Müşriklerle Veli Kullar Bir Olur Mu?

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Her şeyin özünü bilen Hz. ALLAH(c.c) her kulunun özünü bilir.

Putlara tapan onlardan medet umanları, gönderdiği peygamberini ve getirdiği tevhid dinini kabul etmeyen müşriklerin kalbini bilmez mi?Gönderdiği dinini ve peygamberini kabul eden gece gündüz kalbi zikir ve cehri zikir ile yaşayan kullarını müşriklerle bir tutar mı?

Sizleri tefekküre davet ediyorum ve soruyorum.Hz. ALLAH'ın veli kullarına uyanları benzettiğiniz putlar ve o putlara
tapan müşrikler, Hz. ALLAH’ın veli kulları ve o veliye uyanlar gibi gece gündüz ibadet yapıyorlar mıydı? Resulullah (s.a.v) Efendimizin izinde gidiyorlar mıydı?

Son dine inanan ve o dini getiren Peygamber (s.a.v) Efendimize uyanları rabıtayı bahane ederek müşriklere benzetirken içinizde rahatsızlık hissetmiyor musunuz?

Hakk din ve son peygamber geldiği halde inanmayan ve peygamberi inkâr eden sapık kavme gelen ayeti kerimeleri kafanıza göre yorumlayarak
özü sözü ALLAH ve Resulu olan insanlara gelmiş gibi göstermekten utanmıyor musunuz? Bu inadınızdan ne zaman vaz geçeceksiniz.

Lâ ilâhe İllALLAH demeyi kabul etmeyen müşrikleri, sabah akşam Lâ ilâhe İllALLAH zikri ile ALLAH zikri ile yaşayan nefsini terk edip ruhunu kuvvetlendiren Hz. ALLAH’a âşık olanları bir gören zihniyete yazıklar olsun.

Nefsi vücudunda hakim Ruhu baygın kafasına uygun yazarların kitaplarını delil gösteren kişiye yazıklar olsun.

Sen ey şaşkın kişi tasavvufa gir nefsine düşman ol ruhunu dirilt ondan sonra gel konuş. Canlı cenazesin haberin yok kutsal kitabımızı da alet etmekten vazgeç. Her şeyden haberdar olan Hz. ALLAH (c.c) kendisine âşık kullarını peygamberine sadakatle bağlı kullarını müşrik olarak görür mü?

Ölü ruhunu dirilt ki ölmeyen ruhları gör. Ölü ruh ile yaşadığın için diri ruhları göremiyorsun. Hakiki Hakk yolcusu bir kişi şeytanı cini meleği tanır.
Çünkü nefsini vücudundan atmıştır vücudunda Ruhu hakimdir. İşte böyle yaşayanlara şeytan ve yandaşları düşmandır.
Kandırdığı kişileri bu veli kullara düşman yapar. Onları şeytan yolundaymış gibi gösterir. Şeyhleri put ona uyanları da müşrik gösterir.

Elinde de müşriklere gelen ayeti kerimeler, İslam’ı kabul etmeyen yahudilere ve hahamlara ve hahamlara uyanlara gelen ayeti kerimeler. Rabıtayı da bahane ederek kandırdığı alimleri de kullanarak Hakk âşıklarını saptırmaya çalışıyor.

Şeytana ve nefsine uyan kendini alim gören bu insanlar ve imamları iftira ettikleri bu güzel insanların hesabını vereceklerdir.

Mürşidi kâmil müridine ALLAH lâfzı çektirir. Yani zatından başka ilah olmayan ismi şerifi ile Hz. ALLAH’ı zikretmesini emreder.
Kendisine ALLAH lâfzı şerifini vird edinmesini, Peygamber (s.a.v) Efendimizin yolundan gitmesini öğreten bu güzel insana uyan müşrik, uyduğu da put olur mu?

Cahiliyet devrinde müşrikler böylemi yaşıyorlardı da bu mübarek insanları onlara benzetiyorsunuz.
Yaptığınız iftiraların cezasını muhakkak çekeceksiniz.

Kalpteniman.

Kaynak:http://kalpteniman2.weebly.com/muuml351riklerle-veli-kullar-bir-olur-mu.html

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Biz Hazret-i Allah’ın veli kullarını puta benzetecek kadar cahil değiliz.

