Mustafa İslamoğlu: Gülen'le görüştükten sonra başımıza gelmeyen kalmadı

Havas

Kısıtlı Erişim
ismail ağa cemaat liderine ayette iniyor.saydıklarını hiç biri vahiy aldığınıda söylemiyor..
tabii olduğunuz kitabda kadının avret yerinde allah gördüğünü yazıyor.arşa yukseldiğini söyluyor.kendine ayetler indiriyor.
siz şimdi bunlara amennamı diyorsunuz?
yazık!

kilicarslan

Kıdemli Üye
Muhterem kardeşim, rica etsem şu iki soruya cevap verir misin?

1- Hangi mezhebin mukallidisin? (Mezhebin nedir?)

2- Senin mezhebinde hayız ve nifaz hallerinde oruç tutulur mu? Hükmü nedir?

Fi emanillah.

bir kac defa arz ettigim gibi gerek fikhi gerek methodi manada Hanefi.

levent48

Kıdemli Üye
senin dünyadan haberin yok..rabbanici siteye bakarsan öyle sonuç alırsın..
Hindistan'daki ilk sömürge yönetimini İngiliz'ler 1612 yılında bir ticaret merkezi kurarak başlatmıştır. 1600 yılında Kraliçe I. Elizabeth bir Londra ticaret şirketine, İngiltere ile Hindistan arasındaki ticaret ilişkileri tekelini vermişti.

aynen öyle yapıyoruz..sen hiç şirk küfürle mucadel eden bir tane tasavvufcu gördünmü?
sadece yaptıkları aklamak .akıl oyunlarıyla aklamak!

beyazıt bestaminin ,ibni arabinin daha nicelerinin küfürlerini soruyorlar şeyhimize verdikleri kliişe cevaba bakın;
efendim bunlar ermiş,mana alaminde kendi nurlarının parıltısı gözlerini kamaştırdığı için kufrü şirki göremiyorlar böyle tevhid dışı söylemlerde bulunuyorlar."

aman ne açıklama?diyemiyorki bunu söylemek küfürdür diye..

şuan islam dünyası çok büyük değişimde .sapkın temelli tasavvuf islamı kaldıramıyor.ya kendini değiştirecek yada şirk çöpluğune atılacak..

Ticaret başka... Topla tüfekle işgal başkadır...Tarihi şahsiyetler hakkında yanılmaya devam ediyorsun...Benim için sorun yok...Sen yazarsın ben de yazarım okuyan kendi bilir...Fikrini değiştirmek gibi bir niyetim yok....Katılmadığım hususların antitezini yazarım...

İkinci olarak...Evet İslam bir sıçrama yapmaya muhtaç...Son 120 yılda zuhur eden neo-akımların fikir babaları ve onların reçeteleri çare değildir...Samimi olanlar İslam coğrafyasının geri kalmışlığını "Akıl ve Bilimsellikten" uzakta olmaya bağlamış klasik İslam alimlerini,mezheplerini,külliyatını dışlamış hızını alamayarak ayetlerin bir kısmını tatil...Tatil edemediklerini akılla tevil yoluna gitmiştir...Samimi olmayanları bizzat İngilizlere çalışmıştır...

Bununla hızını alamayan bu zevat Hz. Peygamberin en sahih hadislerini dahi reddetmeye tevessül etmiştir...Meydanı boş bulmaları ve İslamın fetret yaşamasının avantajını kullanarak hiç bir dayanağı olmaksızın kendilerine mahsus içtihat yolunu seçmişlerdir...

Afgani-Abduh,Reşit Rıza,Gulam Ahmet,Kadıyani gibiler tabiri caizse "mezar soyarken" günümüz takipçileri takiyye ve kitman yaparak üstadlarına rahmet okuturcasına bir de kabirdeki mevtaya "kazık çakmaya" cüret etmiştir...

Şimdi...İslam ayağa kalkacaksa bu diriliş yaşantısında Hz. peygamber efendimizin SAV ve ashabının RA yaşadığı şeriate sımsıkı ittiba eden ahlaki değerleri zirve yapmış gerektiğinde şehadet şerbetini gözünü kırpmadan içmeye can atacak bir o kadar da kültürlü,eğitimli,konusunda uzman müslümanlar eliyle olacaktır...

