Müslümanlar referanduma katılabilirler mi?

fakiri

Kıdemli Üye
Laikliğin ne olduğunu tarafsız bir şekilde araştırın görürsünüz islama göre sentezini.

Laiklik ilkesi (uygulanandan bahsetmiyorum, asıl laiklikten bahsediyorum) din, vicdan ve ibadet hürriyetinin en büyük garantisidir dünyada. ama üstüne basa basa söylüyorum, Atatürk'ün laikliği ile şimdiki laikliği sakın karşılaştırmayın.
Cumhuriyette ki ısrarım da şudur; "Allah ne der? Der ki; Benim katımda sadece takva yönünden üstünlük vardır" yani herkes diğer konularda eşittir. Oy kullanırken sarı çizmeli mehmet ağa ile Aysun Kayacı şapşalının eşit oy kullanabilmesi bu eşitlik ile birebir örtüşür.

Laiklik ne kadar iyi bir şey olduğu iddia edilse de, bu ülke -İslâm Dini düşmanlığı--şeklinde anlaşılmış ve ilân edildiği günden bugüne kadar da bu şekilde uygulanmıştır. Bu ithal kelime ve sistem uğruna da yakın tarhimizde birçok menfur ve kalleş cinayetlere sebep olunmuş ve halen dahi bu yobazlar aynı çirkin emllerini gerçekleştirmek için yoğun bir faaliyet halindedir. İşte bu ghakiaktlardan dolayı biz müslümanların böyle bir laiklikle uzaktan ve yakından bir ilgileri yoktur. Olamaz da...Sense gelmiş burada -ölümüne laiklik- diyerek bu kelime uğruna işlenen bütün çirkinlikleri onaylama ve buradakilere de bir tür meydan okumaktasın ! Bence hemen bu imzanı kaldır da samimiyetine tanık olalım :..

UBEYDUN

Ordinaryus
Laikliğin ne olduğunu tarafsız bir şekilde araştırın görürsünüz islama göre sentezini.

Laiklik ilkesi (uygulanandan bahsetmiyorum, asıl laiklikten bahsediyorum) din, vicdan ve ibadet hürriyetinin en büyük garantisidir dünyada. ama üstüne basa basa söylüyorum, Atatürk'ün laikliği ile şimdiki laikliği sakın karşılaştırmayın.
Cumhuriyette ki ısrarım da şudur; "Allah ne der? Der ki; Benim katımda sadece takva yönünden üstünlük vardır" yani herkes diğer konularda eşittir. Oy kullanırken sarı çizmeli mehmet ağa ile Aysun Kayacı şapşalının eşit oy kullanabilmesi bu eşitlik ile birebir örtüşür.

ben sizden dinlemek isterdim
siz uygulanmamış bir şeyin peşindemisiniz bunu anlayamadım açıklarsanız
cumhuriyet ölümüne olunca
cumhuriyet eşittir
herkesin eşit oy kullanması olarakmı anlamalıyız sadece bu kadarmıdır
bu kadarsa uğrunda ölünecek daha güzelleri olmalı
birde Müslüman olmak demek
ölümüne Allah telaya ve hükümlerine tabiyetimi gerektirir
yada içlerinden birini yerine getirlmesi ile diğerlerinin saakıd olduğu bir anlayışmıdır

ben araştırırsam öğrenirim
siz söyleyin istedim
çünkü söyledikleriniz
herbiri uhud kadar ağır sözler eğer anlarsanız

hopteq

Asistan
tabiki sadece oy konusunda eşitlik değildir cumhuriyet, ben sadece bir örnek verdim. cumhuriyet herkesi her konuda eşit tutan bir kurumdur.
sanıldığının aksine ne cumhuriyet ne de laiklik müslümanlığın karşısında değildir.
Uygulanmamış bir şey güzel ise uygulansın diye peşinden koşarım.
Ama benim ille de Laiklik diye yırtınmamın tek bir sebebi var, Türk tarihinde dinin nasıl siyasi alet olarak kullanıldığını herkes biliyor. eğer bu devirdeki münafıkların eline bu kozu birkez daha verirsek önünü alamayız.
Yoksa hangi müslüman direk olarak Kuran hükümleriyle yönetilmek istemez... Ondan daha yüce kanun mu var.

