Mustafa Sibai'den .. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Mustafa Sibai'den ..

Ahter

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
5,252
Puanları
0
Üstad Mustafa Sibai rahimehullah tan iki önemli kitab tavsiye ediyoruz..Kütbhanesinde olmayan varsa edinsin inş..

1-
1-ORYANTALİZM VE ORYANTALİSTLER


-


2-


İslam Hukuku’nda Sünnetin Yeri
İslam Hukukunda Sünnetin Yeri” ismiyle tercüme edilen bu eser, 1949 yılında Ezher Üniversitesi’nde “Fıkıh Usulü ve İslâm Hukuku Tarihi” bölümlerinde takdim edilen doktora tezidir. Eserin orijinal adı ise “es-Sünne ve Mekânetuha fi’t-Teşrîi’l-İslamî”dir. Işık Akademi Yayınları tarafından yayımlanan kitabı, Türkçe’ye Halil Kendir kazandırmıştır.
Eserin müellifi Prof. Dr. Mustafa Sıbâî, bu çalışmasını başta kitap olarak bastırmayı düşünmemiş ancak Mahmud Ebû Reyye’nin, sünnet ve sünnetin nakli hakkında ilmi olmayan, çarpıtılmış görüşlerle dolu “Muhammedî Sünnet’in Aydınlatılması” adlı kitabının ortaya çıkmasından ve kendisinin dostlarının, çalışmasını kitaplaştırması doğrultusundaki tavsiyelerinden sonra, bu doktora çalışmasını genişleterek kitaplaştırmıştır.
Eserde, sünnetin önemi, sünnetin teşri’de (İslam Hukukunda) delil olmasının yanında, dünden bugüne bir kısım zümrelerin sünnet, sahabe-i kiram, tâbiîn-i izâm ve dolayısıyla İslam etrafında oluşturmaya çalıştıkları şüphe ve vehimlere de cevaplar verilmiş ve bu zümrelerin asıl niyetinin sünnet ve sahabe üzerinden İslam’ı tahrip etme olduğu ortaya konmuştur.
 
Üst