Mustafa YILMAZ Kitapları

Azimli

Ordinaryus
Dul kadının oğulları!07 OCAK 2010

Dul Kadının Oğulları! Kardeşimiz Mustafa Yılmaz'ın yeni çıkan kitabının adı!

Mustafa Yılmaz, Dul Kadının Oğulları'nda hem masonları hem de masonluğu anlatıyor!

Doğruyu söylemek gerekirse kitabı elimize ilk aldığımız da "Masonluk ve masonları anlatan klasik kitaplardan biri" daha diye düşünmüştük!

Ama fena halde yanıldığımızı kitabı okudukça anladık!

Zira oldukça akıcı bir üslupla kaleme alınmış ve okumaya başladığınız andan itibaren kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz!

Bugüne kadar masonlar ve masonluk hakkında çok şey okumuş ve duymuş biri olarak itiraf etmeliyiz ki, Mustafa kardeşimizin yazdıklarından yeni pek çok şey öğrendik!

Sadece biz değil herkes çok şey öğrenmiş olmalı ki gazeteler ve internet siteleri sürekli "Dul Kadının Oğulları"ndan söz ediyor!

Özellikle de TBMM çatısı altındaki masonik semboller hakkında verilen bilgiler ilgi odağı olmayı sürdürüyor!

Bunca yıldır o masonik sembollerin bulunduğu mekanlardan defalarca geçmiş insanların bile şimdi etraflarına daha bir dikkatle bakar hale geldiklerinden eminiz!

Masonluk ve masonlar hakkında bugüne kadar çok şey yazıldı!

Mustafa kardeşimizin kitap çalışması ise bugüne kadar yazılanların yeniden kaleme alınmış hali değil!

Dul Kadının Oğulları ile toplumu çepeçevre sarmış bir masonik hareketin şeması ortaya konuluyor!

Adamların söz sahibi oldukları her yere ve her mekana (TBMM dahil) sembollerini nasıl yerleştirdikleri belgeleri ile gözler önüne seriliyor!

Masonluk ve masonlar hakkında bilgilerini hem tazelemek isteyenler için hem de yeni bilgiler öğrenmek isteyenler için Dul Kadının Oğulları müthiş bir kaynak!

Nasıl bir ortamda yaşadığımızı ve çevremizin masonik düşünce ile nasıl kuşatılmış olduğunu merak edenlere Dul Kadının Oğulları'nı vakit geçirmeksizin okumalarını tavsiye ediyoruz.

TBMM çatısı altında yer alan üçgen motifler, üçgen içinde noktalar, D ve M harfleri, hasılı tüm masonik semboller hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Dul Kadının Oğulları'nı mutlaka okumalısınız!

Mustafa kardeşimizin kitabı TBMM'nin 90 ncı yıl kutlama törenlerine de damgasını vurmuş bulunuyor!

Kutlama törenlerine katılanların bugüne kadar üzerinden defalarca geçtikleri yerlere şimdi daha dikkatle baktıklarını ekranlarda hep beraber izledik!

Mustafa kardeşimizin kitabı vesilesi ile düzenlenen haber programlarından öğreniyoruz ki benzer semboller Anıtkabir'de de varmış, Haydarpaşa Gar'ında da varmış! Evet, adamlar adeta nereye bir çivi çakmışlarsa hemen sembollerini oraya kazımışlar!

Yani her şartta "Biz varız, biz buradayız" diyorlar!

zeki ceyhan

Dergaz

Profesör
“Dul Kadının Oğulları-Tapınağın Türk Şövalyeleri” isimli kitabının yazarı Gazeteci-Yazar Mustafa Yılmaz çarpıcı açıklamalar yaptı. Özellikle Encümen-i Daniş'le ilgili...

Gazeteci-Yazar Mustafa Yılmaz’ın “Dul Kadının Oğulları-Tapınağın Türk Şövalyeleri” isimli kitabı yayınlandı. Sarsıcı iddiaları gündeme taşıyan eserin sahibi Yılmaz, Vakit’e çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Ankara Mithatpaşa Caddesi’ndeki tapınakta geçirdiği bir günü de ilk kez kitabına taşıyan Yılmaz, Osmanlı’nın gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından Mimar Sinan’ın kafatasının tuhaf bir şekilde ortadan yok olduğunu, yaptığı araştırmaların Mason localarını işaret ettiğini söyledi.

Aslan Değirmenci / Vakit

Milli Gazete Yazarı Mustafa Yılmaz, 1969 yılında Balıkesir-Kepsut’ta doğdu. İlkokulu Kepsut’ta, orta ve lise öğrenimini ise Balıkesir’de tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazeteciliğe başladı. Uzun yıllar TBMM’de parlamento muhabiri olarak görev yaptı. TBMM binasındaki esrarengiz masonik sembol ve işaretleri Türk medyasında ilk kez yayınlayarak önemli bir gazetecilik başarısının altına imza attı. Araştırma, inceleme, röportaj ve TV programlarının yanı sıra, Türkiye ve yurt dışında yüzlerce konferans verdi. Bu konferanslarda masonik örgütlenmeler ve bu örgütlenmelerin ülke ve dünya siyasetine etkilerini deşifre etti. 10 yıllık bir araştırmanın ürünü olan "Dul Kadının Oğulları-Tapınağın Türk Şövalyeleri" isimli kitabı yayınlandı. Kitabını ve içindeki esrarengiz bilgileri Vakit’e değerlendiren Yılmaz, çok önemli açıklamalarda bulundu.

