Mut'a Nikahı...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Mut'a Nikahı...

Peygamberimiz Dönemi içersinde iki kez uygulanan mut'a nikahı, kaldırılmasından bu yana müslümanlar arasında uygulanmamıştır. Lakin o zamandan bu yana bu nikah üzerinde tartışmaları beraberinde getirmiş, İran'da uygulanmasına mütevellit daha da hararetli tartışmalar yapılmış, bu hararetli tartışmalar,

"Bizim nikahımıza ne oldu, o yerli yerinde duruyor mu, ya da bizim mahallelerde de İslami nikah altında zina körebeleri uygulanıyor mu?" şeklinde sorular sorulmasına ve bunlara cevap verilmesine mani olmuştur.

Çünkü, muhatap İran olunca bizim ehl-i sünne müslümanları kendi dairelerinin içersinde, İslam nikahı altında ne fırıldaklar çevirildiğini bilemez, düşünemez hale gelmiştir.

Bugün, liselerde olsun, üniversitelerde olsun, iş hayatlarında olsun, kadınlar ve erkekler arasında doğru ve dürüst anketler yapılsın, görülecektir ki, nice kadın ve erkeğin "evli" olduğu yani "nikahlanmış" oldukları görülecektir.

İfade ettiğimi küçümsemeyin!!! Aklnızın sınırlarını aşacak düzeydedir bu nikahlanmalar... Korkunç bir hal almıştır...

Bu "İslam nıkah"ın(!!!) altında bulunan nice kadın ve erkek, nikah hayatlarını, kendi evlerinde uzun vadeli geçirmezler, ihtiyaçları olduklarında ihtiyaçlarını giderirler ondan sonra herkes evinde hayatına devam eder.

Bu nikahlarda gerek erkeğin ve gerekse kadının olsun,

Babasının haberi yoktur...
Annesinin haberi yoktur...
Kardeşlerinin haberi yoktur...
Yakınlarının haberi yoktur...

Ama erkekler ve kadınlar nikahlıdırlar...

Biz bunlara şahit de oluyoruz görevimiz icabı... Ben istesem senede sanırım 100'ü deviririm nikah olarak...

Soruyorum erkeğe de kadına da,

Babanızın haberi var mı, yok...
Anennizin haberi var mı, yok...
Kardeş ve akrabaların haberi var mı, yok...

Hocam onlar yok ama aha iki şahit, bunlar var diyorlar...

Nikahın güzeli böyle bir şey...

İşte bütün bunların nikahla uzaktan yakından alakası yoktur,

Falanlar mut'ayla zıvanadan çıktı derken sanırım biz kendimizi ifade ediyoruz...

Gelelim Mut'a'ya...

Bu da bir nikahtır aslında...

Bu nikahı ikame edebilir misiniz, 3 günlüğüne de olsa...

Artık onlar da bizlerden isteniyor...

Ben açıkçası isteyene mut'a nikahı da kıyıyorum bilmeyen de yok ama her ne hikmetse daha bir numune çıkmadı kıydıracak.

Daha yeni oldu,

"Hocam bana bir mut'a yapar mısın? Birini buldum 3 günlük olsun" dedi...

Ben de "hay hay, ondan kolay ne var" dedim öyle sevindi ki...

Evli misin dedim, evliyim dedi, hiç önemli değil dedim,

Hanıma, çocuklarına, babana, annene ve akrabalarına haber vereceksin, onlar mut'a'da hazır bulunacaklar bizler de seni falan hanımla mut'a edeceğiz... Ve seni tebrik edeceğiz...

Hocam dedi sen ne yapıyorsun...

Bunu çok gizli yapacağız bunu bir sen bileceksin ve bir de ben bileceğim dedi...

Ya, görüyorsunuz değil mi..???

Bu nikahın adı mut'a olsa ne olur,

İslami nikah olsa ne olur,

İmam nikahı olsa ne olur...

Bunları göremedikten sonra ha bire konuşun hiçbir anlamı yoktur...

Netice:

Bizler arasında nikahın İslamisi olur mut'ası olmaz ama o ameliye "zina"dan da öteye gitmez...

İyi yaşamlar...

alı

Yeni
Hocam bi soru sormak istiyorum...
Bir cift yaniniza geldi ve nikah kiymanizi sizden rica etti. Erkegin kafasinda bir ay sonra bosanmak gibi bi dusunce var. Siz bu nikahi kiydiniz ve erkek kafasindan gecen dusunceyi bir ay sonra harekete gecirdi. Islami literaturde bu olay nasil degerlendirilir?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bana mut'a yapar mısın diyen arkadaşa mut'a'yı nasıl yapacağımı ifade ettikten sonra,

Ziyadesiyle hayret etmesinin ve şaşmasının arkasından ne dese iyi?

"Hocam, bu bayağı bayağı nikahmış..."

Görüyorsunuz değil mi, "mut'a" nasıl işlenmiş beyinlere..?

İstanbul Karaköy Yüksek Kaldırım'a gitmekten ve iş bitirmekten daha kolay bilinirmiş mut'a...

alı

Yeni
Mut a ayeti olarak kabul edilen ayet hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanlış hatırlamıyor isem nisa suresi 24. Ayet...

Hocam bi soru sormak istiyorum...
Bir cift yaniniza geldi ve nikah kiymanizi sizden rica etti. Erkegin kafasinda bir ay sonra bosanmak gibi bi dusunce var. Siz bu nikahi kiydiniz ve erkek kafasindan gecen dusunceyi bir ay sonra harekete gecirdi. Islami literaturde bu olay nasil degerlendirilir?
Birincisi nikah ançak iki şahidin hazır bulunması ile gecerli olur.
İkincisi;Muvakkat [geçici] nikâh, yüz sene bile olsa, belli bir zaman sonra boşamayı söyleyerek, diğer bütün şartlarına uygun yapılan, ancak zaman tayin edildiği için haram olan bir nikâhtır. Zaman söylemeyip, yalnız kalbinden geçirse, nikâh sahih olur. (S. Ebediyye)

Mut a ayeti olarak kabul edilen ayet hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanlış hatırlamıyor isem nisa suresi 24. Ayet...
Bütün tefsirler ve fıkıh kitapları diyor ki, Nisa suresi, 24.âyetinin(İstimta' ettiğiniz kadınların ücretini veriniz) meal-i âlisi, müta nikahı için değildir. Nikahtaki mehir parasını vermek içindir. Mesela(Beydavi tefsiri) ve bunun hâşiyesi (Şeyhzade tefsiri) ikinci cilt, 26. sayfada, yukarıdaki âyetin tefsirinde buyuruyor ki:
(Bu âyet-i kerime, sahih olan nikahı bildirmektedir. Müta nikahının mubah olmasını göstermiyor. Nitekim mehir parasını emrediyor. Müta nikahı, önce mubah olmuştu. Sonra yasak edildi. İslamiyet’te belli bir zaman için nikah yapmak yoktur.)