Mustafa Demirci İle Unutulmaz Bir Röportaj

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
D.Ç:Adınız nedir?

M.D:Adım Mustafa Demirci.

D.Ç:Kaç yaşındasınız ve nerede oturuyorsunuz?

M.D:1970 doğumluyum.Yani 36 yaşındayım.Bayrampaşa'da oturuyorum.Buraya da yeni taşındım.

D.Ç:Evli misiniz ve çocuğunuz var mı?

M.D:Evet,evliyim.Ali Ramazan ve Burak adında iki tane oğlum var.

D.Ç:Ne zamandan beri İstanbul'da yaşıyorsunuz?

M.D:1988 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum.

D.Ç:Mesleğiniz nedir ve neden bu mesleği seçtiniz?

M.D:İlahiyatçıyım.Marmara Üniversitesi'nde doktora çalışmam sürüyor.Aynı zamanda tasavvuf sanatçısıyım.Ve bildiğin gibi yazarım.Neden ilahiyatçı olduğuma gelince sınavda başarılı oldum ve tercihim arasındaydı.Nasip oldu ve şu anda bu işi yapmaktayım.

D.Ç:İşinizi seviyor musunuz?

M.D:Tabi ki.Zaten bir işi severek yapmadığınız zaman o işte başarılı olamazsınız.İsteyerek seçtim bu mesleği ve çok mutluyum.

D.Ç:Hangi lise ve üniversiteden mezunsunuz?

M.D:Yahyalı İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldum.Üniversite ise Marmara Üniversitesi

D.Ç:Bizim okulumuzu yani "Halide Edip Adıvar Lisesi'ni biliyor musunuz?

M.D:Benim okulum da Üsküdar'da olduğu için yabancı değilim o bölgeye.Sizin okulunuzu da biliyorum.Fıstıkağacı'nda sanırım.

D.Ç:Yabancı dil biliyor musunuz?

M.D:İngilizce ve biraz da Arapça biliyorum.Sami Yusuf'tan dolayı da İngilizce çalıştım ve İngilizcemi geliştirmeye gayret ediyorum.

D.Ç:Sizce yalnızca İngilizce bilmek yeterli mi?

M.D:Kesinlikle değil.Öncelikle İngilizce evrensel bir dil olması itibariyle oldukça önemli;ama yalnızca İngilizce de yeterli değil.Yabancı dil bilmek biraz da mesleğinizle ilgili.Mesela benim mesleğim için İngilizce çok önemli.

D.Ç:Türkiye'deki eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz?

M.D:Ülkemizde eğitim konusunda gerçekten ciddi sorunlar var.Örneğin;Türkiye çok kalabalık bir ülke.Bu durum sınıf mevcutlarına da yansıyor.Olumsuz bir durum bu.Diğer bir sorun da bizim eğitim sistemimizde eşitsizlik var.Bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum.

D.Ç:Öğrenciyken en çok sevdiğiniz ders hangisiydi?

M.D:Edebiyatı çok severdim ve hala da çok seviyorum.Yazmak ve okumak benim için vazgeçilmez iki şey olmuştur hep.

D.Ç:Şu an olduğu gibi öğrenciyken de çok başarılı mıydınız?

M.D:Elhamdülillah öğrencilik yıllarım da başarıyla doluydu.Karnelerim oldukça iyiydi.

D.Ç:Küçükken ne olmak isterdiniz?

M.D:Şimdi olduğu gibi küçükken de İslam'ı çok severdim.Ve İslam ile bağlantılı bir mesleğe sahip olmak istemişimdir hep ve Allah da nasip etti.

D.Ç:Şu ana kadar kaç tane albüm çıkardınız?

M.D:Yaklaşık 17 adet albümüm var.Elhamdülillah dinleyenler tarafından da beğenildi.Bundan dolayı çok mutluyum.

D.Ç:Son albümünüz "İnleyen Bir Nayım" hakkında bilgi verir misiniz?

M.D:İnleyen Bir Nayım son projem.Allah ve peygamber aşkını işliyor.Şiirler M.Fethullah Gülen Hocaefendi'ye ait.Bu albümü yaklaşık 1 yılda hazırladık.Şu ana kadar aldığımız yorumlar oldukça olumlu.

D.Ç:Konserleriniz genelde ne zaman ve nerde oluyor?

M.D:Belli bir program yok.Baharda ve üç aylar döneminde daha sık oluyor.Geneli yurtiçi olmak üzere zaman zaman da yurtdışına gidiyoruz.

D.Ç:Mehmet Emin Ay ile birçok çalışmaya imza attınız.Biraz Mehmet Emin Ay'dan bahseder misiniz?

