Müslümanların Oy Vermesi Yasak

spesifik

آزادی قید و بند
Myanmar'da yaklaşık 50 yıllık askeri yönetime son veren 2010 yılındaki seçimin ardından..
Myanmar'da ülkenin kaderini belirleyecek genel seçim yapılıyor. Ülkede yaklaşık 30 milyon seçmen yerel saatle 08.00'den itibaren oy kullanıyor. 91 partinin yarışacağı seçimlerde 6 binden fazla aday bulunuyor.

Genel seçimin ilk sonuçlarının 10 Kasım'da açıklanması bekleniyor. Beş yıllığına seçilecek adaylar, 664'ü parlamentonun alt ve üst kanadı olmak üzere eyalet ve bölge meclislerindeki bin 100 sandalye için yarışacak.

Milletvekillerinin yüzde 75'ini halk belirleyecek, kalan yüzde 25'i ordu tarafından atanacak. Ülkede 300 seçim bölgesinde güvenlik nedeniyle sandık kurulamadı. Arakan eyaletinde de halk seçme ve seçilme hakkından faydalanamayacak.Seçimi yaklaşık 11 bin Myanmarlı ve yabancı gözlemci izliyor. Ülkede Müslümanların aday olmasına ve oy kullanmasına izin verilmemesi seçimlerin özgür bir ortamda yapılmayacağının göstergesi olarak kabul ediliyor. Başta Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi (NLD) olmak üzere çeşitli kesimler, iktidardaki Dayanışma ve Kalkınma Partisi'nin (USDP) oy hırsızlığı yapabileceğinden endişe ediyor. Seçim öncesi, ölmüş kişilerin kayda alındığının ortaya çıkması da seçmen veri tabanından kaynaklı hataların meydana gelebileceği kaygılarına neden oluyor.

Seçimin iki favorisi, ülkeyi bağımsızlığa götüren milliyetçi liderlerden Aung San'ın kızı, Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Çii'nin liderliğindeki NLD ve emekli bir General olan Devlet Başkanı Thein Sein'in kurucusu olduğu iktidardaki USDP.

Suu Çii, saat 09.00 sularında Yangon'daki Bahan seçim bölgesinde oy kullandı. Suu Çii'nin partisi NLD'den, Arakan Müslümanları konusundaki sessizliği ve diğer etnik halkların siyasi hak ve özgürlükleriyle ilgili duruşu nedeniyle oy patlaması beklenmiyor.

T Haber

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Turkiyede oy vermeyenler okurda bir ibret alır umarım.

Neticede sizi yönetecek kişiye oy veriyorsunuz.

İnsan buna nasıl kayıtsız kalabilir.

Selam ve dua ile...

ömerusta

Kıdemli Üye
Turkiyede oy vermeyenler okurda bir ibret alır umarım.

Neticede sizi yönetecek kişiye oy veriyorsunuz.

İnsan buna nasıl kayıtsız kalabilir.

Selam ve dua ile...

ya eba beni yönetecek bir parti bir aday yoksa arsız hırsız haksız lar varsa şu bundan daha namusludur mu oynuyacağım

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Abi karar verin artık. Oy kullanmak küfür mü değil mi? Eğer küfürse bu habere niye kızıyoruz. Yok eğer değilse o zaman niye yasaklanmış? Şimdi buda mı demokrasinin suçu, @leylinur de hele? Bu tip zalimlerin yaptıkları ortadayken ''demokrasi küfürdür'' diye sloganlar atmak neye hizmet ediyor anladınız mı? Ta oralarda ki müslümanlara zararınız var sizin.. Salt zulme ve zalime karşı olacağınız yerde sloganlarınızı illa özel sipariş edilmiş kavramlara sokuyorsunuz.. Sonra dünya zulüm gören müslümanlara sırtını dönünce şaşırıyorsunuz. Yazıklar olsun.. Kurulan kapanı görün artık.. Dış güçlerin ekmeğine yağ sürmeyin..

