msn'de kız-erkeğin konuşması doğru mu sizce?

Edibe Ziyâi

Agâh ol ey nefsim..
günahı yüzyüze görüşmeye göre daha azdır tabi ama olmaması daha güzel.neden hem vakit kaybı insanın aklı takılır.benim başıma geldi daha önce bir arkadaş vardı.samimiyetine inandığım dinine ihtimam gösteren birisidir çokta seviyelidir.ama şeytan insanın aklına giriyor işte.birgün değişik konuştu.keşke olmasaydı.keşke konuşmasaydım.yapılcak daha faydalı işler var çünkü

aslında benimki bir tepki değil ha sorarsan benim msn arakadaşım yok çünkü samimi ve güvenirliği olmayan bir olay (samimiyeti yanlış anlamayın) çünkü insanlar kendini çok kolay gizleyebiliyor bu yüzden çok kızımızın başı yandı
yüzyüze görüşmek çok daha faydalı bunuda günah olduğunu düşünmüyorum msn tuzaklarla dolu...
sanırım kendi fikrimi söylerken birazsert kaçtı arkadaştan özürdilerim
nasıl yani yuz yuze gorusmenin gunah oldugunu dusunmuyorsun??? mahremin olmayan bir bayandan bahsettiğimizin farkındasın sanırım. sayet yuz yuze gorusmek gunah değilse msn de konusmak niye gunah? bu sorduklarıma akli ve nakli delillerle cevap verirsen sevinirim ama bana gore diyorsan dinimiz kimseye gore hareket etmez sınırları bellidir. lütfen fıkhi konularda yorum yaparken bana gore sana gore ile yorum yapmayalım bukadar kolay olsaydı herkes imamı azam olurdu. lütfen biraz hassasiyet.

sahaf

Üye
bir bayan ve erkegin zorunlu olmadığı durumda konusması doğru deil.ne kadar karsındaki de sendedindar ve bilgili olsanızda olayın şekli zaman geçtikçe değişir.bu yüzden mümkünse konuşmamak lazım.aslında herkes az çok bunu biliyor ama belkide nefsimize iyi gelmediğinden bir takım bahaneler bulabiliyoruz.bunlar içinde bir tanesi farklı oda ciddi olmak yani evliliği karşılıklı düşünerek konuşmak buda nekadar konuşmaya cevaz verir bilemem.

kenan__

Üye
selamunaleykum kardeslerım bu konu en ınce noktalardan bırı bu konuda ben bazen bayan nıck ıle gırıp bazı kendını kaybetmıs erkeklerle konusuyorum bılmıyorum belkı yanlıs ama bu sekılde kı ınsanlar (kendını kaybetmıs) muslumanlıga kara leke olarak dusuyor ve bende bunlarla bıraz sohbet ettıkten sonra neden boylesınız muslumanız dıyorsunuz ama yok bırsey dıyorum ya bunlarıı konusmayalım dıyıp kacmaya calısıyorlar sunu bılıyorum kı benım erkek oldugumu bılseler zaten konusmazlar ama ben sunu dusunuyorum kardeslerım belkı ıclerınde bırazcık ta olsa ımanlı bırıne denk gelırsem yaptıgının yanlıs oldugunu anlata bılırım bu ıslerın bos oldugunu anlatabılırım anlayısı ıle devam edıyorum ve sonuc olarakta konusmanın sonun da cok memnun alduklarını aynı zaman da gerceklerıı gormekten kactıklarını bıraz daha bunlarla ılgılenılmesı gerektıgıne ınanıyorum coguu kapatıp pc yı bır gunde olsa gafletten cıktıklarına ınanıyorum bır gun dahıı olsa ben bundan mutlu oluyorum belkı bu vesıle ıle hak yolunu bulurlar ALLAH (cc) yardımcımız olsun kardeslerım yanlıs bır konuda hareket ewdıyorsam lutfen bana mail atın ve ya buraya yazın ALLAH razı olsun ALLAHA emanet olun

meyve

Asistan
Msn çok tehlikeli bence. Evlilikleri çatırdattığı açık, ki bekar kardeşlerimiz için de uygun hiçbir yanı yok(ben de dahilim:)). Üstelik yüzyüze görüşmeden daha tehlikeli Allah muhafaza. Çünkü yüzyüze görüşmelerde mesafeyi korumak mümkün fakat msn'de bu yok işte. Ayrıca kardeşim gibi görüyorum kisvesi altına gizleniyoruz bazen. Bu da nefsin veya şeytanın aldatmacası. Dikkat elzem bu konuda!

seher

Doçent
Dostça arkadaşça yada kardeşçe! acaba hiç mi niyetler bozulmuyor? bunu yürekli olupta kendimize itiraf edelim...yada seviyeli bir (vede ciddi niyetli) konuşma olsun kime ne fayda getirir acaba? böyle bir konuşma sonucu evlilk olurmu sizce yada olsa sağlıklı olurmu?...bence bunları vicdanımızla sadece kendimize cvplayalım...selametle...

