Müslümanların Oy Vermesi Yasak

spesifik

آزادی قید و بند
Ablacım hiç bir şey bir gecede ansızın oluvermedi. Sadece bir gecede karara bağlandı. İslamda bir gecede gelmeyecek ( Elbette Allah kadirdir fakat sünnetullah var, sebepler var )
Sisteme kızıp oy vermemek, patrona kızıp maaş almamak gibi bir şey. Patrona tepkiyi maaş almayarak gösterirsen adam elbette memnun olur.

İslamda adalet vardır elbette. Gülenin yaptığı ihanetin islamda ki karşılığı nedir ablam? Kalbin bu ihanete hangi fetvayı veriyor? Devlet buna karşı ne yapıyor?
Siyasetin görünen yüzü
görünmeyen yüzü
bir de halka dayatılan gösterilen bir yüzü var
Gülen ile çalışan samimi insanların olduğu gibi
Gülene yem olanlar insanlarda mevcuttur
çok kirli bu sistem ve ne yazık ki kirini bulaştırmadığı mekan kalmadı
bizlerde pislik içindeyiz af buyurun ama
yaşayabilmek için nefes alıyoruz
benim eksik aklımla geri plan siyaset bakış açımla görebildiklerim bu
işin ehli hakikati daha iyi bilir
umarım biz haksız çıkarız umarım sizlerin umduğu gibi olur da
cümleten kurtuluruz ..ben bunu kalben istiyorum zaten

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Fukahanın yapması gereken kıyası dur ben yapayım inşallah. Fukahayı da gözünüzde o kadar abartmayın.

Onlar ne peygamberdir ne masumdur ne de evliyadandır. Onlar sen ben gibi insanlardır.

Kıyas yaparak hüküm çıkartıyorum. Buyrun:

İslamda ana babaya saygı şartı vardır. Her ne olursa olsun ana babaya hürmette kusur etmeyeceksin. Ana babaya saygısı olmayanın Allah'a saygsı olamaz. Ancak Allah'a ve Peygambere karşı gelmenizi emrederlerse o vakit onlara sadece bu konuda uymayacaksınız. Bunda hem fikir miyiz? Hemfikirsek ana babayı devletle de kıyas edebiliriz. Devletinin anayasasına uymayan vatandaş Kur'an'ana hürmet edemez. Eğer devlet, insanlara zulüm yapmıyorsa onun kanunlarına uyacaksın. Ana babaya hürmet eder gibi devletine bağlılık göstereceksin. Sana Allah'a ve Peygambere karşı gelmeni isterlerse yapmıyacaksın. Bir devletin İslam anayasası olmaması, o devletin Allah'a savaş açmış olması anlamına gelmez. Kafir ana baba gibi düşünün devleti.. İslam olmadan da adalet olabilir. Bunun böyle olabileceğini Habeşistan Kralı Necaşi ve devleti hakkında söylenen hadislerden biliyoruz. Adil devlet başkadır İslam devleti başkadır. Üstelik Ebu Talip örneği de var. İman başka adalet başkadır. Eğer başka başka olmasaydı zulüm şirk olurdu. Adalet iman değildir. Ne gibi? Zulmün şirk olmaması gibi..

Şimdi bu yazdıklarımı sizin popüler hocalarınızın ağzından duymayınca kolay kolay kabul edemiyorsunuz, farkındayım. Çünkü akıllar kiraya verilmiş, beyin diye bir şey kalmamış. Sizden ricam hocalarınıza isyan edin!.. Deyin ki, siz adam olsaydınız bu ümmet bu halde olmazdı. Diyebilir misiniz? Diyemiyorsanız o vakit kendi kendinize sorun, niye diyemiyorum? Engel ne? Blokaj ne? Beynime akıtılan endoktrinasyon ne? Niye bu noktada donup kalıyorum? Resmen morfin yemiş gibisiniz. Haşhaşiler diyoruz ama hiç kızmayalım. Başkalarına göre aynı derecede haşhaşi olduğumuzu görelim inşallah. Empati yapalım, empati. Paralelde yanlışı görüyoruz. Allah güneş gibi gözümüzün önüne koyuyor bunu.. Hâlâ mı ibret almayacağız, hâlâ mı kendimize bakmayacağız? Böyle bir örnekten sonra akletmeyecek olan ümmete Allah beladan başka ne göndersin? Zaten şakır şakır sağdan soldan geliyor belalar.

adams77

Kanalizasyoncu
Demokrasi hristiyanların kliseden bıkmaları sonucunda ortaya çıkmış bir sistem değil mi?