Bu özelliklerde insan yetiştirebilen yegane kurumlar hoşunuza gitmese de tasavvuf kurumlarıdır...Bu tarihte de böyle idi şimdi de böyle...İnanmayanlar Türkiye'yi ve diğer islam coğrafyasını ayağa kaldırıp ümmeti heyecanlandıran liderlerin hangi ocaklardan yetiştiğine bakmalıdır...

ABD'ye ve Rusya'ya Afganistan'da kök söktüren Taliban İmam-ı Rabbani'ye ittiba eden "Diyobend" kolundandır...

Rus'a kök söktüren çeçen direnişçileri şeyh Şamilden Şamil Basayev'e kadar Nakşidir ...Ne zaman selefiler işi sulandırdı Rus Kafkasya'da emeline nail oldu....

Bir kısmı ayrılarak silahlı mücadele kolu olan "islami Cihadı" kuran diğer kısmı siyasi olarak mücadele yolunu seçen Tunus'tan Suriye'ye kadar etki alanına sahip İhvan hareketi "şazeli" tarikatına ittiba eder...

Tarihteki fetihleri yapan zevat ve bunların tasavvuf ilişkilerini yazmaya gerek yok...Güncel olan kafi...

Kısaca Tasavvufu kabul etmeyen kesimler bu hakikatları bilerek veya bilmeyerek gözden saklayıp ümmetin kendi ideallerinde tevhid etmesini hayal ediyor...Boş hayal...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bu ümmetin ayaga kalkmasi kardesligi insaa ederek baslar. Birbirimizi düsman gibi görmek yerine oturup konusarak olur. Gel görkü oturup konusacak edep, uslubdan epey uzakiz. Bu halde oturup konussak birbirimizin bogazina sarilacak haldeyiz ne yazikki.

hirahos

Kıdemli Üye
Hayizi yanlis kisiye soruyor sun farkindasin degil mi. :)
Biraz özel olacak aslinda ama sen merakta kalma diye, baylar icin söz konusu durumda zaten, gereken hemen yapilir.

:)

Hayızlının hükmü erkeğe sorulmaz diyosun yani...

Gerisi: Anlaşılmadı?

Orucu (savm'ı) sordum: Hanefide hayız ve nifaslı oruç tutabilir mi? Hükmü nedir?

kilicarslan

Kıdemli Üye
:)

Hayızlının hükmü erkeğe sorulmaz diyosun yani...

Gerisi: Anlaşılmadı?

Orucu (savm'ı) sordum: Hanefide hayız ve nifaslı oruç tutabilir mi? Hükmü nedir?
Benim bildigim tutulmaz, farkli görüste olan varmi bilmiyorum. Evet, islamoglu böyle bir seye cevaz veriyor, kendine görede delili var. http://www.mustafaislamoglu.com/HD472_adetlinin-orucu.html

Erkeklerde durum zaten basit, gusledersin olay biter, bayanlarda durum bir kac gün devam ediyor.
Yanilmiyorsam afganistan tarafinda hayizli bayanlar tutuyorlar.

Havas

Kısıtlı Erişim

Ticaret başka... Topla tüfekle işgal başkadır...Tarihi şahsiyetler hakkında yanılmaya devam ediyorsun...Benim için sorun yok...Sen yazarsın ben de yazarım okuyan kendi bilir...Fikrini değiştirmek gibi bir niyetim yok....Katılmadığım hususların antitezini yazarım...

İkinci olarak...Evet İslam bir sıçrama yapmaya muhtaç...Son 120 yılda zuhur eden neo-akımların fikir babaları ve onların reçeteleri çare değildir...Samimi olanlar İslam coğrafyasının geri kalmışlığını "Akıl ve Bilimsellikten" uzakta olmaya bağlamış klasik İslam alimlerini,mezheplerini,külliyatını dışlamış hızını alamayarak ayetlerin bir kısmını tatil...Tatil edemediklerini akılla tevil yoluna gitmiştir...Samimi olmayanları bizzat İngilizlere çalışmıştır...