Yahayy

Kıdemli Üye
Amma yara yapmışsın kendine.
Bu da iyi bir şey Allah bilir biz bilmeyiz, bir gün kalbinde bir ışık yanar da, Allah'a ortaksız iman edip, aracı ilahlardan arındırılmış bir şekilde iman etmenin lezzetini tadarsın.
O zaman bu haline çok güler, aslında ağlarsın senin gibi çok örnek var, sonradan gözleri açılıp Allah'ım ben yıllarca sana nasıl iftira atmışım böyle diye.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Müşriklerle bir veli (iman eden, Allah'a inanan, Allah'ın dostu, Allah da onun dostu) elbet asla aynı olamaz.

Çünkü, biri Allah'ın düşmanı ve hiçbir şekilde affetmeyeceği bir düşmanı,

Diğeri de sevdiği, saydığı, imanından ve amelinden razı olduğu biri...

Bunların aynı olması mümkün müdür..?

Lakin, bir müslüman, birine,

Benim şeyhim hatadan, kusurdan ve günahlardan münezzehtir ve masumdur şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim şefaat hakkı ve iznini Allah'tan almıştır, o bizlere şefaat edecektir şeklinde iman edip, şeyhe 100'de 100 cenneti havale etmişse,

Benim şeyhim, ölürken (ölüm anında), kabirde, kabirden mizana giderken ve mizanda bana himmet edecektir şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim olmasa, imanım, ibadetlerin, hayatım ve yaşamım tehlikededir kabulü anlamında, şeyhimi Allah ile kendime aracı kıldım, O'nun vasıtasıyla (ruhaniyet olarak, manen (burada öğretmenlik yok)) Allah'a ulaşıyorum, çünkü o Allah'ın yeryüzünde tecellisidir şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim, istediği zaman istediği yerde Allah'la konuşur, Allah'la görüşür oturur muhabbet eder ve dünyanın tasarrufu bağlamında O'ndan tasarruf alır şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim, kalpleri, zihinleri, özleri ve gönülleri okur ve o isterse her şeye vakıf olur şeklinde bir inanç gündemde ise,

Benim şeyhim aynı anda, birçok mekanda olur, Allahonu o güzel hasletlere donatmıştır şeklinde bir inanç gündemde ise,

Benim şeyhim direk Allah'la irtibat kurar ama Peygamber'ler Cebrail aracılığı ile irtibat kurarlar şeklinde bir inanç gündemde ise ki,

Ben bunları sayabildim ve benim toy dönemlerim de bunlarla, bunların içinde geçti, anlayışımız da buna havi di, ki, akrabalarınız falan vardır bu yapılanma içersinde kimisi gizler kimisi de aynıyla vaki olarak bunları konuşur ve şeyhe bu niyetle bağlandığını ifade eder,

İşin garip tarafı şeyhler de kendilerine bu inançlarla bağlandığını bilir...

Şimdi biz buna ne diyeceğiz...

İşte Tasavvuf rahimlerden dünyaya teşrif edeli hem bu bağlamda tenkit edilmiş ve bu haliyle de "şirk"le yan yana koyulmuştur, bayağı bizim bildiğimi eli ayağı düzgün alimler tarafından...

Hatta burarada da söylendi,

Bizim şeyhimizin ölmesiyle "velilik" de bitti diyor...

Doğru söylüyor ve de davasında o arkadaş haklı... O yapılanma böyle bir şey...

Sadece o değil aslında diğer tarikatlerde de şeyhlere böyle bakılır ama herkes bu arkadaş gibi kendini ele vermiyor...

VELİ'yi Kur'an'ın anladığı ve bizlere öğrettiği şekilde tanımlarsanız,

Ne sorun olur, ne kavga olur, ne de şirk falan gündeme gelir...

Allah'a iman ederiz.... Sadece ve sadece O'na kulluk ederiz... İşte bu bağlamda olanlar velilerdir...

Kendinizi yormayınız...

lafons7275

Kıdemli Üye
Müşriklerle bir veli (iman eden, Allah'a inanan, Allah'ın dostu, Allah da onun dostu) elbet asla aynı olamaz.

Önce ben de sizin gibi düşünüyorum lakin......