Bana demokrasinizi söyleyin siz yanlışlarını sayayım

adams77

Kanalizasyoncu
Mevzuya oy verdiğiniz parti tarafından değil birde oy vermediğiniz parti yani diğer parti tarafından bakın.

Mesela oy vermediğiniz parti sizin gibi düşünen ve oy vermeyenler nedeni ile belediyeyi aldı.

Sonrada o oy vermeyip seçilmesine neden olduğunuz belediye tuttu bira festivali düzenledi.

Sizin belediyeniz sizin vergilerinizle size bira festivali düzenliyor.

Siz buna engel olmak istemez misiniz.

Daha nasıl yazayım daha nasıl anlatayım.

Belki sizler gibi düşünen 300-500 kişi oyunu diğer partiye verse, bu adam belediyeyi alamayacak bu festivali düzenleyemeyecek ti.

Kısacası son sözüm oyunuzu atın tarafınızı belli edin.

Ama bundan sonra Allah rızası için hangi faaliyeti yapıyorsanız yapın.

Selam ve dua ile...

Korku oyunları mı?

Şuan bizim vergilerimiz ile işleyen bir TEKEL var zaten :) bunu hangi belediye serbest bıraktı acep?
Milleti zehirleyip kazandığı paralar ile yol , okul , cami ve hayır işleri yapan bir işletme

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Mevzuya oy verdiğiniz parti tarafından değil birde oy vermediğiniz parti yani diğer parti tarafından bakın.

Mesela oy vermediğiniz parti sizin gibi düşünen ve oy vermeyenler nedeni ile belediyeyi aldı.

Sonrada o oy vermeyip seçilmesine neden olduğunuz belediye tuttu bira festivali düzenledi.

Sizin belediyeniz sizin vergilerinizle size bira festivali düzenliyor.

Siz buna engel olmak istemez misiniz.

Daha nasıl yazayım daha nasıl anlatayım.

Belki sizler gibi düşünen 300-500 kişi oyunu diğer partiye verse, bu adam belediyeyi alamayacak bu festivali düzenleyemeyecek ti.

Kısacası son sözüm oyunuzu atın tarafınızı belli edin.

Ama bundan sonra Allah rızası için hangi faaliyeti yapıyorsanız yapın.

Selam ve dua ile...

fft99_mf838641.Jpeg

191120141050299428607_2.jpg

Boşuna uğraşma, anlatamazsın.. Açık açık yazıyoruz, gene anlamıyorlar. Oy kullanma hakkı demek, talep hakkı demektir. Oy kullanma hakkı demek, seçilen kişinin seni muhatap alması, seni dinlemesi, taleplerini ciddiye alması demektir. Buna mecburdur. Sistem resmen fert fert sana bana ipin ucunu vermiş. Ame gel gör ki bir kesim ısrarla BEN DİNLENMEK İSTEMİYORUM.. BEN MUHATAP ALINMAK İSTEMİYORUM.. BENİM BİR İDDİAM YOK, diyebiliyor.. Ve üstelik bunu İslam adına yapmaları yok mu? Tipe bak! Müslüman bir dava insanı olacaksın ve muhatap alınmayı reddeceksin! Nesiniz siz pardon? Bu anlayışın ölmek ve öldürmekten başka bir işe yaramadığı şeklinde algılanması doğal değil midir? Ben her zaman diyorum. Bugün İslamın önünde ki en büyük engel İngilizlerin peydahladığı şu İslamist hareketlerdir. İngiliz, önce Osmanlıyı yıkmak için Vahhabilikle başladı bu işe. Baktı gördü bu konsept çok tuttu, hemen birkaç tane daha üretti.. Bu takıma GDO'lu islamcılar diyorum ben. Bu takımelbiseli sahte kahramanların elinden çıkan hasta anlayışların bir de terör versiyonunu ürettiler.. Öyle bir fitne asrına geldik ki Allah'ın dini kendini müslüman sanan zevatın elinde resmen esir.. Aslında hakiki islam davası, bu dini bu gafil zevatın elinden kurtarmaktır. Dikkatlice bakarsanız bunların hepisinin ortak bir özelliği var. Elle tutulur bir medeniyet tasavvurları yoktur. Kofturlar, boşturlar. Vizyonları yok. Tamamen aykırı olmaya kodlanmışlar. Zaten istenilen şey de tam bu ya. Aykırılık. Sorgusuz, sualsiz, anlamadan etmeden her şeye aykırı olmak.. Bu aykırılık üzerinden hükümetlere ayar çekiyor dış güçler.. Düğmeye basarlar, hooop bunlar sokaklara akar.. Mesela ne ilginç bir tevafuktur! PKK'nın eylemlere başladığı hafta bunlar ellerinde pankartlarla ŞEYH SAİD İSLAM ŞEHİDİDİR diye sokağa dökülürler.. Dış güçlerin şuur altına aşılamak istedikleri şey, İslamcı Kürtleri de silahlı terör eylemlerine çekmektir.. Ama bu aykırılığa odaklı beyinler bu nüansları göremezler.. Çünkü akletmek, defterlerinde kerih bir vasıf olarak izah edilmiştir.. İtaat şartı vardır.. Yazık yahu, ümmeti resmen emmeye gömmeye gelir duruma getirmişler. O değil, bunları yazınca da bize Avrupa hayranı demeleri yok mu? Küfreder gibi ama kendi kendilerine küfür ettikerinin farkında değiller..