Bununla hızını alamayan bu zevat Hz. Peygamberin en sahih hadislerini dahi reddetmeye tevessül etmiştir...Meydanı boş bulmaları ve İslamın fetret yaşamasının avantajını kullanarak hiç bir dayanağı olmaksızın kendilerine mahsus içtihat yolunu seçmişlerdir...

Afgani-Abduh,Reşit Rıza,Gulam Ahmet,Kadıyani gibiler tabiri caizse "mezar soyarken" günümüz takipçileri takiyye ve kitman yaparak üstadlarına rahmet okuturcasına bir de kabirdeki mevtaya "kazık çakmaya" cüret etmiştir...

Şimdi...İslam ayağa kalkacaksa bu diriliş yaşantısında Hz. peygamber efendimizin SAV ve ashabının RA yaşadığı şeriate sımsıkı ittiba eden ahlaki değerleri zirve yapmış gerektiğinde şehadet şerbetini gözünü kırpmadan içmeye can atacak bir o kadar da kültürlü,eğitimli,konusunda uzman müslümanlar eliyle olacaktır...

Bu özelliklerde insan yetiştirebilen yegane kurumlar hoşunuza gitmese de tasavvuf kurumlarıdır...Bu tarihte de böyle idi şimdi de böyle...İnanmayanlar Türkiye'yi ve diğer islam coğrafyasını ayağa kaldırıp ümmeti heyecanlandıran liderlerin hangi ocaklardan yetiştiğine bakmalıdır...

ABD'ye ve Rusya'ya Afganistan'da kök söktüren Taliban İmam-ı Rabbani'ye ittiba eden "Diyobend" kolundandır...

Rus'a kök söktüren çeçen direnişçileri şeyh Şamilden Şamil Basayev'e kadar Nakşidir ...Ne zaman selefiler işi sulandırdı Rus Kafkasya'da emeline nail oldu....

Bir kısmı ayrılarak silahlı mücadele kolu olan "islami Cihadı" kuran diğer kısmı siyasi olarak mücadele yolunu seçen Tunus'tan Suriye'ye kadar etki alanına sahip İhvan hareketi "şazeli" tarikatına ittiba eder...

Tarihteki fetihleri yapan zevat ve bunların tasavvuf ilişkilerini yazmaya gerek yok...Güncel olan kafi...

Kısaca Tasavvufu kabul etmeyen kesimler bu hakikatları bilerek veya bilmeyerek gözden saklayıp ümmetin kendi ideallerinde tevhid etmesini hayal ediyor...Boş hayal...

eserleri ortada .buraya bunların binde birini yazıyorum.okurkende düşünüyorum,bir tek benim taifemi bunları görüyor,diğerleri bu sapkın inançları görmüyormu?görmedimi?
Bu inançlar nasıl islam ile bağdaştırılıyor?

hiç bir şey anlamış değilim.....uymuyor olmuyor..amma uyduran uydurmuş.mevki sahibi olmuş makyaj cılalı yüzüyle nur dağıtıyor...

kimsenin hakikati gizlediği yok.sahabenin hayatı peygamberin hayatı ortada tarihde önümüzde..zerre kadar ehli tasavufu çağrıştırsa?

kabirdeki mevatının yazdığı ortada..eğer ona aitse bu fikriyyat aynı kazığı bende çakarım..

afgani ,abduh,raşit rıza rahimehullah islamın düştüğü tasavvuf pisliğinden sıyırmak en azından müslümana bir mücadele ruhunu aşılamak için böyle yapılanmaya girdiler.

senin tasavvufcu mısırda ne yapıyordu acaba?

şeyhinin atının üzerinden geçmesini istiyor günahlardan temizleneceğini düşünüyordu..

onların başlattığı bu haraket dalga dalga yayılıyor .bir yerden patlıycak!

öyle görünüyor..

