Müslümanlar referanduma katılabilirler mi?

fakiri

Kıdemli Üye
Referandumda gönlüm --EVET-- ten yanaydı. Ama, şimdi kararsız kaldım. Çünkü, her vesileyle siyasetüstü olduklar söylenilen insanlar bu konularda görüş beyan edince benim şüphelerim artıyor. Çünkü, söylenilenlerle yapılanlar biribiryle örtüşmüyor.

agbi

Yasaklı
Referandumda gönlüm --EVET-- ten yanaydı. Ama, şimdi kararsız kaldım. Çünkü, her vesileyle siyasetüstü olduklar söylenilen insanlar bu konularda görüş beyan edince benim şüphelerim artıyor. Çünkü, söylenilenlerle yapılanlar biribiryle örtüşmüyor.

Birkaç mesajınızı okudum.

Birbirleriniçürüten ana fikirler.

Başkalarını ÖRTÜŞMÜYOR diye tenkit ederken kendiniz in yazdığı bir mesajdaki ana fikirler diğer mesajınızdaki ana fikir birbiri ile örtüşmüyor.

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Tâviz tâvizi beraberinde getiriyor.. Bana göre bu tâvizlerin duracağı bir nokta da yok ki durmuyor zaten.. Buna dâir birçok örnek verilebilir.. Tâvizler Tarihi diye bir kitap te'lif edilmeye kalkılsa idi herhalde en azından 200 sayfalık bir hacme ulaşabilirdi diye düşünüyorum.. Ve tâvizler hangi noktada başladı hangi noktaya geldi? Bunların muhasebesini iyi yapmak gerek.. Arada bir yaptıklarımızı bir sorgulayalım.. Ama şu düşünceyi kafamızdan ataraktan : "Herkes aynı şeyleri yapıyor.. Herkes yanlış mı?" Peki bir soru sorayım o zaman "Herkes doğru mu yapıyor?"

Kendi hataları ile meşgul olmaktan başkalarının hatalarını görmeyen insana müjdeler olsun....(hadisi şerif)
Kendi tavizlerimizle meşgul olalım....Herkes kendi evinin önünü süpürürse heryer tertemiz olur...

Verda

Gales
bir metropolde seccade serebileceğiniz bir yer bulabilirseniz tabi... de,
bulamazsınız! hadi bulsanız bile, daha yakın bir kilisede kılmanın gönlü kâbe olan bir mü'mine ne mahzuru olabilir ki...?

bu uzun süreli olursa kılınan namaz ıstavroz çıkarmasıyla sonlanabilir...
safların belirginleşmesi duasıyla...

|SEÇKiN|

Profesör
bu uzun süreli olursa kılınan namaz ıstavroz çıkarmasıyla sonlanabilir...
safların belirginleşmesi duasıyla...

yok ablam, merak etmeyin... o kadarına fetva yok! :)
sadece bir kez, misafir olanlardan bahsettiydik...
zaten konu referandum için bir teşbihti, onu da bir kez kullanacağız.
kastim oydu.

hopteq

Asistan
Bizi zehirleyen bebek mamalarının (içlerinde kurşun elementi bulunan) isimlerini (bakanın geçtiğimiz günlerde gıdalarda bulunan zararlı maddeleri belirttiği açıklaması) "anayasal suç işlerim" diye açıklamayanların yaptığı iş(ler)in kimin yararına olacağı bellidir. O zaman o maddeyi de sun oyumuza hayır diyen kafirdir...
Bebeklerin zehirlenmesine göz yumanlara hakkımı helal etmiyorum.
Samimiyetlerine de güvenmediğim için referandumda oy kullanmayacağım...

agbi

Yasaklı
Bizi zehirleyen bebek mamalarının (içlerinde kurşun elementi bulunan) isimlerini (bakanın geçtiğimiz günlerde gıdalarda bulunan zararlı maddeleri belirttiği açıklaması) "anayasal suç işlerim" diye açıklamayanların yaptığı iş(ler)in kimin yararına olacağı bellidir. O zaman o maddeyi de sun oyumuza hayır diyen kafirdir...