TAPINAKLARINA GİRMİŞTİM

¥ Önce neden Dul Kadının Oğulları?

- Bu ismi ben koymadım. Onlar kendilerini bu isimle anıyorlar. Kendilerine “biz dul kadının oğullarıyız” diyorlar. Çünkü efsaneye göre Hiram Usta, Sur ülkesinden "dul bir kadının oğluydu". O yüzden kendilerine ‘Dul Kadının Oğulları’ diyorlar.

¥ Nerden başladı bu ilgi?

- 1999 yılıydı sanırım. Bu arada kitapta bu 9’un sırrıyla ilgili de ilginç bir bölüm var. İlk olarak 1909 yılında kuruluyorlar, yani resmi olarak. 1999 yılında kısmi bir açılıma gitmişlerdi. Yani kısmen kapılarını açmışlardı. O zaman localarına gazeteci olarak bizi de davet etmişlerdi. Ankara Mithatpaşa Caddesi’ndeki tapınaklarında bir gün geçirmiştik. İlk kez orada tanıdım. O zaman giyim kuşamları, oradaki tavırları, duruşları, kendilerine özel gizemleri falan dikkatimi çekti. Ondan sonra belki bir hobi olarak bu konuları araştırmaya başladım. Yani 10 yıllık bir geçmişi var aslında bu kitabın.

MİMAR SİNAN’IN KAFATASI KAYIP

¥ Kitabınızda önemli iddiaları dile getiriyorsunuz. Örneğin bunlardan biri Mimar Sinan’ın kayıp kafatası ile ilgili?

- Öncelikle şunu söyleyeyim. Gerçekten dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehası, tarihimizin en ünlü siması Mimar Sinan’ın kafası kayıptır. Bu gerçek 1940 yılında ortaya çıkıyor. Mimar Sinan’ın İstanbul Süleymaniye’deki türbesi restorasyon için özel bir heyet tarafından açılıyor, ancak heyet bir de bakıyor ki mezarda Sinan’ın bütün kemikleri durmasına rağmen kafatası yok. Tabii bunun üzerine bir inceleme başlatılıyor. Kısa bir araştırma sonrasında mezarın 5 yıl önce yani 1935 yılında bir kez daha açıldığı ortaya çıkıyor. Açılış gerekçesi sözde Mimar Sinan’ın Türk olduğunu ispat etmek. Bunun yolu da o zamanki anlayışla kafatası ölçülecek. Yani o zaman da kafatasçılık var. Neyse, ölçüyorlar falan. Tamam ölçtünüz, yapılması gereken ne? Kafatasını tekrar mezara geri koyarsınız. Ama konulmuyor. 1935 yılında dönemin Akşam Gazetesi’nde yer alan ilginç bir haber var. Deniyor ki; "Sinan’ın kafatası bundan böyle antropoloji müzesinde sergilenecek!" Ancak ortada tuhaf bir durum var. Çünkü o tarihte Türkiye’de bir antropoloji müzesi yok! İşin daha da tuhafı halen de böyle bir müze yok. Birçok tarihçi, araştırmacı bu olayın peşine düşüyor. Mesela Mimar Sinan Uzmanı İbrahim Hakkı Konyalı var, Mustafa Armağan var. Ama hiçbir sonuç alamıyorlar. Yani koskoca Mimar Sinan’ın kafatası buhar olup uçuyor.

KAFATASI MASON LOCASINDA MI?

¥ Tam bu noktada siz Dul Kadının Oğulları isimli kitabınızda ilginç bir iddiayı gündeme taşıyorsunuz?

- Evet. Sadece Osmanlı’nın değil, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarının kafatasının böylesine tuhaf bir şekilde ortadan yok olmasının normal bir durum olmadığı açık. Peki ne olmuş olabilir? Bu büyük dehanın kafatası neden tekrar yerine konmamıştı? İleride açılacak denen, ancak hiçbir zaman açılmayan antropoloji müzesine gitmediğine göre nereye gitmişti? İşte ilk kez bu kitapta şunu soruyoruz; Mimar Sinan’ın kafatası bir mason locasına götürülmüş ve halen de orada tutuluyor olabilir mi?

AYRINTILAR, MERAK EDİLEN KİTAPTA

¥ Bunu sorma ihtiyacı duyuyorsunuz. Yani böyle bir bulgunuz
mu var?

