Müslüman Anne Baba'nın Çocuklarına Karşı Vazifesi...

muhabbet

Asistan
Katılım
26 May 2007
Mesajlar
494
Tepkime puanı
11
Puanları
0
Müslüman Anne Baba'nın
Çocuklarına Karşı Vazifesi...

Çocuklarına Karşı olan Mesuliyetini Bilir..

Şuurlu Müslüman hayata sunduğu evlatlarının karşısında mesuliyetinin büyüklüğünü idrak eder.Zira Kur'an'da şöyle buyurulmaktadır:

"Ey inananlar!Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyunuz.Onun yakıtı insanlar ve taşlardır
"tahrim/6"


Ayrıca Peygamberimizin şu hadisi de aynı mesuliyeti ifade etmektedir:

"Hepiniz çobansınız.Hepiniz emriniz altındakilerden mesulsunüz.Emir(devlet başkanı) çobandır.Erkek aile efradının çobanıdır.Hepiniz çobansınız ve hepiniz emriniz altındakilerden mesulsunuz.
"Buhari,Müslim"

Bu mesuliyet İslam'ın her ferde verdiği kapsamlı bir mesuliyettir.Hiç kimse bu sorumluluğun dışında kalmamıştır.Bu hadis gereğince ana baba da evlatlarının terbiyesinden mesul olmaktadırlar.Onları iyi bir şekilde yetiştirmek ve onlara güzel ahlak vermek mesuliyeti onların omuzlarındadır.

"Ben ancak üstün ahlakı tanımlamak için gönderildim"
İmam Malik ve İmam Ahmed bin hanbel"

Ebeveynin çocukları karşısında onları Allah ve Peygamberine itaat terbiyesiyle yetiştirme mesuliyetinn büyüklüğünü,ulemanın şu takririnden daha iyi anlatacak bir ibare yoktur.
Peygamber(aleyhissalatu vesselam)"in "Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde onlara namazı emredin.On yaşındayken (kılmazlarsa) onları hafifçe dövün(Ahmet ,Ebu Davud Hakim) emirini tutmayhan ana baba günahkardır ve bu ihmal ve tefritten dolayı Allah'ın önünde mesuldür.
Çünkü ev,yavruların yetiştiği bir yuva ve ilk sosyal kurumdur.Mizaç,meyil,şahsiyetlerinin oluştuğu bir ortamdır.Ana babanın o taze filizleri yetiştirmede,onlara faydalı gıda vermede beden,akılve ruhlarını terbiye etmede rolünün büyüklüğü ortadadır.
...

Devamı isteğinize bağlı gelecek.
Kaynak:Kur'an Ve Sünnet'te MÜSLÜMAN ŞAHSİYETİ
Prof.Dr.M.Ali Haşimi

 
Üst