müslüman dilinden emin olunan kimsedir??!!

emmargah

Profesör
zaten EMİNLİK Müminliktir.. ben müslümanım diyebiliriz Lakin Mümin olmak Allah ile Bir olmakdır.. kendi Benliğini Allahda Fena etmekdir.. Fenafillah olmakdır..

şöylekiii ....
eskiden beri düşünürüm

müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir:thinking:

gerçi müminmiş o da:thinking:

tamam müminin elinden emin olunması anlaşılır..hırsızlık yapmaz..adam öldürmez vs...
peki dilinden:confused1[1]:
gıybet etmez....:thinking: e peki gıybetin ölçüsü ve:thinking:
şu dil dedikleri şey nedir abi ya....hadi bi çay demleyelim hazır yeni yıla girdik...havai fişekler de fora:)

müttaki

Profesör
mümin BİR'ine sormak lazım :D

bizde müminde Fena bulmaya çalışıyoruz... zaten mümin olmak Mümin olan Allah ile birleşmekdir.. Allah kendinden ne kadar eminse Kulu da Allahından o kadar emindir.. Mümin olan Allah kulunun gönlündedir..

yalan söyleyemez çünkü söyleyecek dili kalmamıştır
elinden hayırsız İş çıkmaz çünkü Eli Allahın Elidir..

Beni bilen talep eder... Beni talep eden bulur... Beni bulan sever... Beni seveni öldürürüm... Bir kimseyi öldürürsem diyeti Bana düşer... Bir kimsenin diyeti Bana düşünce onun diyeti bizzat Ben olurum." Ta ki sonunda, Bana o kadar yakınlaşır ki Ben onun gören gözü, işiten kulağı ve tutan eli olurum."

emmargah

Profesör
:blink:süperrrrr

bi soru bu kadar güzel açıklanırmı abi beeee:clap2:
benim bile aklıma soracak soru gelmiyo:thinking:
saolasın eyvallah abicim.

emmargah

Profesör
bak ama mesela...çoğumuz bi çok kere işlerimizi savsaklarız...gelir geçer yaparız...o zaman müminlik:blink:biraz tehlikeli karışık zor olmazmı?Allah korusun ya...:(

müttaki

Profesör
bak ama mesela...çoğumuz bi çok kere işlerimizi savsaklarız...gelir geçer yaparız...o zaman müminlik:blink:biraz tehlikeli karışık zor olmazmı?Allah korusun ya...:(

valla emmargah ne desem yalan olur yaşamak lazım :D Rızalık lokmasında en büyük tehlike Allahtan Razı olmamakdır herhalde.. .

emmargah

Profesör
yok yok Allah'tan razı olmamak değill...
ya 'O' benden razı olmazsa.

müttaki

Profesör
sen Allahdan razıysan Allahda senden Razıdır.. o hep Hazırdır bekler ki kulumda Benden Razı olsun... kulun Allahdan razı olduğu nokta Allahında kulundan razı olduğu noktadır :)

emmargah

Profesör
inşaallah abi ya...

yalan söyleyemez çünkü söyleyecek dili kalmamıştır
elinden hayırsız İş çıkmaz çünkü Eli Allahın Elidir..

Beni bilen talep eder... Beni talep eden bulur... Beni bulan sever... Beni seveni öldürürüm... Bir kimseyi öldürürsem diyeti Bana düşer... Bir kimsenin diyeti Bana düşünce onun diyeti bizzat Ben olurum." Ta ki sonunda, Bana o kadar yakınlaşır ki Ben onun gören gözü, işiten kulağı ve tutan eli olurum."

bunu yazıp odama asacam...gözle görünür olsun:)

noktacı

Üye
sen Allahdan razıysan Allahda senden Razıdır.. o hep Hazırdır bekler ki kulumda Benden Razı olsun... kulun Allahdan razı olduğu nokta Allahında kulundan razı olduğu noktadır :)
Herşeyini verip kul olduktan sonrası için doğru.Ama kul olana kadar çok yolumuz var.
Kişilerin çoğu halinden memnun zaten, öyle olmasa bu kadar kişi doğru yola davet ederken inkarda kalmazlardı. Allah da razı, bilinmekliğini istiyor.Cemali , celali de hayır da şer de hepsi ondan. Ama Hz.Muhammed razı değil. Güzel ahlak , emin sıfat olmadan kul da olunmuyor mümin de.

müttaki

Profesör
Herşeyini verip kul olduktan sonrası için doğru.Ama kul olana kadar çok yolumuz var.
Kişilerin çoğu halinden memnun zaten, öyle olmasa bu kadar kişi doğru yola davet ederken inkarda kalmazlardı. Allah da razı, bilinmekliğini istiyor.Cemali , celali de hayır da şer de hepsi ondan. Ama Hz.Muhammed razı değil. Güzel ahlak , emin sıfat olmadan kul da olunmuyor mümin de.

evet noktacı abim.. noktaya daha var şidmi geniş geniş yazıyoruz :)

Hz. Muhammedin Razı olmadığından Allah razı olur mu ki abicim ayrılarmı ki.. :)

Allah zannımızda ki gibi mi ki.. zannımızdan Razı olalım.. Zan bu Razı oldum diyorsun gelip geçiyor geçiyoruz isyanlara .. taki Zanlar ortadan kalkıpda Zansız Varlığına Şahit olunana dek.. Daim Razılık.. Halde Razılık.. önemli olan.. Allah gelip geçici şeyleri sevmiyor.. Daim Razı oluruz inşallah :)

müttaki

Profesör
oo bitmişim abi ben o zaman ..

benim her halim gelip geçiçi oluyor bi çok kere:(

namazımdaki bi huşuyu bi rekat sonra bulamıyorum.....