Şahsen kafir olsam(!) ve islamı leylinur perspektifinden öğrensem, ve bütün müslümanlar böyle düşünüyor desem, şu oy kullanmayı yasaklamış olmalarına hiç itiraz etmezdim. Derdim ki ''müslümanlara göre oy kullanmak zaten dinden çıkma sebebiymiş, iyi işte dinlerini koruyoruz''.. Gerçi yobazlar için yorum mu yok. Onlar da diyecektir ki ''Allah kafirin elinden de islama hizmet eder, bakın görün onlara oy kullanmayı yasaklatarak imanlarını koruyor Allah''..

Bu bitmez arkadaşlar. Akletmediğimiz sürece bu pislikler üzerimize yağmaya devam edecektir..

spesifik

آزادی قید و بند
@leylinur gaza gelme bacım
bütün islam uleması demokrasinin küfür olduğunda hem fikir
oy vermek içtihadi bir durum
biz de vermeyen görüşe itibar ediyoruz
nokta!!!!

adams77

Kanalizasyoncu
X partiden önce millet ilaç kuyruklarında vs vs kuyruklarında can veriyordu.

Diyorsunuz ki ecel ne bir dakika ileri alınır nede bir dakika eceli geleni siz hangi ilaç ile yaşatacaksınız diyorum. Belki ölmeyecekti diyor! İyide sizin kader anlayışınızda bu yokki işinize geldiğinde kaderi böyle imiş diyorsunuz.

Şimdi sizi dünyada x parti her türlü şeyden koruyor size yardımı hizmeti vsvs herşeyi sunuyor. Peki o gün geldiğinde size O 'nun adaleti karşısında kim yardım edecek :) dediğimde ses yok.

Namaz yok oruç yok zekat yok bir tek x partiye oy vermek var ve ben kurana iman ediyorum ve peygamberi inanıyorum var.

Şeytan, dünyada insanı ne ile korkutur yokluk ve mal vs vs ne kadar dünyalık var ise eee buyurun x partiye oy verin size dünyalık ne kadar hizmet var ise sunsun ahireti unutun nasıl olsa ölmeyeceksiniz :)

Bırakın bu köhne dünya sistemini asıl yöne fıtrata ve ahirete uygun bir anlayış olan Allah 'ın indirdiği dine ve onun hükümlerine oy verin.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@leylinur gaza gelme bacım
bütün islam uleması demokrasinin küfür olduğunda hem fikir
oy vermek içtihadi bir durum
biz de vermeyen görüşe itibar ediyoruz
nokta!!!!
O halde niye bu habere üzülüyorsun ki? Demek ki sende ''Allah orada ki müslümanların imanını korumak için oy kullanmayı kafir elinden yasaklatmış'' şeklinde düşünenlerden olman gerek. Böyle midir?

Edit: Demokrasiye küfür demeyişimi demokrasiye iman ettiğim şeklinde algılıyorsunuz değil mi? Normaldir. Sizin atmasyonlarınız iman edilmesi gereken çıkarımlar mıdır? Gerçi bunlar çıkarım bile değildir. Salt aklı kiraya verme işi denir buna.. Ulemanın hepisi aynı fikirde deyişinden belli.. Hangi ulema? Sisi'ye zalim diyemeyen ulema mı? :D Mısır Napolyon ve Hitler tarafından iki farklı dönemde işgal edildiğinde ''bunlar müslümandır'' diye dedikodu yayan Ezher uleması mı? Başında ki halifeye ''kafirdir'' diyen ve bu fetva ile isyan çıkartan vahhabi uleması mı? KİM? Sizin itibar ettiğiniz ulemaya sipariş gelir, bu siparişe göre sloganlar üretilir, fetvalar verilir kardeşim.. Gerçek ulemaya ise çıkar ''şirke düştüler'' dersiniz.. Bu gemi böyle yürüyor haberiniz olsun..