M.D:Mehmet Emin Ay,Vanlı bir meslaktaşım.Bursa'da ikamet ediyor.İlahiyat profesörü olan Mehmet Emin abimiz ile birçok kez beraber çalıştık.Örneğin;"Aşk-ı Mevla" ve "Muhammed Aşıkları" çok fazla beğenilen iki albümümüz.Senin gibi birçok kişi seslerimizin çok benzediğini söylüyor.Fakat bize artık böyle gelmiyor.Mehmet Emin abi ile beraber çalıştığım için çok mutluyum.Allah izin verirse yakında bir albüm çıkaracağız.

D.Ç:Sami Yusuf hakkında konuşabiliriz.O'nun albümlerini Türkiye'ye siz getirdiniz.Size çok teşşekür ederiz.Peki buna nasıl karar verdiniz?
M.D:Estağifrullah.Öncelikle onlar bize teklif yaptı.Dinledik ve çok beğendik.Ardından teklifi kabul ettik.Albümleri getirmemiz bu şekilde oldu.

D.Ç:Sami Yusuf'u kendi pencerenizden anlatır mısınız?

M.D:Sami ile Ramazan ayında birçok kez biraraya geldik.Ayrıca Mısır'da yaklaşık bir hafta beraber kaldık.Son gelişinde de hanımı ile beraber geldi.Ve İstanbul'u gezdik.Sami ile oldukça samimiyiz.Harika bir insan.Oldukça kibar ve dürüst.Bildiğin gibi Sami müzisyen bir aileden geliyor ve babası da çok ünlü bir müzik adamı.Bana göre Sami mükemmel bir sanatçı.

D.Ç:Sizin Sami Yusuf parçanız hangisi?

M.D:İlk albümde Al-Muallim çok hoşuma gidiyor.Mükemmel bir parça bence.İkinci albümde ise Hasbi Rabbi ve Eid Song en çok sevdiğim parçalar.İkinci albüm hazırlanmadan önce Hasbi Rabbi bu albümde yoktu.Sami bunu bana fısıldadı.Ben de çok beğendim.Albüme koymasını söyledim.Sonra bir baktım albümde Hasbi Rabbi de var.Son albümdeki Try Not To Cry da çok hoşuma gidiyor.(gülüyor)

D.Ç:Size bir mektup versem Sami Yusuf'a iletebilir misiniz?

M.D:Tabi ki verebilirim.

D.Ç:Arkadaşlarım benden hep sormamı istiyorlar.Sami Yusuf konser için ne zaman İstanbul'a gelecek?

M.D:Henüz belli değil ama haziran ya da temmuz olabilir.

D.Ç:Sizin beğendiğiniz tasavvuf sanatçıları kimlerdir?

M.D:Ahmet Özhan ve Ender Doğan'ı beğenerek dinliyorum.

D.Ç:Sporla ilgileniyor musunuz? Eğer cevabınız "evet" ise hangi takımı tutuyorsunuz?

M.D:Spor ile çok içli dışlı değilim.İkinci plandan ilgileniyorum.Daha önceden Fenerbahçe'yi destekliyordum.Ama şimdi senin gibi Kayserispor'u tutuyorum.Nihattan dolayı da Real Socieadad'ın maçlarını takip ediyorum.

D.Ç:Çok yoğun bir insan olduğunuzu biliyorum ama boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz?

M.D: Dediğin gibi neredeyse hiç boş vaktim olmuyor.Ama ben meraklı bir insanım boş zamanınm olursa araştırma yapıyorum.Daha önce de belirttiğim gibi ben yazmayı çok seviyorum.Zamanım olursa ona gayret ediyorum.

D.Ç:Herhangi bir gününüzü anlatır mısınız?

M.D:Sabah erkenden kalkar iki saat ders çalışırım.Saat 10 civarında Beyza Müzik'e varırım.İşlerimi hallederim.Zaman zaman ziyarete gelen arkadaşlarımız olur.Onlarla ilgileniriz.Ardından iki ya da üç saatimi kütüphanede geçiririm.Eve varmam da 7 ya da 8'i buluyor.

D.Ç:Aynı zamanda siz yazarsınız.Bu güne kadar kaç tane kitap yazdınız? Ve hangi tür kitaplar okumaktan hoşlanıyorsunuz?

M.D:Bazı insanlar bunu bilmiyor ama;"Aşkın Hükümrarlığı" ve "Aşk Kağıda Yazılıca" adında iki tane kitabım var.İslami ve edebi kitaplar okumak çok hoşuma gidiyor.

D.Ç:Sizce Türkiyedeki en önemli iki problem nedir?