sanki yegen oluyor :D

öyle herşey OL dedin mi olmuyor.. tekamül tekamül herşey.. uzun bir ömür var önünde Allah nasip ederse.. Çalışana Allahda Murat eder.. herşeyi hazırlar ilmiyle... sonra da OL der..

zaten ben huşuluyum diyen de yalan der :D

Arifane

Profesör
emmergah, yeğen, noktacı, başka bölümde neler yapıyorsunuz öyle bizden habersiz! yazılarınızı okudum ve okurken hz. ali efendimizin bir sözü geldi aklıma neyle buldun ya ali ben rabbımı rabbımla buldum der! iş o işleyen o işleten o biz kimiz canlar !..................

emmargah

Profesör
vee gene ben gene ben:O...topic katlediciniz de geldi......:Oyine yeni yeniden sorunlarımla başınızdayım:Obıktınızmı abi benden:whistling[1]: tüh biz nası oldu da ihvana geldik...şeytan şimdi oturum açtı kısmına bulaştık mı diyorsunuz:O
ama işteeee hesap yapanın üstünde de bi hesap yapan vardır....bunun gibi:)
bi de mesela abi....bi işi planlıyosun tamamdır..yarın bunu yapacam şunlar olacak..şöyle şöyle...önünde hiç bi engel yok...ama sonra bi bakıyosun karşında hiç ummadığın biri hiç ummadığın bi zamanda...tüm işler kalıyor vs vs...
hani ben diyorum...ama yutuyorum...ben yapacam die bişey söz konusu değil...zaten benim dualarım da böyle de....işte ne biliym...

neden planlanılan hiç bir iş zamanında bitmez((istisnalar olur tabi))
ya da planlar başka başka olur....

:(

müttaki

Profesör
iki rekat namazda huşu içinde duramıyorsun geleceğin planını yapmaya kalkıyorsun demekki namazın ilk rekatında huşu içinde olmaya çalışmamış hazırdan yemişsin :D

geçmiş bitti... şimdi bitti... sıraya gelecek mi geldi... :D

her plan yapanın üstünde bir plan yapan vardır... önemli olan şimdi... heşeyi kafana takma.. miskinlik iyidir :D

emmargah

Profesör
yaa olmadı ki:(
şimdi...e ben çay istiyorum abi yapma....
açsana biraz daha konuyu:whistling[1]:

müttaki

Profesör
yaa olmadı ki:(
şimdi...e ben çay istiyorum abi yapma....
açsana biraz daha konuyu:whistling[1]:

bir plan yaparsın.. fakat kendince kurduğun planların.. özünün planlarıyla uyuşmaz.. ve sen planını yapamasanda.. aslında Kendi Planın İşlemiştir.. senin için ne gerekiyorsa kendinin bile farketmediği seçimlerin...

imkansız diye birşey yokdur herkes kendi imkanlarını kendisi yaratıyor... Lakin kimsenin kendisinden haberi yok... bazen yegeninde kendisinden haberi olmuyor.. ve kendisiyle çatışmaya başlıyor... huzursuz oluyor...

Koca Yunus.. dolaşmaya çıkmış tepelere birazda üzgün Efendisinden ayrılması gerek artık kemalatını tamamlamış...

dağlarda gezerken iki dervişle karşılaşmış.. başlamışlar sohbete.. karınları acıkmış.. ilk derviş dua etmiş.. Ya Rabbim falanca falanca kişinin şefaatine bize bir sofra indir de nasiplenelim.. inmiş bir sofra yemişler yemeklerini..

sonra sohbete devam.. derken tekrar acıkmışlar.. ikinci derviş aynı duayı etmiş falanca kişinin şefaatiyle bize bir sofra nasip eyle yarabbi.. hemen bir sofra daha gelmiş.. onuda yemişler

aradan epeyli bir zaman geçmiş tekrar acıkmışlar... sıra gelmiş Yunusa.. Yunus çekinmiş tabi.. ya Allah bize bir sofra vermesse nice olur halim diye..

ya Rabbi demiş.. bu dervişler senden kimin şefaati ile yemek istedilerse bizim içinde onun şefaatiyle gönder... boynumuzu bkük bırakma...

bu sefer iki sofra gelmiş..

dervişler sormuş.. yahu kimin şefaati ile istedinde Allah iki sofra bahşetti..

Yunus açıklamış.. yahu ben size karşı mahçup olmamak için siz kimin şefaatiyle istediyseniz bende onun şefaatiyle istedim.. peki siz kimin aracılığıyla istediniz..

dervişler demişler.. Taptukun Yunus adında meşhur bir dervişi varmış.. onun aracılığıyla istedik..

Yunus hemen bi koşu Şeyhinden af dilemeye... şeyhim..şeyhim...

yani isteyen Yunus... Veren Yunus... Yunusun haberi yok :)

işte benliksiz ben.. planlarda böyle işler.. yine sen istemişsindir sen işlemişsindir.. senin haberin yoktur

noktacı

Üye
neden planlanılan hiç bir iş zamanında bitmez((istisnalar olur tabi))
ya da planlar başka başka olur....
:(
"Hiç birseyi murad etme
Olduysa inad etme
Haktandır o reddetme
Mevlam neyler
Neylerse güzel eyler"
Hiç bir seyi , illa bu olsun diye tutturarak istemiycen.Ayettede yazdığı gibi "Hayır davet ediyorum diye şer cağırır, şer gibi görünen aslında size hayırdır". Ama herşeyi de Allah' a bırakmıycaksın , bunu yapmak istiyorum diycen , onun için emin sıfatla çalışcan sonrası Haktan. Yaptığının karşılığını hemen o anda da alamıyabilirsin , Allah'da an var 1 gün sonra olur 1 yıl sonra olur. Yeter ki sen kapısında bekle.