Naksibendilerde sadece bir Seyhmi var yoksa dahami fazla.

Selamunaleykum kardesler gecen camide tarikatlara sicak bakmayan birisiyle görüstüm ve oa bu yolun kanitlarini felan gosterdim. Sonra bana bir soru sordu siz dergahlarinizda dans ediyormusunuz diye bende kesinlikle hayir dedim sonra bana bir web sitesini gosterdi , naksibendilerin sayfasi oldugunu felan söyledi orada bana bir video gösterdi videoda seyh dedikleri kiside dans ediyodu. Ben su anda sadece gavsi sani hzleri abdulbakinin ve yahyali haci hasan efendinin oglunun naksibendi seyhi oldugu saniyordum ama heralde ben yanilmisim veya bu iste bi yanlislik var.

bu seyhin adi nazim ve baska bir seyh daha var bnun adida hisham kabbani. Bunlar saniirm ingilterede, amerikada veya özbekistanda felan yasiyorlar tam emin degilim kanadada felan bulundgu yaziyo ama nerde yasadigini bilmiyom.

Simdi bana bunlarda gercekten seyhmi yoksa kendini seyh olarakmi tanitiyorlar bana bu konuyu birisi ayrintili bir sekilde anlatirsa sevinirim.

ayrica bunlar zikirlerini felan cok degisik yapiyorlar sanki halay cekiyorlar zikir dedigi seyde.

M

Murat Sâki

Guest
Nakşi arkadaşlar konuya gereken açıklamayı yapacaklardır sanırım. EHli tasavvuf olmadığım için pek bilgim yok, aralarında sık, sık olmuşumdur ama zikir, fena-fil şeyh konularında bilgim yok.

Ahmedihsan

Paylaşımcı
darende de var,şeyh kıbrısi,m.ustaosmanoğlu grubu var,iskenderpaşa var.topbaş grubu var.süleymancılar var,sair olarak 30 um üstünde lakin lakin yanlız birkaçı aktif ha bu arada alvarlır

S

SaLtan

Guest
dans edenlere rastladımda nakşi midir felan bilmiyorum..

kardesler ilginiz icin cok tesekkurler.

Ihsanbey kardesim sen sanirim butun seyhleri kastettigimi sandin ben sadece naksibendilerin kac tane seyhinin oldugunu bilmek istedim.

S

SaLtan

Guest
fakat hoş ruha ülfet veren bir danstı ihsanbey :)

her ne kadar tasvip etsemde

güneydoğuda düğünlerde ezgi, marş eşliğinde halay çekenlere karşı çıkmaları ve sadece kendilerini haklı görmeleri bu dans hususunda haliyle tepkimeler doğruyor..

S

SaLtan

Guest
darende de var,şeyh kıbrısi,m.ustaosmanoğlu grubu var,iskenderpaşa var.topbaş grubu var.süleymancılar var,sair olarak 30 um üstünde lakin lakin yanlız birkaçı aktif ha bu arada alvarlır

tam bilmiyorum genel kanaatin nakşibendiliğin bahauullah nakşibendi hz lerinden gelen silsilesi ile şeyh nazım kıbrısı olduğudur. doğrumu?

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Türkiyedeki Şeyhler:

İskenderpaşa:Nureddin Coşan Hocaefendi...

Erenköy:Osman Nuri topbaş Hocaefendi Hazretleri...

Menzil:Seyyid Abdülbaki Hazretleri...

Yahyalı:Ali Ramazan Dinç Hocaefendi Hazretleri...

İsmailağa:Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi...

Dünya'nın Dört Bir Yanında da Nakşi Şeyhleri Bulunmaktadır...

Nevfal

Üye
Kardeş dünya üzerinde kaç tane Nakşibendi şeyhi var bunun bilinmesi çok zor. Nakşibendilik tarikat kollarından bir tanesidir. Silsile itibari ile bir çok kola ayrıldığından bir çok ayrı tarikat ortaya çıkmıştır.