Evet bir yazının ortasında lakin, ama, fakat kondu mu, bu demektir ki devamını okumayın. Ben de öyle yaptım.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah'ın kelamının berraklığına bakar mısınız?

"Allah iman edenlerin velisidir..."

Yemin ediyorum şu anda cezbe haline geldim iyi mi...

Allah'ım!

Ne olur bütün iman edenlerden razı ol. Onlara rahmet eyle ve onları bağışla...

Allah'ım! Bizlere sadece Sana kullukta bulunmamızı ihsan eyle...

Amin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ha bir de rabıta var. Şeyhin yüzünü göz önüne getireceksin ve o yüzle Allah'a yakın olmaya çalışacaksın.

Yüzün anlamı nedir tasavvuf dilinde... Çünkü Allah varlığıyla o yüze tecelli etmiştir (bazıları buna iki kaşın arası da der ama önemli değil) işte sen de o yüzü geceleyin manen zihnine getirirken bir anlamda Allah'ın teceliyyetini de görmüş oluyorsun...

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Amma yara yapmışsın kendine.
Bu da iyi bir şey Allah bilir biz bilmeyiz, bir gün kalbinde bir ışık yanar da, Allah'a ortaksız iman edip, aracı ilahlardan arındırılmış bir şekilde iman etmenin lezzetini tadarsın.
O zaman bu haline çok güler, aslında ağlarsın senin gibi çok örnek var, sonradan gözleri açılıp Allah'ım ben yıllarca sana nasıl iftira atmışım böyle diye.

Biz Hazret-i Allah’ın veli kullarını puta benzetecek kadar cahil değiliz.

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com

Benim şeyhim hatadan, kusurdan ve günahlardan münezzehtir ve masumdur şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim şefaat hakkı ve iznini Allah'tan almıştır, o bizlere şefaat edecektir şeklinde iman edip, şeyhe 100'de 100 cenneti havale etmişse,

Benim şeyhim, ölürken (ölüm anında), kabirde, kabirden mizana giderken ve mizanda bana himmet edecektir şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim olmasa, imanım, ibadetlerin, hayatım ve yaşamım tehlikededir kabulü anlamında, şeyhimi Allah ile kendime aracı kıldım, O'nun vasıtasıyla (ruhaniyet olarak, manen (burada öğretmenlik yok)) Allah'a ulaşıyorum, çünkü o Allah'ın yeryüzünde tecellisidir şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim, istediği zaman istediği yerde Allah'la konuşur, Allah'la görüşür oturur muhabbet eder ve dünyanın tasarrufu bağlamında O'ndan tasarruf alır şeklinde iman ediyorsa,

Benim şeyhim, kalpleri, zihinleri, özleri ve gönülleri okur ve o isterse her şeye vakıf olur şeklinde bir inanç gündemde ise,

Benim şeyhim aynı anda, birçok mekanda olur, Allahonu o güzel hasletlere donatmıştır şeklinde bir inanç gündemde ise,

Benim şeyhim direk Allah'la irtibat kurar ama Peygamber'ler Cebrail aracılığı ile irtibat kurarlar şeklinde bir inanç gündemde ise ki,

Ben bunları sayabildim ve benim toy dönemlerim de bunlarla, bunların içinde geçti, anlayışımız da buna havi di, ki, akrabalarınız falan vardır bu yapılanma içersinde kimisi gizler kimisi de aynıyla vaki olarak bunları konuşur ve şeyhe bu niyetle bağlandığını ifade eder,

İşin garip tarafı şeyhler de kendilerine bu inançlarla bağlandığını bilir...

Şimdi biz buna ne diyeceğiz...

İşte Tasavvuf rahimlerden dünyaya teşrif edeli hem bu bağlamda tenkit edilmiş ve bu haliyle de "şirk"le yan yana koyulmuştur, bayağı bizim bildiğimi eli ayağı düzgün alimler tarafından...

Hatta burarada da söylendi,

Bizim şeyhimizin ölmesiyle "velilik" de bitti diyor...

Doğru söylüyor ve de davasında o arkadaş haklı... O yapılanma böyle bir şey...

Sadece o değil aslında diğer tarikatlerde de şeyhlere böyle bakılır ama herkes bu arkadaş gibi kendini ele vermiyor...

Ne sorun olur, ne kavga olur, ne de şirk falan gündeme gelir...