M.D:Eğitim ve ekonomi şu an en önemli iki sorun.Eğitim hakkındaki düşüncelerimi daha önce söylemiştim.Ekonomimizin bir an önce düzelmesi gerekiyor.Milyonlarca işsiz var ülkemizde.İşsizlik sorunu da gün geçtikçe artıyor.

D.Ç:Terörizm ülkemizde de çok önemli bir problem.Ama çoğu zaman da İslamla beraber anılıyor.Bu konuda ne düşünüyosunuz?

M.D:Terör tabi ki insani bir metod değil.İslamla anılması ise hiç hoş değil.Zaten bizim dinimiz terörü lanetler.Kur'an'da açıkça bu belirtiliyor.İslam kelimesinin anlamı da barış demektir.Nasıl düşünebilir İslam ile terör nasıl düşünülsün ki?

D.Ç: Danimarkada'da yaşanan karikatür olayları hakkında ne düşünüyorsunuz?

M.D:Kesinlikle kabul edilemez.Bir de basın özgürlüğü diyorlar.İnsanların kutsalına karışmak nasıl oluyor da basın özgürlüğü oluyor? Bence bu yapılanlar kasıtlı.Bizi test ediyorlar.Bu testin sonucunu da zaman gösterecek.

D.Ç:Cevabınızı biliyorum ama yinde de sormak istiyorum.Bizim için en iyi örnek kimdir?

M.D:Kuşkusuz Efendimiz(sav).Her yönüyle bizim örneğimiz.Çünkü O(sav) alemlere rahmet olarak gönderilmiş.Bizler de Güzeller Güzeli(sav)'nin yolundan gidersek gerçek mutluluğu yakalarız.

D.Ç:Gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirisniz?

M.D:Günümüz gençliği geçmişini bilmiyor.Bu önemli bir sorun.Sanki geçmişinden utanç duyuyor.Halbuki gurur duyması gerekir.Diğer bir tehlike ise gençler kitap okumuyor.Yeni nesil kitap okumadan yetişiyor.Bir de internet.İyi kullanılırsa çok iyi bir araç ama kötü kullanılması durumunda tehlikeli bir silah.

D.Ç:Röportaj için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Sizinle tanıştığıma çok memnun oldum.İnşallah tekrar görüşürüz.Sınavlarınızda başarılar...

Mustafa Demirci:Estağifirullah.Ben de çok memnun oldum.Ayrıca benim için de büyük bir eğlenceydi.

med-cezir

Profesör
teşekkürler güzel bir paylaşımdı

mustafa demirci hakkında bilmediğim çok şey varmış;)

A

ada

Guest
Ellerinize sağlık Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
kalemdar kardeş.
bu röportajın harika olmuş. :clap2:
...
M. Emin Ay'la tanışma imkanım oldu Bursa'da.
Mustafa Demirci ile de tanışmak isterdim.

M

M.T.

Guest
Evet cok güzeldii kalemdar ellerine saglik...(süperr ya)

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
eLiFNuR' Alıntı:
Kardeşim Ben sana en başından beri aslında röportajı yayınlama teklifini sunacaktım ama her seferinde unutuyordum :) Tevafuk...Sen,ben söylemeden yayınlamışsın...Teşekkürler...Ayrıca çok güzel sorular yöneltmişsin... ;) Ellerine sağlık...Mustafa abi sevdiğim tasavvuf sanatçısı ve yazarlarındandır..
Eywallah..

Ben teşekkür ederim okuduğunuz için...

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
1528b12ug.jpg

Mustafa abinin son albümünü dinlemenizi tavsiye ediyorum

Şiirler oldukça güzel...

Bir de Mustafa Demirci'nin eşsiz yorumu olunca

Doyumsuz bir albüm ortaya çıkmış...

Parçaların hepsi süper ama;

Benim Favorim "İnleyen Bir Nayım"

NAS

Üye
Güzel sorularınızla Mustafa Demirci ağabeyi biraz tanımış olduk... Paylaştığınız için teşekürler...

Selam ve dua ile;

M_i_r_a_y

Paylaşımcı
Mustafa Demirci buraya kermese gelmisti gectigimiz aylarda,orda gormustum kendilerini...Cok guzel bir roportaj olmus kardesim ellerine saglik...

M

Murat Sâki

Guest
çok güzel bir röportaj yapmışsınız tebrikler sayın; kalemdar..

ayrıca bizimle paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum....

S

SaLtan

Guest
eline sağlık zor olmuş ama başarmıssın:)bana sorduğun sorulardan daha profosyonelce bunlar.emeğine sağlık.ellerin dert görmesin