Mürşide teslim olmayanın sonu...!

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Birgün Şeyh Bahaeddin Nakşibend Hazretlerine müridleri pişirilmiş balık ikram ettiler. Nakşibendî Hazretleri gelen balığı hazır olan müridleri ile oturup yemeye başladı. Fakat içlerinden birisi Hazreti Şeyhin davetine «oruçluyum,» diyerek icabet etmiyordu.

Nakşibendî Hazretleri:

— Gel bizimle sen de ye, sana Ramazan günlerinde tutulmuş, bir gün oruç sevabı vereyim, diye ne kadar ısrar ettiyse de mürid yine söz dinlemedi. Bunun üzerine Hace Hazretleri:

— Bu adam Cenab-ı Hak'tan uzaktır. Siz de bu adamı terkediniz, diye müridlerine emir verdi. O zamana kadar son derece zahit ve abit bir zat olan bu adam bundan sonra yavaş yavaş sohbeti, derken rabıtayı ve (Allah korusun) daha ilerde namazı - bırakıp bir bînamaz olarak ölüp gitti.

Kamil mürşidler kalbi fani sevgi ve sevgililerden çözüp, ebedi sevgiliye Yüce Mevla'ya bağlarlar.Yeter ki mürid, kalbini onların eline bırakıp teslim etsin...

Satuk Buğra

Profesör
Bir insan nafile oruç tutunca mevladan uzakmı oluyor. Rasulullah nafilede olsa oruç tutan birisinin orucunu bozmaya zorlamışmıdır. Zorlayıpda sora tecrit etmişmidir. Bu Bahaeddin Nakşibendi hazretlerine yapılan bir iftira olabilir diye düşünüyorum.

Satuk Buğra

Profesör
Nasıl okuduğumu anlamadığına göre belki anlama sorunun vardır kardeş, olamazmı?

Nevfal

Üye
Bakın güzel kardeşlerim, öncelikle sakin kalmalıyız ve birbirimizi yok yere kırmamalıyız.

Anlatılan kıssa gerçek de olabilir, uydurma da olabilir lakin ben bu kıssa da ters bir duruma rastlayamadım.

Açıktır ki bir davette nafile orucun bozulması daha faziletlidir. Bunu Efendimiz aleyhisselam belirtmiştir.

Allah dostlarının gözü de, kulağı da, elleri de, ayakları da Allahu Teala'dir yani emrindedir. Bu vesile ile kişilerin niyetlerini Allah izin verdiği ölçüde bilmektedirler. Hal bu olunca Nakşibend Hazretlerinin müridinin niyetini ortaya koymak için onu böyle bir imtahana tabi tuttuğu aşikardir.

En doğrusunu Allah bilir.

Cirak

Üye
.

Nakşibendî Hazretleri:

— Gel bizimle sen de ye, sana Ramazan günlerinde tutulmuş, bir gün oruç sevabı vereyim, diye ne kadar ısrar ettiyse de mürid yine söz dinlemedi. Bunun üzerine Hace Hazretleri:
QUOTE]

burda bir yanlislik yokmu arucun veya diger ibadetlerin sevabini yarada ALLAH verir diye biliyorum, seyh veya evliyaullah o ibadetlerin sevabinin verilmesi icin dua eder diye biliyorum bu menkibeyi tekrar gözden gecirirseniz iyi olur sanirim

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
ya kardeşler burda anlatılmak istenen olay mürşide bağlılık konusu dikkate çekilmek isteniyor niye başka yerlere çekiyorsunuz konuyu hala anlamış değilim

Satuk Buğra

Profesör
Allah dostları, insanları itaatsizliğe sürükleyip onların günahkar duruma düşmesine müsaade etmezler. Meseleye bu açıdan bakıyorum. Şahı Nakşi Bend evliyaullahtandır. Ne yaparsa rızai lillah için yapar, buna sözümüz yok. Bizi İsrailiyatla başlayan yudruma furyasının menkıbelerede bulaşmış olması endişelendiriyor. Yoksa tekfirciler, mealciler, hizbuttahrirciler gibi olaylara bakıyor değilim. Uydurmalar var diye İslamın asli kaynaklarından olan hadislerin ve diğer kaynakların toptan reddinede karşıyız.

keskinbey06

Asistan
evet kardeşim bende gel sana şu kadar sevap vereyim kelimesini analmış değilim.benim sevabımıda günahımıda yaradanım verir.yanılıyormuyum acaba

hirahos

Kıdemli Üye
Oradaki ifade elbette yanlış.. "Kendi sevabımdan sana 1 günlük oruç sevabı bağışlayayım" demesi daha uygun..

Fatiha, Kur'an okuyup sevabını geçmişlerimize hediye ediyoruz ya, onun gibi.. Hediye etmek anlamında..

