mühim bir sual?

adonya

Üye
kardeşlerim gizlenmiş düşünceleri uyandırmak maksadıyla soruyorum: YÜCE RABBİMİZİ HERŞEYDEN DAHA ÇOK SEVDİĞİNİZİ NASIL ANLIYORSUNUZ? (selam tüm muvahhidlere olsun)

ibrahimi

Has Uşak
Bir kişiyi ne kadar sevdiğini bilmek istiyorsan Onun sendeki yerine bak :)

H

hiç

Guest
hmm belki çogumuz sevdigimizi sanıyoruz...öyle ya teslimiyet,tevekkül ve itaat de ne kadar sadık ve sabit kalabiliyoruz ki...?
düşünelim....

ebumusab

Üye
SELAMUN ALEYKÜM
ALLAH azze ve celle bir hadisi kutside buyuruyorki
ben bir kulumu sevdiğim zaman onun gören gözü işiten kulağı yürüyen ayağı olurum .
bir ayeti kerimede ALLAH onlardan razı onlar da ALLAH'dan razı(ne sebebi ile)rabblerinin haşyetinden korkmaları sebebiyle
başka bir ayeti kerimede onlar ALLAH'I seviyorlarsa sana tabi olsunlar.
bir dergide şöyle söyleniyordu
bir kimse ellerini açıp ALLAH'ım seni seviyorum seni seviyorum dese duyamıyacağı bir ses ona o zaman isbat et der.
her halde meramımı anlatabilmişimdir
selamun aleyküm

B

.BeYzA.

Guest
sevmek fedakarlıktır diye klasik bir söz vardır ya, bu şekilde düşünürsek O'nu(cc) ne kadar sevdiğimizi anlamak için O'nun için neyi feda ettiğimize bakmalıyız...candan, maldan, yardan...hocamız bir zaman şöyle demişti bize sohbetlerinde: "Kıyamet günü bir çağrıcı insanlara şöyle seslenecektir 'kendiniz için harcadıklarınız nerde?' en değerli elbiseler, kıymetli taşlar, mücevherler...vb insanların kendi nefisleri için harcadıkları bu şekilde dökülecektir sonra aynı ses 'Allah için harcadıklarınız?' diye sorduğunda yırtık ve eski elbiseler, değersiz kıymetsiz eşyalar....dökülecektir!!!

YÜCE RABBİMİZİ HERŞEYDEN DAHA ÇOK SEVDİĞİMİZİ feda ettiklerimizden de anlayabiliriz....

Kendimize yüzbin deffa sormalıyız O'nun için ne feda edebiliyoruz????

selam ve baki muhabbetle...

yoldaş

Üye
yaşantımıza bakarız.rabbimizin bizden yapmamızı istediği şeylere ve yapmamamızı istedigi şeylere bakarız.ne derece yapıyorsak sevgimiz de o derecedir...

billev04

Üye
Bence sevgiyi göstermenin en güzel yolu karşındakini memnun edecek şeyleri yapmaya çalışmaktır,hoşnut etmek için çabalamaktır.Yani Allah'ımızı memnun edip onu sevdiğimizi göstermenin yolu emirlerine sıkı sıkıya uymak,yasaklarından bir o kadar kaçınmaktır.O zaman onun katında sevgi buluruz.Allah hepimizi öyle kullardan eylesin.AMİN...

ekvani

Asistan
sevgi kuşkusuz ki makamı muhammeddir.çünli allah sadece habibini sevmiştir.
neden?...... çünki o resul allahtır.
seven ve sevilenin olmadığı yerdir.yoksa şirk ouyor..
kimden evvel tecelli eyledi hak
kiminin maksudu andan içeri

sevgi ona ulaşmak için bir araç olabilir ancak..

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Benim, Rabbimi ne kadar sevdiğimi, Rabbimin, beni sevmesine bakarak anlıyorum...

Hamdolsun ki Rabbim iman nimetini vermiş, hamdolsun ki ailemiz var ve ailemizdekiler müminler...

