Müslümanlar dünyayı nasıl değiştirdi?

hattap

Paylaşımcı
Katılım
12 Haz 2006
Mesajlar
208
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Müslümanlar'ın tarihte 1001 icadın mucidi olduğunu biliyor muydunuz? İlk sabunu Araplar, dolmakalemi Mısırlılar buldu. İşte Avrupa karanlık çağları yaşarken, İslam medeniyetindeki buluşlar:


27216.jpgBiri gözümüzdeki gözlük, elimizdeki dolmakalem, içtiğimiz kahve veya kullandığımız parfüm gibi günlük hayatımızın hatırı sayılır parçalarının nereden geldiğini sorsa, çok azımız 'Müslümanlar'dan' cevabını verir. Ama bugünlerde İngiltere'de dünyayı değiştiren 1001 Müslüman icadı sergileniyor. 8 Mart'ta açılan sergi, 4 Haziran'a kadar Manchester İlim ve İcatlar Müzesi'nde olacak. Hiçbir dini veya siyasi amaca hizmet etmeyen, tamamen tarih ve bilim odaklı bu organizasyonun amacı, Müslümanlar'ın son yıllarda bıraktıkları kötü izlenimi az da olsa düzeltebilmek.

İşte Avrupa karanlık çağları yaşarken, İslam medeniyetinde keşfedilen 1001 icattan biri bugün kullandığımız sabun. Sebze yağlarını sodyum hidroksit ve kekik yağı gibi aromalarla birleştiren Araplar ilk sabunun mucitleriymiş.

Cabir ibn Hayan da, 800'lü yıllarda akışkan maddeleri kaynama noktaları sayesinde ayıran ilk bilim adamı olmuş. Ayrıca simyayı kimyaya ekleyip pek çok kimyasal buluşa da imzasını atmış. Çözülme, kristalleşme ve oksidasyon gibi buluşları hala modern kimyada kullanılmakta. Bunların yanında tarihin bilgisayara yakın ilk teknik ve mekanik buluşlarını yapan Diyarbakırlı El Cezeri, çiçek hastalığını ilk olarak teşhis edip tedavi altına alan El-Raz”, 1200'lü yıllarda akciğer sistemini bulan Mısırlı doktor İbn ül-Nafis ve kılcal damarları keşfeden öğrencisi İbn al-Kuff, 953'te ilk dolmakalemi kullanan Mısırlılar, 9. yüzyılın sonunda ilk modern çeki kullanan Araplar, 634'te ilk yeldeğirmenini bulan Farslılar da Müslüman'dır. İlk aşılama ise Jenner ve Pasteur tarafından değil, 1724 yılında İstanbul'da bir Türk tarafından yapılmış; El-Harezmi 825 civarlarında cebiri bulmuş ve adını matematik dünyasına altın harflerle kazımış.
 

Sabr-el-Hayat

Profesör
Katılım
19 Eyl 2006
Mesajlar
3,776
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Hani simdi nerede o eski islam bilim adamlari, simdi ki zamanda herkes batililasmakla mesgul, bilime vakit ve fikir ayiramiyorlar...

Allah Yar ve Yardimcimiz olsun insallah. Amin.


Allahu Ekber
 
Üst