Müceddidlik Müctehidlik Babında Gencadama Cevab | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Müceddidlik Müctehidlik Babında Gencadama Cevab

Bedrin_Aslanı

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
20 Haz 2006
Mesajlar
1,792
Puanları
0
Bismihi Subhanehu

http://www.gencadam.net//content/view/640/57/ linkinde yer alan yazıya cevaben yazılmıştır.

1. Yardımcı Müceddidlik ifadesi bugüne kadar bir tek İslam Alimi tarafından kullanılmamıştır. Birilerini müceddid kabul edebilme adına uydurulan bu söz hiç bir ayet ve hadis veya ulemadan herhangi birisinin sözü ile desteklenebilir, tasdiklenebilir bir söz değildir.

2. Hadisi şerifte yüz yıl süresi geçerken bu süreyi altmış veya altmış üç seneye indiren hangi alim vardır ? Böyle bir hezeyanı savuran kaç tane alim gösterilebilir ?

3. Her müceddidin müctehid olduğu iddiası hiç bir şekilde destelenebilir bir iddia değildir. Ne İmam-ı Rabbani ne Mevlana Halidi Bağdadi ne de Üstaz Said Nursi r.a. bu tür bir hezeyan savurmamışladır.

4. Müceddidin vazifesi yeni yöntem geliştirerek bidat çığırları açmak değil bilakis bidat yöntemlerini kaldırarak Sünnet-i Seniyyeyi ihya etmektir.

5. Diş kaplamasının veyahut uçakta trende namaz meselesinin fıkıh kitaplarında yer almadığı iddiası ancak cahil bir kafanın ürünüdür. Bahusus selef ulema zamanında tren yoktu ama vapur mevcuttu. Uzun süreli vapur seyahatlerinde namaz hususu kitaplar da işlenmiştir.

6. Üstaz Hz.leri diş kaplaması noktasında yeni bir ictihatta bulunduğunu kabul etsek dahi bu onu mutlak müctehid seviyesine çıkarmayacak, en fazla mesele de müctehid yapacaktır.

Yazı da müctehidlerin tabakalarından bahsedilmemesi de yazıyı kaleme alan şahsın fıkıh ilmine ne kadar aşikar olduğunu gözler önüne sermektedir.

7. Üstaz Hz.lerinin ictihada mani gördüğü altı engelin cihad ve tebliğ konularını kapsamadığı ise sadece yazarın hezeyan ve safsatasından ibarettir.

Kaldı ki Fethullah Gülen cihada yeni yorum getirmemiş, cihadı sadece savunma amaçlı olduğunu iddia ederek müslümanları paisf bir duruma getirmiştir.

Hasılı kelam , bu tür kelime oyunları ile kimsenin müctehid ve müceddidliği ispatlanamaz.

Baqi Selam


Nurul-İzah...
 
S

SaLtan

Misafir
bir kişinin kendine uygun gördüğü alimi müceddid veya müçtehid görmemesi ne güzel. herkes kendi ruhuna göre bir izlenim sahibi olur tabii ki, o da ayrı mesele.

müceddid
dini çagın gereklerine göre yeniden yorumlayan ve bazı yerleri degiştiren kişilere denir..

ömer bin abdulaz,z
imam rabbani
ve ibni teymiyyenin müceddid olduğu söyleniyor..

fakat bu eklentiyi gönderen arkadaş hiç bir açıklama yapmadan gönderdiği bu başlıkta ne demek istemiştir.???
 
Üst