Hamdolsun ki rızkım bana yetecek kadar gönderiliyor...

Hamdolsun ki kötü işlerden, hayırsız kimselerden, fenalık ve ahlaksızlıklardan koruyor Rabbim...

Hamdolsun ki sıkıntımızdan sonra gelen ferahlığı beklemek nasib oluyor ve isyandan da koruyor bu aciz nefisli kulunu...
.... ve daha birçok hamd...
Hamdolsun ki Rabbim beni seviyor diye düşünüyorum... Demek ki ben de, Rabbimi çok seviyormuşum...

Rabbim yolundan ayrılmak nasib etmesin... Yolunda hayırlı ve faydalı olmak nasib olsun... Güzel ahlak, hoşgörü, merhamet ve en önemlisi de imanla yaşamak nasib olsun ve vefatımızda huzuruna çıkacak yüzümüz olsun dilerim Rabbimden...

Ya Rabbim... Verdiğin nimetlere ebediyyen şükürler olsun... Sana şükrümü eda etmekten ebediyyen acizim...

MaKBeR

Doçent
kardeşlerim gizlenmiş düşünceleri uyandırmak maksadıyla soruyorum: YÜCE RABBİMİZİ HERŞEYDEN DAHA ÇOK SEVDİĞİNİZİ NASIL ANLIYORSUNUZ? (selam tüm muvahhidlere olsun)

maalesef henüz böyle bir iddiada bulunamıyorum.... . .

avrasya

Paylaşımcı
Kardeşim şöyle okuduğumu hatırlamıyorum ama İmam-ı Gazali, Kimyayı Sadaded kitabında "Allah'ı seviyor musun? " sorusunu başkalarına sorulamaması söylüyor.Çünkü eğer cevap hayır olursa insan gafil olur.evet olursa bir takım riya hususları ortaya çıkar.(Not:Kaynağı tam bulamadım.böle okuduğumu hatırlıyorum.Yanlış yapmaktam Allah bizleri korusun.)O yüzden biz bırakalım böle işleri ibadetlerimize bakalım asıl.

selam

Profesör
Merhaba , Sormuş olduğunuz sual çok güzel, bunun cevabı bir hayli zor,
sevmek istiyorum demek dahi ikiliktir.Yada ben sevmiyecem demekte şirktir.
Bu aşk öyle birşeyki birden bire onun içinde kendini buluverirsin.Sonra bu aşk
seni senden alırda senlik benlik kalkar aradan .Aşk olarak zuhura gelirsin.
Yinede söyliyemezsin.
"EY AŞK SENİ HEP ANLATIRIM AMA SEN BANA GELDİĞİN ZAMAN
TÜM ANLATTIKLARIMDAN UTANIRIM"

Saygılarımla

leopar

Üye
islamın ve imanın şartlarını yerine getirebilmek ve dilden adını düşürmemek onu ne kadar sevdiğimizi anlatır

beyazıd-ı bistami k.s hz lerine sormular Allahı seviyor musun diye..dönmüş dönmüş sıkılmış ne oldu bukadar mı zor cevap vermek denilince ;sevmiyorum deseeem edepsizlik etmiş olurum,seviyorum desem ispatından korkarım demiş mübarek.

rasulullah s.av. e bir bedevi gelmiş ya rasulullah ben sizi çok seviyorum demiş.beni seviyorsan fakirlige hazır ol diye buyurmus .ama ya rasulullah ben Allah ıda çok seviyorum deyince,o zaman belalara hazır ol buyurmuş

BAKİ SELAMLAR​

selam

Profesör
Her Yerde Sen ,
Her şeyde Sen,
Bilmemki
Nasil Söylesem.

cüneytkaya

Profesör
Sevgi, sevgilinin her şeyini sevmeyi gerektirir. Ona yakından uzaktan ilgili olan her şeyi sevgili kılar. Bunun için, "Sevgilinin kapısındaki köpek, sevenin kalbinde, diğer köpeklerden üstündür ve ayrı bir yer tutar" demişlerdir.

