Muhafazakar otel tavsiyesi

ihvanistanbul

AkhenAton
siz islamı bilmiyorsunuz. Müslümanca yaşamak demek kendine eziyet edecek kadar yormak demek değil. Efendimiz sav. karnına taş da bağladı kuzu da yedi. şartlara göre değişiyor durumlar. müslüman tatil yapar, yaparkende yeryüzünü gezip ibret alır. gidip içkili mekanda karı kız kesmez. kesersede kafir olmaz günahkar olur.

Darul_Beka

Profesör
siz islamı bilmiyorsunuz. Müslümanca yaşamak demek kendine eziyet edecek kadar yormak demek değil. Efendimiz sav. karnına taş da bağladı kuzu da yedi. şartlara göre değişiyor durumlar. müslüman tatil yapar, yaparkende yeryüzünü gezip ibret alır. gidip içkili mekanda karı kız kesmez. kesersede kafir olmaz günahkar olur.
he bilmiyok bir sen biliyon
ben eziyet ederdi mi dedim
neyse anlayamıyacan herhalde ısrara gerek yok
gidin onbinlerce parayı harcayın 5 yıldızlı otellerde kalın hatta yurt dışı tatili de yapın
son dönemlerde hızla artan çok pahalı arabalarda tuhaf giyimle gezen lüks tatil yapan müslüman sosyetesine sizde katılın
ama
bu kültürün islamda olduğunu iddia etmeyin
ortalama müslüman refleksinde 5 yıldızlı otelde tatil yapmak yoktur
biline

ebumusab

Üye
İfrat ve tefrit arası bir yoldur ümmetin yolu. Men harrame zinetallahi...
Bu ayetin karşılığı şu mecelle kuralındadır
Eşyada aslolan ibahadır
İfrat bunu yasaklama girişimi iken
Teftit ise mezkur konuya göre muhafazakar bir otelin varlığını savunmakdır.
Böyle bir otel gerçekten varmıdır ben duymadım
Varsada helal olur. Müslüman zekatını verdikten sonra dilediği kadar harcarda ona zarar vermez.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Darul_Beka

Allah sizden razı olsun. Hayat iman ve cihattır desturunu hatırlattınız bize.

Bu konu ile ilgili iki tanıdığım aklıma gelir.

Birinci tanıdığım senede en az 5-6 kez tatile gider, gezmeye gider ama iş Kurban kesmeye geldiğinde maddi durumum müsait değil der.

Bir kaç kere kurban bayramı döneminde benden gidebileceği yer tavsiyesi istedi. Kırmadan tatlı sert usulüne uygun bir şekilde maddi durumu olmadığı için kurban kesmediğini ama benden tatil rotası istediğini hatırlattığımda ikisi farklı şeyler deyip bir şekilde konuyu kapattı.

Allah onu da bizi de affetsin.

İkinci tanıdığım ise maddi durumları gerçekten çok çok iyi. Arabalar evler şirketler. Ama ben bir çok hayırlarına şahidim. Örneğin Gayrimüslimlerin bol olduğu bir semtte kuran kursu açıp talebeler yetiştiriyorlar. Bir çok hayır hasenatları var.

Tatil konusunda gelince fırsat buldukça ya umreye yada senede bir iki kere kaplıcaya giderler. Paralarını da israf etmezler. Örneğin Marmaris'te FETÖ'den kalma ANGELS otel var geceliği 10.000 TL nin üzerinde.

İsteseler bu otelde çok rahat kalabilirler. Ama mütevazi bir şekilde uygun hesaplı muhafazakar otellere giderler.

Allah onlardan razı olsun.

Selam ve dua ile.

erdemceerdem

Profesör
İkincin sayfadaki her yoruma ayrı ayrı teşekkürler arkadaşlar.

Müslüman tatil de yapmalıdır, denize de girmelidir. Doğrudur.

Tatil yapmak için muhtemelen genel (toplumsal) bir rahatlık da gereklidir.

Fikrimce: Katılım bankalarının caizliği kadardır, muhafazakar otellerin caizliği de.
(Mesleğim icabı, katılım bankalarının göründüğü kadar masum olmadığını bilmemden ötürü bu örneği verdim)

Birde insanda nefis var işte... Mantığına yatmasa da bazen canının istediğini yapmak isteği hasıl oluyor.

Şeytan tek denizde (tatilde) icraatını yerine getirmiyor.