Değişik bakışaçısı.

Kanun da açık mahkeme kararı olmadan açıklama SUÇ.

Peki bu KANUNU KİM ÇIKARTTI biliyormuyuz ben bilmiyorum.

|SEÇKiN|

Profesör

"ölümüne cumhuriyetçi, ölümüne lâik ve de atatürkçü" zeynep kardeş,
sizi temin ederim ablacım, eğer dediğiniz doğru olsaydı, bu adamların haklarında aleyhlerinde olacak en ufacık bir fırsatı bile asla affetmeyen, sürekli fırsat kollayan şu sizin "ölümüne lâik ve atatürkçü" medyanız, nasıl da allandıra pullandıra yeri göğü birbirine katarlardı, hepimiz biliyoruz...
sağlık konusunda bu iktidar döneminde yapılanları görüyor bu millet... öylesine bir ihanete değil tevessül etmek, akıllarından bile geçiremeyecek kadar dürüst ve namuslu insanlardır onlar.
yalnız size tavsiyem, bir haber yazdığınız zaman lütfen o haberin kaynağını da yazın, aslı olmadan yorumunu yaptığınız haber sizi haklı çıkarmaz.

hopteq

Asistan
SEyyaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh kör seyyyaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhh
bakanın televizyonda yaptığı açıklamayı dinleyerek söyledim bunu ordan burdan almadım seyyyaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhh kör seyyaaaaaaaahhhhhhhh

bakan diyorum bakan bakan, bakan açıkladı bunu diyorum. alooooo hatların açık mı senin aga?

ayrıca adım zeynep değil AYTEKİN.

hopteq

Asistan
"Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından gıda denetimleri konusunda yapılan yazılı açıklamada, basın-yayın organlarında da habere konu olan Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü web sitesindeki ''bebek mamalarında ağır metal olarak kurşun tespitinin'' yer aldığı tabloda olumsuz numune sayısı sıfır olması gerekirken, sehven üç (3) olarak yer aldığı belirtildi."

Bu da bakanın sonra ki açıklaması. Acaba kulak mı çekti birileri?...

ıtri

Üye
Hayrettin Karaman güzel bir tesbit yapmış bence.
Beğenmeyen arkadaşlar elbette olacaktır, buna saygı duyarım.
Ama tenkidini yapmak bize değil, kendisi kadar mütehassıs,alim biri yapmalıdır, diye düşünüyorum.

agbi

Yasaklı
SEyyaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh kör seyyyaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhh
bakanın televizyonda yaptığı açıklamayı dinleyerek söyledim bunu ordan burdan almadım seyyyaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhh kör seyyaaaaaaaahhhhhhhh

bakan diyorum bakan bakan, bakan açıkladı bunu diyorum. alooooo hatların açık mı senin aga?

Merakımı mazur görün

Öğrenmek istediğim

İnenü ATATÜRK çümüsünüz?

Yoksa Gerçek ATATÜRKçüsümüsünüz.

|SEÇKiN|

Profesör

bu konularda körlük biraz görecelidir muhterem,
hem öyle uzun uzun bağırmanıza da gerek yok.
isminiz için özür dilerim, ama burada suç sizin.
madem adınız aytekin, avatarınızdaki zeynep ne?
ha, belki kızınızdır... ama burada suç benim değil ki...
kim avatarına bir isim yazarsa bunu kendi ismi zannetmek kadar daha tabii ve doğal ne olabilir?
böylece vatandaş da sayemde isminizi öğrenmiş oldu, muhterem...
aytekin 'aga'm! :)

|SEÇKiN|

Profesör
"Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından gıda denetimleri konusunda yapılan yazılı açıklamada, basın-yayın organlarında da habere konu olan Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü web sitesindeki ''bebek mamalarında ağır metal olarak kurşun tespitinin'' yer aldığı tabloda olumsuz numune sayısı sıfır olması gerekirken, sehven üç (3) olarak yer aldığı belirtildi."
Bu da bakanın sonra ki açıklaması. Acaba kulak mı çekti birileri?...

