Müslüman Nasıl Olmalı sohbet

korakademik

Ordinaryus
Müslümanlar masonları desteklememeli; ama Hakikat Gazetesi Demirel'i destekleyerek büyük bir vebal almışlardı.
demirel e oy vermesek de

seçim dönemi ülke şartlarına göre bir seçim yapılır.
bunu büyüklerimiz daha iyi bilir.

ülke ve dünya siyasetine bakmadan yapılacak hareketler için ülkemiz ve içindeki müslüman gruplar yeterince güçlü değil

dünya siyasetine yön verene dek
dikkatli olmalıyız
dünyada başarılı ve başarız olan hareketleri iyi irdelemeliyiz

Şahidiz. Eski ismiyle Hakikat Gazetesi, şimdilerin Türkiye Gazetesi kim iktidar olsa onun yalakalığını yapıyor. Geçmişte mason Demirel'i desteklemişler ve Üstad Necip Fazıl'ın ağır tenkitlerine maruz kalmıştır.
Hadi öyle olsun.Size ne yazılsa kar etmeyeçek.Öyleyse yazmak boş yere tartışma olur.Fakat burda şu ölçüyü beyan edeyimki.Başkası hakkında yapılan kötüleme ; Bu kötülerin şerrinden İnsanları sakındırmak maksadıyla yapılır.Tabi bu tesbit kati olmalıdır.Eğer kati değilse bu zan olur ve söylenenler hem gıybet hemde iftira olur.

korakademik

Ordinaryus
Hadi öyle olsun.Size ne yazılsa kar etmeyeçek.Öyleyse yazmak boş yere tartışma olur.Fakat burda şu ölçüyü beyan edeyimki.Başkası hakkında yapılan kötüleme ; Bu kötülerin şerrinden İnsanları sakındırmak maksadıyla yapılır.Tabi bu tesbit kati olmalıdır.Eğer kati değilse bu zan olur ve söylenenler hem gıybet hemde iftira olur.

söyledikleriniz bizim cemaati kapsamıyor sanırım
bizimkilere daldıkça dalıyoryorsunuz maşallah

söyledikleriniz bizim cemaati kapsamıyor sanırım
bizimkilere daldıkça dalıyoryorsunuz maşallah
Bendeniz kimseye tan etmem.Yalnızca Ehli Sünnet vel Cemaat itikadine uygun olmayan bozuk ve batıl bilgilere ve Dört hak Mezheb şartlarına ve usul ve kaydelerine uymayan bilgilere itiraz ederim.Buraya astığım hiç bir yazıda herhangi bir cemaati sırf isminden dolayı tenkit etmedim.
Şimdi bir mesele cagı çalmak haramken çalgılarla Allahü Teala Hazretlerinin Esmaülhüsnasını çalgıyla çalaların bidat ehli olduğunu söylerim.Diyalog iddasıyla yazılan bozuk kelamlara itiraz ederim.(Mesela Hiristiyanlarla Amentüde ittifakımız var diyenlere).

korakademik

Ordinaryus
klasik vehhabi ve şii söylemleri

tek doğru var onu da ben bilirim tavırları
dağları ben yarattım
cenneti ben yarattım
cehennemi benyarattım
kim nereye gidicekse ben karar veririm

bırakın bu tavırları.
vehhabiler ve şiiler bile papanın elini öpmeye başlamışken:D

kafir dediğiniz insanlar arasında mü'mince tavırlar sergileyen insanlar son nefeslerinde kelime i şehadet getirdiklerinde size hesap mı vericekler
bırakın bu tavırları.
Efendimizin arkasında namaz kılanlar bile zaman zaman namaza ilave ederken Efendimiz karışmazken siz nice oluyorsunuz

klasik vehhabi ve şii söylemleri

tek doğru var onu da ben bilirim tavırları
dağları ben yarattım
cenneti ben yarattım
cehennemi benyarattım
kim nereye gidicekse ben karar veririm

bırakın bu tavırları.
vehhabiler ve şiiler bile papanın elini öpmeye başlamışken:D

kafir dediğiniz insanlar arasında mü'mince tavırlar sergileyen insanlar son nefeslerinde kelime i şehadet getirdiklerinde size hesap mı vericekler
bırakın bu tavırları.
Efendimizin arkasında namaz kılanlar bile zaman zaman namaza ilave ederken Efendimiz karışmazken siz nice oluyorsunuz
Yahu zavallı çocuk yazdıklarını bir daha gözden geçir.Bu ağız bozuk bir ağız ve muhatap alınaçak bir ağız değil.
Son olarak eğer senin cematin de senin gibi ise şerrinizden Allahü Tealaya sığınırım

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Bendeniz kimseye tan etmem.Yalnızca Ehli Sünnet vel Cemaat itikadine uygun olmayan bozuk ve batıl bilgilere ve Dört hak Mezheb şartlarına ve usul ve kaydelerine uymayan bilgilere itiraz ederim.Buraya astığım hiç bir yazıda herhangi bir cemaati sırf isminden dolayı tenkit etmedim.
Şimdi bir mesele cagı çalmak haramken çalgılarla Allahü Teala Hazretlerinin Esmaülhüsnasını çalgıyla çalaların bidat ehli olduğunu söylerim.Diyalog iddasıyla yazılan bozuk kelamlara itiraz ederim.(Mesela Hiristiyanlarla Amentüde ittifakımız var diyenlere).