Kibir öyle bir şeydir ki; şeytan insanı hiçbir yerden yakalayamasa bile

'Ben senden daha iyi müslamanım' kibrinden yakalıyor maalesef...

Bu kibre çokça kez kendimde yakalandım maalesef, Allah affetsin.

Hakperest

Kıdemli Üye
Sayın @Darul_Beka

Allah sizden razı olsun. Hayat iman ve cihattır desturunu hatırlattınız bize.

Bu konu ile ilgili iki tanıdığım aklıma gelir.

Birinci tanıdığım senede en az 5-6 kez tatile gider, gezmeye gider ama iş Kurban kesmeye geldiğinde maddi durumum müsait değil der.

Bir kaç kere kurban bayramı döneminde benden gidebileceği yer tavsiyesi istedi. Kırmadan tatlı sert usulüne uygun bir şekilde maddi durumu olmadığı için kurban kesmediğini ama benden tatil rotası istediğini hatırlattığımda ikisi farklı şeyler deyip bir şekilde konuyu kapattı.

Allah onu da bizi de affetsin.

İkinci tanıdığım ise maddi durumları gerçekten çok çok iyi. Arabalar evler şirketler. Ama ben bir çok hayırlarına şahidim. Örneğin Gayrimüslimlerin bol olduğu bir semtte kuran kursu açıp talebeler yetiştiriyorlar. Bir çok hayır hasenatları var.

Tatil konusunda gelince fırsat buldukça ya umreye yada senede bir iki kere kaplıcaya giderler. Paralarını da israf etmezler. Örneğin Marmaris'te FETÖ'den kalma ANGELS otel var geceliği 10.000 TL nin üzerinde.

İsteseler bu otelde çok rahat kalabilirler. Ama mütevazi bir şekilde uygun hesaplı muhafazakar otellere giderler.

Allah onlardan razı olsun.

Selam ve dua ile.
ikinci tanıdık eba mı acaba😆

şaka bir yana

israf, dinlenme, gezme, harcama, fakirlere yedirme vs. ; zaman, mekan ve kişiye göre değişir.

Zengin kişi on birim fakire verip on birim gezerek, tozarak dengeyi kurar. Çünkü zengin bir birimle gülmez, gülemez; bu psiko-sosyal yapısından kaynaklanır. Fakir ise yarım birimle zenginin iki katı gülebilir.
Bu nedenle zengine ne yapıp yapmayacağını söylemek doğru değildir. Zengin kendi anlam dünyasında kuranı kerimin ye iç israf etme, saçıp savurma ve elini büsbütün kapama emirlerini hayata geçirir ve dengeli bir yol tutar.

şimdi marsa değil de gökyüzüne bile yolculuk israf olması ile gelecekte bir zamanda marsa yolculuk herkesin sıradan bir harcaması olabilir.

Sonuçta bir zengin tatile gitmesi caizdir ama gitmeyip meblağı fakire yedirmesi büyük bir takvadır ki ben zengin olsam bunu yapabileceğimi düşünmüyorum.

üst perdeden uçan mücahid darul abi de yapacağını düşünmüyorum
😆

Darul_Beka

Profesör
ikinci tanıdık eba mı acaba😆

şaka bir yana

israf, dinlenme, gezme, harcama, fakirlere yedirme vs. ; zaman, mekan ve kişiye göre değişir.

Zengin kişi on birim fakire verip on birim gezerek, tozarak dengeyi kurar. Çünkü zengin bir birimle gülmez, gülemez; bu psiko-sosyal yapısından kaynaklanır. Fakir ise yarım birimle zenginin iki katı gülebilir.
Bu nedenle zengine ne yapıp yapmayacağını söylemek doğru değildir. Zengin kendi anlam dünyasında kuranı kerimin ye iç israf etme, saçıp savurma ve elini büsbütün kapama emirlerini hayata geçirir ve dengeli bir yol tutar.

şimdi marsa değil de gökyüzüne bile yolculuk israf olması ile gelecekte bir zamanda marsa yolculuk herkesin sıradan bir harcaması olabilir.

Sonuçta bir zengin tatile gitmesi caizdir ama gitmeyip meblağı fakire yedirmesi büyük bir takvadır ki ben zengin olsam bunu yapabileceğimi düşünmüyorum.

üst perdeden uçan mücahid darul abi de yapacağını düşünmüyorum
😆
üst perdeden uçmadım
Ben günahkarın tekiyim
bu konuda olması gerekeni söyledim sadece