çekmesi mi gerekiyor?
iyi ama ya hakikat gerçekten öyleyse,
yani sehven işlenmiş bir gaf yüzünden bu karışıklık meydana gelmiş ise,
ve siz bunu da bile bile (yani bu hata açıklamasını) bakanı ve hükümeti bu şekilde suçlamanız,
kul hakkı terettüp ettirmez mi?
bizim dinimizde aslolan hüsn-i zan'dır muhterem,
insanlara inanmaktır.
şayet yalan söylüyorlarsa hesapları Allah Tealaya aittir elbet,
ama bizler sübjektif kriterlerle kişileri yargılamak hakkaniyete uymaz.

hopteq

Asistan
Ya Bahçeli, Baykal, Ecevit hep yanlış yapıyor hesabını halk soruyor, Erdoğan yanlış yapınca Allah a bırakılıyor hesabı nedense... Ecevitten, Bahçeliden hesap soranlar kendilerini Yargılayıcının yerine mi koyuyordu yoksa?

Bu ülkedeki halkın Allah demeye hakkı yok, bu millet Peygamberinin aşağılanmasına göz yummuş, rasmusseni nato genel sekreteri yapmış bir millet.
Peygamber kelimesini alkışlayan AKP ye oy verenler değil mi? Peygamberini bilmeyenler hiç tartışmasın benimle...

|SEÇKiN|

Profesör
işi büyütme hopteq, söylediğimiz şey sadece bakanın yaptığı "yanlışlık" açıklamasına idi. ötesi beni ilgilendirmez.

hopteq

Asistan
Besinlerle ilgili araştırma sadece bebek mamaları ile bitmiyor, ballarda, pekmezlerde ve benzeri gıdalarda da bir sürü sorunlu olan var.
Karışımında sorun olan askerler tek tek daha mahkeme kararı verilmeden açıklanıyor da, halkı zehirleyen gıdaların isimleri neden "anayasaya aykırı" oluyor acaba?

İşi değiştirmiyorum, sadece gösterdiğimiz onca yanlışı görün artık diyorum, Bu ülkeye hizmet edenler bellidir. bu ülkeye hizmet eden normal ölmemiştir.
Örnek; Özal, Ecevit...
Konuyla alakalıydı Peygamber olayını söylemem, Onu bile görmüyorsunuz, üstünü kapatıyorsunuz, hiç böyle yanlışları görürmüsünüz...

ismim için kızmadım sadece ismimi söyledim, avatarımda ki " meleklere tercih ettiğim şeytanımdır" :D

UBEYDUN

Ordinaryus
Ben Atatürkçüyüm, başkasıyla bağlantı kurmam onun arasında. İnönüyü sevmem

Ölümüne Cumhuriyet, Ölümüne Laik

peygamberini sizin gibi iyi bilen birinden
yukarıda alıntıladığım sözlerininizin İslama göre sentezini alabilirmiyiz

hopteq

Asistan
Ölümüne Cumhuriyet, Ölümüne Laik

peygamberini sizin gibi iyi bilen birinden
yukarıda alıntıladığım sözlerininizin İslama göre sentezini alabilirmiyiz

Laikliğin ne olduğunu tarafsız bir şekilde araştırın görürsünüz islama göre sentezini.

Laiklik ilkesi (uygulanandan bahsetmiyorum, asıl laiklikten bahsediyorum) din, vicdan ve ibadet hürriyetinin en büyük garantisidir dünyada. ama üstüne basa basa söylüyorum, Atatürk'ün laikliği ile şimdiki laikliği sakın karşılaştırmayın.
Cumhuriyette ki ısrarım da şudur; "Allah ne der? Der ki; Benim katımda sadece takva yönünden üstünlük vardır" yani herkes diğer konularda eşittir. Oy kullanırken sarı çizmeli mehmet ağa ile Aysun Kayacı şapşalının eşit oy kullanabilmesi bu eşitlik ile birebir örtüşür.