Kıssanın nerden alındığı da önemli.. Hangi kaynak? Belirtirseniz bir bakalım..

iskender

Üye
ya kardeşler burda anlatılmak istenen olay mürşide bağlılık konusu dikkate çekilmek isteniyor niye başka yerlere çekiyorsunuz konuyu hala anlamış değilim

kardeşim, tarikat eğitiminden haberi olmayanlara ne denir ki?

halbuki nafile oruç bozulabilir.

Satuk Buğra

Profesör
kardeşim, tarikat eğitiminden haberi olmayanlara ne denir ki?

halbuki nafile oruç bozulabilir.

İskender usta, tam bir tiyatrosun vallahi. Ben sana demedimmi islamı ve atatürkü iyice öğren. Sen daha sıradan olaylardan bile haberin yok. türkiyede tarikatları ortadan kim kaldırdı. Atatürk kaldırmadımı. Atatürkün kaldırdığı bir tarikatla sen atatürkçünün ne işi olabilir. Aç atanın söylediklerini bir bir oku. ne diyor orda, bu memleket, şeyhler, dervişler müritler, takkeler dergahlar memleketi olmaktan çıkarılmalı, çağdaş, uygar, batı medeniyeti ve tekniğini, aklı ve bilimi esas almış bir ülke haline getirilmeli diyor. Daha takke ve zaviyeler hakkındaki kanunlar bile yürürlükte şapka kanunu ile birlikte, sen ne diyorsun, bayağı geri kalmışsın yahu.

Satuk Buğra

Profesör
Satık Buğra saldırılarına burda mı devam ediyorsun artık!...;)

Neden bu konuda bize katılmıyormusunuz. Doğru değilmi söylediklerim. Bunu saldırımı olarak telakki ediyorsun. Bu nasıl bir mantıktır. İşi neden hemen hissiyata döküyorsunuz. Halbuki biz doğruyu kim söylerse söylesin takdir etmekte bir beis görmeyiz. Bumudur müslümanlık, bumudur kardeşlik. İnsanlara bedduayı bile hoş görmeyen sizlerin bu anlaşılmaz tavrı nedir böyle. Yahudisine ermenisine, hristiyanına gösterdiğiniz sempati neden müslümandan esirgenir. Yoksa biz yahudi ve hristayanlardan fazlamı size saldırıyoruz söylermisiniz?

XaberDar

Profesör
Neden bu konuda bize katılmıyormusunuz. Doğru değilmi söylediklerim. Bunu saldırımı olarak telakki ediyorsun. Bu nasıl bir mantıktır. İşi neden hemen hissiyata döküyorsunuz. Halbuki biz doğruyu kim söylerse söylesin takdir etmekte bir beis görmeyiz. Bumudur müslümanlık, bumudur kardeşlik. İnsanlara bedduayı bile hoş görmeyen sizlerin bu anlaşılmaz tavrı nedir böyle. Yahudisine ermenisine, hristiyanına gösterdiğiniz sempati neden müslümandan esirgenir. Yoksa biz yahudi ve hristayanlardan fazlamı size saldırıyoruz söylermisiniz?

Ben seni hala anlayamadım ki?!...:blink:

Humeyni konusunda beni nerdeyse gayri müslim ilan etmişsin!... Burdada kardeş, müslüman diyorsun!...:blink: Anlamıyorum ben anlamıyorum!...:blink: Kafa basmıyor şimdi!...:blink:

Yahudisine ermenisine, hristiyanına gösterdiğiniz sempati neden müslümandan esirgenir.

Ben hala anlamıyorum yaf!... Benim yahudiye, hristiyana sempati duyduğumu nerden çıkardınız!...:blink:

Neyse laf uzar kalp kırılır(kırıldı kırılacağı kadar).

Satuk Buğra

Profesör
Anlamak istiyorsan İmam Humeyninin Nefis Tezkiye adlı eserini tavsiye etmek isterim. Okuda İmam hakkındaki yanlış düşüncelerini değiştir ve zalim kafirlerlerle birlikte ona saldırma sakın.

XaberDar

Profesör

Hudalfa

Asistan
satuk_buğra abim hümeyni gibi alimler sultanına, o büyük şerefli insana kafir diyen bir beyne asla öğretemezsin geniş düşünmeyi.. böyle kafasını duvarlara vurur.
satrancı insanları savaşa yonelttigi için yasaklamıştır. hümeyni yer döşşeğinde devletleri yöentirken. post üzerinde namaz kılanlara anlatamazsın ayrıntıların ne büyük şeytenlıklara gebe olabilecegini..

humeyni öldüğünde türkiyede bayraklar yarıya indirilmişti. turgut özal vizyonu ile hümeyniyi anlamamıştıda bizim ehli sünnet etiketli sıradan guruhlarımızmı anlayacak!..

'herşeyi yaratan emektir, hatta cennet ve cehennemi de' sözünü söylemişte hala yobaz, kafatascı, şii diktatörü gibi anlarlar.

böylesine anlamlı bir söz sarfetmiş olsa da, sadece iranda degil insanlık tarihinde actigi ve hala onarılamayan karanlik ile dimaglarda yer eden kişidirde...