adams77

Kanalizasyoncu
Boşuna uğraşma, anlatamazsın.. Açık açık yazıyoruz, gene anlamıyorlar. Oy kullanma hakkı demek, talep hakkı demektir. Oy kullanma hakkı demek, seçilen kişinin seni muhatap alması, seni dinlemesi, taleplerini ciddiye alması demektir. Buna mecburdur. Sistem resmen fert fert sana bana ipin ucunu vermiş. Ame gel gör ki bir kesim ısrarla BEN DİNLENMEK İSTEMİYORUM.. BEN MUHATAP ALINMAK İSTEMİYORUM.. BENİM BİR İDDİAM YOK, diyebiliyor.. Ve üstelik bunu İslam adına yapmaları yok mu? Tipe bak! Müslüman bir dava insanı olacaksın ve muhatap alınmayı reddeceksin! Nesiniz siz pardon?

Yahu dostum bizde oy kullanıyoruz. Biz kullamıyoruz demiyor ki?

Biz Allah 'ın yasa ve kanunlarını her alanda her mevkide tercih ediyoruz ve onlardan yana oy kullanıyoruz.

Bizde gayet açık yazıyoruz fakat neden sen Allah 'ın indirdiği kanun ve yasayı tercih etmiyorsun.

Neden hırsızın elini kesmiyorsun?
genel evden çıkana adama 100 sopa vurmuyorsun?
faiz alanının ve verenin Allah ve peygambere savaş açtığını bildiğin halde neden gerekli cezayı uygulamıyorsun?
vs vs

daha sayayım mı?

Yahu sen hangi kitaba tabisin? Hangi peygambere iman ediyorsun Hangi dine mensupsun?
Sen kalkıyorsun kitabı ve elçisinin uygulamalarını öteleyip hayatın içinde etkisiz hale getiriyorsun sonra bize sünnet düşmanı hadis düşmanı diyorsun sonra demokrasiden dem vuruyorsun.

hadi canım anlamayan kim?

adams77

Kanalizasyoncu
Oy vermeyenlerin durumunu anlatan en güzel 2 cümle.

"Sisteme kızıp oy vermemek, patrona kızıp maaş almamak gibi bir şey. Patrona tepkiyi maaş almayarak gösterirsen adam elbette memnun olur. "

kimin parasını kime veriyorlar :) Yahu Mülk kimin, Allah 'ın değil mi? Allah mülkünü zenginlere mi tahsis ediyor!!

Sanki patronlar yoktan var edip bizim geçinmemiz için bir şey ortaya koyuyorlar :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Yahu dostum bizde oy kullanıyoruz. Biz kullamıyoruz demiyor ki?

Biz Allah 'ın yasa ve kanunlarını her alanda her mevkide tercih ediyoruz ve onlardan yana oy kullanıyoruz.

Bizde gayet açık yazıyoruz fakat neden sen Allah 'ın indirdiği kanun ve yasayı tercih etmiyorsun.