- Tapınak Şövalyeleri’nden masonluğa uzanan gizemli örgütlerde yaygın bir kafatası inancı var. Mesela Tapınak Şövalyeleri’nde kafatası ritüeli var. Baphomet denen bir kafatasına tapıyorlar. Masonlukta da yine kafatası inancı var. Mesela bir mason adayı masonluğa kabul edilmeden önce bir odaya kapatılıyor. Tefekkür Hücresi denen bir yer burası. Duvarları siyah örtüyle kaplı. Bu odada sadece bir masa ve sandalye bulunuyor. Ve bir de kafatası. Mason adayı kafatasıyla baş başa bırakılıyor. Ve bu gerçek bir insan kafatası oluyor. Daha çarpıcı bir şey söyleyeyim. Geçtiğimiz yıl ABD’de bir dava açıldı. Davayı açan ünlü Kızılderili şefi Geronimo’nun torunlarından Harlyn Geronimo’ydu. Dava nedeni çok daha ilginçti. Torun Geronimo, Yale Üniversitesi bünyesinde kurulan esrarengiz kafatası ve kemik tarikatını, dedesinin kafatasını çalmakla suçluyordu. Suçladığı isim de Bush’un dedesi Prescott Bush. Yani diyor ki Geronimo’nun torunu, Prescott Bush dedemin kafatasını mezarını açıp çaldı. Sonra da bu örgüte getirdi. Yani bunlarda yaygın şekilde böyle bir ritüel var. Masonluk gibi bu tür örgütlerde kafatası ritüelinin çok yaygın bir yeri var. Bizdeki masonlar da Mimar Sinan’a özel bir önem veriyorlar. Mimar Sinan isimli locaları var, Mimar Sinan isimli dergileri var. Yine Mimar Sinan isimli yayınevleri var. Yani Mimar Sinan’ı çok seviyorlar! Biz de soruyoruz: Nerede bu kafatası? Tabii kitapta bunun çok daha çarpıcı ayrıntıları var. Yani kitabı okuduğunuzda zaten bu soruların cevabı da ortaya çıkmış oluyor.

MUSTAFA REŞIT PAŞA, OSMANLI’NIN ÇÖKÜŞÜNÜ GETIREN ADAMDIR

¥ Kitaptaki önemli bölümlerden biri de Ergenekon ile birlikte gündeme gelen bazı örgütlenmeler. Kimilerine göre adı İhtiyarlar Heyeti, kimine göre Encümen-i Daniş, kimine göre Konsey?

- Ben kitapta kendi yorumumdan çok tarihi belgelerin ortaya koyduğu gerçekleri sıralıyorum. Encümen-i Daniş de bunlardan biri. Encümen-i Daniş’i ilk kuran Mustafa Reşit Paşa’dır. Osmanlı’nın çöküşünü getiren adamdır. Ve masonların kendi kaynaklarına göre bir rivayete göre İstanbul’da, bir rivayete göre Londra’da tekris olmuş bir masondur. 1851 yılında kuruluyor Encümen-i Daniş. Ve ilk temelleri, bu Reşit Paşa’nın Baltalimanı’ndaki yalısında yaptığı gizli toplantılarda atılıyor. Ve bu yalıdaki gizli toplantılara katılanların tamamı mason. Ve İngiliz etkisi altında hepsi. Londra’daki büyük mahfile bağlılar. Zaten Mustafa Reşit Paşa’yı hep İngilizler desteklemiştir.

“BU NASIL ÇAĞDAŞLIK?”

¥ Kitabınızda 28 Şubat’ın Encümen-i Daniş’te planlandığını söylüyorsunuz...

- Evet, oraya geleceğim. Ama ona gelmeden ilginç bir şey söyleyeyim. Mesela bu Encümen-i Daniş’te hiç kadın üye yok. Yani 150 yıllık bir oluşum ama hiç kadın üyeleri olmuyor. Oysa biliyorsunuz modernite yanlısı bunlar. 28 Şubat’ta gördük, en kızdıkları şey haremlik-selamlık uygulaması. Kadınlarla erkeklerin ayrı ayrı oturtulması. Çok çağdaşlar ya, karışık olsun istiyorlar. Ama ne hikmetse 150 yıllık bir oluşumda aralarına bir tane bile kadın üye almıyorlar. İlginç değil mi?

¥ Evet gerçekten ilginç.

- O zaman ben size bir soru sorayım. Biliyorsunuz Hiram Usta’dan bu yana masonlarda kadim bir inanış var. Kadınlar mason olamıyor. Ne dersiniz, bu kadim inanışın bir yansıması olabilir mi Encümen-i Daniş’te kadın üye olmaması!

28 ŞUBAT KARARI ENCÜMEN-İ DANİŞ’TEN

¥ Bence olabilir ama bu işin uzmanı sizsiniz. Siz bileceksiniz.

- 28 Şubat meselesine gelince. Sadece şunu söyleyeyim, 28 Şubat kararları denen kararların ilk alındığı yer Encümen-i Daniş’tir. Bunu bir rapor olarak hazırlıyorlar. İşte İmam Hatiplerin önünün kesilmesi, tevhid-i tedrisatın geri getirilmesi, Kur’an kurslarının sayısının azaltılması, kesintisiz eğitim... hepsi bu raporda var. Encümen-i Daniş’in bu raporu 2 yıl sonra karşımıza 28 Şubat olarak çıkıyor. Yani o raporda ne yazıyorsa, 28 Şubat süreci patlayınca onlar oluyor.

Mustafa Reşit Paşa’yı hep İngilizler desteklemiştir “Encümen-i Daniş” hakkında da inanılmaz araştırmalara imza atan ve kitabında çok önemli gizli bilgilere yer veren Mustafa Yılmaz, “Encümen-i Daniş’i ilk kuran Mustafa Reşit Paşa’dır. Osmanlı’nın çöküşünü getiren adamdır. Ve masonların kendi kaynaklarına göre bir rivayete göre İstanbul’da, bir rivayete göre Londra’da tekris olmuş bir masondur. 1851 yılında kuruluyor Encümen-i Daniş. Ve ilk temelleri, bu Reşit Paşa’nın Baltalimanı’ndaki yalısında yaptığı gizli toplantılarda atılıyor. Ve bu yalıdaki gizli toplantılara katılanların tamamı mason. Ve İngiliz etkisi altında hepsi. Londra’daki büyük mahfile bağlılar. Zaten Mustafa Reşit Paşa’yı hep İngilizler desteklemiştir” diye konuştu.