Allah'a iman ederiz.... Sadece ve sadece O'na kulluk ederiz... İşte bu bağlamda olanlar velilerdir...

Kendinizi yormayınız...

İşidçi vehhabi mezhepsiz imam.
Bu nasıl bir cümle?Açıkcası sen zaten Kurandaki ayetleride anlamamışsın.
ledün ilmini anlatıyor,tasavufu anlatıyor....sürekli yazıyor.Fakat hiçbirini bilmiyorsun ve yaşamadın ki ancak zandan öteye geçemezsin.Zahir ilimde bellidir.Fakat oda yok sende.Batini ilmin neresini anlayacaksın veya Allahın veli kullarını?

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Allah'ın kelamının berraklığına bakar mısınız?

"Allah iman edenlerin velisidir..."

Allah'ım!

Ne olur bütün iman edenlerden razı ol. Onlara rahmet eyle ve onları bağışla...

Allah'ım! Bizlere sadece Sana kullukta bulunmamızı ihsan eyle...

Amin...

İşidçi vehhabi mezhepsiz imam.

Bunlar sana uzaktır.Şeytan seni aldatıyor.

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Ha bir de rabıta var. Şeyhin yüzünü göz önüne getireceksin ve o yüzle Allah'a yakın olmaya çalışacaksın.

Yüzün anlamı nedir tasavvuf dilinde... Çünkü Allah varlığıyla o yüze tecelli etmiştir (bazıları buna iki kaşın arası da der ama önemli değil) işte sen de o yüzü geceleyin manen zihnine getirirken bir anlamda Allah'ın teceliyyetini de görmüş oluyorsun...

İşidçi vehhabi mezhepsi imam.Tasavvufa düşmanlığını anlıyoruz fakat neden bilmediğin konulara giriyorsun?Öğren öyle konuş.Tasavvufu bilip yaşamadan ne anlatıyorsun ne anlıyorsun?

RÂBITA
http://www.hakikat.com/nur/tsvf/tsvf11.html

Verda

Gales
Önce ben de sizin gibi düşünüyorum lakin......

Evet bir yazının ortasında lakin, ama, fakat kondu mu, bu demektir ki devamını okumayın. Ben de öyle yaptım.

Lafons asıl yazının devamını okumalısın varolan gerçekten fazla bir şey yazılmamış ama eksiği olabilir tabi, mevcut olan bu gerçeklere savunmanız kulak tıkayıp görmezden gelmek mi?

Verda

Gales

İşidçi vehhabi mezhepsi imam.Tasavvufa düşmanlığını anlıyoruz fakat neden bilmediğin konulara giriyorsun?Öğren öyle konuş.Tasavvufu bilip yaşamadan ne anlatıyorsun ne anlıyorsun?

RÂBITA
http://www.hakikat.com/nur/tsvf/tsvf11.html

Burada varolan kabul görmüş durumun dışında ne söylenmiş ki muhatabınızı kendinizce tahkir ediyorsunuz?

Kaptan

Mecra Yazarı
Aklima nedense fakiri'nin gecen bahsettigi keçi hikayesi geldi.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'da ifade edilen "veli" tanımlamasını alır, onu çarpıtıp, ters yüz edip tahrif ederseniz,

Hatasız ve günahsız olan,
Aracı kılınan,
Şefaat eden,
Rabıta edilen,
Allah'la konuşan, görüşen,
Allah'la direk irtibata geçen,
Kendisi tamamen kurtulmuş, bağlılarını da kurtaracaktır,

Şeklinde bir "veli" tanımlaması yaparsanız,

Eee, bizler de, öyle bir ayırımı yapmak zorunda kalalım müsade edin de...

Neden "veli" denince bu kulvara giriyorsunuz...

Peki siz nesiniz, Allah'ın velisi değil misiniz..?

Allah'ın düşmanı, Kur'an'ın düşmanı, Peygamber'in düşmanı mısınız..?

Netice:

İman edenlerin (Kur'an'ın ifade ettiği şekliyle) tamamı "veli"dir...

Allah'ın dostudur... Allah da onların dostudur...

Dolayısıyla,

Hiç bir müşrik "iman eden" (veli) gibi değildir...