Ehl-î Sünnet İtikâdını açık saçık kadınlarla dolu Türkiye Gazetesi ve TGRT tayfasından öğrenecek değiliz. Hakikat Kitabevi yayınlarının muteber olmadığını ilim ehli söylemektedir. Hâl böyleyken nasıl olur da ehl-i sünneti savunmaktan bahsedeceksiniz? Muhammed Abduh'u Mason olmakla suçlayan Hakikat Gazetesi değil miydi Süleyman Demirel'i destekleyen?

Ehl-î Sünnet İtikâdını açık saçık kadınlarla dolu Türkiye Gazetesi ve TGRT tayfasından öğrenecek değiliz. Hakikat Kitabevi yayınlarının muteber olmadığını ilim ehli söylemektedir. Hâl böyleyken nasıl olur da ehl-i sünneti savunmaktan bahsedeceksiniz? Muhammed Abduh'u Mason olmakla suçlayan Hakikat Gazetesi değil miydi Süleyman Demirel'i destekleyen?
Ehl-î Sünnet İtikâdını açık saçık kadınlarla dolu Türkiye Gazetesi ve TGRT tayfasından öğrenecek değiliz.
Arkadaş sen Ehli Sünnet itikadini tam ve doğru olarak öğrende kimden öğrenirsen öğren.Sana illada şurdan öğren diyenmi oldu.?
Acık seçik olmayan bir gazete,bir televizyon göster,hemde bidatlardanda uzak olsun.Ehli Sünnet itikadinde ve Dört hak mezheb üzere olsun.Bizde onu okuyalım onu seyredelim.

Hakikat Kitabevi yayınlarının muteber olmadığını ilim ehli söylemektedir.
Bu ilim ehli kimmiş isim versende bizde öğrensek.Hem neden muteber olmadığını delilleriyle beraber bildirsende biz de sayende yanlış isek doğrulmuş olsak.

Hâl böyleyken nasıl olur da ehl-i sünneti savunmaktan bahsedeceksiniz?
Diyelim ben açıkbir kadınım(Ben kadın değilim)Ehli sünnet itikadinde olamammı.?neden.
Yahu arkadaş ben ehli sünnet olan ve O'nu savunan herkesten hoşnut olurum,O na memmuniyetimi izhar ederim.(Kendisi hangi cemaatten olursa olsun.)Ama sendeki bu memmuniyetsizliği anlamak güçlük çekiyorum.Yani savunmam için senden ruhsatmı almış olmam lazım.?

Muhammed Abduh'u Mason olmakla suçlayan Hakikat Gazetesi değil miydi.?
Muhammed Abduh'un masonlukla suçlayanların en başında (burda suçlamak ifadesini öyle olduğunu açık seiçik bilip,bildirmek manasına)Üstad diye bildiğin Necip Fazıl Kısakürek bildiriyor.(Yoksa üsdat bildiğin Necib Fazıl'a itirazmı edeçeksin.?)Bak başkalarıda söylüyor:

Abduh hakkında kitaplardaki bilgiler özetle şöyledir:

Beyrut mason locası başkanı diyor ki:
(Mısır’da Efgani’den sonra mason locası başkanı olan imam Abduh, masonluk ruhunu yayarak çok hizmet etti.) [Daire-tül-mearif-ül-masoniyye s. 197]

Efgani’den sonra, Abduh da, masonluğa çok yardım etti. (Les franco-maçons s. 127)

Hakikat Gazetesi değil miydi Süleyman Demirel'i destekleyen?
Bu bir siyaset işidir bu ilim dalında ilmin (İcazetin) varsa laf et.Yoksa hemaset yapma.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Bu bir siyaset işidir bu ilim dalında ilmin (İcazetin) varsa laf et.Yoksa hemaset yapma.

Hüseyin Hilmi Işık ve tayfası mason Süleyman Demirel'i desteklerken icazetinden güç kuvvet alarak mı desteklediler?