28 ŞUBAT KARARLARININ İLK ALINDIĞI YER ENCÜMEN-İ DANİŞ’TİR

28 Şubat kararlarının Encümen-i Daniş üyeleri tarafından imza altına alındığını vurgulayan Yılmaz, “28 Şubat kararları denen kararların ilk alındığı yer Encümen-i Daniş’tir. Bunu bir rapor olarak hazırlıyorlar. İşte İmam Hatiplerin önünün kesilmesi, tevhid-i tedrisatın geri getirilmesi, Kur’an kurslarının sayısının azaltılması, kesintisiz eğitim hepsi bu raporda var. Encümen-i Daniş’in bu raporu 2 yıl sonra karşımıza 28 Şubat olarak çıkıyor. Yani o raporda ne yazıyorsa 28 Şubat süreci patlayınca onlar oluyor” dedi.

MASONLAR, ENCÜMEN-İ DANİŞ İLE GURUR DUYUYOR

Bir de masonlar gurur duyuyorlar Encümen-i Daniş’le. Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası’nın kendi resmi sitesi; “unutulmaya yüz tutmuş en önemli masonik çalışma örneklerinden” biri olarak veriyor Encümen-i Daniş’i. Yani masonik bir örgütlenme olduğunda şüphe yok. Kavramsal olarak da öyle. Mesela aynı masonluktaki gibi, Encümen-i Daniş’te de Dahililer var, Hariciler var. Kitap için yaptığım araştırmada çok ilginç şeyler çıktı karşıma. Mesela 1851 yılında kuruluyorlar ama sadece 12 yıl resmi olarak çalışıyorlar. 12 yıl sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluyorlar. Hiçbir bilgi yok haklarında. Ne faaliyette olduğuna dair, ne de kapatıldığına dair en ufak bir belge yok. 1.5 asır boyunca tamamen dışarıya kapanıyorlar. Yani gizli bir çalışma yöntemi içine giriyorlar. Biliyorsunuz, şimdi bütün Türkiye bu esrarengiz oluşumu tartışıyor. Çok ilginçtir, bu 1.5 asır boyunca yapısında hiçbir değişiklik olmuyor. O zaman da 40 üyeli, bugün de. O zaman da 15 günde bir toplanıyorlar, bugün de. O zaman da bütün üyelerin toplantılara katılmaları mecburi, bugün de. O zaman da şeffaflık yok, şimdi de.

“IŞARETLERI BILIRSENIZ ONLARI GÖREBILIRSINIZ”

¥ Bir yazar, kitabınız için “Dan Brown’un pabucunu dama
atacak bir kitap” değerlendirmesi yaptı.

- İltifat etmiş. Teşekkür ederim. Kitapta rekabet olmaz. Herkes bildiği kadarını paylaşır. Acizane ben de bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaştım kitabımda. İddialı değilim. Sadece farklı düşünmeyi, çevremize, olaylara farklı gözlerle bakmayı teşvik etmek istiyorum. Bu yüzden kitabın alt sloganı “işaretleri bilirseniz onları görebilirsiniz”. Gerçekten bazen burnumuzun dibindeki bir heykel, bir sembol, bir işaret bize beynimizi allak bullak eden şaşırtıcı kapıları açabiliyor. Amacımız da beyinleri tahrik etmek. Ama şunu söyleyebilirim: Bildiğim kadarıyla Dan Brown’un Kayıp Sembol’ü; Washington Kongre Merkezi’nde masonik sembolleri anlatıyor. Bu anlamda bir benzerlik kurulabilir. Çünkü Dul Kadının Oğulları kitabının bir bölümü de TBMM’deki bu tür esrarengiz masonik sembollerle ilgili. Böyle bir benzerlik kurmuş olabilir. Ama bir farkla. Biz bu işaretleri Dan Brown’dan iki yıl önce tartışmaya açmıştık. Büyük de yankı bulmuştu. Şimdi onları daha da genişlettik. Türkiye’nin birçok binasında, ambleminde bu tür sembolleri görmek mümkün.

ESERE AB İLGİSİ

¥ Kitabınız bir araştırma inceleme kitabı olmasına karşın gerçekten roman tadı var. Ayrıca; “bir masonu nasıl tanırsınız?” “Masonik sözlük” gibi ekler de kitaba ayrı bir tat katıyor. Mesela ben kendi adıma artık bir masonu daha kolay tanıyabileceğimi düşünüyorum. Bu açıdan sizi tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Kitabınızı almak isteyenler nerelerde bulabilirler?

- Ben teşekkür ediyorum ilginiz için. Bana bu fırsatı verdiğiniz için. Okurlara da çok teşekkür ediyorum. Gerçekten inanılmaz bir ilgi gördü. İnanın, Hollanda’dan, Almanya’dan, Avusturya’dan hatta Polonya’dan arayıp kitabı isteyenler var. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Kitabın hemen her ilde kitapçılara ve bazı önemli alışveriş merkezlerine dağıtımı yapıldı. Kitabın bir de sitesi var: Dul Kadının Oğulları-Mustafa Yılmaz adında. Kitapçılarda bulamayanlar, bu site üzerinden telefon ya da mail yoluyla iletişim kurup bizden isteyebilirler. Herkese çok teşekkür ediyorum. Eğer bir nebze katkımız olduysa, bu bizim için en büyük mutluluktur.

