Moskova'da Cami Tartışması: Rus Ortodoks Kilisesi Protestoya Destek Vermedi

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Moskova'da Cami Tartışması: Rus Ortodoks Kilisesi Protestoya Destek Vermedi

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan altı cami 2 milyon Müslüman'ın ibadet ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.

Moskova Merkez Cami inşaatının devam etmesi ve diğer camilerin de küçük olması nedeni ile Cuma ve bayram günlerinde namazlar sokakta kılınıyor. Moskova Belediyesi'nin de sağladığı destekle yeni camii inşaatları için Rusya Müftüler Konseyi harekete geçmiş durumda.

Moskova'nın güney bölgesi Tekstilşçiki'nde Voljski Bulvar üzerinde kurulması planlanan camiye yerel halkın bir kısmı tepki gösteriyor.

Bölge halkı topladıkları bin kadar imza ile caminin kurulmasına karşı çıktı. İki otobüse dolan protestocular bölge yönetimine kadar gelerek 13 Eylül'de itiraz dilekçelerini verdi. Bölgede bulunan tek yeşil alanın camiye verilmemesini isteyen kesim, Rusya Ortodoks Kilisesi'nden de destek talebinde bulundu.

Ancak cami yapılmasına karşı çıkmayan kilise, Moskova'da daha fazla kilise yapılmasını da istedi.

Interfax'a açıklamada bulunan Rusya Ortodoks Kilisesi Halkla İlişkiler Temsilcisi Vsevolod Çaplin, İslami ibadet yerlerinin protesto edilmesini düşünmediklerini, ancak Moskova'da Ortodoks Hristiyan kilise oranının Rusya'nın diğer bölgelerinden daha az olduğunu hatırlattı.

Yerel yönetimlerin bölgede yaşayanlarla birlikte koordineli bir şekilde karar vermeleri gerektiğini ifade eden Çaplin, "Caminin büyüklüğü ve inşaatı konusunda mimarlar, bölgede yaşayan halk ve tüm taraflar birlikte karar verirlerse, çatışma ortamından kaçınılmış olur" dedi.

Rusya Müslüman topluluğu din adamları ise Moskova'da yeterli cami olmamasından şikayetçi. Vesti FM'e konuşan Zafer Parkı Camii Şamil Alauddinov, Cuma günleri camilerin çevresinde trafiğin kilitlendiğini kaydetti. Alauddinov'a göre, adım başı kilisenin bulunduğu başkentte yaşayan çok sayıda Müslüman için yeni camilerin yapılması gerekiyor.

Moskova'da yaşayan 40 bin Ortodoks Hristiyan'a bir kilise ve 400 bin Müslümana ancak bir cami düştüğünü kaydeden yetkililer, kiliselerin kamu gelirleri ile inşa edilebildiğini, acak camiler için bağış toplamak zorunda kalındığını belirtiyor.

aktifhaber
 
Üst