MYO'lara çifte diploma müjdesi

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Katılım
20 Eyl 2007
Mesajlar
1,629
Tepkime puanı
260
Puanları
0
Yaş
53
YÖK uzun süredir yürüttüğü çalışmayı tamamladı. Meslek yüksekokullarında çift diploma dönemi başlıyor.

Bu yıl belirlenen bazı meslek yüksekokullarını tercih edecek öğrenciler bir yıl Türkiye'de bir yıl yurtdışında eğitim görecek.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada 1+1 çift diploma projesinin önümüzdeki akademik dönemde belirlenen bazı yüksekokullarda uygulamaya gireceği duyuruldu.

Buna göre uluslararası ortak önlisans programına katılan meslek yüksekokulu öğrencileri bir yıl Türkiye'de bir yıl yurtdışında eğitim görerek her iki kurumun da diplomasını alma şansına sahip olacak.

Bu kapsamda ilk aşamada ABD ve İngiltere'deki Uluslararası Kolejler Birliği ile YÖK işbirliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında yurtdışında da eğitim görmek isteyenlerin seçeceği meslek yüksekokulları ÖSYM Kılavuzu Tablo 3B'de yer aldı.

Bu programa katılacak öğrenciler İngilizce hazırlık sınıfının ardından Türkiye'deki meslek yüksek okullarında İngilizce mesleki eğitim görecekler.

İkinci yıllarını da yurtdışındaki okullarda tamamlayacaklar. İsteyen mezunlar yurtdışında lisans eğitimlerine sınavsız olarak devam edebilecek
 
Üst