hasretlik

Paylaşımcı
son zamanlarda chat ortamının yaygınlaşması malesef böyle bir sorunu gündeme getirdi. bu konuyu sana göre bana göre diye açıklama tabiki yanlış. ama şunuda çok iyi biliyorumki islam dini akla ve mantığa uygun olan bir dindir akla uygun olmayan zaten gönüle hitap edemez ikisinin olduğu yerde inanç çıkar ortaya. karşımdaki insan her nekadr inançlı ve art niyetli olmasada şeytana muhakkak uyar. halbuki ben bilgili, kültürlü insanlarla konuşmak isterim çünkü onlardan hem ahlaki açıdan hemde kültür açısından alabileceğim çok şey vardır. eğer karşımdaki inanda böyleyse neden yararlanmıyayım ama bunu böyle bilipte yanaşan çok az ve sadece abi kardeş gibi yanaşan insanda çok az öyle bilipte konuştuğum oldu ama tanıdığım gibi çıkmayanda var çıkan da var bu yüzden konuştuğum halde konuşulmaması daha uygun beş parmak bir değil ama hangi parmağın karşımıza çıkacağı belli değil.Allah bizi ıslah etsin kendine layık kul olanlardan eylesin inşallah....
selam ve dua ile....

zemahşeri

Paylaşımcı
bence belli sınırlar içinde olabilir ama bi süre sonra sınırlar geçlebilir dkkat edlmeli..

bencede konuşulan şeye bağlı.
ama en doğrusu hiç konuşmamak tabi...

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Şeytana kulağı tıkalı olan var mı??? Şeytanı kulağa pamuk tıkayarak önleyemeyiz!!!... Bu sebeple isterseniz, "yok konuya bağlı, yok niyete bağlı, yok aaa ben hiç öyle şeyler düşünmem o onun terbiyesizliğidir, yok böyle şeyler olmaz yaa müminiz hepiiimiiiiz kardeeşşiiiizzz" gibi ifadelerle olaya bakış açımızı basitleştirmeyelim... İşin derinini de,en azından görünen köyün dumanını da görebilen insanlar olduğumuz apaçıktır... Pek çok konuda pek çok bilgiye vakıf olunduğu da apaçıktır... Dİni bir sohbeti dahi yaparken niyetler fırıldak gibi döner döner bir iyiye bir yanlışa....... Neticede şeytanın baskı kapasitesine ve de nefsin uygulama notuna ve de imanın derecesine göre de o büyük gaflet anı çıkagelir... Bİr an veya bir ömür.... Gaflet, gaflettir dostlar... O bir anlık gaflet ölüme sebebiyet verebiliyorsa, neden temelli cehennem azabına sebebiyet veremesin???? Günaha girmek ayrı, günahı küçük görmek veya "aaa yok canım ben bu konuda günaha girmiyorum" demek ayrıdır... Yok benim kalbim temiz, niyetim farklı.... Üç gün.... Beş gün.... Kalbim temiiiiz.... "Hmmmmm ne demek istiyor acaba??? yoksa burda bana birşey mi ima etti?, ya evet hah hahaha hahaaa" ....... Bunlar belki size işin uç noktası gibi gelebilir ama aslında işin özüdür, bunu böyle düşünmeyen insan çok az olacaktır içlerimizde, çünkü şeytan, nefis....... Bir erkek ve bir kadın... Allah, onları birbirini tamamlaması için yarattı... Aralarımızda böyle bir iletişim var... Zorlamamalıyız... Tamam yapıyorsak, yapıyoruzdur... Ama buna kılıf bulmayalım... Yani günahı veya haramı kabullenmek de tevbe yolunda belki de büyük bir merdiven mesafesidir... Bilelim, yapmamaya gayret edelim... Bizler hakiki imana eriştiğimizde zaten böyle konulara girmeyeceğizdir bile... Ama şimdi bunları konuşuyorsak demekki hakiki manada, manaya ulaşamamışız... Oysa hiçbir irtibatımızın dahi olmaması lazımken "haydi zaman gerektirdi" "haydi işim gerektirdi" "haydi oydu buydu şuydu"...... Utanmıyorum/ruz bir de insanlara Allah'ı anlatıyorum diye kılıf bile uyduruyoruz... Helaline islamı anlatmak görevinken, bunu haram olana yapıyorsan ve bunu birde çoook masumane ve de haklı gösteriyorsun................ Kadın için de, erkek için de, benim için de senin için de... Bari tevbe edelim de bu pişkinliklerimizle cehennemde kavrulmayalım... :uzgunum[1]:

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Bir müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz

Tuncay ÖZ

Profesör
mesafenın korunması önemlidir

bu konuda mesafeyi korumak gerekiyoo
benım msn konustugum bi sürü bayan ablam var kardesim var
lakin asla ölçüyü kaçırmamak lazım
benım görüşüm
wesselam
saygılarımla

dayi

Profesör
Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz
__________________..alıntı..aHuZar..:shake2[1]:..:clap2:

ADAM ve KADIN ayrı..ADEM ve HAVVA ayrı..ilk ikisi suret..diğer ikisi bu suretlerin manası..bunu anlayabilen ADEM ve Havvalar konuşsun..Adam ve Kadın iseler henüz onlar dikkat etsinler:D..

HU..

caddycazz

Profesör
Ben amacından sapmadığı müddetçe birşeyler paylaşmak için veya tartışmak için uygun olduğunu düşünüyorumm..

ya uygun olmadığını söylediğiniz halde msn de konuşuyonuzdur kızlarla.bence kız ve erkk in konuşması seviyeli ve arkadaşça olursa normaldir.

ya uygun olmadığını söylediğiniz halde msn de konuşuyonuzdur kızlarla.bence kız ve erkk in konuşması seviyeli ve arkadaşça olursa normaldir.
bizim konuşmamız veya konusmamamız bu işi meşru kılmaz ama yanılıyormuyum.??? dini kendimize değil kendimizi dine uydurmamız gerekir. ayrıca soylediğim gibi fıkhi konuların bencsi sencesi yoktur hukum bellidir.