TBMM’DEKİ MASONİK SEMBOLLER

¥ Kitabınızda beni şaşırtan bölümlerden biri de mevcut Meclis binasındaki esrarengiz semboller oldu. Gerçekten masonik semboller mi var?

- Masonlarda şöyle bir anlayış vardır: Yaptıkları her esere mutlaka masonik semboller yerleştirirler. Bunu Hiram Usta’ya saygının bir gereği olarak görüyorlar. Çünkü bir yeminleri var. Büyük Üstad Hiram’ın adını sonsuza kadar yaşatma yemini. Bunu sembollerle yapıyorlar. Bu tabii aynı zamanda güç gösterisi. O eserdeki masonik hâkimiyeti vurguluyorlar bu yolla. TBMM’yi yapan mimar, Avusturya asıllı Clemens Holtzmeister. Nazilerden kaçıp Türkiye’ye sığınıyor. Ve uzun yıllar Türkiye’de yaşıyor. Ve bu dönemde TBMM binasını yapıyor. Nazilerin Avusturya’ya girdiğinde ilk bastığı yer de Holtzmeister’in ofisi oluyor. Belli ki bir şeyler arıyorlar. Hatta nedense o kadar kızıyorlar ki bu adama, ilk yıktıkları eser de onun yaptığı anıt oluyor. Bu yeterli değilse bir şey daha söyleyeyim. Holtzmeister’i Türkiye’de karşılayan ve ona sahip çıkan kişi de Abdülhalik Renda. O da bir mason. Renda en uzun süre TBMM Başkanlığı yapan kişidir. Zaten mevcut TBMM’nin mimarı bu Holtzmeister, binanın yapıldığı dönemdeki başkanı da Abdülhalik Renda. İkisi de mason. Sanırım konunun anlaşılması için bu bilgiler yeterlidir.

¥ Ne tür işaretler var TBMM’de?

- Neler yok ki. Masonların en bilinen sembollerinden üçgen, üçgen içinde göz, piramit. Kutsal kadeh. Ama şimdi burada bunları anlatırsak bizim kitap elimizde kalır. Kitapta bunların hepsinin resimleri ve ayrıntılı anlamları var.

Azimli

Ordinaryus
Mustafa YILMAZ - Dul kadının oğulları

O'nu Milli Gazete'de, Ankara Kulisi yazılarından tanıyoruz. İki hafta önce piyasaya çıkarttığı "Dul Kadının Oğulları- Tapınağın Türk Şövalyeleri" isimli kitap Türkiye'nin gündemine oturdu.

Kitapta yer alan TBMM'deki esrarengiz masonik semboller büyük yankı yaparken aslında kitabın içinde birbirinden çarpıcı iddialar bulunuyor. Kitap yayımlandıktan sonra kimi 'büyük' kanalların haber merkezleri hemen TBMM'deki masonik işaretler 'avına' girişti, kitabın yazarı Mustafa Yılmaz'a yerli Dan Brown yakıştırması yaptı vesaire. Ama gözden kaçan yegane nokta, Dan Brown'un Da Vinci Şifresi Türkiye'de bu kadar meşhur değilken Mustafa Yılmaz TBMM'de bu simgelerin peşine düşmüştü. Büyük gayretlerin ardından da 2007 yılında geniş bir dosya halinde bu konu Milli Gazete'de yayımlanmıştı. Kitabın yazarı Mustafa Yılmaz'la, büyük yankı yapan Dul Kadının Oğulları'nı ve kitaba ulaştıran o macerayı konuştuk.

Öncelikle kitabınız büyük yankı buldu. Bir haftadır Türkiye kitabınızı konuşuyor. Özellikle de TBMM'deki masonik sembollerle ilgili iddianız hemen bütün kanallarda haber hatta program konusu oldu. Bu yankıyı bekliyor muydunuz?
Hayır beklemiyordum. Doğrusu benim içinde sürpriz oldu.

Peki gerçekten bunlar masonik sembol mü? Bunu nasıl tespit ettiniz?
Sadece şekiller olsa elbette böyle bir iddiayı gündeme taşımazdım. Yani bu kitaptaki iddia sadece oradaki esrarengiz sembolleri değerlendirerek gündeme getirdiğim bir iddia değil. Mevcut TBMM binasının mimarı Clemens Holtzmeister diye Avusturya kökenli bir mimar. Yine dönemin Meclis Başkanı'da Abdülhalik Renda. İkisi de mason. Biz bunu masonların kendi kaynaklarından tespit ettik.