Şeyh-ül-İslam Abdullah-i Ensarihazretleri buyuruyor ki:
(Biri, çok sevdiğim bir zatı incitmişti. O andan beri, kalbimde ona karşı soğukluk duyuyorum.) Büyüklerin, (Sevdiğini incitene darılmaz, gücenmez isen, köpek senden daha iyidir) sözü meşhurdur.

Sevginin şartı olan hubb-i fillah, buğd-i fillah, Kur'an-ı kerimde ve hadis-i şerifte bildiriliyor. Allahü teâlânın düşmanlarını sevmek, insanı Allah’tan uzaklaştırır. Teberri etmedikçe, tevelli olmaz. Yani düşmanlarından uzaklaşmadıkça, sevgiliye dost olunmaz. (C.4, m.29)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki:
Muhammed aleyhisselama tam ve kusursuz tâbi olabilmek için, Onu tam ve kusursuz sevmek gerekir. Tam ve olgun sevginin alameti de, onun düşmanlarını düşman bilmektir. Onu beğenmeyenleri sevmemektir. Sevgiye müdahene [gevşeklik] sığmaz.

Aşıklar, sevgililerinin divanesi olup, onlara aykırı bir şey yapamaz. Aykırı gidenlerle uyuşamaz. İki zıt şeyin sevgisi bir kalbde, bir arada yerleşemez. Cem-i zıddeyn muhaldir. Yani iki zıddan birini sevmek, diğerine düşmanlığı icap ettirir. (C.1, m.165)

Abdullah-i Dehlevi hazretleri de buyuruyor ki:
Allahü teâlâyı seven, bilmediği bir aşk ile şaşkın haldedir. Uykusu kaçar, gözyaşları dinmez. Her işinde Allah’tan korkar, titrer. Allahü teâlânın sevgisine kavuşturacak işleri yapmak için çırpınır. Sabreder, affeder. Her geçimsizlikte, sıkıntıda, kusuru kendisinde görür. Her nefeste Allahü teâlâyı düşünür, gafletle yaşamaz. Kimseyle münakaşa etmez. Bir kalbi incitmekten korkar. Kalbleri Allahü teâlânın evi bilir. (M. 85)

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Ya Rabbi, kendi sevgini, sevdiklerinin sevgisini, sevgine kavuşturacak işlerin sevgisini nasip et ve sevgini [susuzluktan yananın arzuladığı] soğuk sudan benim için daha kıymetli kıl!) [İ.Gazali]

Bir kimse, Allah’ı seviyorsa, bilsin ki Allahü teâlâ da onu seviyor demektir.
Büyüklerden biri buyurdu ki:
(Ben Allahü teâlâyı sevdiğimi zannediyordum. Halbuki O beni seviyormuş.)

Selim Akif

Üye
“İman edenlerin Allah’a sevgisi ise sağlam” (Bakara: 165).

Burada önemli olan husus şudur: Kişinin muhabbetullaha giden yolda atacağı ilk adım haram ve helal sınırlarına riayet etmektir. Allah’ı seven bir insan Allah’a kavuşmayı da sever. Allah’ı çok zikreder, Allah’ın emirlerine riayet etmekte tereddüt göstermez, Allah’ın kelamı olan Kur’an’ı ve Allah’ın sevdiklerini sever. Bunlar kişinin Allah sevgisinde samimi olduğunun işaretleridir. Böyle bir insanın kalbinde şu hadis–i şerif tecelli etmiştir:

“Kimde üç haslet varsa o imanın tadını almıştır: Allah ve Resulünü her şeyden çok sevmek, sevdiklerini Allah için sevmek, ateşe düşmekten korkar gibi küfre düşmekten korkmak.”

ceberut

Paylaşımcı

Heralde sonunda bizi Öldüreceği için.