Aslında böyle bir konu başlığı açmak dahi, iman edenlere saygısızlıktır ve açıkçası hakarettir de...

Allahü Teala "veli" sıfatına haiz bir hayat ve yaşamla ölüme hazırlanmayı bizlere ihsan eylesin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Biz kime "müşrik" demişiz ben bilmiyorum...

Amacımız da başkaymış... Allah Allah...

IŞİD derken, kim olursa olsun, bir toplum müslüman mı,
Onlara hayır dua etmem kadar ne doğal ve tabii olabilir...

Falanca bir tarikat topluluğu, fiilen bir mücadelenin içine girmiş, ne yapayım beddua mı edeyim, onlara da dua edeceğim...

Şu an IŞİD'in geldiği nokta, mücadele açısından, iyi bir yer değildir... Müslümanlarla da kavga eder hale geldi...

Burada gene duada bulunmam gerekecek:

"Allah'ım! Müslümanları bir ve beraber eyle... Onların kalplerine ülfet nasip eyle..."

Daha ne yapabilirim ki, - haşa - küfür mü edeyim, cidden küfür etsem memnun mu kalacaksınız..???

La havle...

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Kur'an'da ifade edilen "veli" tanımlamasını alır, onu çarpıtıp, ters yüz edip tahrif ederseniz,

Hatasız ve günahsız olan,
Aracı kılınan,
Şefaat eden,
Rabıta edilen,
Allah'la konuşan, görüşen,
Allah'la direk irtibata geçen,
Kendisi tamamen kurtulmuş, bağlılarını da kurtaracaktır,

Şeklinde bir "veli" tanımlaması yaparsanız,

Eee, bizler de, öyle bir ayırımı yapmak zorunda kalalım müsade edin de...

Neden "veli" denince bu kulvara giriyorsunuz...

Peki siz nesiniz, Allah'ın velisi değil misiniz..?

Allah'ın düşmanı, Kur'an'ın düşmanı, Peygamber'in düşmanı mısınız..?

Netice:

İman edenlerin (Kur'an'ın ifade ettiği şekliyle) tamamı "veli"dir...

Allah'ın dostudur... Allah da onların dostudur...

Dolayısıyla,

Hiç bir müşrik "iman eden" (veli) gibi değildir...

Aslında böyle bir konu başlığı açmak dahi, iman edenlere saygısızlıktır ve açıkçası hakarettir de...

Allahü Teala "veli" sıfatına haiz bir hayat ve yaşamla ölüme hazırlanmayı bizlere ihsan eylesin...

Evliyâullah'ın Dereceleri
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?152201-Evliyâullah-ın-Dereceleri&p=1534905#post1534905

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sâdıklarla beraber olun.” buyuruyor. (Tevbe: 119)
“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve O’na yaklaşmaya vesile arayın.” (Mâide: 35)
“Onlar sıdk makamında, kuvvet ve kudret sahibi hükümdarın huzurundadırlar.” (Kamer: 55)
“Yarattıklarımızdan öyle bir topluluk da vardır ki, onlar Hakk’a iletirler ve Hakk ile hüküm verirler.” (A’raf: 181)

“Ümmetimden bir tâife, kıyamet gününe kadar Hakk için muzaffer bir şekilde mücadeleye devam edecektir.” (Müslim)
“Allah-u Teâlâ bu ümmete, her yüzyıl başında dinini yenileyecek bir müceddid gönderir.” (Ebu Dâvud)

Saîd bin Cübeyr -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimize evliyâullahın kimler olduğu sorulduğunda şöyle buyurmuştur:
“Onlar öyle kimselerdir ki görüldüklerinde Allah zikrolunur, onları gören Allah’ı hatırlar.” (Câmiüs-sağîr)

“Ey iman edenler! Siz kendi nefislerinizi ıslah etmeye bakın. Siz doğru yolda bulundukça yoldan sapanların size zararı olmaz.” (Mâide: 105)

“Vallahi ben, vefatımdan sonra Allah’a şirk koşmanızdan korkmuyorum, fakat nefislerinize uymanızdan korkuyorum.” (Buhârî. Tecrid-i sarîh: 661)

“Nefsini tertemiz yapıp arındıran felâh bulmuş kurtulmuştur.Onu kirletip örten kişi ise ziyana uğramıştır.” (Şems: 9-10)