Masonlarda şöyle bir anlayış vardır. Yaptıkları her esere mutlaka masonik semboller yerleştirirler. Bunu Hiram Usta'ya saygının bir gereği olarak görüyorlar. Bu masonik bir gelenek. Çünkü bir yeminleri var. Büyük Üstad Hiram'ın adını sonsuza kadar yaşatma yemini. Bunu bu sembollerle yapıyorlar. Dediğim gibi TBMM'yi yapan mimar Avusturya asıllı Clemens Holtzmeister. İlginç hayatı bir var. Avusturya'da doğuyor. Ancak Hitler Avrupa'sında Nazilerden kaçıp Türkiye'ye sığınıyor. Ve Uzun yıllar Türkiye'de yaşıyor. İşte bu dönemde TBMM binasını yapıyor. Daha ilginç olanı, Nazilerin Avusturya'ya girdiğinde ilk bastığı yer Holtzmeister'in ofisi oluyor. Ofisini alt üst ediyorlar. Belli ki bir şeyler arıyorlar. Hatta nedense o kadar kızıyorlar ki bu adama O'nun yaptığı bir anıt var. İlk yıktıkları eser de o anıt oluyor. Biliyorsunuz Hitler iki kesimin peşine düşmüştü. Yahudiler ve Masonlar. Hatta babası kurtuluyor ama kızı onun kadar şanslı değil. Daha sonra ünlü bir sinema yıldızı olan Judi Holtzmeister Nazi kamplarında esir kalıyor.

Hayatta tesadüfe yer yok. Holtzmeister'i Türkiye'de karşılayan ve O'na sahip çıkan kişi de Abdülhalik Renda. Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Mason Locaları'nın listesine göre o da bir mason. Renda en uzun süre TBMM Başkanlığı yapan kişidir. İşte Mevcut TBMM'nin mimarı bu Holtzmeister, o dönemdeki başkanı da Abdülhalik Renda. İkisi de mason olunca bize yaptıkları eserdeki sembolleri bulup değerlendirmek kaldı.

"Bunlar sıradan şekiller değil"
Mesela ne tür şekiller var?
Masonların en bilinen sembollerinden üçgen, üçgen içinde göz, piramit. Kutsal kadeh. Mesela bana en ilginç gelenlerinden biri M sembolü oldu. Kareyi, üçgeni anlarsınız. Dersiniz geometrik bir şekildir, her yerde görülebilir. Ama M harfi ya da kadeh sembolü takdir edersiniz ki geometrik bir şekil değil. Masonların köklerini dayandırdığı Tapınakçı inanışa göre "M" harfi; Mecdelli Meryem'in sembolü. Hristiyan dünyasında Madgelenalı Maria olarak anılıyor.

Vatikan'ı sarsan son yılların en popüler kitabı Dan Brown'un Da Vinci Şifresi'ne göre, Kutsal Kase sırrına sahip Sion Tarikatı, bu sırrı korumalarının yanı sıra yaptıkları eserlerde İsa'nın soyunu taşıyan Mecdelli Meryem'e saygılarını gösteren gizli sembollere yer veriyorlar. Yani zaten o garip sembollere bakanlar bunların sıradan birer şekil olmadığını çok kolaylıkla anlar.

Peki yıllardır orda olan bu garip şekilleri bugüne kadar niye kimse fark etmedi de siz fark ettiniz?
Bu ilgi ile alakalı. Psikolojide 'algıda seçicilik' deniyor buna sanırım. Şöyle anlatayım; 1999 yılıydı. Türkiye'de ilk kez resmi olarak 1909 yılında kurulan mason locası 1999 yılında kısmi bir açılıma gitti. Yani artık kısmen de gizliliği bırakıp kendilerini tanıtma ihtiyacı duymuştu.. O zaman localarına gazeteci olarak bizi de davet etmişlerdi. Ankara Mithatpaşa caddesindeki tapınaklarında bir gün geçirmiştik. İlk kez orada tanıdım ben masonları. Ve O zaman orada gördüğüm şekiller, tavırlar, semboller duruşları, falan dikkatimi çekti. Ondan sonra bir hobi olarak bu konuları araştırmaya başladım. Masonlukla ilgili kaynakları bulup okumaya, onları çözmeye çalıştım. İlk öğrendiğim şeylerden biri gizli sembollere verdikleri önem oldu. Ondan sonra çevremdeki şekillere farklı gözlerle bakmaya başladım.

"Türkiye'nin bir çok binasında, ambleminde bu tür sembolleri görmek mümkün"
Şimdi size Yerli Dan Brown diyorlar. Hatta bir yazar kitabınız için "Dan Brown'un pabucunu dama atacak bir kitap" değerlendirmesi yaptı.
İltifat etmiş. Teşekkür ederim. Kitapta rekabet olmaz. Herkes bildiği kadarını paylaşır. Acizane ben de bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaştım kitabımda. İddialı değilim. Sadece farklı düşünmeyi, çevremize, olaylara farklı gözlerle bakmayı teşvik etmek istiyorum. Bu yüzden kitabın alt sloganı "işaretleri bilirseniz onları görebilirsiniz" Gerçekten bazen burnumuzun dibindeki bir heykel, bir sembol, bir işaret bize beynimizi allak bullak eden şaşırtıcı kapıları açabiliyor. Amacımız da beyinleri tahrik etmek. Ama şunu söyleyebilirim bildiğim kadarıyla Dan Brown'un Kayıp Sembol'ü; Washington Kongre Merkezi'nde masonik sembolleri anlatıyor. Bu anlamda bir benzerlik kurulabilir. Çünkü Dul Kadının Oğulları kitabının bir bölümü de az önce ifade ettiğimiz gibi TBMM'deki bu tür esrarengiz masonik sembollerle ilgili. Böyle bir benzerlik kurmuş olabilir. Ama bir farkla biz bu işaretleri Dan Brown'un kayıp sembol kitabı çıkmadan iki yıl önce de tartışmaya açmıştık. Hatırlarsanız Milli Gazete'de "TBMM'deki Esrarengiz İşaretler" ismiyle yazı-dizi yapmıştık. Şimdi onları daha da genişlettik. Türkiye'nin bir çok binasında, ambleminde bu tür sembolleri görmek mümkün çünkü.