Ayrıca kendilerine tarikat adı veren ve saçma sapan işler çeviren yabancı oluşumlar da mevcuttur. Bahsettiğinizi ise hiç duymadım.

Ölçü Kuran-ı Kerim ve sünnettir. Yapılanları öyle değerlendirmek lazım.

ÇiLe-i AşK

Asistan
Kardeş dünya üzerinde kaç tane Nakşibendi şeyhi var bunun bilinmesi çok zor. Nakşibendilik tarikat kollarından bir tanesidir. Silsile itibari ile bir çok kola ayrıldığından bir çok ayrı tarikat ortaya çıkmıştır.

Ayrıca kendilerine tarikat adı veren ve saçma sapan işler çeviren yabancı oluşumlar da mevcuttur. Bahsettiğinizi ise hiç duymadım.

Ölçü Kuran-ı Kerim ve sünnettir. Yapılanları öyle değerlendirmek lazım.

evet tamamiyle katılıyorum...hak olan tarikatlar oldugu gibi sapıklarıda vardır bircoguda camur atmak davasına isimlerini gerceklerinden alıyorlar ki aslında bunların hepsi böyle densin :wallbash[1]:

sarayzade

Üye
Tarİkat Tasavvuf

Ortaya ŞÖyle Bİr Soru Çikiyor
1-Şeyh Kİme Denİr?
2-ehlİ Tasavvuf Kİme Denİr?
3-gerÇek Şeyh Kİme Denİr.
Ben 3 Soru Buldum Konuya GÖre Sİzler ÇoĞaltabİlİrsİnİz.
Evet ArkadaŞlar Bu Sorularin Tamami Mahmut Hocaefendİ Nİn Ve Hazretlerİ Nİn GenİŞ AÇiklamasini YaptiĞi Rİsale İ Kudsİyye İsİmlİ Eserdedİr.
Sİzİ Tatmİn Edecek Olan Sorularin Cevaplari Bu Kİtap Ta Mevcuttur.bİlhassa NakŞİ Tarİkati İlŞe Alakali Dir Bu Eser.

talib

Kıdemli Üye
Selamunaleykum kardesler gecen camide tarikatlara sicak bakmayan birisiyle görüstüm ve oa bu yolun kanitlarini felan gosterdim. Sonra bana bir soru sordu siz dergahlarinizda dans ediyormusunuz diye bende kesinlikle hayir dedim sonra bana bir web sitesini gosterdi , naksibendilerin sayfasi oldugunu felan söyledi orada bana bir video gösterdi videoda seyh dedikleri kiside dans ediyodu. Ben su anda sadece gavsi sani hzleri abdulbakinin ve yahyali haci hasan efendinin oglunun naksibendi seyhi oldugu saniyordum ama heralde ben yanilmisim veya bu iste bi yanlislik var.

bu seyhin adi nazim ve baska bir seyh daha var bnun adida hisham kabbani. Bunlar saniirm ingilterede, amerikada veya özbekistanda felan yasiyorlar tam emin degilim kanadada felan bulundgu yaziyo ama nerde yasadigini bilmiyom.

Simdi bana bunlarda gercekten seyhmi yoksa kendini seyh olarakmi tanitiyorlar bana bu konuyu birisi ayrintili bir sekilde anlatirsa sevinirim.

ayrica bunlar zikirlerini felan cok degisik yapiyorlar sanki halay cekiyorlar zikir dedigi seyde.

Kardeşim linki verirseniz biz de izlemiş olur ve ona göre değerlendirmiş oluruz. Halay çektiklerini filan zannetmiyorum. Muhtemelen sesli zikr yapıyorlardır. Doğuda düğünlerde zikrli ilahiler eşliğinde oyun oynamak ile bu konunun hiç bir alakası yoktur. Nakşi tarikati hafi yani sessiz zikri benimsemiştir. Şeyh Nazım hazretleri de nakşi olmasına rağmen cehri zikir de yapmaktadır. Avrupa ve diğer ülkelerdeki insanlar cehri zikirden daha çok etkilendiği için olabilir. Şeyh Nazım hazretleri Kıbrıslıdır ama seyyah şeyhe gösterilebilecek en güzel örnektir. Bir ayağı Kıbrısta olmak üzere âli himmeti tüm dünyayı kuşatmıştır.