Havas

Kısıtlı Erişim
tasavvufcu savaşmaz..ancak sahiblenir...tarihde olduğu gibi......

tasavvufcu ilmi hor görür .cehildir.tarihe mal olmuş ilim ehlini kendine palazlar öne çıkar. tarihde olduğu gibi...

bak bir örnek;

büyük alim mustafa islamoğlu ne demiş;

son 3 yılımda mahmut efendiyi tanımamasam helak olmuştum!.:D.gibi..

imamı azam gibi alimi şeyban gibi çobana bağladınızya daha ne denir.?

hirahos

Kıdemli Üye
Benim bildigim tutulmaz, farkli görüste olan varmi bilmiyorum. Evet, islamoglu böyle bir seye cevaz veriyor, kendine görede delili var. http://www.mustafaislamoglu.com/HD472_adetlinin-orucu.html

Erkeklerde durum zaten basit, gusledersin olay biter, bayanlarda durum bir kac gün devam ediyor.
Yanilmiyorsam afganistan tarafinda hayizli bayanlar tutuyorlar.

Efendi kardeşim, kırılmaca darılmaca yok:

Mezhebimizin ilmihalini çok iyi bilmeliyiz.

Hanefide nasstır (yani Allah ve Rasulünün yasağıdır) : Hayızlı (adetli), nifazlı (lohusa) Müslüman kadın, bu haldeyken oruç tutamaz. Haramdır. Kesin. İcmayla haramdır. Farklı görüşü yok. Farklı görüşü, bid'attir. Haramlığını inkar küfürdür.

Nassın yoruma açığı, şüphelisi olmaz.

Hanefi olduğunuzu iftiharla ve memnuniyetle öğrendim. Hanefi fıkhına bakarsanız ihtilafsız haram olduğunu göreceksiniz zaten. Hatta diğer 3 hak mezhebde de ittifakla haramdır.

Bu durumda hayızlı ve nifazlı oruç tutabilir diyen de, öyleyken oruç tutan da haramı inkar etmiş, harama cevaz vermiş, haramı çiğnemiş olur. Niyetine göre.

İslamoğlu, "Kur'an'ı baştan aşağı taradım, böyle bir yasak görmedim" diyerek hayızlı ve nifazlıya oruca cevaz veriyor. Haramı tavsiye edip yasak çiğnetiyor.

İslam'da "Kur'an'a baktım yasak göremedim, devam" diye bir yöntem yoktur. Böyle diyen biri, sapmıştır. Böyle biri, mesela "Votka yasağını Kur'an'da bulamadım, serbest" demesi de gerekir. Aynı yöntem. Aynı iş. Böyle biri namaz kılamaz, yönteminden dolayı namazın nasıl kılınacağını Kur'an'da bulamaz. Böyle biri aslında hiç bir ibadeti yapamaz; kulluğunu asla yerine getiremez. Böyle biri aslında dinini kaybeder. İnanmayan bizzat deneyebilir. İslamoğlununki akla da mantığa da dine de insanlığa da ziyan...

Kitap ve Sünnete aykırı fetva verenleri, aykırı görüş sahiplerini gidip boğazlayalım demiyoruz. Görüşlerinden uzak durup salahlarına dua edelim. Kardeşiz diye yanlışlarına göz yummayalım. Sonra bize de ziyan dokunur.

Vesselam

Not:

Ömer Nasuhi ilmihalinde yazar:

122- Adet gören veya lohusa bulunan Müslüman kadınları hakkında bazı özel hükümler vardır.

Şöyle ki, böyle bir kadın namaz kılamaz, şükür secdesinde bile bulunamaz, oruç tutamaz, Kur'an-ı Kerim'den -bir ayet bile olsa- okuyamaz, dua ayetlerini dua maksadı ile okuması bundan müstesnadır. Kur'an-ı Kerim'e veya onun bir levhada veya parada yazılı tam veya tam olmayan bir ayetine el dokunduramaz. En sahih olan görüşe göre Kur'an'ın tercümesi hakkında da hüküm böyledir, onu da eline alamaz. Mescitlere giremez, Kabe-i Muazzama'yı tavaf edemez, kocası ile cinsel ilişkide bulunamaz ve kocası kendisinin göbeği altından diz kapakları altına kadar olan uzuvlarından örtüsüz olarak hatta şehvetsiz olsa bile- istifade edemez. Bütün bunlar haramdırlar.