agbi

Yasaklı
Ben Atatürkçüyüm, başkasıyla bağlantı kurmam onun arasında. İnönüyü sevmem

Ya Bahçeli, Baykal, Ecevit hep yanlış yapıyor hesabını halk soruyor, Erdoğan yanlış yapınca Allah a bırakılıyor hesabı nedense... Ecevitten, Bahçeliden hesap soranlar kendilerini Yargılayıcının yerine mi koyuyordu yoksa?

Bu ülkedeki halkın Allah demeye hakkı yok, bu millet Peygamberinin aşağılanmasına göz yummuş, rasmusseni nato genel sekreteri yapmış bir millet.
Peygamber kelimesini alkışlayan AKP ye oy verenler değil mi? Peygamberini bilmeyenler hiç tartışmasın benimle...

Bugün ATATÜRK çüyüm diyenlerin % 99 u ATATÜRK ün BU VATAN İÇİN BÜYÜK TEHLİKE GÖRÜP KAPATTIRDIĞI MASON KULÜPLERİN üyesidir.

vede çoğu

ÇİFTE VATANDAŞTIR.

ATATÜRK ü DÜNYEVİ MAKAMLAR için kullanırlar.

Gelelim Laik liğe

Fransa devrimini aslında yapanlar SİYONİSTLER dir aynı Kominizmi sosyal yaşama soktukları gibi.

PEYGAMBERİMİZ sav değiniyorsunuz Nato Başkanına değiniyorsunuz

Peki Önder SAV nedir ?

Allah cc istediği için kapanan Annelerimize , Teyzelerimize, Kardeşlerimize , Kızlarımıza KAMU ALANINI YASAKLAMAK nedir ? Yemin törenine ASKERİ alan a sokmuyanlar kimdir. PEYGAMBER OCAĞI derler ama herneyse.

ÇARPIKLIKLARIN GİDERİLMESİ GEREK.

Kısacası DÜŞÜNMEK GEREK

ÇİZGİLERİ tekrar irdelemek gerek.

KANUNLAR Halkın örf ve adetlerine göre İnançlarına göre ŞEKİLLENİR halktan kopan KANUNLAR HALKA HİZMET ETMEZ HALKA ZULUM VERİR.

hopteq

Asistan
agbi kusura bakma ama boş konuşmussun şuan

ben üstüne basa basa uygulamadaki laiklikten bahsetmediğimi söyledim. hep diyorsun ya millete önce okuyup anlayın sonra konuşun. bunu kendin bile yapmıyorsun. önce mesajlarımı tam oku.

sana önder sav'ı ya da şuan ki laikliği savunan olmadı. uygulanan değil uygulanması gereken laikliğin taraftarıyım ben, Atatürk'ün laikliğinin taraftarıyım...

ayrıca Atatürkçü geçinenler beni ilgilendirmez. ben kendimden meshulüm, ne çifte vatandaşım ne de masonum, namazında niyazında Kuranını okuyan müslüman bir türküm...

agbi

Yasaklı
agbi kusura bakma ama boş konuşmussun şuan

ben üstüne basa basa uygulamadaki laiklikten bahsetmediğimi söyledim. hep diyorsun ya millete önce okuyup anlayın sonra konuşun. bunu kendin bile yapmıyorsun. önce mesajlarımı tam oku.

sana önder sav'ı ya da şuan ki laikliği savunan olmadı. uygulanan değil uygulanması gereken laikliğin taraftarıyım ben, Atatürk'ün laikliğinin taraftarıyım...

ayrıca Atatürkçü geçinenler beni ilgilendirmez. ben kendimden meshulüm, ne çifte vatandaşım ne de masonum, namazında niyazında Kuranını okuyan müslüman bir türküm...

Boş konuşmadım.

Bana laik liği anlatın.

Kabul ettiğiniz laik in bugünkü yaşama geçen veya geçmeyenleri anlatın.

