Müslümana sövmenin hükmü nedir?

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Müslümana sövmenin hükmü nedir?
Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyuruyor:
“Müslümana sövmek fısktır. Onunla çarpışmak ise küfürdür.” (Müslim 1/325)
Bir müslümana haksız yere sövüp saymak bil-icma haramdır. Bu işi yapan fasıktır, cezası tedip olunmaktır. Çünkü Allah, müslümanları kardeş yapmış, dargınların arasını bulmayı emretmiştir.
Haksız yere müslümanla kavga ve çarpışma yapan ise ehli hak müslümanlara göre dinden çıkmak manasına küfretmiş olmaz. Ancak müslümanla harbetmenin helal olduğuna inanırsa o zaman dinden çıkar. Fakat mesele yine de ihtilaflıdır.
Hattabi’ye göre:
“Birbirinizi tekfir etmeyin. Sonra birbirinizi öldürmeyin, helal addetmeye başlarsınız.” diyor.
Müslüman müslümana kafir derse hükmü nedir?
Rasulullah (s.a.v.): “Herhangi bir kimse, din kardeşine “Ey kafir!” derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner.” buyurdular. (Müslim 1/319)
Tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner, ifadesinin manası tekfiri kendine döner, kendisi kafir olur, demektir. Zira eğer kafir diyen sözünde sadıksa muhatabı kafir olur. Yalan söylemişse sözü kendisine döner.
Din kardeşine kafir demek akibet kendini küfre götürür. Çünkü “Günahlar küfrün postasıdır derler
Bu sözü diline dolayanın akıbeti küfür olacağından korkulur
Bir rivayette
Bir kimse din kardeşine
Ey kafir derse ikisinden birine küfür vacip olur buyurulmuştur.
Zeki Soyak Hocaefendi İslam Ahkamı kitabında (sh. 80) bu konuya şöyle işaret etmiştir:
“Fitne ve dini cehaletin korkunç boyutlara ulaştığı zamanımızda öyle sözler sarfediliyor
öyle işler yapılıyor ki bu sözler ve işler sebebiyle bir çok insan
çoğu kez cehaleti sebebiyle farkında olmadan İslam dairesinden çıkıyor, küfre düşüyor.
İnsan sadece kendi küfür sözleri ile küfre girmez
Bir kafirin bir münafığın veya herhangi bir kişinin küfür sözünü tasdik etmek suretiyle de küfre düşer
bazi insanlarin agzina cok yakisir. marifet olarak algılanır
mecbur kalmadikca kullanilmamalidir
erkekligin bundan ileri geldigini sanmak ta yurdum insaninda cok rastlanilan bisidir.

XaberDar

Profesör
Kardeş konu gerçekten güzel ama sanki yanlış yerde açılmış gibi.:uzgunum[1]:

ARKADAŞIM ŞİMDİ ÇOK GÜZEL SORU BEN BİŞEY DEMİYORUM SADECE BUNLARIN YAPILMASINI DİLİYORUM

:nep[1]: :boxing[1]:

ahuzar tam olarak ne demek istediyini anlamadım açıklarmısın :thinking:

aHuZaR

Can kayıp can firarda
ahuzar tam olarak ne demek istediyini anlamadım açıklarmısın :thinking:
recep_bulut Türkcem kötü ama bu yaziyi kopyaladim anlaman gerekir :)
anlamadigin bölümü neresi bende onu anlamdim insallah daha acik yazarsan cevap vermeye calisirim ALLAH razi olsun..