Tssahhaha, ulemaymış, hem fikirler miş.. Ben çay demlemeye gidiyorum ok!..

:p

spesifik

آزادی قید و بند
O halde niye bu habere üzülüyorsun ki? Demek ki sende ''Allah orada ki müslümanların imanını korumak için oy kullanmayı kafir elinden yasaklatmış'' şeklinde düşünenlerden olman gerek. Böyle midir?
poff ne alaka üzülmekle
smile mi atmışım yorum mu yapmışım
haber paylaştım arkadaş

ömerusta

Kıdemli Üye
X partiden önce millet ilaç kuyruklarında vs vs kuyruklarında can veriyordu.

Diyorsunuz ki ecel ne bir dakika ileri alınır nede bir dakika eceli geleni siz hangi ilaç ile yaşatacaksınız diyorum. Belki ölmeyecekti diyor! İyide sizin kader anlayışınızda bu yokki işinize geldiğinde kaderi böyle imiş diyorsunuz.

Şimdi sizi dünyada x parti her türlü şeyden koruyor size yardımı hizmeti vsvs herşeyi sunuyor. Peki o gün geldiğinde size O 'nun adaleti karşısında kim yardım edecek :) dediğimde ses yok.

Namaz yok oruç yok zekat yok bir tek x partiye oy vermek var ve ben kurana iman ediyorum ve peygamberi inanıyorum var.

Şeytan, dünyada insanı ne ile korkutur yokluk ve mal vs vs ne kadar dünyalık var ise eee buyurun x partiye oy verin size dünyalık ne kadar hizmet var ise sunsun ahireti unutun nasıl olsa ölmeyeceksiniz :)

Bırakın bu köhne dünya sistemini asıl yöne fıtrata ve ahirete uygun bir anlayış olan Allah 'ın indirdiği dine ve onun hükümlerine oy verin.

azına emeğine sağlık
:flw

adams77

Kanalizasyoncu
Kime sorduğuna bağlı :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
poff ne alaka üzülmekle
smile mi atmışım yorum mu yapmışım
haber paylaştım arkadaş
Yok ben sadece merak ettim. Doğru söyle, hadi itiraf et.. Bu haberi verirken oy kullanmayı yasaklayanlara kızarak verdin değil mi? Şimdi oy kullanmak şirktir diyenlerden olduğunu itiraf edince bir çuval incir berbaad oldu!.. Hani demiş de oldun..

adams77

Kanalizasyoncu
azına emeğine sağlık
:flw

Usta bu ümmet

Hristiyanların İsa için, o insanoğlunun günahları için öldü diye neden diyorlar bilmiyor ki?

Bi daha mı gelecez dünyaya bilmiom ki? Sanki nasıl buldu isen öyle bırak deniyor.

Adam 'da mal hırsı öyle büyük ki namaz kılıyor yinede küçülmüyor. Adam 'da dünya malına öyle mehil varki zekat temizlemiyor.

Dünya çöküşe gidiyor yok yoook 2000 bilmem kaçta dünya devi olacağız. Mezardan kaldırıp beni gösterecekmisiniz?

Şu kısacacık ömrümde cennete girecek vasıfları elde edemedikten sonraaaa vay ki vayyy

spesifik

آزادی قید و بند
Yok ben sadece merak ettim. Doğru söyle, hadi itiraf et.. Bu haberi verirken oy kullanmayı yasaklayanlara kızarak verdin değil mi? Şimdi oy kullanmak şirktir diyenlerden olduğunu itiraf edince bir çuval incir berbaad oldu!.. Hani demiş de oldun..
bakış açına göre değişir
gavurlar müslümanlara bu kadar set çekerken
biz gavurlarla iş birliği yapıyoruz :)
nereden bakarsan
gülebilir miyim ? :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
bakış açına göre değişir
gavurlar müslümanlara bu kadar set çekerken
biz gavurlarla iş birliği yapıyoruz :)
nereden bakarsan
gülebilir miyim ? :)
Göreceli bir durum. Lakin her halükarda bu vaziyetinizi sorgulamanızı sizden istirham ediyorum.

