Musibetler Altında Tatlı Neticeler Vardır | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Musibetler Altında Tatlı Neticeler Vardır

nur.talebesi_

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
32
Puanları
0
MÜSİBETLER ALTINDA TATLI NETİCELER VARDIR

Bu sıkıntılı zamanda,,nefsim sabırsızlıkla beni taciz ederken,bu fıkra onu tam susturdu,,şükrettirdi..Size de bir faydası olur diye leffen takdim edilen bu fıkra,,başımın yanında asılı duruyor...
1.Ey nefsim!!Yetmiş üç sene,,yüzde doksan adamdan ziyade zevklerden hisseni almışsın..Daha hakkın kalmadı..
2.Sen, ani ve fani zevklerin bekasını arıyorsun..Onun için onun zevaliyle ağlamaya başlıyorsun..Kör hissiyatınla bu yanlışın tam tokadını yersin..Bir dakika gülmeye bedel on saat ağlıyorsun..
3.Senin başına gelen zülümler ve müsibetlerin altında kaderin adaleti var...İnsanlar senin yapmadığın bir işle sana zulmediyorlar..Fakat kader senin gizli hatalarına binaen,,o müsibet eliyle seni hem terbiye hem hata keffaret ediyor..
4.Hem yüzer tecrübenle,ey sabırsiz nefsin!!Kat'i kainatın gelmiş ki,,zahiri müsibetler altında ve neticesinde,,inayet-i ilahiyenin çok tatlı neticeleri var.."BELKİ SEVMEDİĞİNİZ ŞEY HAKKINIZDA HAYIRLIDIR" (bakara Suresi 2:216.)çok kati bir hakıkatı ders veriyor..O dersi daima hatıra getir,,hem feleğin çarkını çeviren kanun-u ilahi,,senin hatırın için - o pek geniş kanun u kaderi değiştirelemez.
5."Kadere iman eden,kaderden emin olur" kudsi düsturunu kendine rehber et.Hevesli akılsız çocuklar gibi,,muvakkat ehemmiyetsiz lezzetlerin peşine koşma.Düşün ki ,fani zevkler,sana manevi elemler,teesüfler bırakıyor..Sıkıntılar elemler ise bilakis,,manevi lezzetler ve uhrevi sevaplar veriyor..Sen divane olmazsan,,muvakkat lezzeti yalnız şükür için arayabilirsin..Zaten lezzetle şükür için verilmiştir.....

Bediüzzaman Said Nursi
Emirdağ lahikası,s 173
 
Üst