UBEYDUN

Ordinaryus
tabiki sadece oy konusunda eşitlik değildir cumhuriyet, ben sadece bir örnek verdim. cumhuriyet herkesi her konuda eşit tutan bir kurumdur.
sanıldığının aksine ne cumhuriyet ne de laiklik müslümanlığın karşısında değildir.
Uygulanmamış bir şey güzel ise uygulansın diye peşinden koşarım.
Ama benim ille de Laiklik diye yırtınmamın tek bir sebebi var, Türk tarihinde dinin nasıl siyasi alet olarak kullanıldığını herkes biliyor. eğer bu devirdeki münafıkların eline bu kozu birkez daha verirsek önünü alamayız.
Yoksa hangi müslüman direk olarak Kuran hükümleriyle yönetilmek istemez... Ondan daha yüce kanun mu var.

daha yücesi olmayan Allah tealanın nizamının indinde herkes eşit değildir ama
bu bir çelişkimidir
mesela miras hususunda
veya kadının lider olamaması hususunda
birileri dini istismar ettiğinde
biz onlara mı karşı olmalıyız
yoksa
onların İslami söylemlerinemi

sonra Atatürk laikliği ne demek
onun zamnında yürürlüğü girmiş bir anlayışmı
birkaç örnek daha fazlası var tabi

bunları sen cavabla
benim görüşüm İse
her düzen ama her düzen Allah tealanın şeri şerifi dışında
şirk düzenleridir
bu düzenlerin müdafileri ise cahil iseler belki mazur olursalarda müşriklerdir
yani bunları şeriata denk veya muadili görüyorlarsa

şeiatın olmadığı yerlerde müslüman lar kurallarını kendilerinin koymadığı düzenlere ilgisizmi kalcaklar
hayır
bir menfaatleri veya bir sıkıntılarını kaldırmak husunda
tebliğin önündeki ve müslümanların müslümanca yaşayabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasına kadar
burada makul seviyede içersinde olacaklar en azından oy kullanacaklar
biri müslümanların ensesinde boza pişireceği malumsa diğeri en azından bir yararı yoksada zarar vermeyecekse onun destekçisi olacaklar
ta ki Allah nurunu tamalayıncaya kadar

hopteq

Asistan
Miras konusunda haklısınız albette, Nisa suresinin 11. ayetinde belirtilmiş sizin dediğiniz. buna katılıyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarında miras Mecelle'ye (osmanlı medeni yasası) yani islam hukukuna göre paylaşılırdı. Sonradan değiştirildi. Günümüzde kadına pozitif ayrımcılık noktasına geldi. Eşitliğin her noktada olması konusu yanlıştır kabul ediyorum.
Hukuk kaynağı konusunda elbette Kuran ve sünnetler kaynak olmalı, ama bu kurallar monarşi şeklinde değil halkla birlikte uygulanmalıdır. bunu sağlayan da cumhuriyettir

agbi

Yasaklı
Miras konusunda haklısınız albette, Nisa suresinin 11. ayetinde belirtilmiş sizin dediğiniz. buna katılıyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarında miras Mecelle'ye (osmanlı medeni yasası) yani islam hukukuna göre paylaşılırdı. Sonradan değiştirildi. Günümüzde kadına pozitif ayrımcılık noktasına geldi. Eşitliğin her noktada olması konusu yanlıştır kabul ediyorum.
Hukuk kaynağı konusunda elbette Kuran ve sünnetler kaynak olmalı, ama bu kurallar monarşi şeklinde değil halkla birlikte uygulanmalıdır. bunu sağlayan da cumhuriyettir

İSPANYA Kralı & İNGİLTERE Kraliçesi & MONAKA Pren si & İSVEÇKralı var diye bu ülkelerde CUMHURİYET veya DEMEKROSİ yokmu ?

OSMANLI İsmi yeter dünyayı titretmeye Cumhuriyet dediler Demokrasi dediler OSMANLIYI hafızalardan silmekistediler.

Aklımda kalmadı ise DANİMARKA & NORVEÇ inde kralları yokmu ?

Bu kişiler in PROTOKOL da yerleri yokmu ?