Mücahid Evliyalar-Muhammed Ziyâeddîn Nurşînî Hz.

kemalali

Profesör
Mücahid Evliyalar - Muhammed Ziyâeddîn Nurşînî Hz.

Osmanlı âlim ve velîlerinden Ziyâeddîn Nurşînî (rahmetullahi teâlâ aleyh) ilmi ve fazîletiyle insanları hak yola dâvet eden Muhammed Ziyâeddîn Nurşînî hazretleri, aynı zamanda dîni, vatanı ve milleti için sa*vaşarak büyük kahraman*lıklar gösterdi. Birinci Dünyâ Savaşında tale*beleriyle birlikte Ruslara ve Erme*nilere karşı kahramanca savaştı. Kar*deşleri Muhammed Saîd ve Muhammed Eş*ref ile birçok talebeleri şehîd oldular. Din ve vatan uğruna yaptığı hizmetlerin*den dolayı zamânın bü*tün âlimleri ve devlet adamlarının hürmet ve sevgilerine mazhâr oldu.

Birinci Dünyâ Harbine katılarak büyük kahramanlıklar gösteren Muhammed Ziyâeddîn Nurşînî hazretleri, koluna isâbet eden bir mermi sebe*biyle felç oldu. Felcin bütün vücûda yayılmaması için Bitlis Askerî Hastâne*sinde sağ kolu kesildi. Fakat Ziyâeddîn Nurşînî hazretleri bu ameliyatın arkasın*dan ağır bir hastalığa tutuldu. Talebeleri ve sevenleri o vefât edecek diye üzülü*yorlardı. Bâzan kendinden geçiyor, bâzan da ayılıyordu. Bu hal üzereyken bir gün şöyle buyurdu: ?Rüyâmda yanıma kalabalık bir velî grubunun geldiğini gördüm. Gavsü?l-a´zam Arvâsî, Abdurrahmân Tâgî ve Şeyh Fethullah Verkânisî de aralarındaydı. Dün*yâda mı kalaca- ğım yoksa âhirete mi intikâl edeceğim hu*sûsunda arala*rında uzun müzâ- kereler yaptılar. Şeyh Fethullah Verkânisî dün*yâda kal*mamın daha ha- yırlı ve insanların hidâyete kavuşmalarına vesîle olaca*ğımı belirterek se- kiz yıl daha yaşamamı teklif etti. Hazır bulunan büyük*lerimiz de bu teklifi uygun görerek dağıldılar. Nitekim Muhammed Ziyâ eddîn Nurşînî hazret- leri bu rüyânın dokuzuncu yılı başlarında vefât etti.

Zeynep Özmen

Kevok_84
Allah razı olsun kardeşim ben tanımıyordum sayenizde kısada olsa tanımış oldum.