Örtü bulunduğu taktirde ise, cinsel ilişkiden başka bir şekilde istifade edebilir.

kilicarslan

Kıdemli Üye

Hanefide nasstır (yani Allah ve Rasulünün yasağıdır) : Hayızlı (adetli), nifazlı (lohusa) Müslüman kadın, bu haldeyken oruç tutamaz. Haramdır. Kesin. İcmayla haramdır. Farklı görüşü yok. Farklı görüşü, bid'attir. Haramlığını inkar küfürdür.

aciklama icin tesekkür ederek, mezhebin nass olduguna karsi cikmak durumundayim.

Ictihad nass degil yorumdur. Nass zaten aciksa yoruma da gerek yoktur. Bu halde ancak NASS tabiri kullanilabilir, sebebide mezhebin NASS´a aynen uydugu icin, ama bu mezhebi nass kilmaz.

ALi Imran 7 de gecen muhkem ve mutesabbih ayetler diye ana kitaba ve cok manali ayetlere(nasslara) deginiliyor.

Benim bildgim bir hususta net sekilde ayet bir hüküm vermisse bu acik bir nasstir. Basörtüsü gibi misalen.

Kaptan

Mecra Yazarı

Hanefide nasstır (yani Allah ve Rasulünün yasağıdır)

[/COLOR]

hirahos acilen bir usul kitabı edinmen gerekiyor

Bu kadar abzürt bir iddiayı ilk kez duyuyorum. Yahu mezhep imamları dahi bunu iddia etmezler. Hanefi nass ise diğerleri de nass o halde. Ama hepsi farklı şeyler söyler. Devamında ise kendi kendibi yalanlıyorsun. Hanefi de nass'tır diyorsun sonra da "nassın yorumu açığı şüphelisi olmaz" diyorsun :) Tam bir çelişki.

Hay Allah'ım ya, nereden buluyorsunuz bunları.

hirahos

Kıdemli Üye
aciklama icin tesekkür ederek, mezhebin nass olduguna karsi cikmak durumundayim.

Ictihad nass degil yorumdur. Nass zaten aciksa yoruma da gerek yoktur. Bu halde ancak NASS tabiri kullanilabilir, sebebide mezhebin NASS´a aynen uydugu icin, ama bu mezhebi nass kilmaz.

ALi Imran 7 de gecen muhkem ve mutesabbih ayetler diye ana kitaba ve cok manali ayetlere(nasslara) deginiliyor.

Benim bildgim bir hususta net sekilde ayet bir hüküm vermisse bu acik bir nasstir. Basörtüsü gibi misalen.

Cidden kafanız karışmış. Size kısa yoldan bir daha tekrar edeyim:

Eğer Hanefiyseniz, mezhebinizi bilin ve ona uyun.

Ki Hanefiyim dediniz.

Fi emanillah.

Sofuoglu

Ordinaryus
Hav(a)salası alamayacak olanlara!

Bir kimse bütün varlığını ifnâ etmedikçe Var’ı bilemez ve göremez.
Zira kendisinindir zannettiği vücud varlığı, Var’ı bulmaya mânidir.
Bu mevzu iman-ı kâmil olanların işidir.
İmanı suretâ, ilmi de zandan öteye geçmeyen kimse ancak cehaletini ortaya koyar.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’lerinde buyurur ki:

“Onlar hakikaten kendilerinin bir şey üzerinde bulunduklarını sanırlar. İyi bilin ki onlar yalancıdırlar.

Şeytan onları istilâ etmiş, onlara Allah’ı anmayı bile unutturmuştur. Onlar şeytan fırkasıdır. İyi bilin ki asıl kayba uğrayanlar şeytan taraftarı olanlardır.” (Mücadele: 18-19)

Enes -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre, Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz:

“Şüphesiz ki insanlardan Allah’a yakın olanlar vardır.” buyurmuştu.