Muhammed Abduh'un masonlukla suçlayanların en başında (burda suçlamak ifadesini öyle olduğunu açık seiçik bilip,bildirmek manasına)Üstad diye bildiğin Necip Fazıl Kısakürek bildiriyor.(Yoksa üsdat bildiğin Necib Fazıl'a itirazmı edeçeksin.?)Bak başkalarıda söylüyor:

Abduh hakkında kitaplardaki bilgiler özetle şöyledir:

Beyrut mason locası başkanı diyor ki:
(Mısır’da Efgani’den sonra mason locası başkanı olan imam Abduh, masonluk ruhunu yayarak çok hizmet etti.) [Daire-tül-mearif-ül-masoniyye s. 197]

Efgani’den sonra, Abduh da, masonluğa çok yardım etti. (Les franco-maçons s. 127)

Masonluk kötü bir şeyse Hüseyin Hilmi Işık ve tayfası neden Süleyman Demirel gibi azılı bir masonu destekledi? Necip Fazıl'ın Hüseyin Hilmi Işık'ı yerden yere vuran ifadelerini de biliyoruz...

Arkadaş sen Ehli Sünnet itikadini tam ve doğru olarak öğrende kimden öğrenirsen öğren.Sana illada şurdan öğren diyenmi oldu.?
Acık seçik olmayan bir gazete,bir televizyon göster,hemde bidatlardanda uzak olsun.Ehli Sünnet itikadinde ve Dört hak mezheb üzere olsun.Bizde onu okuyalım onu seyredelim.

Dediklerinizin hiçbiri TGRT ve Türkiye Gazetesi'ne uymuyor. Açık saçık kadınları çıkarmayan ve ehl-î sünnet gazete, televizyonlar varken Müslümanlar Enver Ören ve tayfasına kalmadı.

Bu ilim ehli kimmiş isim versende bizde öğrensek.Hem neden muteber olmadığını delilleriyle beraber bildirsende biz de sayende yanlış isek doğrulmuş olsak.

Ebubekir Sifil Hoca birkaç kere Saadet-î Ebediyye hakkında yazdı ve muteber olmadığını ispatladı. İnce meseleler.com isimli internet sitesinde de bazı beyânatlar mevcuttur...

Diyelim ben açıkbir kadınım(Ben kadın değilim)Ehli sünnet itikadinde olamammı.?neden.
Yahu arkadaş ben ehli sünnet olan ve O'nu savunan herkesten hoşnut olurum,O na memmuniyetimi izhar ederim.(Kendisi hangi cemaatten olursa olsun.)Ama sendeki bu memmuniyetsizliği anlamak güçlük çekiyorum.Yani savunmam için senden ruhsatmı almış olmam lazım.?

Üstâd Necip Fazıl'ın Hüseyin Hilmi Işık hakkında söylediklerini okursanız sorularınızın cevabını alırsınız...

Şu Cümle Muhendisi (Ne demekse) denen zevatın yazdıklarında ilim, edep,haya,mantık,vicdan ve adalet varsa;var deyen bu hallerle beri gelsin.
İmam-ı Gazali Hazretleri buyurmuşlar;Bir kimse bilmez,bildiğini zan eder(İddia eder)bu Kara cahildir.Bundan uzak durun buyurur.

Evet yanlış tenkit edilmelidir.Böyle yapmak lazım ve elzemdir.Fakat : tenkitler ilmî olmalı. Ölçü, başka bir kimse hele Ebubekir sifil olmamalı, muteber din kitapları, yani edille-i erbaa denilen edille-i şer’iyyeye dayanmalıdır. Bu dört delile dayanmayan görüşler geçersizdir.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Evet yanlış tenkit edilmelidir.Böyle yapmak lazım ve elzemdir.Fakat : tenkitler ilmî olmalı. Ölçü, başka bir kimse hele Ebubekir sifil olmamalı, muteber din kitapları, yani edille-i erbaa denilen edille-i şer’iyyeye dayanmalıdır. Bu dört delile dayanmayan görüşler geçersizdir.

Kurani kaidelere münasip olmalı. (senin üzerinden umuma cevabtır)

Bazı Kur'ani kaideleri bilmek için alim olmak lazım değildir.

İşte bir kaide: Kur'an'da var. Peygamberimiz savaştan kaçmak için türlü bahanelerle gelenlere izin veriyor. Ayet iniyor -kaide olarak- "keşke izin vermeseydin de ne oldukları izhar olsa idi"

Bu ayet hükmünce Peygamberimiz münafıklar kendisine vahiy ile bildirildiği halde hiç bir zaman ilan etmedi. Sadece Hz. Osman'ın kulağına temkin olarak fısıldadı. O dahi kimseye demedi.
Hz. Ebubekir -mana olarak- demiş: Biz kimin cenazesine katılıp katılmayacağımızı Hz. Osmanın tavrınca belirlerdik. O gitmiyorsa gitmezdik. Böylece münafık olduğunu anlardık.

Hal böyle iken, herhangi biri hakkında "münafıktır" demek Kur'ani kaidelere ve sünnete muhalefettir.

