Muhammed Hamidullah haftası

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44


Siyer Araştırmaları Merkezi, 17/24-Aralık-2010 tarihleri arasında “Büyük Siyer Âlimi Prof. Dr. Muhammed Hamidullah’ın” vefat gününden başlayarak bir hafta boyunca birçok faaliyet ve programa imza atacak…
Merkezin Kültür ve İhtisas birimlerinin beraberce düzenleyecekleri bu hafta; ‘Büyüklerin Ayak İzleri 1’ üst başlığı ile tertiplenecek. Bu üst başlığın sebebi ise her yıl bir siyer âliminin ele alınıp, bir hafta boyunca o âlimin anlaşılması için etkinlikler yapılmasından kaynaklanıyor. Yani Merkez, bu anma/anlama programlarını geleneksel bir hale getirerek, her yıl devam ettirecek.
Siyer Araştırmaları Merkezi, Muhammed Hamidullah’ın vefat günü olan 17 Aralık tarihiyle başlatacağı hafta etkinliklerinin öncesinde, bir ödüllü makale yarışması düzenlenecek. Makale yarışması “Muhammed Hamidullah’ın İslam Peygamberi adlı eserinin Siyer İlmine Katkıları” konusunu içeriyor. 08 Kasım 2010 tarihinden itibaren başlayacak yarışma, 17 Mart 2011’de sona erecek. Makalelerde aranacak özellikler hakkında Merkezin internet sitesinden daha detaylı bilgiler alınabilir. Yarışmada dereceye giren makalelerden birinci olana Umre ziyareti, ikinci olana Kudüs ziyareti, üçüncü olana ise Suriye gezisi ödül olarak verilecek. Ayrıca değerlendirme heyetinin seçtiği on makale ise çeşitli hediyeler ile mükafatlandırılacak ve seçilen makaleler Siyer Yayınları tarafından kitaplaştırılacak.
Değerlendirme heyetinde Muhammed Hamidullah hocamızın talebeliğini yapmış Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Prof. Dr. Salih Tuğ, Cemal Uşak, Muhammed Emin Yıldırım ve M. Ali Alioğlu bulunuyor.
Makale yarışmasının ödül töreni ise 17 Nisan 2011 Pazar günü büyük bir program ile yapılacak.
17/24 Aralık “Muhammed Hamidullah Haftası” içerisinde ise şu etkinlikler gerçekleştirilecek:
- 17 Aralık 2010 Cuma Prof. Dr. Salih Tuğ ile “Bir Siyer Arkeologu Olarak Muhammed Hamidullah” konulu bir söyleşi gerçekleşecek.
- 18 Aralık 2010 Cumartesi Muhammed Emin Yıldırım “Bir Siyer Âlimi Olarak Muhammed Hamidullah” konulu bir sohbet gerçekleşetirecek.
- 19 Aralık 2010 Pazar Muhammed Hamidullah’ın mektuplarından oluşan bir sergi açılacak
- Aynı gün İhsan Süreyya Sırma ile bu mektuplar üzerine bir hasbıhal gerçekleşecek.
- 21 Aralık 2010 Salı “Muhammed Hamidullah’ın İslam Peygamberi Eseri Üzerine Mülahazalar” konulu Muhammed Emin Yıldırım’ın Hikmet Vakfı’nda yapacağı sohbetle son bulacak.
- Hafta boyunca, Muhammed Hamidullah’ın hayatını, eserlerini, hakkında söylenenleri kapsayan bir kitapçık, ücretsiz olarak programa katılanlara hediye edilecek.
Haber7
 
Üst