittteki önemini anlatırdı, bir zamanlar bu tartışmayı benimle yapan bir zat benim anlatma çabalarım sırasında "ya hu bana desene 3 vakit olsa kılacakmsın git 3 vakit kıl diye " demişti , yani namazı kabullenip kılanların bu tür tartışması olmuyormuş genelde :)

Ben de sui zann da mı sınır tanımadım şimdi bilmem ama yıllardır müşahede ettiklerim diyelim :)

Gülzar-ı İrfan

..............
GENÇAKINCI şu başlığı değiştir bir zahmet,bak başına işler açacak sonra...
Demedi deme...:)

ALLAHA EMANET OLUN

GENCAKINCI

Profesör
Yok yahu günahını almayın GENÇAKINCI'nın...:)
Namazın 5 vakit olduğunu ayetlerle ispatlamaya çalışıyor...
Hatta arada TEHECCÜD namazının önemini bile belirtmiş...

ALLAHA EMANET OLUN

Kardeş açık ve net bir şekilde yazmışım.Altlarını çizmişim. Okumadan karar veriyorlar.

Ben dinde reformculara cevap yazdım. Onlar 3 vakit namazı savunuyorlar. Bende kuran ayetleri ve hadislerle 5 vakit olduğunu IQ sü düşüklere ispatlıyorum.

-Muhammed-

Profesör
Bunlari anladimda Cuma namazini neden

16 Rekat kiliyoruz?

Peygamberimiz 10 Rekat kilmadimi?

Cuma namazını halifenin veya halifenin görevlendirdiği kişi kıldırmak zorunda.

yoksa olmuyor.

Ama günümüzde halife olmadığından cuma namazına zhrü ahir ve o günkü öğlenin son sünneti ekleniyor.

Yani halife yok biz cumayı gereği gibi kılamıyoruz ancak bunu kılalım bari belki özrümüz kabul olur giib birşey oluyor.

Benim amcaoğlum cuma namazlarını kılmaz. Ama 5 vakit kaçırmaz. Bana kılmamı söyledi çünkü 5 vakit kılamadığım için.

O ise kılmıyor işte..

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Cuma namazını halifenin veya halifenin görevlendirdiği kişi kıldırmak zorunda.

yoksa olmuyor.

Ama günümüzde halife olmadığından cuma namazına zhrü ahir ve o günkü öğlenin son sünneti ekleniyor.

Yani halife yok biz cumayı gereği gibi kılamıyoruz ancak bunu kılalım bari belki özrümüz kabul olur giib birşey oluyor.

Benim amcaoğlum cuma namazlarını kılmaz. Ama 5 vakit kaçırmaz. Bana kılmamı söyledi çünkü 5 vakit kılamadığım için.

O ise kılmıyor işte..

Bu zamanda halife olsa bile

ayni anda halifenin arkasinda bütün

Müslümanlarin Namaz kilmasi

mümkün degil.

Bizim camide Hoca su alti Rekati

kaldiracak bir babayigit yokmu dedi.

Cuma namazida geri kalan Namazlar gibi

farz.

Zaten cuma namazinin farzi kilindiktan

sonra cematin cogu camiden cikip gidiyor.

ummuhan

Kıdemli Üye
Kardeş açık ve net bir şekilde yazmışım.Altlarını çizmişim. Okumadan karar veriyorlar.

Ben dinde reformculara cevap yazdım. Onlar 3 vakit namazı savunuyorlar. Bende kuran ayetleri ve hadislerle 5 vakit olduğunu IQ sü düşüklere ispatlıyorum.

Düzgün başlık aç o zaman IQ su yöksek arkadaş...

(burada durduk yerde Namazın 5 vakit olduğunu ispatlamanızı gerektirecek durum hiç yok ayrı konu)

alanyali07

Kıdemli Üye
Güzel bi çalışma olmuş..Teşekkür ediyorum.. Namazın 3 vakit olduğunu iddia edenler bu forumda da mevcuttu ayrıca..fakat iddialarına tutarlı bi dayanakları olmuyordu..bu yazı onlara da bir cevap oldu :)

Arayıcı

Asistan
Namaz 3 vakittir diyenler mi var bu forumda.Diyorlarsa neye dayanarak diyorlar.

talib

Kıdemli Üye
Hz. Ali'ye sormuşlar; zekat kaçta kaçtır diye. Size göre mi bize göre mi demiş mübarek. Öyle şey mi olur, nasıl yani size göre mi, bize göre mi? Olur olur demiş. Size göre kırkta biri, bize göre hepsi buyurmuşlar.

Bize göre 5 vakit, Allah Dostlarına göre teheccüd, işrak ve duhayı da eklersek 8 vakit eder :) 3 kime göre?

Okyanus

Profesör
Hz. Ali'ye sormuşlar; zekat kaçta kaçtır diye. Size göre mi bize göre mi demiş mübarek. Öyle şey mi olur, nasıl yani size göre mi, bize göre mi? Olur olur demiş. Size göre kırkta biri, bize göre hepsi buyurmuşlar.

Bize göre 5 vakit, Allah Dostlarına göre teheccüd, işrak ve duhayı da eklersek 8 vakit eder :) 3 kime göre?
Amaçları üzüm yemek değil bağcı döğmek olanlara göre.

talib

Kıdemli Üye
Namaz 3 vakittir deyip de 3 vakit namaz kılan var mıdır acaba? Bunu propaganda eden bir kaç ilahiyatçı dışında olabileceğini hiç zannetmiyorum. Onlara aldananlar kılsınlar da 3 kılsınlar. O zamanla 5 olacaktır inşaallah.

5 vakit namaz tembellerin işi derdi bir büyüğümüz. Asgari 5 vakittir namaz. Hiç kılmayan bunu kılsın demektir. Yoksa yüksek himmet sahipleri 5 de kılar 15 de. Teheccüd, işrak, duha, evvabin, mescid namazları, abdest namazı, tevbe namazı, ay-güneş tutulması namazı diye saydın mı 5 olur size 15 :)