Yani, bir kimse bir eleştiriyi Kur'ana muhallif bir şekilde yapamaz. Eleştiri hak olsa dahi batıl ile yapılmaz.

Biri kalkıp "Demirel Masondur" dedikten sonra "Türkiye gazetesi onu desteklemiştir" dediği noktada batıla zehab etmiş olur. Velevki doğru olsun.

Zira, Demirel'e Kur'an kaidelerine muhalefeten münafık, diyor. Velevki münafık olsun. Bundan sonra bütün tespitleri hak olsa inanmakta vebal yoktur.
Hak batıl ile tesis edilmez. Hakikat batıl ile gösterilmez.

Evet, "filan münafıktır" demek büyük bir fitne kapısıdır. O fitne kapısını açan Siyasal İslamcılardır.

Artık herkez kendi siyasi rakibini bu fitne kapısı ile vuruyor. Hak ile batıl aynı dükkana girişti.
Vebali büyüktür.

Yapılması gereken Demirel'in icraatlarını eleştirmektir. Sözlerini eleştirmektir. Hak mücadele böyledir.

Eğer Müslümanlar arasına münafık girecek diye korkuluyorsa Kur'ana muhalefet var da korkuluyordur.

Biz eğer doğru yolda olsak, Kur'ana uygun hareket etsek aramıza münafık giremez. Girse zarar veremez. Verse de Hak Teala hayırlara tebdil eder. Buna iman etmeyen imanını tazelemek icab eder.

İşte siza Münafıklara karşı bir ayet:

Bakara Suresi 204-207
İnsanlardan öylesi de vardır ki, dünya hayatına ilişkin sözleri senin hoşuna gider. Bir de kalbindekine (Sözünün özüne uyduğuna) Allah'ı şahit tutar. Halbuki o düşmanlıkta en amansız olandır.
O, (senin yanından) ayrılınca yeryüzünde bozgunculuk yapmağa, ekin ve nesli yok etmeğe çalışır. Allah ise bozgunculuğu sevmez.
Ona "Allah'tan kork" denildiği zaman gururu onu daha da günaha sürükler. Artık böylesinin hakkından cehennem gelir. O ne kötü yataktır!
İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah'ın rızasını kazanmak için kendini feda eder. Allah kullarına çok şefkatlidir.

İşte dünya işlerinde kimin ne olduğunu anlamak için kafi kaide

Eğer işleri iyi ise münafık kafir dense beş para verilmez. Eğer işleri kötü ise namaz kılsa dünya işi ona verilmez.

Ancak kendini feda edenlere prim verilir.

Bakacaksın, bir zulmün ortadan kalkması için dünyasını feda ediyor mu?

Ama bakıyorsun öyleleri varki iktidarını dahi feda edemiyor. Başörtüsünü çözersem partim kapanır diyor.

vesselam

ummuhan

Kıdemli Üye
en de müslüman nasıl olmalıdır ile ilgili hükümler okuyacağımı düşünerek gelmiştim....

Olay hüseyin hilmi ışıka gelmiş tıkanmış gene her zamanki gibi ve de normal olarak :)

Alkavkaz

Paylaşımcı
Şu Cümle Muhendisi (Ne demekse) denen zevatın yazdıklarında ilim, edep,haya,mantık,vicdan ve adalet varsa;var deyen bu hallerle beri gelsin.

Bizce var efendim..
Cevap veremiyorsanınz biz bilmiyoruz deyin.. Hepsi bu..

en de müslüman nasıl olmalıdır ile ilgili hükümler okuyacağımı düşünerek gelmiştim....

Olay hüseyin hilmi ışıka gelmiş tıkanmış gene her zamanki gibi ve de normal olarak :)

Aynen abla..
Belki izlemiştirsin bir video vardı bu konu başlığına benzer o zannettim..Değilmiş..

ummuhan

Kıdemli Üye
Bizce var efendim..
Cevap veremiyorsanınz biz bilmiyoruz deyin.. Hepsi bu..

Aynen abla..
Belki izlemiştirsin bir video vardı bu konu başlığına benzer o zannettim..Değilmiş..

Bak şimdi izhâr ( o da ne demekse, hani cevap yoksa böle adla falan hafife alarak olaya gireceksiniz kardeş... )
sonra benim hocam da hocam yolum da yolum amacı ile bağcı dövme konuları açacaksınız :)

Bu aralar bunlar forumda İNN (ne demek bilmiyom) kaliteli kayda değer konulardan uzak duracaksınız zira AUT ( bu da ne bunu da bilmiyom) ama forumun yeni terndş (bunu hiççç bilmiyom) BU vesselam :)

Alkavkaz

Paylaşımcı
Ablam cümleleri devire devire uçurumdan yuvarlamışsın sonunda.. Hiç bir şey anlamadım..:D
Özellikle o kısaltmaları..