Neden hırsızın elini kesmiyorsun?
genel evden çıkana adama 100 sopa vurmuyorsun?
faiz alanının ve verenin Allah ve peygambere savaş açtığını bildiğin halde neden gerekli cezayı uygulamıyorsun?
vs vs

daha sayayım mı?

Yahu sen hangi kitaba tabisin? Hangi peygambere iman ediyorsun Hangi dine mensupsun?
Sen kalkıyorsun kitabı ve elçisinin uygulamalarını öteleyip hayatın içinde etkisiz hale getiriyorsun sonra bize sünnet düşmanı hadis düşmanı diyorsun sonra demokrasiden dem vuruyorsun.

hadi canım anlamayan kim?
Bu sitede biri var, ırarla oy kullanmanın küfür olduğunu yazmıştı bi ara. Hatta alimin biri oy kullanana kafir demiyen kafir olur demiş.. Bu ulema mı ümmete çare üretiyor şimdi yani? Şaka gibi yahu, şu manzaraya bak! Şimdi yazmıyor nedense?

Neyse, seni bulmuşken kafanı biraz karıştırayım Adams efendi.. Sana bir soru: Kur'an Arapça mıdır yoksa Arapça mı inmiştir? Malum Arapça inmesi başka, Arapça olması başkadır. Örneğin ''anlıyasınız diye apaçık Arapça indirdik'' hitabı tüm kavimlere midir yoksa Arapça bilenlere midir? Bu ayetin tefsirini nasıl yapmak icab eder? Çünkü ayette murad nidası var. Anlayasınız diye, diyor!!! Bu murad, Kur'an'ın anlaşılır dillere meal edilmesi ve bu dillerde okunması ve ibadet edilmesi yönünde olabilir mi?

Bugün ulema bu ayetle nasıl amel ediyor? ''Anlamayasınız diye Arapça bıraktık''.. Bu mudur?

Edit: Bu arada Nuh'un Gemisi'nde müthiş hikmetler var. Gazap içinde rahmet tecellisine alan açmak için çalışmak, çabalamak, ve bu şemsiyenin altında inananları toplamak.. Aileden başlıyor bu.. Ev, ilk Nuh'un Gemisidir. Ve çoğu ailede kadın, ne hikmetse bu işlere ayak diriyor!.. Konu komşu gelir bu geminin içine ederler. Sonra muthaç olurlar ve ettiklerini yerler.. :D Bu arada evime kedi köpek kuş balık papağan, çiçek miçek falan aldımı tam nuhun gemisi olacak.. :p

ihvanistanbul

AkhenAton
Siyasetin görünen yüzü
görünmeyen yüzü
bir de halka dayatılan gösterilen bir yüzü var
Gülen ile çalışan samimi insanların olduğu gibi
Gülene yem olanlar insanlarda mevcuttur
çok kirli bu sistem ve ne yazık ki kirini bulaştırmadığı mekan kalmadı
bizlerde pislik içindeyiz af buyurun ama
yaşayabilmek için nefes alıyoruz
benim eksik aklımla geri plan siyaset bakış açımla görebildiklerim bu
işin ehli hakikati daha iyi bilir
umarım biz haksız çıkarız umarım sizlerin umduğu gibi olur da
cümleten kurtuluruz ..ben bunu kalben istiyorum zaten

Abla dediklerine katılıyorum.

Devletin bir görünen yüzü bir de görünmeyen yüzü var. Bir iyi işlerini yapan ekibi bir de pis işlerini yapan ekibi var ki bence de günümüzde olması gereken budur. Şöyle düşünün (örnek olsun diye söylüyorum ) "XYZ" kod adlı devlet elemanı teröristlere yardım edenleri mahkemeye çıkartmadan infaz ediyor. Bu hukuken yanlış ama devletin de milletinde menfaatine bir iş. Şimdi bu elemanı bahane edip devlete küsmenin vatandaşa bir faydası var mı?