Bu tarik 1000 küsur yıldır vardır ve elhamdulillah pek çok Allah Dostu mürşid-i kamil yetiştirmiştir. Nasıl ki her okuldan pek çok başırılı öğrenci çıkmaktadır aynı bunun gibi Nakşi okulu da kıyamete kadar bizlere örnek olacak Allah Dostları yetiştirecektir. Mesela sadece M. Raşid Efendi kendisinden sonra 6 tane halife bırakmıştır ve bunlar türkiyenin değişik yerlerinde etrafındaki insanları nakşi usulüne göre yetiştirmektedir. Bu bile 6 tane ayrı nakşi cemaati yapar.

Bunun dışında daha pek çok nakşi şeyhi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.halidiye.com/forum/default.asp sitesini inceleyebilirsiniz.

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
ArkadaŞlar
İlk Önce NakŞİbendİlİĞİn Ne OlduĞunu Ögrenelİm İlk Yapmamiz Gereken Bu.

Şunu Bİlmememİz Gerekİr Herkİm Olursa Olsun Kullar Hata Yapar Hata O Şahsa Aİttİr. Onun Hatasini Camİalara Atfetmek Kul Hakkina Gİrer.

NakŞİlİkte AÇik Zİkİr Yok BİldİĞİm Kadar Buda BaŞka Bİr Ayrinti

Vesselam

talib

Kıdemli Üye
ArkadaŞlar
NakŞİlİkte AÇik Zİkİr Yok BİldİĞİm Kadar Buda BaŞka Bİr Ayrinti

Orta Asya (TÜRKİSTAN)'dan neşv ü nema bularak bugün tüm alemi kaplayan Nakşbendiyye tarikatının bazı kollarının tarihte ve bugün Cehrî -yüksek ses ile- toplu zikir yolunda oldukları bilinmektedir.

Aşağıdaki metin İnsan Yayınları'nın "Şah-ı Nakşbend" kitabının yazarı Doç.Dr. Necdet Tosun'un tasavvuf tarihinden Nakşbendiyye-i Kasaniyye yolu hakkında İslam Ansiklopedisi'ne yazdığı yazıdan bir özettir:
---------------------------------------

Nakşbendiyye tarikatının Ahmed Kâsânî’ye (ö. 949/1542) nisbet edilen bir kolu : KÂSÂNİYYE

Doç. Dr. Necdet TOSUN

Mahdûm-i A‘zam diye bilinen Hâcegî Ahmed Kâsânî’nin faaliyetleri ile özellikle Fergana, Semerkand ve Buhara’da temelleri atılan tarîkat, Kâsânî’nin vefâtından sonra halîfeleri yoluyla gerek Orta Asya’da, gerekse Doğu Türkistan, Kuzey Hindistan, Belh, Şam, ve İstanbul’da yayılma imkânı bulmuştur. 16. asırda Kâsâniyye’nin yükselişi ve şehirlerdeki etkinliği, Orta Asya’da Kübreviyye ile Yeseviyye’nin zayıflamasına yol açmış, hattâ bu yükseliş, diğer bazı Nakşibendî kollarını da etkilemiş ve ancak küçük kasabalarda tutunabilme imkânı vermiştir.

...

Kâsâniyye tarîkatının usûl ve âdâbı, klasik Nakşî geleneğine benzemekle birlikte bazı değişiklikler de ihtivâ etmektedir. Kâsâniyye’de zikr, teveccüh, murâkabe, sohbet ve râbıta en önemli esaslardır.