Kitabınızda önemli iddiaları dile getiriyorsunuz. Örneğin bunlardan biri Mimar sinan'ın kayıp kafatası ile ilgili?
Evet aslında gündem olan TBMM'deki esrarengiz masonik semboller kitabın sadece 15-20 sayfalık bir bölümünü oluşturuyor. Oysa diğer bölümlerde de çok daha önemli tarihi gelişme ve olayları inceliyoruz. Mesela Mimar Sinan'ın kayıp kafatası ile ilgili bölüm. Bu bölümde çok daha çarpıcı ayrıntılar var. Gerçekten dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehası, tarihimizin en ünlü siması Mimar Sinan'ın kafası kayıptır. Bu gerçek 1940 yılında ortaya çıkıyor. Mimar Sinan'ın İstanbul Süleymaniye'deki türbesi restorasyon için özel bir heyet tarafından açılıyor ancak heyet bir de bakıyor ki mezarda Sinan'ın bütün kemikleri durmasına rağmen kafatası yok.

Tabii bunun üzerine bir inceleme başlatılıyor.
Kısa bir araştırma sonrasında mezarın 5 yıl önce yani 1935 yılında bir kez daha açıldığı ortaya çıkıyor. Açılış gerekçesi sözde Mimar Sinan'ın Türk olduğunu ispat etmek. Bunun yolu da o zamanki anlayışla kafatası ölçülecek. Yani o zamanda kafatascılık var. Neyse ölçüyorlar falan. Tamam ölçtünüz yapılması gereken ne, kafatasını tekrar mezara geri koyarsınız. Ama konulmuyor. 1935 yılında dönemin Akşam Gazetesi'nde yer alan ilginç bir haber var. Deniyor ki; "Sinan'ın Kafatası bundan böyle antropoloji müzesinde sergilenecek!" Ancak ortada tuhaf bir durum var. Çünkü o tarihte Türkiye'de bir Antropoloji müzesi yok! İşin daha da tuhafı halende böyle bir müze yok. Birçok tarihçi araştırmacı bu olayın peşine düşüyor. Mesela Mimar Sinan Uzmanı İbrahim Hakkı Konyalı var, Mustafa Armağan var. Ama hiçbir sonuç alamıyorlar. Yani Koskoca Mimar Sinan'ın kafatası buhar olup uçuyor. Sadece Osmanlı'nın değil dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarının kafatasının böylesine tuhaf bir şekilde ortadan yok olmasının normal bir durum olmadığı açık. Peki ne olmuş olabilir? Bu büyük dehanın kafatası neden tekrar yerine konmamıştı. İleride açılacak denen ancak hiçbir zaman açılmayan antropoloji müzesine gitmediğine göre nereye gitmişti? İşte ilk kez bu kitapta şunu soruyoruz; Mimar Sinan'ın kafatası bir mason locasına götürülmüş ve halen de orada tutuluyor olabilir mi? İşte biz bu soruyu soruyoruz? Ve Soruyu sorarken cevaba ilişkin ipuçları veriyoruz.

Ne tür ipuçları?
Tapınak şövalyelerinden masonluğa uzanan gizemli örgütlerde yaygın bir kafatası inancı var. Mesela Tapınak Şövalyeleri'nde kafatası ritüeli var. Baphomet denen bir Kafatasına tapıyorlar. Masonlukta da yine kafatası inancı var. Mesela bir mason adayı masonluğa kabul edilmeden önce bir odaya kapatılıyor. Tefekkür Hücresi denen bir yer burası. Bu odada bir kafatası bulunuyor. Mason adayı kafatasıyla baş başa bırakılıyor. Ve bu gerçek bir insan kafatası oluyor. Mesela geçtiğimiz yıl ABD'de bir dava açıldı. Davayı açan ünlü Kızılderili şefi Geronimo'nun torunlarından Harlyn Geronimo. Dava nedeni çok daha ilginçti. Torun Geronimo, açtığı davada Amerika'da kurulu Kafatası ve Kemik tarikatını dedesinin, kafatasını çalmakla suçluyordu. Suçladığı isim de Bush'un dedesi Prescott Bush. Yani bu tür gizemli, ezoterik örgütlerde yaygın şekilde böyle bir ritüel var. Bizdeki masonlarda Mimar Sinan'a özel bir önem veriyorlar. Mimar Sinan isimli locaları var, Mimar Sinan isimli dergileri var. Yine Mimar Sinan isimli yayınevleri var. Yani Mimar Sinan'ı çok seviyorlar! İşte bu noktada biz de soruyoruz. Nerede bu kafatası. Mason Locası'ndaki karanlık odada olabilir mi!