Öyle ya da böyle, az veya çok devlet yönetime dair halka bir söz hakkı veriyor. Diyor ki Ey İhvanistanbul, Ey büşra, Ey adams, Ey lafons, Ey Enes..vs söyleyin bakalım görünen yüzümüz kim olsun. Biz kenara çekilsek desek ki banane ya senin görünmeyen yüzün yıllarca ezanı yasakladı, kuranı yasakladı, benim sevdiğim menderesi astı, falancaya şunu yaptı, filancaya bunu yaptı.. şimdi ben oynamıyorum. O zaman oynayanlar görünen yüzü seçecekler. kemalist kesim diyecek ki madem sen ülke yönetiminde sorumluluk almak istemiyorsun o zaman bu işe ben talibim. Benim adamım kılıçdaroğlu. Biz oy vermedik diye Kılıçdaroğlu iktidara geldi ve dedi ki: madem halkın çoğunluğu benim zihniyetimi istiyor o zaman diyaneti kaldırıyorum, başörtüsü kamuda yasaklıyorum, askeriyeye namaz kılan subay istemiyorum, hakimler ve savcılar ve dahi tüm memurlar kemalist olmalı çünkü halk bunu istiyor sence bunun dini mübini islama ne faydası olur? Agah olmak lazım. Ak parti için söylemiyorum eğer bilseydim ki saadetin tek başına iktidara gelme ihtimali daha fazla onları desteklerdim yahut mhpnin daha fazla onları desteklerdim. Ebu Computer abi antalyada ki bira festivalini örnek vermiş ve çok güzel yapmış. Şimdi antalyanın başında dindar bir idareci olsaydı o bira festivali yapılabilir miydi? Adamlar gavur özentisiyle ( oktoberfest ) benzerini antalyaya yapıyor...

ihvanistanbul

AkhenAton
Bu sitede biri var, ırarla oy kullanmanın küfür olduğunu yazmıştı bi ara. Hatta alimin biri oy kullanana kafir demiyen kafir olur demiş.. Bu ulema mı ümmete çare üretiyor şimdi yani? Şaka gibi yahu, şu manzaraya bak! Şimdi yazmıyor nedense?

Neyse, seni bulmuşken kafanı biraz karıştırayım Adams efendi.. Sana bir soru: Kur'an Arapça mıdır yoksa Arapça mı inmiştir? Malum Arapça inmesi başka, Arapça olması başkadır. Örneğin ''anlıyasınız diye apaçık Arapça indirdik'' hitabı tüm kavimlere midir yoksa Arapça bilenlere midir? Bu ayetin tefsirini nasıl yapmak icab eder? Çünkü ayette murad nidası var. Anlayasınız diye, diyor!!! Bu murad, Kur'an'ın anlaşılır dillere meal edilmesi ve bu dillerde okunması ve ibadet edilmesi yönünde olabilir mi?

Bugün ulema bu ayetle nasıl amel ediyor? ''Anlamayasınız diye Arapça bıraktık''.. Bu mudur?

Bizde okuyoz da. Özelden karıştır kafasını :D

Bende sana sorayım bugün bütün tefsirleri bir araya toplasan 100 yıl sonra ki medeniyet tasavvuruna yeterli gelir mi? Yoksa 100 yıl sonra yeniden tefsir etmek gerekir mi?

adams77

Kanalizasyoncu

Dostum kuran 'a geçmeden önce KİTAB 'ı bir ele alsaydın daha hızlı yol alırdın.

Bu şekilde benim kafamı karıştıramazsın ki!! Fakat ben öyle şeyler söylerim ki sen benim ne dediğimden anlamadığın için daha açık konuşsana dersin ve beni anlaşılmazlık ile suçlarsın oysa ben sana bu açık türkçedir derim.

Dostum zaman ve tarih ile din anlaşılmaz. Mevcut sunulan yapının bizzat senin tarafından anlaşılması gerekiyor ki. Kitabı daha net anlayabilesin. Yoksa sen bu ulema ile bir adım öte gidemezsin.

İnsanlar arasında kullandığın dilden bahsedilmiyor. Daha öncesini git ve kainat dediğin bedenini bir araştır bakalım ne sonuç elde edeceksin.

Haa bu arada Meryem ve İsa 'nın kim olduğunu bana izah edebilirmisin?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bizde okuyoz da. Özelden karıştır kafasını :D

Bende sana sorayım bugün bütün tefsirleri bir araya toplasan 100 yıl sonra ki medeniyet tasavvuruna yeterli gelir mi? Yoksa 100 yıl sonra yeniden tefsir etmek gerekir mi?
İlahm kaynağı olur lakin yeterli gelmeyeceği kesindir.