Şöyle ki:

Hem demokrasiye küfür diyeceksin, hem de oy kullanma yasağını zulüm göreceksin. Zulüm müdür? Hemfikir miyiz? Madem zulüm, o halde bu zulmün sebebi, aynı zamanda, demokrasi ihlali değil midir? Demokrasi ihlalidir. Akademisyenlerin hepisi bunda hemfikirdir. O halde demokrasi nasıl küfür, zulüm, şirk oluyor?

Eğer bu alınan karar zulüm değildir diyorsan adil bir karar olduğunu itiraf etmiş olursun!..

Bu işte bi tutarsızlık var değil mi? :)

Hadi itiraf et, kafan karıştı senin..

spesifik

آزادی قید و بند

Edit: Demokrasiye küfür demeyişimi demokrasiye iman ettiğim şeklinde algılıyorsunuz değil mi? Normaldir. Sizin atmasyonlarınız iman edilmesi gereken çıkarımlar mıdır? Gerçi bunlar çıkarım bile değildir. Salt aklı kiraya verme işi denir buna.. Ulemanın hepisi aynı fikirde deyişinden belli.. Hangi ulema? Sisi'ye zalim diyemeyen ulema mı? :D Mısır Napolyon ve Hitler tarafından iki farklı dönemde işgal edildiğinde ''bunlar müslümandır'' diye dedikodu yayan Ezher uleması mı? Başında ki halifeye ''kafirdir'' diyen ve bu fetva ile isyan çıkartan vahhabi uleması mı? KİM? Sizin itibar ettiğiniz ulemaya sipariş gelir, bu siparişe göre sloganlar üretilir, fetvalar verilir kardeşim.. Gerçek ulemaya ise çıkar ''şirke düştüler'' dersiniz.. Bu gemi böyle yürüyor haberiniz olsun..

Tssahhaha, ulemaymış, hem fikirler miş.. Ben çay demlemeye gidiyorum ok!..

:p
afiyet olsun ..
mesaja eklenti yapmışsın :)

demokrasiye iman nereden çıktı yau
biz oy verene müşrik demiyoruz Makdisi diyor
oy verene müşrik demeyen de müşriktir diye Ebu Hanzala diyor :)
Ebu Hanzalayı tutukladılar bu arada :)
Nureddin Yıldız ... dinle demokrasiyi çökertiyor ama oy içtihadidir diyor
müteşabih efendi benim gibi çakma ilahıyatçı ile atışma istersen :p

spesifik

آزادی قید و بند
Göreceli bir durum. Lakin her halükarda bu vaziyetinizi sorgulamanızı sizden istirham ediyorum.

Şöyle ki:

Hem demokrasiye küfür diyeceksin, hem de oy kullanma yasağını zulüm göreceksin. Zulüm müdür? Hemfikir miyiz? Madem zulüm, o halde bu zulmün sebebi, aynı zamanda, demokrasi ihlali değil midir? Demokrasi ihlalidir. Akademisyenlerin hepisi bunda hemfikirdir. O halde demokrasi nasıl küfür, zulüm, şirk oluyor?

Bu işte bi tutarsızlık var değil mi? :)

Hadi itiraf et, kafan karıştı senin..
peh akademisyen miş :)
bana batıl kavramlarla gelme çay demle sen
biji islam

Hakperest

Kıdemli Üye
islamdaki yönetim şekli kaynağı kuran olan bir meşverettir
bu meşveretten çıkan kararlar islam ile çelişemez
bu meşveretten çıkan yönetici ve yönetim metodu farklı şekillerde olabilir
kendinden olan yöneticiye ve yöneticilere uymamak haramdır

demokrasi, yukardaki yönetim biçimine uyarlanırsa sorun yok