Günlük evrâd, seher vakti 70 defa tekrarlanan estağfirullâh ve üçer defa tekrarlanan tevbe mâhiyetindeki duâlarla başlar. Bu istiğfâr, ikindiden sonra da cehrî olarak yapılacaktır. On iki rekat olarak kılınan teheccüd namazından sonra muhtelif virdler okunur. Sabah namazından sonra zamanı geldiğinde iki rekat işrâk ve on iki rekat duhâ namazı kılınır, ardından kelime-i tevhîd ile meşgul olunur. Kelime-i tevhîd’de “Lâ” derken enerjinin göbek altından yukarıya, “ilâhe” derken sağ omuza, “illALLAH” derken de kalbe doğru yönelmesine dikkat edilir. Bu kelime-i tevhîdi, nefesi tutup sayarak icrâ etmek de önemli bir unsurdur.

Müridlere, karakter ve kâbiliyetlerine göre farklı esmâ tavsiye edilebilir.

Hattâ bazıları için semâ, halvet, cehrî zikir ve riyâzata da izin verilebilir. Bu konuda Kâsâniyye kuralcı değildir ve müridin istidâdını ön plana alır. Klasik Nakşibendî geleneğinde olduğu gibi Kâsâniyye’de de sohbet, râbıta ve edeb önemli unsurlar arasındadır.

Konunun tamamı için: http://www.halidiye.com/forum/forum_posts.asp?TID=6248&KW=cehri&PID=31593#31593

dayi

Profesör
Kavacıklı abi...Adapazarı..Ömer Öngüt var..baya bi Alimdir..:D..yazmamışsınız ayıb olmasın dedik:)

Web sitesi
www.bilvanis.net
Türkiyedeki Şeyhler:

İskenderpaşa:Nureddin Coşan Hocaefendi...

Erenköy:Osman Nuri topbaş Hocaefendi Hazretleri...

Menzil:Seyyid Abdülbaki Hazretleri...

Yahyalı:Ali Ramazan Dinç Hocaefendi Hazretleri...

İsmailağa:Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi...

Dünya'nın Dört Bir Yanında da Nakşi Şeyhleri Bulunmaktadır...

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOOOOOK GÖZEL AÇIKLAMIŞSINIZ

m.ali

Üye
Bu arada Nakşibendi gülü kardeşime de katılıyorum Nakşibendi Tarikatında da zikir halay ile çekilmez zikir tam bir adab içerisinde Kıbleye dönük bir şekilde oturarak sessizce kalpten çekilir bu budur arkadaşlar..

İnşallah ben ve diğer arkadaşımın söledikleri sizi tatmin etmişdir eğer tatmin olmadıysanız size bir site linki vereyim ordan bakın ve görün araştırın teşekkürler..

http://www.zikrullah.com/

dayi

Profesör
m.ali..selamunaleykum kardeşim..nede güzel tarif etmişsiniz zikiri..Allah sizden razı olsun..

ZİKİR..sayıya..mekana..herhangi bir yöne..hale..vakte..göre değil..alınan her nefeste HAY olup..verilen her nefeste HU,ya karışabilmektir..bu bilnce ve bu İDRAKE varabilmek için sizin tarif ettiğiniz şekildeki zikir talimiyle başlanacaktır..saol kardeş..:shake2[1]:

m.ali

Üye
m.ali..selamunaleykum kardeşim..nede güzel tarif etmişsiniz zikiri..Allah sizden razı olsun..

ZİKİR..sayıya..mekana..herhangi bir yöne..hale..vakte..göre değil..alınan her nefeste HAY olup..verilen her nefeste HU,ya karışabilmektir..bu bilnce ve bu İDRAKE varabilmek için sizin tarif ettiğiniz şekildeki zikir talimiyle başlanacaktır..saol kardeş..:shake2[1]:

bu şekilde başlandığı takdirde edep budur işde ondan sonra her nefes alış verişinde dilinde ve kalbinde kalbin her tık dediğinde Allah diecek olacaktır o zaman yer ve mekan sayı önemli olmayacak işde bende sana teşekkür ederim