Geçenlerde Fetava-i Hindiyye'yi ortalarından açtım. Diyor ki: İnsanların kalabalık olduğu yerde binek hayvanla hızlı gitmek mekruhtur. Bu kaide trafik kurallarına uymamanın mekruh olduğu anlamına gelir. Ama ne hikmetse 40 yıl ilim okuyan ulemadan böyle bir fetva çıkmıyor. Çünkü dünya ile barışık değiller abi.. Fakirin gördüklerini görmüyorlar. Hepisi durağanlaşmış.. Bunun sebebi, medeniyet tasavvurlarının olmayışıdır. Herifler kalkıyor ''demokrasi küfürdür, oy kullanmak küfürdür, oy kullanana kafir demiyen kafir olur'' gibi zırvalar üretiyorlar. Benim derdim bu işte. Ben buna kızıyorum.. Artık o seviyeye geldim ki kibirli kibirli dolaştıklarını gördükçe nefret etmeye başladım. Millet ellerini ayaklarını öpüyor falan. Hak etmiyorlar bunu, çünkü işlerini yapmıyorlar..

ihvanistanbul

AkhenAton
İlahm kaynağı olur lakin yeterli gelmeyeceği kesindir.

Geçenlerde Fetava-i Hindiyye'yi ortalarından açtım. Diyor ki: İnsanların kalabalık olduğu yerde binek hayvanla hızlı gitmek mekruhtur. Bu kaide trafik kurallarına uymamanın mekruh olduğu anlamına gelir. Ama ne hikmetse 40 yıl ilim okuyan ulemadan böyle bir fetva çıkmıyor. Çünkü dünya ile barışık değiller abi.. Fakirin gördüklerini görmüyorlar. Hepisi durağanlaşmış.. Bunun sebebi, medeniyet tasavvurlarının olmayışıdır. Herifler kalkıyor ''demokrasi küfürdür, oy kullanmak küfürdür, oy kullanana kafir demiyen kafir olur'' gibi zırvalar üretiyorlar. Benim derdim bu işte. Ben buna kızıyorum..

Peki 100 yıl sonra yeterli gelmeyecek tefsirlerle anadilde ibadet olabilir mi? Belli ki asla aynı manayı karşılayamayacak bu tefsirler :)

adams77

Kanalizasyoncu
Herifler kalkıyor ''demokrasi küfürdür, oy kullanmak küfürdür, oy kullanana kafir demiyen kafir olur'' gibi zırvalar üretiyorlar. Benim derdim bu işte. Ben buna kızıyorum..

Yahu dostum halen eldeki okuma sistemine göre çözemedin gitti işi

Elindeki mushaf ne diyor? Faiz haram ne yapacaksın? sana söylemiyor mu?

Tabi şimdi sen elindeki mushafı kaymış kelimeleri ile okuyunca aklın ile çatışan durumlar görmezden gelemiyorsun ve kendince fetva üretiyorsun. Oysa 1400 senedir kimse görmedi sen mi gördün ?

Sen daha mı iyi bileceksin O alimlerden :)

bırak yahu kendi baltanız ile kendinizi doğruyorsunuz!

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Peki 100 yıl sonra yeterli gelmeyecek tefsirlerle anadilde ibadet olabilir mi? Belli ki asla aynı manayı karşılayamayacak bu tefsirler :)
Abi sen meal diyorsun. Orjinal metni elbette koruman gerekir. Lakin anlamadığın bir dilde ibadet etmek kalbime ters geliyor. Okuduğu ayetlerin anlamını bilmeyenin anlayacağı dile yapılmış çeviri ile ibadet etmesi gerekmez mi?

Dil hep değişir. 100 yıl sonra yeni bir çeviri gerekecektir.