Masonlar Encümen-i Daniş'le gurur duyuyor
Kitaptaki önemli bölümlerden biri de Ergenekon ile birlikte gündeme gelen bazı örgütlenmeler. Kimilerine göre adı İhtiyarlar Heyeti, kimine göre Encümen-i Daniş, kimine göre Konsey?
Ben kitapta kendi yorumumdan çok tarihi belgelerin ortaya koyduğu gerçekleri sıralıyorum. Encümen-i Daniş'te bunlardan biri. Encümen-i Daniş'i ilk kuran Mustafa Reşit Paşa'dır. Osmanlı'nın çöküşünü getiren adamdır. Ve masonların kendi kaynaklarına göre bir rivayete göre İstanbul'da, bir rivayete göre Londra'da tekris olmuş bir masondur. 1851 yılında kuruluyor Encümen-i Daniş. Ve ilk temelleri, bu Reşit Paşa'nın balta limanı'ndaki yalısında yaptığı gizli toplantılarda atılıyor. Ve bu yalıdaki gizli toplantılara katılanların tamamı mason. Ve İngiliz etkisi altında hepsi. Londra'daki büyük mahfile bağlılar. Zaten Mustafa Reşit Paşa'yı hep İngilizler desteklemiştir.

Bir de masonlar gurur duyuyorlar Encümen-i Daniş'le. Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası kendi resmi sitesi; "unutulmaya yüz tutmuş en önemli masonik çalışma örneklerinden" biri olarak veriyor Encümen-i Daniş'i. Yani masonik bir örgütlenme olduğunda şüphe yok. Kavramsal olarak da öyle. Mesela aynı masonluktaki gibi, Encümen-i Danişte'de Dahili'ler var, Harici'ler var. Kitap için yaptığım araştırma da çok ilginç şeyler çıktı karşıma. Mesela 1851 yılında kuruluyorlar ama sadece 12 yıl resmi olarak çalışıyorlar. 12 yıl sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluyorlar. Hiçbir bilgi yok haklarında. Ne faaliyette olduğuna dair ne de kapatıldığına dair en ufak bir belge yok. Bir buçuk asır boyunca tamamen dışarıya kapanıyorlar. Yani gizli bir çalışma yöntemi içine giriyorlar. Biliyorsunuz şimdi bütün Türkiye bu esrarengiz oluşumu tartışıyor. Çok ilginçtir bu bir buçuk asır boyunca yapısında hiçbir değişiklik olmuyor. O zaman da 40 üyeli. Bugün de. O zaman da 15 günde bir toplanıyorlar, bugünde. O zamanda bütün üyelerin toplantılara katılmaları mecburi, bugün de. O zaman da şeffaflık yok, şimdi de.

Kitabınızda 28 Şubat'ın Encümen-i Daniş'te planlandığını söylüyorsunuz?
Sadece şunu söyleyeyim, 28 şubat kararları denen kararların ilk alındığı yer encümen-i Daniş'tir. Bunu bir rapor olarak hazırlıyorlar. İşte İmam Hatiplerin önünün kesilmesi, Tevhid-i tedrisatın geri getirilmesi, Kur'an kurslarının sayısının azaltılması, kesintisiz eğitim hepsi bu raporda var. Encümen-i Daniş'in bu raporu 2 yıl sonra karşımıza 28 şubat olarak çıkıyor. Yani o raporda ne yazıyorsa 28 şubat süreci patlayınca onlar oluyor. Bu noktada yine kitapta ilginç bir soruyu daha soruyoruz, yani cevabı kendi içinde olan sorular bunlar. Mesela bu Encümen-i Daniş'te hiç kadın üye yok. Yani 150 yıllık bir oluşum ama hiç kadın üyeleri olmuyor. Oysa biliyorsunuz modernite yanlısı bunlar. 28 şubat'ta gördük, en kızdıkları şey Haremlik-Selamlık uygulaması. kadınlarla erkeklerin ayrı ayrı oturtulması. Çok çağdaşlar ya karışık olsun istiyorlar. Ama ne hikmetse 150 yıllık bir oluşumda aralarına bir tane bile kadın üye almıyorlar. İlginç değil mi? İşte tam buraya gelince bir soru daha soruyoruz; Hiram Usta'dan bu yana gelen masonik gelenekte kadınlar mason olamıyor. Biz de diyoruz ki; Encümen-i Daniş'te bugüne kadar hiç kadın üye olmaması bu kadim inanışın bir yansıması olabilir mi?

Kitap sadece masonik sembollerle ön plana çıksa da gerçekten ilginç bölümler var?
Evet. Mesela "bir masonu nasıl tanırsınız", "masonik sözlük" gibi bölümler var. Sonra "bugüne kadar görev yapmış 33. Derece üstadı azamların resimleri"nin yer aldığı bir bölüm var. Yine masonların kendi aralarında kullandığı şifreli masonik alfabe var. Oralarında okurun ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Peki nasıl gidiyor satışlar? Bütün kitapçılara dağıtımı yapıldı mı?
Beklemediğimiz belki de hak etmediğimiz bir ilgi gördü. İnanın, Hollanda'dan, Almanya'dan, Avusturya'dan hatta Polonya'dan arayıp kitabı isteyenler var. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Kitabın hemen her ilde kitapçılara ve bazı önemli alışveriş merkezlerine dağıtımı yapıldı. Ama buna rağmen arayıp biz kitabı bulamıyoruz diye telefonlarda yoğun bir şekilde geliyor. Kitabı bulamayanlar için; Dul Kadının Oğulları-Mustafa Yılmaz adında bir sitesi var kitabın. Kitapçılarda bulamayanlar bu site üzerinden telefon ya da mail yoluyla iletişim kurup bizden isteyebilirler.