Ashab-ı kiram:

Yâ Resulellah! Bunlar kimlerdir? diye sordu.

Buyurdular ki:

“Onlar Kuran ehli, Allah ehli ve Allah’ın has kullarıdır.” (Kütüb-ü sitte Muhtasarı Tercümesi. C.16 sh: 541)

Bunlar;

“Ben değilim ben,

Bir benliğim var benden içeri.”
diyenlerin işidir.

O ise henüz kendisini bilmiyor, Yaratan’ını tarife çalışıyor!!.
Nefis putunu eline almış, o put ile irşada kalkmış.
Yarın mahşerde bu nefis putu ile huzura çıkacak. O zaman kime taptığını görecek, görünce de ayılacak.

Zira Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif’lerinde şöyle buyururlar:

“İnsanlar uykudadırlar, öldükten sonra uyanırlar.” (K. Hafâ)

Bunlar o zaman uyanacaklar!
şimdi saydırsınlar saydırdıkları kadar bakalım....!!!!

Havas

Kısıtlı Erişim
Hav(a)salası alamayacak olanlara!

Bir kimse bütün varlığını ifnâ etmedikçe Var’ı bilemez ve göremez.
Zira kendisinindir zannettiği vücud varlığı, Var’ı bulmaya mânidir.
Bu mevzu iman-ı kâmil olanların işidir.
İmanı suretâ, ilmi de zandan öteye geçmeyen kimse ancak cehaletini ortaya koyar.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’lerinde buyurur ki:

“Onlar hakikaten kendilerinin bir şey üzerinde bulunduklarını sanırlar. İyi bilin ki onlar yalancıdırlar.

Şeytan onları istilâ etmiş, onlara Allah’ı anmayı bile unutturmuştur. Onlar şeytan fırkasıdır. İyi bilin ki asıl kayba uğrayanlar şeytan taraftarı olanlardır.” (Mücadele: 18-19)

Enes -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre, Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz:

“Şüphesiz ki insanlardan Allah’a yakın olanlar vardır.” buyurmuştu.

Ashab-ı kiram:

Yâ Resulellah! Bunlar kimlerdir? diye sordu.

Buyurdular ki:

“Onlar Kuran ehli, Allah ehli ve Allah’ın has kullarıdır.” (Kütüb-ü sitte Muhtasarı Tercümesi. C.16 sh: 541)

Bunlar;

“Ben değilim ben,

Bir benliğim var benden içeri.”
diyenlerin işidir.

O ise henüz kendisini bilmiyor, Yaratan’ını tarife çalışıyor!!.
Nefis putunu eline almış, o put ile irşada kalkmış.
Yarın mahşerde bu nefis putu ile huzura çıkacak. O zaman kime taptığını görecek, görünce de ayılacak.

Zira Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif’lerinde şöyle buyururlar:

“İnsanlar uykudadırlar, öldükten sonra uyanırlar.” (K. Hafâ)

Bunlar o zaman uyanacaklar!
şimdi saydırsınlar saydırdıkları kadar bakalım....!!!!

tevriyye sanatı yapmana gerek yokki?.neyse sıkıntın ortaya koy..:)

kilicarslan

Kıdemli Üye

Ki Hanefiyim dediniz.

Fi emanillah.

Belki mezhebe uymayi kast ettin kardes ama, ifade ettigin sey bam baska bir seydi.
"Mezheb nasstir" diye genelleme olmaz, cünkü ayni konuda birbirine zit görüste olan mezhebler mevcut. Mezhep nass dersek bu kez nass celiskiye düsmüstür manasi cikarki, bu mümkün bir durum degil.

Vesselam.

hirahos

Kıdemli Üye

Ki Hanefiyim dediniz.

Fi emanillah.
@kilicarslan

Foruma ara vereceğinizi yazmışsınız. Gelinceye kadar ve geldikten sonra üzerinde düşünmeniz için size bir sual:

- Şu forumun üçte ikisi'nden fazlası Hanefi mezhebine bağlıdır. Bu fikirlerinizle sizin Hanefi olduğunuza forumdan kaç kişi şahidlik ederdi?

Fi emanillah.