Sana daha tuhaf bir şey söyleyim. Kur'an yeter diyorlar ya, yetmez abi.. Lügat olmazsa Kur'an'ın kavramlara yüklediği anlamlarda hep kaymalar olur. Bunu dediğim zaman diyorlar ki Kur'an kendi kendisinin lügatidir. Öyledir de. Madem öyle o halde niye din ile şeriat birbirine karışmış durumda. Oysa Kur'an'da açık seçik din ile şeriat kavramları farklı kategorilerde değerlendiriliyor. Allah, Hz. Peygambere ''sana şeriat verdik'' diyor. Buna karşın başka birkaç yerde ''din Allah katındadır'' diyor. Demek ki verilen şey din değil şeriattir. O halde din, tevhidin bizzat ruhu ile alakalı bir durumdur ve şeriat ise her kavme gelen peygamberle alakalı bir durum.. Bu durumda şöyle bir izah getiriyor Kur'an: İslam= tek din + dinamik şeriat.. Madem Kur'an kendi kendisini tefsir ediyor, o halde bu kavram kargaşası nasıl oluştu? Ümmetin bugün yaşadığı bütün mezhep savaşlarının temeli işte bu kavram kargaşasıdır. Hepisi dini umutmuşlar şeriati dinle boca etmişler ve şeriat üzerinden birbirlerini dinden çıkartıyorlar. Hz. Peygambere verilenle Allah katında olana tecavüz küstahlıktır. Şeriat ve Din kavramlarını keskin çizgilerle ayırmamız gerekiyor. İslamın hakikati tevhidtir. Şariati ise Muhammedî'dir. Zaman içinde yolculuk yapan Hızır kulların şeriatten maruz olmalarının sebebi budur. Hakikatten herkes mükellef çünkü hakikat zaman ve mekandan münezzehtir. Şeriatten ise zaman ve mekanda hapsolanlar mükellef.. O halde şu cümle yanlış olmaz biiznillah: Din hakikattir, şeriat ise dindendir.. Cümlenin içinde ki nazik manayı al inşallah..

İslam davası tevhid davası olmaktan çıkmış şeriat davasına dönüşmüş. Onun için oy kullanmak küfürdür tarzı saçmalıklardan başka bir şey üretemiyor müslümanlar.. Bunun sebebi vallahi bu.. Biz bu kafa yüzünden elimizde ki bütün niğmetleri kaybettik.. Allah'ı unuttuk, bakma sen milletin Allah Allah dediğine..

Uçurdun gene ihvanım..

Neyse, velhasılı İmam-ı Âzam'ın anadilde ibadet konusunda içtihadları var. Bu konunun Atatürkle kirletilmesi İmam-ı Âzam'ın içtihadına zarar vermez. Mevzuya politk açıdan bakmamak gerek diye düşünüyorum..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
... Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, tefrikaya düşmeyin.

Tefsir uleması Allah'ın ipi nedir diye sorgulamışlar. İcmaen Kur'an'dır demişler. Lakin şimdi, 1400 yıl sonra yaşanan bir tecrübe var. Bakıyorsun, ulema Kur'an'a sarıldıkça tefrikaya düşmüş, ayetler üzerinden birirlerini tekfir etmişler, fırkalar oluşmuş. İşin tuhaf tarafı bu işin ilk başlangıcı da ''Kur'an hakem olsun'' iddiasıyla başlıyor. Haricilik buradan geliyor. Ne tuhaf değil mi? Bilmeyen birisi bu tefsirleri okusa diyecek Kur'an yanılıyor HAŞA.. O halde ne yapacağız? Elimizde ki tecrübeye bakacağız. Allah, tefrikaya düşmeyin demişse, ve tefrikaya düşülmüşse o zaman o ipten Kur'an kastediliyor diyemezsin. Tefekkür edeceksin. Bu ip ne olabilir diye kafa yoracaksın.. Hadi kafa yoralım: Ümmet neyle bir araya gelir? Ortak payda ile değil mi? O ortak payda nedir? Tevhid.. Haa, demek ki o ipten Allah'ın kastettiği şey TEVHİDİN BİZZAT KENDİSİDİR.. O halde bu ayeti nasıl tefsir etmek gerekir? Şöyle: Tevhide sımsıkı sarılın, farklı ayet yorumları üzerinden tefrikaya (birbirinizi tekfir etme hatasına) düşmeyin.. Sence bu mana daha isabetli olmaz mı? Bu manayı başka ayetler destekliyor. Din Allah katındadır, diyor.. Kat, yükseklik ifade eder. İp ise yüksekten aşağı sarkar.. O ipten çıkmanın yolu tevhidtir. Yahudi ve Hristiyanlarda şeriat var kitap var ama tevhid yok. Onun için onlar ipsizdirler. Çıkamıyorlar..